دفاع کنیم یا حمله؟ بستگی به رنگش دارد!
34481
اگر لک استقلالی بود...
30 تير 1400
دروازه‌بان پرسپوليس در بازي با ماشين سازي الفاظي را درباره توپ جمع كن مسابقه به كار برد كه بسيار مورد بحث قرار گرفته است. 

روزنامه گل -

فرض کنید حامد لک دروازه‌بان استقلال بود و همین الفاظ زشت را خطاب به یک توپ‌جمع‌کن به کار می‌برد؛ پرسپولیسی‌ها در موردش چه می‌گفتند؟ فرض کنید دعوای فرودگاهی با هواداران، به جای استقلال در پرسپولیس رخ می‌داد؛ آبی‌ها در این مورد چه می‌گفتند؟ مطمئن باشید همین کسانی که با چشم بسته مشغول دفاع از این اتفاقات هستند، در آن صورت به منتقد تند و تیز بداخلاقی رخ داده تبدیل می‌شدند و هزاران خط در نقد فرهنگ و مکتب باشگاه حریف ردیف می‌کردند.

در این سرزمین آدم‌ها را نه با کارشان، که با نام و نشان‌شان ارزیابی می‌کنند. اینجا فاعل از فعل مهم‌تر است. آنچه «من» انجام می‌دهم خوب است، اما اگر دیگری مرتکب همین رفتار شود، زشت‌ترین کار دنیا را کرده است. به خدا قسم فحاشی فنونی‌زاده‌های ول‌معطل بد است، همانطور که رکیک‌گویی قلیچ و کنعانی یا استوری تحقیرآمیز ارسلان مطهری بد است. حیف از عقل و منطق که در بند «رنگ» در آید و تا این حد نسبی شود. اشتباه دیگران مجوزی برای اشتباه ما نیست. اگر جامعه‌ای با این استدلال پیش برود، در آن سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. مثل این است که همه از هم بدزدند و دلیل‌شان این باشد که دیگران هم همین کار را می‌کنند.

رفتار حامد لک در بازی با ماشین‌سازی تبریز، تحت هیچ شرایطی قابل دفاع نیست؛ حتی اگر توپ‌جمع‌کن با هر نیت و تفکری از ابتدا قصد تحریک او را داشته و حتی با در نظر گرفتن این نکته که گلر پرسپولیس دقایقی بعد، از او عذرخواهی کرده است. فوتبالیست حرفه‌ای باید ظرفیتش را بالا ببرد؛ مخصوصا زمانی که پیراهن تیم‌های بزرگی مثل پرسپولیس و استقلال را به تن می‌کند و هر لحظه زیر ذره‌بین است. اینجا نباید خیلی چیزها را ببینی و بشنوی، همانطور که بزرگترین فوتبالیست‌های دنیا آستانه تحمل‌شان را بالا می‌برند؛ طوری که انگار «حس» ندارند.

از همه بدتر هم همین حمایت مخرب برخی هواداران است. اگر در ماجرای فحاشی کنعانی‌زادگان خود پرسپولیسی‌ها او را بابت خدشه به اعتبار باشگاه بازخواست می‌کردند، شاید امروز حامد لک حواسش را جمع می‌کرد و در حساس‌ترین مقطع فصل، دردسر اضافی به وجود نمی‌آورد. وقتی بازیکن مطمئن است که «هر کاری» انجام بدهد تحت حمایت هواداران خودی خواهد بود، دیگر دلیلی برای پرهیز و مراقبت باقی نمی‌ماند. اگر شک دارید، باز هم حمایت کنید تا حماسه بعدی از راه برسد.

#حامد لک #پرسپولیس
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها