طرحی زیباتر و فاخرتر از هزار نمونه پیدا نشد؟
34370
لباس ستارگان ایران زمین، آخرین صاعقه قبل از المپیک
28 تير 1400
در حالي در مراسم بدرقه ورزشكاران به المپيك توكيو از لباس كاروان رونمايي شد كه بار ديگر نقدهاي زيادي به طرح نهايي وارد شد. 

روزنامه گل -

هدیه خطیبی- کرونا برای تحت تاثیر قرار دادن المپیکی که خیلی نشانی از آن ایونت های بزرگ همیشگی را ندارد کم بود، حواشی قبل از اعزام هم یکی یکی بر سر کاروان ایران صاعقه بار می‌ریزد. از مشکلات و اتفاقات عجیب وزنه برداری، والیبال و بسکتبال که بگذریم، می رسیم به آخرین اتفاق که مراسم بدرقه در فرودگاه و رونمایی از لباس کاروان بود. دو موردی كه بدون حرف و حدیث سپری نشد و هجمه زیادی را به کمیته ملی المپیک وارد کرد.

 

اوج خلاقیت در فرودگاه!

اول از مراسم بدرقه بگوییم. مراسمی که قرار بود 24 تیر در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود اما به دلیل آنچه گفته شد که از شرایط و محدودیت های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان نشات گرفته، لغو شد. سپس تصمیم گرفته شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی (26 تیر) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) مراسمی با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم ها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار شود.

اما خروجی این مراسم بسیار ضعیف تر از حد تصور بود. دکوری از سر باز کنی با دو مبل و یک مانیتور و طاق گلی برای عبور ورزشکاران نهایت خلاقیت برگزار کنندگان بود. ضمن اینکه مراسم فضای باز با ریسک کمتر به فضای بسته ای رفته بود که تهویه مناسب هم نداشت. موضوعی فاجعه‌بار برای موقعیت حساس اعضای اعزامی که از تیم های والیبال، تنیس روی میز، تکواندو، تیراندازی، شمشیربازی، قایقرانی و تیروکمان که در حقیقت بزرگ ترین گروه اعزامی به توکیو بودند. گویا مدیران کمیته ملی المپیک در حالی که قصد داشتند مراسم کم‌خطرتری را در پیک پنجم کرونا با قدرت سرایت چندین برابری بگیرند، راه را اشتباه رفتند. همچنین از گوشه کنار این مراسم تاخیر و بی نظمی هم زیاد هم شنیده شده است.

از ساز و کار میزبانی مراسم بدرقه که بگذریم به توی ذوق زننده ترین قسمت ماجرا می رسیم که لباس کاروان بود. بعد از مدت ها وقت و کار در راستای گرفتن طرحی در شأن ستارگان ایران زمین احتمالا بدترین طرح ممکن مورد پسند مدیران کمیته المپیک قرار گرفته تا حتی یک نقد مثبت هم از آن شنیده نشود. مانتویی آبی فیروزه ای با طرح پرچم ایران در شانه و هد بند زنان کاروان که از همان رنگ هم شالی تهیه شده بود با گرمکن یک دست سفید و کت و شلوار سرمه‌ای کنار پیراهن سفید برای مردان کاروان! شاید باور کردنی نباشد که با وجود طراحان زبردست که همین چند روز پیش نمونه کارهای فاخر آنان در جشنواره پر طمطراق کن بر تن نمایندگان ایران بود، کمیته المپیک در نهایت به چنین طرح نچسبی برای زنان کاروان و کت و شلوار فوق العاده تکراری مانند المپیک 2004 آتن و بازی های آسیایی اینچئون 2014 رسیده است. گویا این طرح در میان بیش از هزار طرح پیشنهادی انتخاب شده است! البته یکی از اقدامات متفاوت و جدیدی که کمیته ملی المپیک برای این دوره بازی‌های المپیک انجام داد، طراحی لباس اعضای کاروان اعزامی به توکیو زیر نظر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود تا چالش‌هایی که پنج سال پیش و قبل از بازی‌های المپیک ریو برای این کمیته و مسئولان وقتش ایجاد شده بود، تکرار نشود که اتفاقا به نحو گسترده تری اتفاق افتاد!

پنج سال پیش هم برای المپیک ریو طرحی ارایه شد که انتقاد های زیادی را به همراه داشت اما چون مثل این بار هوشمندی و سیاست پشت کار نبود زمان برای تغییر طرح و ارایه لباسی فاخرتر وجود داشت. در نهایت هم با وجود برخی دخالت ها در طرح اصلی طراح، نمونه قابل دفاعی بر تن قهرمانان ایران به دنیا نشان داده شد.

بدترین جای ماجرا زمانی است که از وقتی لباس ها رونمایی شده بسیاری از مزون ها و چند برند از نمونه های پیشنهادی خود عکس هایی را منتشر کردند که بسیار بهتر از آنچه تصویب شده، است. برند ورزشی لنینگ چین از سال 2018 چهار طرح برای گرمکن ورزشی المپیک توکیو پیشنهاد داده بود اما مورد موافقت قرار نگرفت. شنیده می شود حتی رییس کمیته المپیک در جریان برخی پیشنهادها نبوده و تلاش های پیمان فخری هم راه به جایی نبرده است.

گویا چندین نامه به کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته المپیک و نصرا... سجادی سرپرست کاروان زده شده اما به دکتر صالحی امیری ارجاع داده نشده است!

اما سوال مهم این است که آیا تهیه چند دست لباس از طراحان نامی ایران و برندهای ورزشی مشهور و با کیفیت دنیا در قبال این همه هزینه کاروان، چه مقدار خرج داشت که دست آخر این نمونه های زشت و بی کیفیت رونمایی شد؟ آن هم در زمانی که فرصت هیچ تغییری نباشد! باید به صحنه گردان این نمایش واقعا تبریک گفت.

در فضای مجازی حتی از روی عکس ها جدا از انتقاد به طرح ها از نبود پارچه فاخر با رنگ مناسب هم انتقاد شده است. کامنت های بسیاری هم نوشته شده که جالب ترین آن شاید این باشد که:«آنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید!» در چند کامنت دیگر هم نوشته شد:«لباس خانم ها انگار می‌خوان برن جشن تکلیف... لباس زنان مثل تئاتر کودکان است... کت و شلوار سرمه ای انتهای خلاقیت... اولین مغازه باب همایون.... دوره قبل خیلی خوشگل تر بود.... برگشتیم به اوایل دهه 70... چرا خودمون به خودمون احترام نمی گذاریم و از بقیه انتظار داریم؟.... چرا همه چیزمون باید به همه چیزمون بیاد.... باز خدا پدر هاکوپیان بیامرزه برای جام جهانی اومد وسط... لابد چند میلیارد هم پول گرفتن.... جایزه بدترین طراحی سال را بدید به طراح این لباس ها...» در این بین هشتگ به ورزشکاران احترام بگذارید هم بسیار داغ بود.

امین عارف نیا که به عنوان مسئول ستاد فرهنگی المپیک در جریان تمام مراحل مربوط به طراحی و داوری طرح‌های پیشنهادی قرار داشت در این رابطه گفته:«طرح مصوب و نهایی جزو طرح‌های ابتدایی بود که ارائه شد و تمام مراحل داوری را طی کرد و در نهایت توسط اعضای «ستاد عالی» برگزیده شد. نتیجه فراخوان ارائه ۱۲۰۳ طرح به دبیرخانه بود. نمونه دوزی طرح‌های منتخب طی چند روز در تالار رودکی با حضور هیات داوری، بررسی و داوری شد. اتفاقا علاوه بر کارشناسان حوزه مد و لباس، برخی ورزشکاران و اعضای کادر سرپرستی کاروان المپیک هم عضو هیات داوری بودند. البته ادامه کار به خاطر کرونا و تعویق المپیک مسکوت ماند. سال گذشته اما بعد از اینکه برگزاری المپیک و اعزام کاروان ایران به آن قطعی شد، مجدد فرآیند طراحی و تصویب پوشش اعضای کاروان پیگیری شد.»

به گفته امین عارف نیا، نتیجه این پیگیری‌های مجدد انتخاب ۱۲ کالکشن لباس پیشنهادي شامل ۳ طرح برای هر ست رسمی و ورزشی مردان و بانوان بود، این طرح‌ها در نشستی با حضور هیات داوری متشکل از کارشناسان حوزه لباس و اعضای ستاد عالی ارزیابی شد. خروجی این نشست یعنی طرح‌های منتخب در اختیار ستاد عالی قرار گرفت.

مسئول ستاد فرهنگی المپیک در مورد رنگ پوشش رسمی بانوان تصریح کرد:«اینگونه تصمیم گرفته شده که کاروان فیروزه‌ای در المپیک داشته باشیم و به همین دلیل این رنگ انتخاب شد. برای ست رسمی مردان هم رنگ سرمه‌ای انتخاب شد تا به نوعی یکدیگر را پوشش دهند.»

عارف نیا تاکید کرد:«لباس رسمی بانوان که قرار است از آن در مراسم رژه هم استفاده شود در چند رنگ پیشنهاد شده بود. یکی از طرح‌ها به رنگ سفید بود و یکی از طرح‌ها هم به رنگ فیروزه‌ای ملایم‌تر، در نهایت اما با نظر اعضای «ستاد عالی» این طرح با این رنگ انتخاب شد.»

عارف نیا در این مورد و اینکه مبنای انتخابی با این ویژگی‌ها چه بوده است، گفت:«طراحی ست ورزشی هم جزو برنامه‌های مورد پیگیری در ستاد فرهنگی المپیک و کارگروه مد و لباس بود اما در نهایت فرآیند کار در این بخش از مجموعه ما خارج شد! ترجیح مسئولان کاروان المپیک این بود که خودشان در این زمینه پیگیری و تصمیم گیری داشته باشند.»

 

صالحی امیری:‌ قهرمانان از بحران عبور کردند

اما رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه برگزاری این مراسم با اشاره به وضعیت کاروان قبل از اعزام گفت:«آن چیزی که تا امروز اتفاق افتاده است محصول تلاش چند ساله همه فدراسیون ها و قهرمانان ما در سراسر کشور بود.»

سیدرضا صالحی امیری خاطرنشان کرد:«شرایط المپیک امسال ویژه است به دلیل این که کرونا شرايط سختی را به ما تحمیل کرد اما قهرمانان ما در عرصه های مختلف از این بحران عبور کردند و امروز شاهد بدرقه این کاروان به المپیک خواهیم بود.»

وی در ادامه تاکید کرد:«در همین شرایط سخت فدراسیون های ما ۶۸ سهمیه کسب کردند که ۶۶ نفر در توکیو حاضر خواهند شد و دو ورزشکار بنابر دلایلی غیبت خواهند داشت. وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، وزارت ارشاد، سازمان برنامه و بودجه و مجموعه نظام کمک کردند این کاروان با کمترین دغدغه در توکیو حاضر شود.»

صالحی امیری خاطرنشان کرد:«باور داریم که مردادماه کاروان ورزش کام ملت ایران را شیرین خواهد کرد. این وعده را می دهم که قبل از نیمه مرداد کام ملت ایران شیرین خواهد شد. در صحبتی که با توکیو داشتم همه ظرفیت ها در دهکده آماده پذیرش کاروان ایران است و در روزهای آینده اکثریت کاروان اعزام خواهند شد و اول مرداد افتتاحیه را خواهیم داشت.»

وی در مورد ارزیابی از مدال آوری کاروان ایران نیز گفت:«آنچه وظیفه ما بود حمایت و تشویق های لازم مادی و معنوی بود که انجام شده است. برای فدراسیون ها در طول سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان کمک کردیم امسال هم در چهار ماهه اول سال ۵۰ میلیارد تومان کمک کرده ایم. بودجه های ارزی را تامین کردیم.»

ريیس کمیته ملی المپیک در ادامه تاکید کرد:«کاروان ایران امروز بدون دغدغه و کمترین اضطراب راهی توکیو خواهد شد. در توکیو برای مدال آوران طلا ۱۰ هزار یورو، ۵ هزار یورو برای نقره و ۳ هزار و ۵۰۰ یورو برای برنز به عنوان پاداش پای سکو پرداخت خواهیم کرد. در بازگشت هم وزارت ورزش پاداش خودش را به مدال آوران اهدا خواهد کرد.»

ريیس کمیته ملی المپیک خاطرنشان کرد:«این دوره میزان حمایت از کاروان ورزش ایران نسبت به دوره های گذشته از افزایش ۲۰ درصدي برخوردار بوده است.»

صالحی امیری با اشاره به رابطه نزدیکه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک گفت:«ما در دوره چهار ساله تصمیم گرفتیم با هماهنگی وزارت ورزش، مجموعه فدراسیون ها و پارالمپیک هیچ وقتی را در حاشیه سر نکنیم و همه وقت را در بطن کار کنیم. مردم ایران از ما انتظار حاشیه ندارند.»

در این مراسم همچنین قرار بود سوگندنامه توسط حسن یزدانی قرائت شود اما به دلیل قرنطینه تیم کشتی، این امر به علی پاکدامن عضو تیم ملی شمشیربازی سپرده شد. این سوگند نامه طی کلیپی قرائت شد که حمیده عباسعلی از تیم کاراته هم در آن حضور داشت.

#المپيك #المپيك توكيو #كاروان المپيك
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها