جامی که از دست رفت
35290
روز ملی گزارش معروف عادل فردوسی‌پور!
13 مرداد 1400 14:44
«چه وقت چیپ زدن بودن آقای گل‌محمدی؟!» هفده سال از این جمله‌ی همراه با حسرت و گلایه عادل فردوسی پور می‌گذرد.  

روزنامه گل

۱۳ مرداد ۱۳۸۳ یک روز تلخ در تقویم فوتبال ایرانی است. تیم شایسته ایران علی‌رغم درخشش در جام ملت‌های آسیا اسیر بدشانسی، ناداوری و البته بی‌دقتی بازیکنانش در زدن ضربات پنالتی شد تا در روزی که تیم ملی ایران برای آخرین بار از پیراهن‌های سبز رنگش استفاده کرد از صعود به فینال جام ملت‌های آسیا بازبماند. درست شبیه هشت سال قبلش که سبزپوشان ایرانی در نیمه‌نهایی جام ملت‌های ۱۹۹۶ در ضربات پنالتی مغلوب عربستان شدند.

پس از جام ملت‌های ۱۹۸۸ و مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ که پیراهن سبز تقریبا به پیراهن اصلی تیم ملی تبدیل شده بود، دیگر تیم ملی از پیراهن سبز استفاده نکرد تا اینکه پس از شش سال در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ و در مصاف با عربستان ایران با پیراهن سبز رنگ به مصاف این تیم رفت. در این فاصله شش ساله، قرمز رنگ پیراهن دوم ایران شده بود. تیم ملی آن بازی را در ضربات پنالتی به عربستان باخت و از صعود به فینال باز ماند و از آن به بعد دوباره قرمز رنگ پیراهن دوم ایران شد و با این پیراهن تیم ملی دو بازی هم در جام جهانی ۹۸ انجام داد.

پس از بازی با عربستان، هشت سال طول کشید تا ایران دوباره سبزپوش وارد یک میدان رسمی شود و این بار هم در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا. مصافی با چین که باز هم به باخت ایران در ضربات پنالتی منجر شد.

تیم ملی ایران در جام ملت‌های ۲۰۰۴ در اولین گام تایلند را سه بر صفر شکست داد و در بازی دوم به سختی مقابل عمان و با گل دقیقه آخر محمد نصرتی به تساوی دو-دو رسیده بود با یک مساوی مقابل ژاپن هم به یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ صعود می‌کرد.

اما مشکل آنجا بود که سه بازیکن دفاعی خود را به دلیل محرومیت از سوی ای‌اف‌سی دیگر در اختیار نداشت. رحمان رضایی و ناجی بداوی به دلیل درگیری با هم دو بازی و نصرتی به دلیل خطای خشن روی بازیکن عمان که از دید داور دور مانده بود سه بازی محروم شدند. حالا برانکو سرمربی تیم ملی در خط دفاع علاوه بر یحیی گل محمدی، جلال کاملی مفرد و ابراهیم تقی پور را داشت و باید یکی از این دو را در کنار یحیی به بازی می‌گرفت.

اما برانکو چون به این نتیجه رسیده بود که استفاده از یکی از این دو مدافع توان خط دفاعی ایران را کاهش می‌دهد، از هر دو در کنار یحیی استفاده کرد و بدین ترتیب به سیستم سه پنج دو قدیمی بازگشت. یحیی مدافع آخر و سوئیپر و کاملی و تقی‌پور دو مدافع یارگیر‌.

پس از تجربه ناموفق جلال طالبی در استفاده از سیستم دفاع خطی در بازی‌های دوستانه و بازگشت او به همان سیستم دفاع سه پنج دو، بلاژویچ نیز از دفاع آخر و دو دفاع یارگیر استفاده کرد و این برانکو بود که در تیم ملی و امید اولین بار دفاع خطی را در بازی‌های رسمی مورد استفاده قرار داد و حالا خود او بود که به اجبار به سیستم سه پنج دو برگشت.

هر چند برانکو از این سیستم فقط ادامه بازی‌های جام ملت‌ها بهره برد اما زیباترین و چشم‌نوازترین بازی‌های تیم ملی در زمان برانکو در سه بازی مقابل ژاپن و سپس کره‌جنوبی و چین انجام شد و چه بسا اگر اخراج عجیب ستار زارع در نیمه‌نهایی و بدشانسی و بی‌دقتی در ضربات پنالتی نبود ایران و ژاپن در فینال نیز بار دیگر همدیگر را ملاقات می‌کردند. اما سرنوشت جور دیگری رقم خورد تا یکی از امیدوارترین تیم‌های ایرانی برای فتح جام ملت‌ها ناکام بماند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها