فرهاد اگر درباره مدیران و پیشکسوتان تغییر رفتار ندهد موفق نمی شود
39894
ابزار موفقیت فقط بازیکنان و هواداران نیستند
02 مهر 1400 12:51
هرچند رفتار فرهاد مجیدی در قامت یک سرمربی به مرور پخته تر شده و طی 3 فصل گذشته که در مقاطع مختلف به عنوان سرمربی هدایت استقلال را عهده دار بود هربار نشان داد از دفعه قبلی باتجربه تر و حرفه ای برگشته است، اما همچنان تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد.

روزنامه گل

این در شرایطی است که موفقیت یک مربی فقط به علم و دانش او نیست و داشتن مدیریت هم بخش مهمی از کار است. این مدیریت شامل تعامل با مدیران باشگاه، دیگر مربیان، پیشکسوتان، هواداران ، رسانه ها و خلاصه تمام اعضا و ارکان مرتبط با فوتبال می شود. در طول این سالها حلقه یاران و اطرافیان فرهاد در استقلال تنگ تر شده است و غیر از بهزاد غلامپور و صالح مصطفوی و البته برادرش فرزاد از سال های گذشته کسی کنار فرهاد باقی نمانده است. مجیدی حتی دربین همبازی های سابق و پیشکسوتان هم اجازه نداده تا کسی به او نزدیک شود. این در شرایطی است که در استقلال و پرسپولیس برای موفقیت به کمک و همدلی و اتحاد پیشکسوتان نیاز است تا به از سرمربی و شاگردانش حمایت کنند و به آنها روحیه بدهند. در این مدت او تلاش کرده دستیارانش خارج از مجموعه استقلال باشند و نیمکت خالی را به همکاری با دیگر استقلالی ها ترجیح داده است. فرهاد حتی برنمی تابد تا یک پیشکسوت و همبازی سابق اش به عنوان سرپرست که حق انتخاب و حیطه کاری اش مدیریتی است به روی نیمکت بنشیند و سعید رمضانی را به امثال جواد زرینچه و ستار همدانی و پرویز مظلومی ترجیح می دهد! فرهاد هرچند همواره نشان داده که به خانواده مرحوم ناصر حجازی ارادت دارد اما با این وجود حتی از آتیلا حجازی که پیشکسوت استقلال می شود هم در کادر فنی اش استفاده نکرده است. امروز صالح مصطفوی نزدیک ترین فرد به فرهاد است که او هم مانند فراز کمالوند و فرشاد ماجدی و گابریل پین سابقه بازی در استقلال را ندارد. هرچند فرهاد با امثال ماجدی و کمالوند که رفقای چندین ساله اش بودند هم دچار چالش شد و همکاری بلند مدتی نداشتند!

فرهاد در این سالها غیر از عبدالرضا موسوی عضو سابق و متمول هیات مدیره تقریبا با هیچ کدام از مدیران استقلال رابطه خوبی نداشت و ندارد. هرچند در جریان مخالفت مجیدی با سرپرستی جواد زرینچه بود که موسوی هم از رفتار و دخالت های مجیدی در امور مدیریتی به شدت انتقاد کرد! حتی چهره هایی مانند علی فتح الله زاده و احمد سعادتمند که تلاش کردند تا با فرهاد رابطه ای صمیمی برقرار کنند با بی مهری و بی توجهی او مواجه شدند و در نتیجه کدورت و اختلاف و دشمنی جای دوستی و تعامل را گرفت. به تازگی هم مهدی پاشازاده به عنوان مدیر ورزشی باشگاه و هم بازی قدیمی مجیدی بارها از او حمایت کرد و دست آخر هم از او دعوت کرد تا برای صحبت درباره شرایط تیم و مطرح کردن خواسته هایش به باشگاه برود که فرهاد در این جلسه هم حاضر نشد.

آنچه که مسلم است مجیدی با این روشی که در پیش گرفته چندان نمی شود به موفقیت او خوشبین بود. با تغییر کادرمدیریتی هم اگر روش و منش مجیدی تغییر نکند دست کم در بلند مدت بازهم در بر همین پاشنه خواهد چرخید. فرهاد نمی تواند فقط با برقرار گردن رابطه خوب با شاگردانش و ایجاد محبوبیت در بین هواداران جایگاهش را روی نیمکت تیم محکم کند و موفقیت چندانی به دست بیاورد. همراهی و همدلی با پیشکسوتان و مربیان و رسانه هم دیگر ابزار موفقیت هستند. همان طور که موفق ترین مربی خارجی فوتبال ایران در عرصه باشگاهی یعنی برانکو از تمام این ابزار به خوبی بهره گرفت. تجربه نشان داده یک مربی به هرمیزان کاربلد و با دانش اگر اصول رفتار حرفه ای و مدیریت کردن عوامل و افراد تیمش را بلد نباشد دست کم برای مدت زمان طولانی موفق نخواهد بود. در یک جمله فرهاد اگر می خواهد رنگ موفقیت را ببیند باید در کنار دانش و توانایی فنی قدرت مدیریت و روابط عمومی خودش را هم تقویت کند و بالا ببرد. در غیر این صورت هیچ مدیری و هیچ باشگاهی چنین رفتار های تند و نگاه های از بالا به پایینی که منجر به دخالت آشکار و پنهان در کارهای مدیریتی می شود را تاب نمی آورد و تحمل نمی کند!

#استقلال #فرهاد مجیدی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها