حساس ترین بازی تاریخ تیم ملی فوتبال زنان
39998
ارتش ایراندوست به پیش...!
03 مهر 1400 13:12
هدیه خطیبی - فوتبال زنان جایی ایستاده که یک قدم با حماسه سازی فاصله دارد، حماسه سازی به شرح و تفسیر صعود به جام ملت‌های آسیا برای نخستین باردر تاریخ پر مشقت زنانی که با مصائب فراوان خود را در ورزش ایران جا انداختند.

روزنامه گل

شاگردان مریم ایراندوست امروز شنبه از ساعت 13:30 باید مقابل اردن در انتخابی جام ملت‌های آسیا به میدان بروند. این مسابقه سرنوشت تیم صعود کننده به جام ملت‌های آسیا 2021 را رقم خواهد زد.این رقابت در در شهر تاشکند ازبکستان برگزار می‌شود و پیش از این تیم ملی کشورمان بنگلادش را مقتدرانه با پنج گل شکست داد.

این در حالی است که از آخرین پیروزی تیم ملی فوتبال زنان ایران دقیقاً 900 روز می‌گذشت. آن‌ها آخرین بار مقابل فلسطین در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک به برتری 9 بر 0 دست پیدا کردند و پس از آن در پنج مسابقه بعدی مقابل چین تایپه، بلاروس و ازبکستان (سه مسابقه) نتوانستند به پیروزی برسند و 4 شکست و 1 تساوی در کارنامه ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران به ثبت رسید.

سیستم تیم ملی چه بود ؟

حالا اگر ایران در برابر اردن پیروز شود به دور نهایی بازی‌های جام ملت‌ها صعود خواهد کرد. این مسابقات با حضور 8 تیم برگزار می‌شود و در صورت صعود ایران تجربیات خوبی به دست خواهد آورد چرا که در مرحله نهایی تیم هایی چون کره جنوبی – ژاپن – استرالیا – چین و ... حضور دارند و بازی در برابر این تیم‌ها تجربه بازی‌های بین المللی شاگردان مریم ایراندوست را دو چندان خواهد کرد و در آینده برای موفقیت‌های بعدی به کمک تیم ملی فوتبال بانوان ایران خواهد آمد.با توجه به اینکه اردن هم با 5 گل بنگلادش را شکست داد و در رنکینگ فیفا جایگاه بهتری به نسبت ایران دارد در صورت اینکه نتیجه بازی ایران – اردن مساوی شود بر اساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا اردن به مرحله نهایی جام ملت‌ها صعود خواهد کرد.

و اما بد نیست بدانید تیم ملی فوتبال بانوان ایران با مربیگری مریم ایراندوست در برابر بنگلادش با سیستم 1-3-2-4 بازی کرد. شیوه‌ای که قابلیت تغییر در جریان بازی دارد و سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران هم در توضیح این سیستم و در گوشه تخته بدان اشاره کرد. 4-2-4 و 2-4-4. نکته جالب توجه در مورد بازی تیم ملی بانوان در برابر بنگلادش استفاده خوب از ضربات ایستگاهی بود که دو گل را به صورت مستقیم و یک گل را به صورت غیر مستقیم موجب شد. تیم ملی فوتبال بانوان ایران با نمایشی که در برابر بنگلادش داشت نشان داد شایسته ارایه بازی خوب در برابر اردن و در نهایت شکست این تیم است.

جبران مافات با ایراندوست و همکارانش

مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران که بخش مهمی از دوران فوتبالی‌اش با نام باشگاه ملوان گره خورده، با انگیزه صعود به جام ملت‌های آسیا در تاریخ فوتبال ملی زنان ایران از روز نخست فعالیت خودش را در کسوت سرمربی آغاز کرد؛ او پس از اعتماد فدراسیون فوتبال و تایید عزیزی‌خادم، تلاش کرد تا برنامه‌ریزی فشرده، جبران تعطیلی دو ساله را کند و ملی‌پوشان را در شرایط مسابقه قرار بدهد. البته که در این بین حمایت ویژه‌ای هم از تیم ملی زنان ایران شد و برای آن‌ها تدارک دو اردوی برون‌مرزی هم دیده شد.

پس از گذراندن بیش از 80 روز اردو در فاصله 4 ماه بعد از تشکیل دوباره تیم ملی فوتبال زنان، به نظر می‌رسد مریم ایراندوست توانسته ملی‌پوشان را به سطح ایده‌آلی که در تصور خود دارد، نزدیک کند؛ نمایش کم‌نقص همراه با برتری پر گل مقابل بنگلادش، نشان از هماهنگی خوب ملی‌پوشان داشت اما آن‌ها حریف دشوارتر را در بازی بعدی باید مقابل خود ببینند.

دیدار با اردن که شاید یکی از حساس‌ترین و شاید حساس‌ترین مصاف تاریخ تیم ملی فوتبال زنان ایران باشد؛ چرا که در این مسابقه تنها پیروزی حکم به صعود ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران می‌دهد و نتیجه‌ای غیر از آن، اتفاق تاریخ صعود را برای فوتبال ایران رقم نمی‌زد و اردنی‌ها مسافر هند خواهند شد.از این حیث، این مسابقه برای مریم ایراندوست هم حساسیتی دوچندان و مضاعف دارد، چرا که پیروزی در آن می‌تواند ایراندوست را به عنوان اولین سرمربی بدل کند که توانسته تیم ملی فوتبال زنان را به جام ملت‌ها برساند؛ باید دید ایراندوست و همکارانش در کادرفنی موفق به ثبت این مهم به نام خود خواهند شد یا نتیجه دیگری در مصاف با اردن رقم می‌خورد.

اردن لژیونر اروپایی دارد

سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران در حاشیه بازدید از محل برگزاری مسابقه امروز درباره شرایط فنی تیمش گفت: بعد از دو سال و نیم که تیم ملی فوتبال زنان تشکیل نشده بود و بچه‌ها حدود چهار ماه و نیم اردوهای منظمی را پشت سر گذاشتند. با برنامه ریزی که فدراسیون فوتبال داشت، امکانات لازم در اختیارشان قرار گرفت. خدا را شکر بچه‌ها با مهارت‌های فنی و سرعتی که به بازی می‌دادند، توانستند در بازی با بنگلادش با پیروزی پرگل 5 بر صفر از زمین مسابقه خارج شوند. همانطور که می‌دانیم تیم بنگلادش هم بازیکنان سرعتی زیادی داشت. هدف ما این بود که مرکز زمین را مهار کنیم، بخاطر اینکه سه بازیکن خوب شان شماره 10 و 11 و 6 در مرکز زمین بازی می‌کردند.

ایراندوست درباره دیدار مقابل اردن توضیح داد: اردن تیم خیلی خوبی است و کاملا فوتبال بازی می‌کند. سه تا چهار بازیکن لژیونر دارد که در سطح اروپا بازی می‌کنند. قطعا این تیم را هم آنالیز کردیم و برنامه هایی برای آن داریم؛ دو جلسه تمرینی داشتیم تا بازیکنان با شرایط آماده تر و ریکاوری مناسبی بتوانند به مصاف این تیم بروند تا به هدف مان که همان صعود به مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا 2022 هند است، دست پیدا کنیم.

#تیم ملی #تیم ملی فوتبال ایران #فوتبال ایرانی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها