چالش‌های ناتمام فدراسیون ژیمناستیک
39323
پافشاری بر تداوم وضع موجود به چه بها؟
28 شهريور 1400 12:56
دکتر محمدرضا کاظمی - این نخستین بار در تاریخ ورزش ایران است که فردی پس از پایان دوره مسئولیت خود در یک فدراسیون، همچنان بر کرسی ریاست تکیه داده و از رفتن امتناع می‌کند.

روزنامه گل

اکنون قریب به ۷۰ روز از ماموریت چهارساله اینچه درگاهی در فدراسیون ژیمناستیک سپری می‌شود اما او حاضر نیست جای خود را به سرپرست موقت بسپارد تا روند انتخابات قانونی فراهم شود. دستاویز، اساسنامه خاص این فدراسیون است که گفته می‌شود در سال ۹۶ یعنی درست اندکی پس از روی کار آمدن فرد یادشده تنظیم شده است. اساسنامه‌ای که به شکل خاص نوشته شده اما مجامع آن از سال ۹۶ به این طرف با شیوه دیگر برگزار شده است. در آن اساسنامه، جایگاهی برای آرای مسئولین وزارت ورزش و نمایندگان ارگان‌های چندگانه از جمله وزارت کار، آموزش و پرورش، آموزش عالی و نیروهای مسلح در نظر گرفته نشده است. فدراسیون، نهادی تعریف شده که باید بودجه و امکانات لازم برای فعالیت، را خود فراهم کند اما در عمل طی سال‌های اخیر هم بودجه مصوب دریافت کرده و هم ارگان هایی که می‌بایست بدون حق رای صرفا ناظر باشند در تایید برنامه‌های فنی، مالی، تقویم سالیانه و.. رای داده اند. ایضا مسئولین وزارت ورزش که باید در مجمع به عنوان ناظر می‌نشستند در مقام رییس مجمع به ایفای نقش پرداختند.‌ گویا غیر از مسیولین فدراسیون، دیگران از جمله وزارت ورزش و قاطبه اعضای مجمع تفاوتی بین مفاد اساساسنامه تنظیمی و نقشی که در مجامع بر عهده داشتند قائل نبودند وگرنه باید در می‌یافتند اقدامات شان در مجامع، مغایر با مفاد اساسنامه جدید است. بگذریم از اینکه عده‌ای از اعضای مجمع وقت، اصلا تنظیم چنین اساسنامه خاص و امضای آن را به خاطر نمی‌آورند، ظاهرا نسخه‌ای از مصوبه آن و صورتجلسه تنظیمی نیز در وزارت ورزش وجود ندارد. با تمام این اوصاف، همین اساسنامه جدید نیز بر ماموریت ۴ ساله رییس فدراسیون تاکید دارد و نه بیشتر.

حال پرسش این است که چرا عده‌ای از روسای هیات‌های استانی و شخص رییس فدراسیون پس از پایان دوره ۴ ساله همچنان بر ماندن در راس فدراسیون اصرار دارند؟ چرا برخی شبانه روز تلاش می‌کنند تا به هر قیمت ممکن وضعیت بلاتکلیفی ژیمناستیک تداوم یابد؟ انصاف داشته باشید، فدراسیون مذکور طی ۴ سال گذشته کم حاشیه داشته که همچنان خواهان ادامه روند آن هستید؟ فدراسیونی که علی رغم هیاهو و وعده‌های فراوان حتی نتوانست یک سهمیه المپیک کسب کند، در تقویت و پیشرفت قهرمانانی چون احمد کهنی، خسرو نژاد، شفیعی، بهلول زاده و بسیاری دیگر ناکام بوده و حتی در رساندن شایسته‌ای به نام سعید کیخا به توکیو ۲۰۲۰ توفیق نداشته، چرا باید همچنان برای جامعه بزرگ ژیمناستیک تصمیم بگیرد؟

فدراسیون ژیمناستیک و هر مجموعه دیگر موروثی نیست که عده‌ای بخواهند بر خلاف رویه معمول و حتی به قیمت تضعیف منافع ملی مسایل و مشکلات داخلی را به مجامع بین المللی ارجاع داده و آن را تا پای تعلیق بکشانند. همه بدانند که در تاریخ ژیمناستیک تاکنون ۳ مدال آسیایی دریافت شده که همگی متعلق به فدراسیون گذشته بوده است. البته بعد‌ها نیز یک مدال المپیاد جوانان به دست آمد که متاسفانه هیچگاه بین دارنده آن مدال و فدراسیون فعلی سازش و تفاهم برقرار نشد و کار تا شکایت و شکایت کشی طرفین پیش رفت با این وجود مسئولین فدراسیون فعلی با استفاده از حربه تبلیغاتی، فدراسیون موفق گذشته و نیروهای با تجربه را که در بدو ورود از سوی اینچه درگاهی برکنار شده بودند را بخاطر رقم پرداخت حقوق و موارد پیش پا افتاده دیگر آماج حملات خود قرار داد اما هیچگاه از دریافت حقوق‌های امروز خودشان چیزی نگفته است. اگر اتهامات بر فدراسیون گذشته درست بود که باید سازمان بازرسی، فدراسیون گذشته را مورد اتهام قرار می‌داد نه اینکه برای فدراسیون کنونی پرونده باز کند.

قضاوت را به افکار عمومی واگذار می‌کنیم تا بگویند آیا مسئول فدراسیونی با حواشی بسیار که گوشه هایی از آن مورد اشاره قرار گرفت، ۷۰ روز بعد از دوران ۴ ساله ریاست همچنان می‌تواند حکم صادر کند، کلاس برگزار نماید و پشت میز ریاست بنشیند؟ حداقل یکی از مسئولین ورزش کشور در این رابطه شفاف سازی کند تا جامعه ورزش خصوصا خانواده ژیمناستیک بدانند چنین امکانی وجود دارد که هر رییس فدراسیون در صورت لزوم می‌تواند پست مدیریتی خود را رها نکند؟

چگونه است مسئولین پیشین وزارت ورزش در حق اینچه درگاهی کم‌لطفی کردند، مسئولین جدید وزارتخانه نیز همان رویه را پیش گرفته اند، سازمان بازرسی هم که قبلا نظر منفی خود را در ارتباط با ادامه حضور ایشان اعلام کرده است فدراسیون هم که تا آستانه تعلیق پیش رفته اما عده‌ای تمام این موارد را نادیده انگاشته و همچنان بر طبل حمایت از روندی می‌کوبند که مورد تایید مسئولین ذیربط نیست؟

اصلا فرض کنیم تمام کشمکش‌ها و فضا سازی علیه مسئولین فدراسیون کنونی به غلط و ناشی از سهم خواهی عده‌ای از بیرون بوده باشد این موارد توجیه مناسبی برای اینچه درگاهی نیست که پس از ۴ سال و ۷۰ روز، مسند قدرت را ترک نکند. زمان کوتاه است و باید وزارت ورزش و جوانان تکلیف انتخابات ۱۱ فدراسیون را تا ۴ ماه آینده روشن کند تا بتوانند در انتخابات کمیته ملی المپیک شرکت کنند و رای دهند. اگر قرار باشد هر کدام از این ۱۱ فدراسیون چالشی همانند فدراسیون ژیمناستیک برای وزارت ورزش درست کنند سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

این خواسته نامعقول و نادرستی نیست که مسئولین ورزش از فردی که دوره ماموریت وی پایان یافته بخواهند فدراسیون را ترک کند تا زمینه برگزاری انتخابات در آنجا فراهم شود.

#ژيمناستيك
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها