نجاری که فوتبال زنان ایران را به آرزویش رساند !
40108
صعود ایران دوست ها
03 مهر 1400 23:47
رویای نیمه تمام فوتبال بانوان بالاخره رنگ حقیقت گرفت.

روزنامه گل

هدیه خطیبی

حماسه از جایی شروع شد که تیمی بعد از دو سال تعطیلی با عزم جزم مریم ایراندوست و کمک هایش (سمیه شهبازی،فاطمه علیپور) فقط نود روز قبل از حماسه سازی دیروز دور هم جمع شدند تا رویای نیمه تمام را پایان خوش ببخشند.تا بالاخره رویای دیرینه فوتبال زنان ایران به واقعیت بپیوندد واولین صعود به جام ملت‌های آسیا، در ورزشگاه بنیادکار تاشکند و درضربات پنالتی مقابل اردن به دست بیاید.

نجاری که ابر قهرمان شد

نقش اول این صعود بدون‌شک، زهره کودایی دروازه‌بان تازه‌وارد باشگاهذوب‌آهن اصفهان بود، دروازه‌بان باتجربه‌ای که به رغم تصور حضور مریمیکتایی در خط دروازه، جای ثابتی در درون دروازه تیم ملی داشت و درهر دو مسابقه درون دروازه ایستاد.

کودایی در مسابقه اول مقابل بنگلادش، حملات نصفه و نیمه آن‌ها را بهخوبی دفع کرد و دیروز بی‌شک بهترین بازیکن زمین بود؛ چرا که میساجباره بهترین بازیکن اردن و چهارمین گلزن برتر عرصه ملی، تلاشفوق‌العاده زیادی کرد تا بتواند نقش اول بازی امروز باشد و با تداومگلزنی‌های خود، هم رکورد گل‌های ملی‌اش را اضافه کند و از عدد 120 گلفاصله بگیرد و هم این‌که زمینه‌ساز صعود تیم ملی کشورش باشد.امادر مقابل حملات میسا، درخشش کودایی اجازه عبور ضربات او از خطدروازه را نداد؛ پس از آن‌که در جریان بازی اردنی‌ها موفق به تسلیم کردنزهره کودایی نبودند، امیدواری‌شان در ضربات پنالتی بود اما تجربه بالایکودایی و حضور در دوره‌های پیشین مقدماتی جام ملت‌ها، نتیجهدیگری را رقم زد.او با هوشیاری بالا و تشخیص درست مسیرپنالتی‌های اردنی‌ها، در مهار دو ضربه ناکام بود اما دو ضربه دیگر را بهشکلی تماشایی مهار کرد تا ستاره بی‌چون و چرا و نقش اول صعود تیمملی فوتبال زنان ایران قلمداد شود.

آن‌چه قصه درخشش این دروازه‌بان را دراماتیک‌تر می‌کند، قصه زندگیاوست؛ چرا که کودایی که جزو باتجربه‌ترین گلرهای ایران به شمار می‌آید،در پایان فصل فوتبالی، هر ساله در تابستان مشغول به نجاری می‌شود و دراین حرفه خبره است و حالا در فوتبال هم با درخشش خود در عرصه ملی،نامش را بر سر زبان‌ها انداخت و در سالیان نزدیک به پایان فوتبال خود،یک تجربه فوق‌العاده را به دست آورد و نامش در تاریخ ملی فوتبال زنانایران به یادگار ماند.چرا که درخشش کودایی، تیم ملی فوتبال زنانایران را به جام ملت‌های آسیا رساند، شاید اگر قهر زهرا خواجوی پس ازدعوت مریم یکتایی و البته آمادگی بالای زهره کودایی، در تمرینات نبود،هیچ‌گاه چنین اتفاق ویژه و تاریخی برای این دروازه‌بان خوش‌اخلاقفوتبال ایران رخ نمی‌داد.اما او حالا قهرمان اول فوتبال زنان است، چرا کهدستان طلایی او ایران را از تاشکند مسافر دهلی‌نو کرد و جواز حضور درجام ملت‌های آسیا 2022 هند را برای فوتبال زنان ایران به ارمغان آورد.

اما برگردیم به تاریخ سازی سوم مهر و کمی قبل تر از آن ... پیروزی پنجگله در اولین مسابقه مقابل بنگلادش، باعث شده بود تا تیم‌های ملیفوتبال زنان ایران و اردن در شرایطی برابر پا به میدان مسابقه بگذراند؛پیروزی برای هر یک از تیم‌ها جواز صعود به جام ملت‌ها را صادر می‌کردو نتیجه تساوی در این بازی، کار را به ضربات پنالتی می‌کشید، چرا کهدو تیم با تفاضل گل برابر و نتیجه مشابه به این بازی حساس رسیدهبودند.

ترکیب برنده ای که دست نخورد

مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران هم دست بهترکیب برنده بنگلادش برای مسابقه با اردن نزده بود و تنها با یک تغییریاسمن فرمانی باتجربه را جایگزین ثنا صادقی کرده بود.برخلافتصورات تیم ملی فوتبال زنان ایران در نیمه اول آرایشی دفاعی داشتو بیشتر توپ و میدان در اختیار اردنی‌ها بود و در چند نوبت دروازهایران را تهدید کردند که درخشش زهره کودایی در خط دروازه مانع ازگلزنی مهاجم اردن از جمله میسا جباره شد؛ البته در نیمه نخست یکفرصت طلایی روی ارسال توپ از نقطه کرنر نصیب دختران ایران شد کهضربه ملیکا متولی از روی خط دروازه برگشت داده شد.

در نیمه دوم هم مالکیت توپ و میدان در اختیار اردنی‌ها بود و میساجباره چند حمله به سوی دروازه ایران داشت که با درخشش خط دفاعی ودروازه‌بان آماده ایران توپ‌های جباره به گل تبدیل نشد و دروازه ایران درنیمه دوم بسته ماند؛ چند موقعیت گلزنی نصفه و نیمه هم نصیبشاگردان مریم ایراندوست شد که خط دفاعی اردن اجازه عبور توپ از خطدروازه را نداد تا بازی در 90 دقیقه بدون گل مساوی به پایان برسد.

براساس بند 7.3.2.7 ضوابط برگزاری مسابقات مقدماتی جام ملت‌هایآسیا، تیم‌ها در صورت برابر بودن تفاضل گل و دیگر نتایج در جدول،باید در صورت تساوی، در ضربات پنالتی شرکت کنند و برنده ضرباتپنالتی، برنده مسابقه خواهد شد و صدرنشینی گروه را به دست می‌آورد وبه جام ملت‌های آسیا 2022 هند صعود می‌کند.

در ضربات پنالتی زمانی که هوادران تیم ملی زنان دل توی دلشان نبود و از طریق لایوهای نصفه نیمه یا روم های کلاب هاوس با قبول مشقت قطعی و وصلی تصویر و صدا لحظات پراسترس تیم ملی را شریک شده بودند، بهنازطاهرخانی، فاطمه عادلی، زهرا قنبری و ثنا صادقی برای ایران پشتضربه ایستادند که همه ضربات آن‌ها به گل تبدیل شد؛ اما در طرف مقابلسنگربان تیم ملی فوتبال زنان ایران، زهره کودایی عملکردی استثنایی ازخود به جای گذاشت و موفق به مهار دو ضربه پنالتی اردنی‌ها شد تا تیمملی فوتبال زنان ایران با حساب 4-2 در ضربات پنالتی به پیروزی برسدو بلیت هند میزبان جام ملت های آسیا را رزرو قطعی کند.

مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی هم دقایقی بعد از این حماسه سازی ویدیویی در شادی اعضای تیم در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد که فریاد فوتبالیست های زن ایران با این جمله که «تونستیم و بردیم» نشان می داد.

پدر کمک دختر بود

شاید کمتر کسی بداند که نصرت ایرانددوست هم پا به پا کمک دخترش بود و حتی تا تاشکند هم رفته بود.پس از آن‌که سالها سمت مدیرفنی تیم ملیفوتبال زنان در اختیار حسین عبدی مربی سابق پرسپولیس بود، باانتخاب مریم ایراندوست او نام پدر خود را به فدراسیون فوتبال معرفیکرد تا به مانند 8 سال قبل، بار دیگر نصرت ایراندوست در کسوتمدیرفنی تیم ملی فوتبال زنان فعالیت کند؛ پیشنهادی که با موافقتمسئولان فدراسیون همراه شد و حالا ایراندوست‌ها رویای فوتبال زنان را رنگ حقیقت بخشیدند.

ایراندوست: تا دقیقه آخر جنگیدیم

مریم ایراندوست، سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران پس از صعودتاریخی تیمش برای اولین بار به رقابتهای جام ملتهای فوتبال بانوانآسیا که دی ماه در هند برگزار می شود، گفت: خدا را شاکرم به خاطر لطفو بزرگی اش. قدر دان تک تک شاگردانم هستم که با غیرت و تلاش بهمصاف حریف قدرتمند خود رفته و تا دقیقه آخر از جنگیدن دست برنداشتند و در نهایت پیروز میدان شدند.

وی در ادامه ضمن تشکر از حمایتهای رئیس فدراسیون فوتبال گفت: برای اولین بار پرواز اختصاصی برای این تیم در نظر گرفته شد، برنامهها و اردوهای داخلی و برون مرزی ما تک به تک اجرا شد، برای نخستینبار به تیم ملی فوتبال بانوان ارزش و بهایی داده شد که نتیجه اشصعودتاریخی به جام ملتهای فوتبال بانوان اسیا بود. در واقع عزیزی خادمبا شخصیتی که به تیم داد، باعث شد تا دختران ایران زمین در کنارکادر زحمتکش تیم ملی فوتبال بانوان، در عرصه آسیایی موفق شود. تلاشهای شبانه روزی شاگردانم به بار نشست. حمایتهای رییسفدراسیون باعث صعود ایران به جام ملتها شد. از وی به خاطر تمامحمایت هایش تشکر می کنم و امیدوارم با حمایتهای بیش از پیش ازتیم ملی فوتبال بانوان افتخار آفرین ایران، بتوانیم باز هم باعث شادیمردم عزیز کشورم باشیم.

ایراندوست ادامه داد: دیدار سختی را پشت سر گذاشته و در نهایت درضربات پنالتی پیروز شدیم. دروازه بان تیم ملی فوتبال بانوان ایراندر این دیدار خوش درخشید و با مهار دو پنالتی باعث شد تا اکنونجشن شادی و صعود به جام ملتهای۲۰۲۲ در هند را بگیریم. از کادر فنیو تمامی بازیکنانم تشکر می کنم.

وی درپایان گفت: از تمامی کسانی که در این صعود نقش داشتهمخصوصا شهره موسوی تشکر می کنم که ما را در این راه سخت تنهانگذاشته و کادر فنی به همراه بازیکنان تیم ملی پاسخ حمایتهایشان رابا این صعود دادیم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها