تقابل حساس ژنرال- هفت مقدس؛
35282
دو ستاره ای که تاریخ شیرین استقلال را رقم زدند
13 مرداد 1400 12:59
علیرغم همه پستی و بلندی ها، نام امیر و فرهاد در تاریخ استقلال تضمین کننده جام و افتخار بوده است.

روزنامه گل

استقلال که در نیم فصل دوم با فرهاد مجیدی متحول شده و حالا برای تکمیل این فصل پرفراز و نشیب به بهترین شکل، به یک قهرمانی هم نیاز دارد. اما رقیب آبی پوشان امروز نامی است که حذف کردنش از تاریخ پرافتخار استقلال ممکن نیست؛ امیر قلعه نویی.

شاید عجیب باشد، اما استقلال در 20 سال اخیر فقط با قلعه نویی موفق به کسب قهرمانی در لیگ شده و تقریبا در اغلب افتخارات این تیم بعد از انقلاب، نام امیر قلعه نویی چه به عنوان بازیکن یا سرمربی به چشم می خورد. آخرین بار در فروردین سال 80 بود که استقلال با غلبه بر ذوب آهن در اصفهان و با هدایت مرحوم منصور پورحیدری آخرین دوره لیگ آزادگان را از آن خود کرد و پس از آن، همه موفقیت های این تیم در لیگ برتر به نام ژنرال رقم خورده است.

ستاره خط میانی آبی ها در دهه 60 و 70، با این تیم قهرمان لیگ و آسیا شد و در ادامه روی نیمکت این تیم به اغلب افتخارات ممکن رسید. از فتح اخرین جام با دبل مقابل برق شیراز در سال 75 در فینال جام حذفی تا رسیدن امیر به نیمکت استقلال، زمان زیادی طول نکشید. قلعه نویی از اوایل دهه 80 تا امروز، بی تردید مهم ترین نام برای باشگاه استقلال بوده و اغلب موفقیت های این تیم را به اسم خودش سند زده است.

اما حالا امیر اردشیر برای فتح یک جام دیگر در دوران پرافتخار مربیگری خود، استقلالی را پیش رو می بیند که یک نام محبوب دیگر روی نیمکت دارد. در 25 سال اخیر فرهاد مجیدی به انواع و اقسام موفقیت های ممکن با استقلال دست یافته و حالا به دنبال اولین جام بزرگ خود در عرصه مربیگری نیز است.

ظهوذ فرهاد مجیدی در استقلال با دوران غروب ژنرال همزمان شد. امیر و فرهاد اولین بار در تابستان 75 و در قامت هافبک های دو تیم استقلال و بهمن برابر هم قرار گرفتند، اما چندی بعد قلعه نوبی از فوتبال خداحافظی کرد و فرهاد مجیدی هم راهی استقلال شد. جالب اینجاست در مجموع و با احتساب همه رفت و آمدها فرهاد مجیدی هشت سال و نیم و قلعه نویی هشت سال و سه ماه سابقه بازی کردن در ترکیب استقلال را در کارنامه دارند.

ژنرال در ابتدای راه مربیگری و در دوران دستیاری ناصر حجازی، چند صباحی مربی مجحیدی هم بود و البته این اتفاق در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 باز هم تکرار شد. مجیدی که در اواسط سال 86 با فرمان ناصر حجازی به استقلال بازگشته بود، فرهاد در قهرمانی دراماتیک استقلال تحت هدایت قلعه نویی در سال 87 نقش چندانی نداشت و بیشتر بازی های تیمش را از روی نیمکت تماشا کرد. در آن مقطع به نظر می رسد مجیدی به روزهای بازنشستگی نزدیک اسست، اما رفتن امیر از استقلال تولدی دوباره را برای این ستاره محبوب در سومین دهه زندگی اش رقم زد.

همچنین حذف شدن از لیست استقلال در تابستان سال 91 باعث شد رابطه فرهاد و امیر به بدترین شکل ممکن برسد. اما با حضور مجیدی در مراسم ختم مادر قلعه نویی این اختلاف حداقل برای مدت کوتاهی رفع شد تا هفت محبوب، آخرین کاپیتان استقلال لقب بگیرد که جام قهرمانی لیگ برتر را در اردیبهشت سال 92 بالای سر می برد.

اما دو سال بعد و بعد از آخرین روز حضور قلعه نویی روی نیمکت استقلال در جریان شکست در دربی برابر تیم برانکو، مجیدی با انتشار بیانیه ای به انتقاد از امیر پرداخت تا رابطه طرفین دوباره خراب شود. البته هم امیر و فرهاد در سال های اخیر و با حضور مجیدی روی نیمکت استقلال، حدداقل برای حفظ ظاهر هم که شده به نیکی از یکدیگر یاد کرده و نشان داده اند رابطه خوبی دارند.

ژنرال باتجربه سال گذشته و در همین اواسط فصل تابستان بود که دو باخت متوالی را در قامت سرمربی سپاهان برابر فرهاد تجربه کرد و حالا به دنبال انتقام از شاگرد سابق خود و البته فتح یک جام معتبر بعد از هشت سال است.

امیر قلعه نویی با استنقلال قهرمان و نایب قهرمان آسیا شد و چند سال بعد فرهاد مجیدی نیز در فینال شکست مقابل جوبیلو ایواتا در اردیبهشت تلخ 78 را تجربه کرد تا در لباس استقلال هرگز قهرمانی در آسیا را تجربه نکند. فرهاد و امیر هر دو یک بار قهرمانی در جام حذفی را با لباس استقلال تجربه کرده اند و البته سهم مجیدی از قهرمانی لیگ سه بار و سهم امیر اردشیر یک بار بوده است. البته نباید فراموش کرد دو قهرمانی مجیدی تحت هدایت همین امیر قلعه نویی و حضور او روی نیمکت استقلال رقم خورده است.

تقابل ژنرال و هفت مقدس، مبارزه دو تا از محبوب ترین ستاره های تاریخ استقلال محسوب می شود. دو اسم پرافتخار که البته فلسفه، رفتار و خط مشی متفاوتی با یکدیگر دارند؛ شاید امیر هواداران بیشتر در نسل های قبل تر هواداران آبی پوش داشته باشد و فرهاد مجیدی ستاره محبوبی طرفداران جوان تر استقلال محسوب می شود.

اما فرهاد و امید دو ستاره ای هستند که همیشه امضای حداقل یکی از آنها و در مواردی هر دوی‌شان پای همه روزهای شیرین استقلال بعد از انقلاب دیده می شود.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها