وقتی حقایق ژیمناستیک کشور وارونه نشان داده میشود؛
39440
تاریخ را نمیتوان تغییر داد
29 شهريور 1400 12:24
فدراسیون ژیمناستیک به گزارش «گل» واکنش نشان داد.

روزنامه گل

در تاریخ 28 شهریور سال جاری مطلبی در خصوص ژیمناستیک ایزان با عنوان چالش‌های ناتمام فدراسیون ژیمناستیک به چاپ رسید. بر همین اساس جوابیه‌ای جهت چاپ در این نشریه به حضورتان ارسال می‌شود.

در این مطلب که مسائل غیرواقعی زیادی در آن عنوان شده آمده که ادامه حضور دکتر اینچه درگاهی بر اساس نظر مجمع که طبق اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در این فدراسیون است بوده و کاملا قانونی بوده است.

نویسنده مطلب آنقدر ناآگاه است که اطلاعی از این موضوع ندارد که در اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک، سمتی تحت عنوان سرپرست وجود ندارد و همانطور که اشاره شد در اساسنامه آمده که تصمیم‌گیری در خصوص اداره فدراسیون تنها با نظر مجمع فدراسیون خواهد بود.

در خصوص اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک باز هم اطلاعات اشتباه و ناصحیحی ارائه شده است. کار نگارش اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک از سال 95 آغاز و در سال 96 نهایی و به تایید مجمع فدراسیون ژیمناستیک رسید. اینکه عنوان شده وزارت ورزش اطلاعی از این اساسنامه ندارد حرف نادرست دیگری است که در این مطلب عنوان شده است. در مجمع سالیانه سال 96 خانم فریبا محمدیان که معاون بانوان وزارت ورزش بودند به عنوان نماینده این وزارتخانه در مجمع حاضر شدند و موافقت خود را با اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک اعلام کردند که سند تصویری این موافقت هم نزد فدراسیون ژیمناستیک محفوظ است. هر چند برخی تلاش کردند این سند تصویری، جعلی قلمداد شود؛ اما مگر می‌شود روی فیلم، فتوشاپ انجام داد؟

حضور نماینده وزارت ورزش در مجامع سالیانه فدراسیون ژیمناستیک به عنوان رئیس مجمع جزو اختیارات رئیس فدراسیون بوده است و بنا بر حفظ جایگاه وزارت ورزش، این مسئله به نماینده وزارت ورزش تفویض اختیار شده و هیچ منع قانونی در آن وجود ندارد.

پروژه کسب سهمیه المپیک علی‌رغم همه سنگ‌اندازی ها در شرایطی آغاز شد که برخی از کسانی که دست‌شان از منافعی که سال‌ها از آن ارتزاق می‌کردند کوتاه شده آن را امری محال می دانستند. اما با تلاش‌های صورت گرفته مسئولان، مربیان و ملی‌پوشان ژیمناستیک ایران این پروژه آغاز شد و تنها بدشانسی بود که اجازه ندارد ژیمناستیک ایران صاحب سهمیه المپیک شود. هر چند نزدیک شدن به سهمیه المپیک هم یکی دیگر از اتفاقات بزرگ برای ژیمناستیک ایران بود. کسب مدال طلای سعیدرضا کیخا در جام جهانی قطر و در کنار آن صعود 2 ژیمناست جوان ایران یعنی مهدی احمد کهنی و مهدی الفتی به فینال این رقابت‌ها یکی از تاریخی‌ترین موفقیت‌های ژیمناستیک ایران را رقم زد.

جامعه ژیمناستیک ایران فراموش نمی‌کند در دوره پیشین فدراسیون ژیمناستیک هیچ اعزامی برای کسب سهمیه المپیک صورت نگرفت و ای کاش مسئولان وقت فدراسیون ژیمناستیک توضیح می‌دادند که بودجه این فدراسیون صرف چه کارهایی می‌شد. در دوره‌ای هم پرداخت‌های چند میلیون تومانی به برخی افراد انجام می‌شد و جالب اینکه نگارنده در آن دوران در فدراسیون حضور داشت.

در مطلب منتشر شده آمده که ریاست فدراسیون ژیمناستیک سمتی موروثی نیست. تنها نکته درست این مطلب همین موضوع است و به همین خاطر جامعه ژیمناستیک کشور نسبت به بازگشت افرادی که سال‌ها در فدراسیون حضور داشتند و نه تنها کار مثبتی انجام ندادند بلکه خرابه‌ای به جا گذاشتند که ژیمناستیک ایران حتی در غرب آسیا هم حرفی برای گفتن نداشت هراس دارند. در 4 سال گذشته اتفاقات تاریخی رقم خورد که می‌توان به حضور ژیمناست‌های جوانی در سطح اول ژیمناستیک دنیا اشاره کرد. در حال حاضر ملی‌پوشانی همچون محمدرضا خسرونژاد، مهدی احمد کهنی، مهدی الفتی و .... توانستند شانه به شانه بزرگان ژیمناستیک جهان به رقابت بپردازند و این موضوع اتفاق کمی نیست.

در مطلب مورد نظر عنوان شده که تنها 3 مدال آسیایی در 4 سال گذشته کسب شده؛ لازم به یادآوری است به جز مدال‌های باارزشی که در جام‌های جهانی کسب شد که در این 4 سال 9 مدال آسیایی به دست آمده است؛ ابن در حالیست که تا پیش از این تنها 2 مدال آسیایی در طول تاریخ ژیمناستیک ایران کسب شده بود. اینکه حتی تعداد مدال های کسب شده در آسیا هم به اشتباه ذکر شده نمی‌تواند سهوی باشد.

نویسنده مطلب عنوان کرده دکتر اینچه درگاهی اقدام به برکناری تعدادی از عوامل فدراسیون کرده و نباید چنین کاری انجام می‌داده است. اتفاقا این کار رئیس فدراسیون ژیمناستیک یکی از مهمترین تصمیمات درستی بوده که ایشان اتخاذ کرده است. صرفه‌جویی حداقل 500 میلیون تومان در سال که صرف حقوق و سنوات و دستمزد این افراد می‌شد برای ملی‌پوشانی هزینه شد که از کمترین امکانات ممکن بی بهره بودند. مگر می‌شود در دورانی که وضعیت مالی فدراسیون نسبت به وضعیت فعلی شرایط بسیار بهتری داشت خبری از حتی یک اعزام در سال نباشد؟

فدراسیون ژیمناستیک در طول 4 سال گذشته از حسابرس مستقل اطهارنظر مطلوب دریافت کرده است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که در گذشته آنقدر وضعیت مالی فدراسیون مبهم بوده که از حسابرس مستقل عدم اطهار نظر گرفته می‌شد که بدترین درجه ممکن است.

نویسنده مطلب به خودش اجازه داده که از طرف جامعه ژیمناستیک اظهارنظر کند؛ اول اینکه ایشان هیچ سابقه ورزشی در ژیمناستیک ندارد و جزو خانواده فهیم و نجیب ژیمناستیک ایران محسوب نمی‌شود. ضمن اینکه تومار 700 نفره که در حمایت از دکتر اینچه درگاهی به امضا رسید نشان دهنده بسیاری از مسائل بود؛ این در حالیست که مغرضان و کسانی که سعی کردند با بی‌اخلاقی عملکرد درخشان فدراسیون ژیمناستیک را در 4 سال گذشته زیر سوال ببرند حتی در تهیه تومار حعلی هم ناتوان بودند و کار به جعل امضا رسید.

اینکه گفته شده چرا فدراسیون ژیمناستیک از وزارت ورزش بودجه دریافت می کند هم اشتباه دیگری است که نویسنده مطلب به علت عدم آگاهی از بدیهی‌ترین موارد چنین اشتباهی را انجام داد. مبالغی که وزارت ورزش به فدراسیون ها پرداخت می‌کند تحت عنوان کمک‌های مالی لحاظ می‌شود و نه بودجه.

انتخاب دکتر اینچه درگاهی به عنوان یکی از 20 مدیر برتر ژیمناستیک جهان، افزایش 100 هزار نفری جامعه ژیمناستیک کشور، انتخاب ایران به عنوان یکی از کشورهای مژوریتی در فدراسیون جهانی، کلاس‌های متعدد بین‌المللی برای مردان و بانوان که بسیاری از آنها برای اولین بار بود که برگزار می‌شد؛ برگزاری لیگ‌ها و مسابقات قهرمانی کشور در همه شاخه‌ها پس از سال‌ها تعطیلی، تشکیل تیم‌های ملی پایه؛ چندین برابر شدن اعزام‌ها به بین‌المللی نسبت به گذشته و ... تنها گوشه‌ای از دستاوردهای فدراسیون ژیمناستیک در 4 سال گذشته بوده است؛ 4 سالی که 2 سال از آن تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته بود.

قطعا دکتر اینچه درگاهی به پشتوانه مجمع متعهد فدراسیون ژیمناستیک و همبنطور جامعه ژیمناستیک کشور تمام تلاش خود را در جهت حفظ منافع فدراسیون ژیمناستیک به کار خواهد بست و اجازه نمی‌دهد ژیمناستیک کشور که به مرحله رشد و پیشرفت رسیده به دست نااهلان بیفتد. انتشار مطالبی در جهت تخریب مسئولان زحمتکش فدراسیون ژیمناستیک توفیقی اجباری است که باعث می‌شود حقانیت این فدراسیون بیشتر از قبل اثبات شود.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها