نگاهی به بازیکنان ایرانی الاهلی که حالا شباب الاهلی شده
39600
قایدی در قامت کریمی
30 شهريور 1400 13:33
درخشش مهدی قایدی در ترکیب شباب الاهلی امارات، حالا خیلی از علاقه مندان به فوتبال ایران را یاد بازیکنان قدیمی ایرانی حاضر در لیگ امارات انداخته است. این مضوع باعث شد تا به عملکرد بازیکنان ایرانی که در الاهلی که حالا چند سالی است با الشباب ادغام و به شباب الاهلی تغییر نام داده بپردازیم.

روزنامه گل

استقلالی های الاهلی

اولین بازیکن ایرانی لیگ امارات حسن روشن بود که در سال 1978 به الاهلی رفت و تا سال 1982 در این تیم بود. او یک سال به استقلال برگشت و دوباره در سال 1983 به الاهلی برگشت و تا سال 1984 در این تیم بازی کرد ولی آمار دقیقی از گلزنی های او در این تیم در دسترس نیست. حسن نظری دیگر بازیکن سابق تیم ملی و تاج سابق هم دیگر بازیکنی بود که از سال 1978 تا 82 در کنار روشن در الاهلی به میدان رفت.

مارادونای آسیا

گلزنی ها قایدی در بازی اخیر تیمش خیلی ها را یاد درخشش علی کریمی در این تیم انداخته است. بازیکنی که در سال ۱۳۸۰ به رغم داشتن پیشنهادهایی از تیم‌های اروپایی به خاطر نزدیکی به خانواده ترجیح داد در آسیا بماند و از پرسپولیس به الاهلی منتقل شد. این باشگاه اماراتی توانست در اولین فصل حضور کریمی؛ جام حذفی را در فصل ۲–۲۰۰۱ فتح کند که کریمی زننده یکی از ۳ گل الاهلی در فینال بود. کریمی که در الاهلی از محبوبیت زیادی برخوردار بود و به خاطر تکنیک بالایش به مارادونای آسیا معروف بود، در فصل ۳–۲۰۰۲، به عنوان بهترین بازیکن خارجی لیگ برتر فوتبال امارات انتخاب شد و در فصل ۴–۲۰۰۳، توانست ۱۴ گل برای تیمش به ثمر برساند و عنوان آقای‌ گل لیگ برتر فوتبال امارات و مرد سال فوتبال امارات را کسب کند. در ماه‌های پایانی حضور کریمی در الاهلی، مدیر برنامه‌های او اعلام کرد که باشگاه‌های هرتابرلین، هامبورگ، بایرن مونیخ، یوونتوس و آ. اس. رم به صورت تلفنی با او صحبت کرده‌اند، اما او مذاکره را به پایان قرارداد کریمی با الاهلی، موکول کرده ‌است ولی در ۳ مه ۲۰۰۵ برابر ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۴، باشگاه بایرن مونیخ اعلام کرد که به عنوان اولین بازیکن جدید خود برای فصل ۰۶–۲۰۰۵، کریمی ۲۶ ساله را با قراردادی یک‌ساله (با بندی که امکان تمدید یک‌ساله آن را به طرفین می‌دهد) به عنوان سومین بازیکنی ایرانی این تیم، پس از علی دایی (۹۹–۱۹۹۸) و وحید هاشمیان (۰۵–۲۰۰۴) به خدمت گرفته ‌است تا کریمی پس از درخشش های فراوان در الاهلی به جمع باواریایی ها بپیوندد. کریمی در مجموع بازی هایش در الاهلی 47 گل برای این تیم به ثمر رساند.

کاظمیان پرسابقه در امارات

جواد کاظمیان قبل از اینکه برای اولین بار در لیگ سوم حرفه ای به پرسپولیس بیاید، در فصل 3-2002 به الاهلی پیوست و در 20 بازی برای این تیم در لیگ، جام حذفی و آسیا، 12 گل به ثمر رساند. او فصل بعد به سایپا برگشت و در سالهای بعد دوباره به امارات رفت و در تیم های الشعب، الشباب، عجمان و الامارات بازی کرد.

حضور کوتاه مدت مجیدی

یکی دیگر از بازیکنان سابق، فرهاد مجیدی سرمربی فعلی استقلال است. او پس از پنج فصل و نیمی که که الوصل را همراهی کرد، حضور قرضی در العین امارات را تجربه کرد و در ادامه به الوصل امارات بازگشت ولی در نیم فصل دوم از فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۵ با قرادادی چهارماهه از الوصل به الاهلی امارات پیوست و در هشت بازی یک گل برای این تیم به ثمر رساند.

قهرمانی میداوودی با الاهلی

میلاد میداوودی از دیگر استقلالی هایی است که دو دوره در الاهلی بازی کرده است. یکی در فصل 8-2007 که در 15 بازی چهار گل برای این تیم زد. او در فصل بعد به استقلال اهواز برگشت ولی در نیم فصل دوم همان فصل دوباره به الاهلی آمد و در 24 بازی لیگ، جام حذفی و آسیا شش گل برای این تیم زد و قهرمانی فصل 9-2008 لیگ امارات را هم با الاهلی به دست آورد.

معدنچی در الاهلی ندرخشید

مهرزاد معدنچی ستاره سابق پرسپولیس پس از گذراندن دو فصل موفق در الشعب و النصر، در فصل 10-2009 به الاهلی آمد ولی نتوانست حضوری موفق در این تیم داشته باشد و در 25 بازی لیگ، جام حذفی و آسیا، تنها سه گل برای این تیم بزند. او در نیم فصل دوم فصل 12-2011 به امارات برگشت و دوباره برای الشعب بازی کرد.

#مهدی قایدی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها