توکیو بالاخره در جنگ با کرونا جلو زد تا میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا از جمعه باشد
34429
افتتاح جنجالی‌ترین المپیک تاریخ
29 تير 1400
سي‌ودومين دوره از بازي‌هاي المپيك اين بار متفاوت‌تر از هميشه و با جنجال كرونا از جمعه رسما به ميزباني توكيو آغاز مي‌شود. 

روزنامه گل -

نگار رشيدي - در فاصله سه روز تا آغاز رسمي سي‌ودومين دوره از بازي‌هاي المپيك، نبض ورزش تندتر از هميشه مي‌زند. توكيو قرار است به مدت 17 روز ميدان تقابل ورزشكاراني باشند كه براي تجربه اين رقابت‌ها يك سال تمام انتظار كشيدند. اين تعويق يك ساله اما براي كشورها بدون فراز و نشيب هم نبوده است. در اين مدت برخي فرصت حضور در المپيك را پيدا كردند و ورزشكاراني هم بودند كه تصميم گرفتند راه‌شان را از اين مسابقات جدا كنند. در اين گزارش نگاه مفصلي خواهيم داشت به اتفاقات المپيكي. از نخستين حضور ايران در اين رقابت‌ها تا ميزباني ژاپن كه تا الان هم كم ضرر مالي نداشته است.

 

از مرداد 99 تا مرداد 1400

زماني كه ويروس كرونا از چين كشورگشايي خود را شروع كرد، تاثير اين بيماري روي المپيك 2020 يكي از اولين نگراني‌هايي بود كه شكل گرفت. تا حدي كه حتي بحث لغو كامل رقابت‌ها هم مطرح شد. اما درنهايت «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن و «توماس باخ» رييس كميته بين‌المللي المپيك توافق كردند كه به دليل نگراني از شيوع كرونا، المپيك يك سال به تعويق بيفتد. به اين ترتيب تاريخ برگزاري المپيك از ۲۴ جولای تا ۹ آگوست ۲۰۲۰ (۳ تا ۱۹ مرداد ۱۳۹۹) به 23 جولاي تا هشت آگوست 2021 (اول تا هفدهم مرداد 1400) تغيير پيدا كرد. البته با وجود اينكه با اين تعويق المپيك براي نخستين بار در سال فرد برگزار مي‌شود، نام رسمي مسابقات المپيك 2020 توكيو باقي ماند.

 

50 سهميه تا قبل از تعويق يك‌ ساله

شايد براي‌تان جالب باشد بدانيد كه ورزش ايران تا قبل از تغيير رسمي تاريخ المپيك، موفق به كسب 50 سهميه شده بود. اين سهميه‌ها را احسان حدادي (پرتاب ديسك)، حسن تفتيان (دوي سرعت)، ميلاد وزيري (تيراندازي با كمان)، يك سهميه در دوچرخه‌سواري، چهار سهميه در شمشيربازي، حميده عباسعلي و بهمن عسگري (كاراته)،‌ 6 سهميه در تيراندازي، آرمين هادي‌پور و ميرهاشم حسيني (تكواندو)، سه سهميه در كشتي فرنگي، سه سهميه در كشتي آزاد، دانيال شه‌بخش و شاهين موسوي (بوكس)، 12 سهميه در بسكتبال و 12 سهميه در واليبال به دست آورده بودند.

با از سرگيري مسابقات در جريان كرونا نيز 18 سهميه ديگر به دست آمد تا درنهايت ايران 68 سهميه را از آن خود كرده باشد. اما درنهايت 66 ورزشكار در توكيو حضور خواهند داشت.

 

المپيك ركوردها

كاروان ايران با كسب 68 سهميه (66 حضور) كه 10 سهميه‌اش به بانوان تعلق دارد، در توكيو تا اينجا ركوردشكن بوده است. ايران در المپيك 2016 ريو صاحب ۶۴ سهمیه در ۱۵ رشته (۱۴ فدراسیون) شد و در نهایت هم با ۶۳ ورزشکار عازم ریودوژانیرو شد. حال بايد منتظر ماند و ديد در كسب مدال هم شاهد ركوردشكني نماينده‌هاي كشور خواهيم بود يا نه. مسئولان اميدوار هستند اين بار در رشته‌هاي جديدي مدال اين مسابقات را به دست بياوريم.

 

66 ستاره ايران‌زمين

رضا اطری (۵۷ کیلوگرم)، مرتضی قیاسی (۶۵ کیلوگرم)، مصطفی حسین‌خانی (74 كيلوگرم)، حسن یزدانی (86 كيلوگرم)، محمدحسین محمدیان (97 كيلوگرم) و امیرحسین زارع (125 كيلوگرم) در كشتي آزاد؛ علیرضا نجاتی (۶۰ کیلوگرم)، محمدرضا گرایی (۶۷ کیلوگرم)، محمدعلی گرایی (۷۷ کیلوگرم)، محمدهادی ساروی (۹۷ کیلوگرم) و امین میرزازاده (۱۳۰ کیلوگرم) در كشتي فرنگي؛ مهيار صداقت، فاطمه کرم‌زاده، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، نجمه خدمتی و جواد فروغی در تيراندازي؛ مجتبي عابديني، علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی در شمشيربازي؛ احسان حدادي (پرتاب ديسك)، حسن تفتيان (دوي سرعت)، مهدي پيرجهان (دوي 400 متر با مانع و فرزانه فصيحي (دوي 100 متر) در دووميداني؛ میرهاشم حسینی (68- کیلوگرم)، آرمین هادی‌پور (۵۸ کیلوگرم) و ناهید کیانی (۵۷ کیلوگرم) در تكواندو؛ سجاد گنج‌زاده (68- كيلوگرم)، حميده عباسعلي (68- كيلوگرم) و سارا بهمنيار (50+ كيلوگرم) در كاراته؛ علي هاشمي (109 كيلوگرم) و علي داوودي (109+ كيلوگرم) در وزنه‌برداري؛ دانيال شه‌بخش (57 كيلوگرم) و سيدشاهين موسوي (75 كيلوگرم) در بوكس؛ نازنين ملايي (روئينگ‌)  و علي آقاميرزايي (كاياك) در قايقراني؛ نيما عالميان (تنيس روي ميز)، سعيد صفرزاده (دوچرخه‌سواري)، ميلاد وزيري (تيراندازي با كمان)، متين بالسيني (شنا)، ثريا آقايي (بدمينتون)؛ صمد نيكخواه‌بهرامي، حامد حدادي، سعيد داورپناه، محمد حسن‌زاده، بهنام یخچالی، آرون گرامی‌پور‌، مایک رستم‌پور، محمد جمشیدی، ارسلان کاظمی، محمدسینا واحدی، پویان جلال پور و نوید رضایی‌فر (بسكتبال) و سعید معروف، محمد موسوی، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، مهدی مرندی، جواد کریمی، میثم صالحی، مرتضی شریفی، علی‌اصغر مجرد، مسعود غلامی، صابر کاظمی و آرمان صالحی (واليبال) 66 نماينده ايران در توكيو هستند.

 

انصرافي‌ها از توكيو

تعويق يك ساله المپيك براي برخي ورزشكاران ايران فرصت خوبي را رقم زد. حميده عباسعلي درست در لحظه‌اي كه سهميه را به دست آورد با چنان مصدوميت سنگيني مواجه شد كه به جاي سكوي مدال او را روانه بيمارستان كرد. او در اين يك سال فرصت خوبي براي بهبودي داشت. همچنين سهراب مرادي هم كه بسياري انتظار داشتند در توكيو حضور داشته باشد، به درمان مصدوميتش پرداخت. از سوي ديگر اما توكيو چند انصرافي هم داشت. بزرگ‌ترين انصرافي اين رقابت‌ها كره شمالي بود كه اعلام كرد براي محافظت ورزشكارانش از كرونا، در اين دور از مسابقات شركت نمي‌كند. راجر فدرر، رافائل نادال، نیک کیرگیوس و دومینیک از مطرح‌ترين تنيسورهاي جهان هم قيد توكيو را زدند. اما نوواك جوكوويچ كه سر دوراهي قرار داشت سرانجام تصميم گرفت در توكيو دست به راكت شود.

 

پيش‌بيني رتبه ايران در ژاپن

كاروان ايران در المپيك ريو توانست با سه مدال طلا (حسن يزداني در كشتي آزاد، سهراب مرادي و كيانوش رستمي در وزنه‌برداري)، يك نقره (كميل قاسمي در كشتي آزاد) و چهار برنز (سعيد عبدولي و قاسم رضايي در كشتي فرنگي، حسن رحيمي در كشتي آزاد و كيميا عليزاده در تكواندو) در رده بيست‌وپنجم قرار بگيرد. حالا شايد براي‌تان جالب باشد كه از مدال‌آوران ريو تنها حسن يزداني در توكيو حضور دارد و او شايد تنها كسي باشد كه همه مدال او را كاملا قطعي مي‌دانند. از طرفي با وجود اينكه مسئولان ورزش ايران هيچ‌ پيش‌بيني از مدال‌آوري كاروان نداشتند، برخي‌ وب‌سايت‌ها جايگاه كشورها را در جدول توزيع مدال پيش‌بيني كرده‌اند كه يكي از آنها كاروان ايران را با دو طلا و پنج برنز در رده سي‌ونهم قرار داده است.

 

از ريو تا توكيو

درست است كه حسن يزداني تنها مدال‌آور ايران در ريو است كه در توكيو نيز حضور دارد اما در كاروان المپيك 2020 هستند ديگر ورزشكاراني كه در المپيك 2016 نيز حضور داشتند و بار ديگر نماينده ايران هستند. نجمه خدمتي، مجتبي عابديني، علي پاكدامن، احسان حدادي، حسن تفتيان،‌ علي هاشمي سعید معروف، محمد موسوی، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور و مهدی مرندی راه‌شان را از ريو به توكيو هموار كرده‌اند.

 

محدودترين المپيك تاريخ

المپيك توكيو مي‌تواند عنوان محدودترين المپيك تاريخ را نيز داشته باشد. وضعيت اضطراري توكيو و از طرفي پيدا شدن سريع ويروس كرونا در دهكده ورزشكاران باعث شده كه هر روز قوانين سختگيرانه‌تري براي اين مسابقات در نظر گرفته شد. بعد از كم شدن حاضران در مراسم رژه، محدوديت در حضور تماشاچي، كم شدن تعداد مسئولان و خبرنگارهاي كشورها، ممنوعيت خروج ورزشكاران از دهكده و مواردي از اين دست، قوانين جديد ديگري نيز لحاظ شده است. از جمله اينكه در سالن مسابقات فریاد زدن، آواز خواندن، تشویق کردن برای حمایت از ورزشکار ممنوع است و تنها مي‌توان كف زد. در مراسم اهدای مدال هم دست دادن و در آغوش کشیدن هم وجود نخواهد داشت و برخلاف گذشته که مسئولان مدال را بر گردن ورزشکاران می‌انداختند اکنون خود ورزشکاران باید مدال را از داخل سینی بردارند و بر گردن خود بیندازند.

 

2 گروه اعزام شده‌اند

تيم‌هاي قايقراني (فقط نازنين ملايي)،‌ تيروكمان، تنيس روي ميز، شمشيربازي، تكواندو، تيراندازي و واليبال اولين گروهي بودند كه از كاروان ايران راهي توكيو شدند. همچنين دوچرخه‌سواری، بدمینتون، بوكس و بسکتبال نيز يكشنبه‌شب در قالب گروه دوم به توكيو رفتند و امشب نيز قرار است متين بالسيني به ژاپن اعزام شود.

 

ملايي و وزيري اولين نمايندگان ايران

كار نماينده‌هاي كشورمان در المپيك از روز جمعه ‌آغاز مي‌شود. در اين روز نازنين ملايي از ساعت 4 صبح به وقت تهران در مرحله گروهي روئينگ يك نفره زنان به آب مي‌زند و ميلاد وزيري از ساعت ۸:۳۰ صبح در مرحله مرحله تعیین رنکینگ انفرادی مردان دست به كمان مي‌شود.

روز شنبه نيز ثريا آقايي از ساعت ۴:۳۰ صبح و ظهر از ساعت ۱۳:۳۰ مرحله گروهی بدمينتون انفرادی زنان به ميدان مي‌رود. دانيال شه‌بخش در مرحله یک شانزدهم نهایی وزن ۵۷ کیلوگرم بوكس وارد رينگ مي‌شود، آرمين هادي‌پور در مرحله یک هشتم و یک چهارم نهایی وزن 58 كيلوگرم از ساعت 5:30 صبح روي شياپ چانگ مي‌رود (مرحله شانس مجدد، رده‌بندی مدال برنز) و فینال از ساعت ۱۴:۳۰ برگزار مي‌شود)، در تيراندازي آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده و جواد فروغی در مرحله مقدماتی و فینال تفنگ ۱۰ متر بادی زنان و تپانچه ۱۰متر بادی مردان از ساعت ۴ صبح تا ۱۲ ظهر شركت مي‌كنند، در دوچرخه سواری سعید صفرزاده مسابقه‌اش در استقامت جاده مردان را از ساعت ۶:۳۰ صبح آغاز مي‌كند، شانس مجدد روئینگ یک نفره زنان از ساعت ۴ صبح برگزار مي‌شود، نيما عالميان در مرحله مقدماتی دور نخست انفرادی مردان  از ساعت ۴:۳۰ و ۹:۴۵ صبح حضور پيدا مي‌كند، مجتبی عابدینی، علی پاکدامن و محمد رهبری در مسابقات شمشيربازي انفرادي از 4:30 صبح مرحله یک سی و دوم تا یک چهارم نهایی را پيش رو دارند (مرحله نیمه نهایی، رده بندی و فینال از ساعت ۱۳:۳۰ ظهر برگزار مي‌شود) و در نهايت تيم ملي واليبال از ساعت 15:10 مقابل تيم لهستان قرار مي‌گيرد.

ناگفته نماند ژاپن در دومين ميزباني خود از المپيك، ميزبان ورزشكاران در 33 رشته و ۳۹۹ ماده است. ژاپن پیش از این میزبان المپیک ۱۹۶۴ بوده است.

 

جاي خالي چند ورزشكار ايراني

كاروان ايران در حالي توانست ركورد تعداد سهميه را در المپيك توكيو بشكند كه با اين حال جاي بسياري از ورزشكارانش در اين رقابت‌ها خالي است.

الهه احمدي در تيراندازي كه در المپيك ريو فاصله‌اي تا مدال‌آوري نداشت، كيانوش رستمي و سهراب مرادي كه نرسيدن‌شان به اين مسابقات هم براي خودشان و هم براي علاقمندان به وزنه‌برداري به يك افسوس تبديل شد، بهمن عسگري كه با يك اشتباه سهوي مثبت شدن تست دوپينگ را در آغوش كشيد تا شانس قطعي مدال طلايش به خانه‌نشيني در روز برگزاري مسابقات تبديل شود، نوشاد عالميان كه در بازي‌هاي آسيايي 2018 تاريخ‌ساز شد، زهرا نعمتي كه توانست اولين پاراكمانداري باشد كه سهميه المپيك را به دست‌ مي‌آورد، عليرضا كريمي كه يكي از شايسته‌ترين آزادكاران ايران است، پريسا جهانفكريان كه مي‌توانست نخستين حضور بانوان وزنه‌برداري در المپيك را رقم بزند اما به دليل جراحي اجازه حضور در اين ميدان را پيدا نكرد، ذبيح‌ا... پورشيب كه به خاطر قوانين عجيب و غيرمنطقي فدراسيون جهاني حضور در المپيك را از دست داد، فرهاد قائمي كه بعد از خداحافظي از تيم ملي واليبال به اردو برگشت اما خط خوردنش حاشيه‌ساز شد، مجتبي ميرزاجانپور و پوريا فياضي كه با مصدوميت از ليست آلكنو كنار رفتند و حتي سجاد مرداني كاپيتان تيم ملي تكواندو كه در ريو به ميدان رفت اما پشت سد سهميه توكيو ماند، تنها تعدادي از ورزشكاران شايسته ايران هستند كه بايد با جاي خالي‌شان در المپيك توكيو كنار آمد.

 

ضرر مالي ژاپن از تعويق المپيك

ژاپن به عنوان ميزبان المپيك، با تعويق اين مسابقات دچار ضرر مالي هنگفتي شد. تا حدي تلاش‌هاي دولت ژاپن براي برگزاري اين مسابقات هم با وجود اعتراضات شديد مردمي، جلوگيري بيشتر از اين ضررهاي مالي بود. در آذرماه 1399 کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ طی گزارشی اعلام کرد که ضرر ناشی از تعویق بازی‌ها به سال ۲۰۲۱ برای ژاپن مبلغی بالغ بر ۲/۸ میلیارد دلار برآورد شده است. در اين ميان تعدادي از حاميان مالي هم كنار رفتند و تويوتا نيز اعلام كرد به دليل عدم حمایت تماشاگران تبلیغی در بازی‌ها نخواهد داشت.

 

نگاهي كوتاه به تاريخچه المپيك

المپيك ابتدا به عنوان يك جشن مذهبي و براي اداي احترام به زئوس (پادشاخ خدايان يونان) در صحن مربوط به او هر چهار سال يك بار برگزار مي‌شد. قدمت اين مراسم به سال 776 قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد. در دوران باستان تنها مردان آزاد و زنان مجرد مي‌توانستند در مسابقات شركت كنند.

نخستين دوره از مسابقات المپيك نوين اما از سال ۱۸۹۶ در آتن يونان برگزار شد. از آن سال اين بازي‌ها هر چهار سال يك بار برگزار شد و تنها جنگ‌هاي جهاني اول و دوم در سال‌هاي 1916 و 1940 باعث شد اين رقابت‌ها لغو شد. در اين ميان المپيك هربار ساختاريافته‌تر شد و از المپيك ۱۹۰۸ لندن برخلاف دوره‌‌هاي قبل كه ورزشكاران مي‌توانستند به صورت انفرادي وارد رقابت‌ها شوند، تنها تحت مقررات خاص و با معرفی از سوی کشورهای عضو کمیته بین‌المللی المپیک حق شركت در مسابقات را داشتند.

 

«پرنس پرشيا» اولين المپيكي ايران

درست است كه المپيك 1948 لندن به عنوان نخستين حضور رسمي ايران در ادوار المپيك ثبت شده، اما قدمت حضور ورزش ايران در اين مسابقات بيشتر است. به نحوي كه ايران در دومين دوره المپيك نوين (1900 پاريس) كه شركت در رقابت‌ها قانونمند شده بود، يك شمشيرباز را راهي مسابقات كرد تا از نقطه شروع ورزش كشور در المپيك 120 سال بگذرد. آن زمان مظفرالدين شاه قاجار حكمران ايران بود كه «فریدون میرزا ملکم» فرزند «میرزا ملکم خان ناظم الدوله» كه مسئولیت سفارت ایران در چند کشور اروپایی را برعهده داشت، را در شمشيربازي معرفي كرد. آن زمان نام «پرشيا» براي ايران مورد استفاده خارجي‌ها قرار مي‌گرفت و فريدون با لقب پرنس كه از پدرش گرفته بود، در مسابقات پاريس شمشير زد.

ايران همچنين در اردوي «همایش تربیت بدنی و ورزش» كه در المپيك 1936 آلمان برگزار شد نيز حضور داشت.

 

توكيو، المپيك هفدهم ايران

از آنجايي كه ورزش ايران در چهاردهمين دوره از مسابقات (المپيك 1948 لندن) در كميته بين‌المللي المپيك پذيرفته شد، اين دوره از مسابقات به عنوان مبدأ حضور ايران در المپيك تعيين شده است. از آن زمان تا به حال ايران در مسابقات حضور داشته و حالا در توكيو براي هفدهمين بار در اين رقابت‌ها شركت مي‌كند. ايران در نخستين حضور خود با كارواني 38 نفره در رشته‌هاي ‌تیراندازی، مشت زنی، وزنه‌برداری، کشتی آزاد، بسکتبال و ژیمناستیک راهي مسابقات شد.

 

18 طلا، 21 نقره و 29 برنز

در كاروان 66 نفره ايران اميدهاي زيادي براي مدال‌‌آوري وجود دارد. از تيراندازي گرفته تا شمشيربازي و كاراته و كشتي مي‌توانند تجربه رفتن روي سكو را به دست بياورند. ايران در 16 دوره حضور رسمي در مسابقات المپيك موفق شده 68 مدال به دست بياورد كه شامل 18 طلا، 21 نقره و 29 برنز مي‌شود. حال بايد ديد المپيك توكيو تعداد مدال‌هاي ايران را چقدر اضافه مي‌كند.

 

چراغ مدال از المپيك اول روشن شد

ورزش ايران در نخستين تجربه خود در المپيك موفق شد به مدال مسابقات هم برسد. اين مدال را جعفر سلماسي در وزنه‌‌برداري به دست آورد و با برنز او ورزش ايران در رده آخر کشورهای دریافت کننده مدال (سی و چهارم) قرار گرفت. براي اين دوره از مسابقات اما وزنه‌برداري دو نماينده دارد كه شانس زيادي براي طلايي‌ شدن‌شان ديده نمي‌شود.

 

 

#المپيك #المپيك توكيو #كاروان المپيك #كرونا
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها