برخلاف ادعای رسول خطیبی بابت برد پرسپولیس با کمک وزیر و داور
31855
شاگردان یحیی همه جوره سرتر از تراکتور بودند!
31 خرداد 1400
پرسپولیس توانست با عبور از تراکتور اولین جام را در چهارگانه این فصل با قهرمانی در سوپرجام به دست بیاورد.

روزنامه گل -

کسری پارسا/ پرسپولیس توانست با عبور از تراکتور اولین جام را در چهارگانه این فصل با قهرمانی در سوپرجام به دست بیاورد. مسابقه‌ای که حواشی کم نداشت و خطیبی هم همچون استقلالی ها، علت قهرمانی شاگردان یحیی را کمک وزیر و داور و فدراسیون و بقیه عوامل دانستند. ادعایی که با نگاهی به آمار و ارقام بازی خلاف صحبت‌های خطیبی را ثابت می‌کند که برد پرسپولیس را به کمک وزیر و داوری نسبت داده بود. در این بازی پرسپولیس طبق آمار عملکردی به مراتب بهتر از تراکتور رسول خطیبی داشت و در اکثر آیتم‌ها برنده بود. به همین بهانه نگاهی به آمار این بازی براساس بررسی‌های متریکا داریم که کاملا مشخص می‌کند سرخ‌های پایتخت کاملا تیم سرتر میدان بودند و به حق شان با برد در این بازی و بالا بردن جام قهرمانی سوپرجام رسیدند.

امید گل در پرسپولیس بیش از دو برابر تراکتور

یکی از آیتم هایی که متریکا درمورد تقابل پرسپولیس و تراکتور مورد بررسی قرار داده است، به بحث امید گل در جریان 90 دقیقه بازی است که قدرت شاگردان یحیی در نهایت آن‌ها را به عنوان قهرمان این دوره از سوپرجام فوتبال ایران معرفی کرد. براساس آمار منتشر شده امید گل پرسپولیس در این بازی 0.72 بوده است. یک عدد خوب و مناسب آن هم در مقابل امیدی که تراکتوری‌ها در هر حمله به سمت دروازه سرخ‌ها داشته اند. تراکتور در جریان 90 دقیقه تقابل با پرسپولیس امید گلی که به ثبت رسانده‌اند 0.32 بود. آماری که نشان می‌دهد تیم خطیبی برخلاف ادعایی که دارد نصف هم کمتر برابر تیم یحیی در حمله هایی که تدارک می‌دیدند، امید برای گلزنی برای خودشان به وجود آوردند.

مالکیت توپ هم به نفع شاگردان یحیی بود

جدا از آیتم امید گل که آمار می‌گوید به نفع پرسپولیس بوده است و تیم تراکتور عملکردی به مراتب پایین تر داشته است، در مالکیت توپ هم شاگردان یحیی کیفیت بالاتری داشتند و آمار بهتری برای خودشان به ثبت رساندند. براساس آماری که متریکا بعد از انجام این بازی منتشر کرده است، در جریان بازی 90 دقیقه دو تیم پرسپولیس مالک 56 درصد توپ بوده است و تراکتور نزدیک اما کمتر از سرخ‌های پایتخت است. در این آمار منتشر شده مالکیت توپ تراکتور در طول 90 دقیقه تنها 44 درصد بوده است که به همین خاطر در این زمینه هم قرمزهای تبریزی کارایی پایین تری نسبت به پرسپولیس داشتند.

پرسپولیس هم بیشتر پاس داد هم دقت پاس‌ها بالاتر بود

آیتم بعدی که بازهم پرسپولیس را نسبت به تراکتور در دیدار سوپرچام ممتاز و شاگردان یحیی را برای قهرمانی محق تر کرد، به تعداد پاس‌ها و بعد از آن دقت پاس‌های داده شده است. آمار به ثبت رسیده در این بازی می‌گوید شاگردان یحیی در جریان بازی 485 پاس به یکدیگر دادند که این عدد برای تراکتور در طول 90 دقیقه 356 پاس بوده است. در کنار این تعداد پاس‌های داده شده موضوع دیگر دقت پاس است که به شاگردان خطیبی آماری نزدیک به پرسپولیسی‌ها داشتند. آمار می‌گوید در 485 پاس 85 درصد پاس‌های شاگردان یحیی صحیح بوده است و در مقابل خطیبی تیمش که 356 پاس را به ثبت رسانده است، دقت پاس‌ها 81 درصد بوده است تا به این ترتیب در این زمینه هم سرخ‌های پایتخت برتری محسوسی نسبت به حریف تبریزی خود داشته باشد.

شوت‌های بازیکنان یحیی بیشتر در چارچوب بود

در این گزارش و در 3 فاکتور قبلی مشخص شد که برتری شاگردان یحیی همه ادعاهایی که رسول خطیبی بعد از دست دادن سوپرجام مطرح کرده بود، بی جهت بوده است و محلی از اعراب نداشته است. با این حال بازهم مواردی هست که نشان می‌دهد پرسپولیس به مراتب بهتر از تراکتور بوده است. یکی دیگر از این موارد که سایت متریکا به آن پرداخته است به بحث تعداد شوت‌ها و میزان شوت هایی است که در چارچوب قرار گرفته است. آمار می‌گوید پرسپولیس در این بازی 10 شوت به سمت دروازه تراکتور زد که این در مقابل 8 شوتی است که حریف تبریزی به سمت دروازه حامد لک و سرخ‌های پایتخت نشین زد. جالب است بدانید که در این میزان شوت هایی که پرسپولیس زده است 4 شوت درون چهارچوب بوده و محمدرضا اخباری را وادار به واکنش کرد و در سوی دیگر از 8 شوتی که تراکتور به سمت دروازه شاگردان یحیی زد تنها 2 تای آن‌ها در چهارچوب بوده است. به این نحو در چهارمین فاکتور هم که بحث مهمی در جریان بازی به شمار می‌آید هم شاگردان خطیبی عملکردی ضعیف تر از پرسپولیس داشتند و به این ترتیب باید قهرمانی را حق یحیی و بازیکنانش دانست.

#پرسپولیس #تراکتور #یحیی گل محمدی #رسول خطیبی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها