پيشرفت عربستان نسبت به پنجره‌هاي قبل، قابل توجه بود
31278
توفيق: كاظمي در آسيا متمايز است، انتظاري جز درخشش از او نمي‌رود
26 خرداد 1400
كارشناس بسكتبال ايران معتقد است در پنجره سوم انتخابي كاپ آسيا، عربستان پيشرفت فابل توجهي داشت و توانست از برتري فيزيكي اش استفاده كند. 

روزنامه گل -

نگار رشيدي- تيم ملي بسكتبال ايران توانست در پنجره سوم انتخابي كاپ آسيا صعودش به اين مسابقات را قطعي كند. آسمانخراش‌هاي ايران در نخستين بازي خود مقابل قطر قرار گرفتند و توانستند يك برد مقتدرانه را رقم بزنند. اما بازي دوم آنها در حالي برابر عربستان برگزار شد كه شاهد اشتباهات زيادي از سوي ملي‌پوشان كشورمان بوديم. اين ديدار درنهايت با نتيجه 70 بر 64 به سود شاگردان مهران شاهين‌طبع به پايان رسيد. حالا حضور در مسابقات كاپ آسيا كه از 25 مرداد در اندونزي برگزار مي‌شود نيز در تقويم تيم ملي بسكتبال ايران قرار گرفته است.

بسكتبال ايران اما تورنمنت مهم‌تري به اسم المپيك را هم پيش رو دارد. مسابقاتي كه دومين تجربه بسكتبال ايران به حساب مي‌آيد و انتظار مي‌رود آسمانخراش‌ها به خوبي در اين رقابت‌ها خودشان را نشان دهند. در همين راستا فدراسيون بسكتبال برنامه‌ريزي براي تيم ملي داشته كه از نظر علي توفيق دبير سابق اين فدراسيون با توجه به شرايط كرونا و زماني كه در اختيار داريم، برنامه خوبي است. او در گفتگويي كه با «گل» داشت درباره تيم ملي بسكتبال در انتخابي كاپ آسيا و مسير پيش رويش تا المپيك، به نكاتي اشاره كرد.

دو مسابقه تيم ملي بسكتبال در پنجره سوم انتخابي كاپ آسيا را چطور ديديد؟

من ابتدا مي‌خواهم به كادر فني و قهرمان‌هاي عزيزمان كه از اين مسابقات سربلند بيرون آمدند، تبريك بگويم. اگر بخواهيم تمام شرايط از جمله مشكلاتي كه كرونا ايجاد كرد، عدم امكان اعزام تيم به مسابقه تداركاتي و همين‌طور آسيب‌ديدگي برخي ستاره‌هاي تيم ملي را در نظر بگيريم، فكر مي‌كنم بچه‌ها عملكرد خوبي داشتند و موفقيت آنها در اين مسابقات جاي تقدير و تشكر دارد.

ايران مقابل قطر برد مقتدرانه‌اي به دست آورد اما برابر عربستان برخي اشتباهات ديده شد كه مسير پيروزي را كمي سخت كرد.

عربستان نسبت به پنجره‌هاي قبلي پيشرفت قابل توجهي داشت. هرچند در مسابقه اول ما برابر عربستان كه تقريبا با همين اختلاف به پايان رسيد، تيم ما آمادگي خوبي نداشت اما بهنام يخچالي در آن مسابقه خوش درخشيد و بيشترين امتيازها را به دست آورد. ولي نسبت درصد پرتاب‌هايي كه تيم عربستان در بازي اول داشت، با اين مسابقه قابل مقايسه نبود. عربستان علاوه بر اينكه اين بار پرتاب‌هاي بهتري داشت، در زير حلقه هم توانست فشار زيادي را به تيم ما وارد كند. يكسري عدم هماهنگي‌ هم در تيم ما وجود داشت كه باعث مي‌شد گاهي توپ را از دست بدهيم و در طرف مقابل آنها توانستند از موقعيت‌شان بهتر استفاده كنند. اما درمجموع اگر بخواهيم يك ديد فني داشته باشيم، عربستان با توجه به قد و قامت خوب و ميانگين قدي 196 سانتي‌متري كه دارد، مقابل ما از برتري فيزيكي‌شان نهايت استفاده را بردند.

در ميان بازيكنان ايران كه به خصوص در بازي اول فرصت بازي و كسب امتياز داشتند، ارسلان كاظمي بسيار درخشيد و بازگشت خوبي داشت.

بدون شك ارسلان كاظمي يكي از باارزش‌ترين بازيكن‌هاي تيم ملي ايران است. او سابقه حضور در مسابقات دانشگاه‌هاي ايالات متحده آمريكا را دارد و همين‌طور در آستانه پيوستن به تيم فيلادلفيا بود كه اين اتفاق نيفتاد و به ايران آمد و بازي كرد. او بازيكن بسيار توانمندي است و مهارت ويژه‌اي در توپ‌گيري از روي سبد دارد. زمان‌بندي و هوش كاظمي در اين توانمندي به خصوص، او را از ساير بازيكنان حتي در سطح آسيا متمايز كرده است. در نتيجه غير از درخشيدن و كمك احوال تيم بودن هم از ارسلان كاظمي انتظار نمي‌رفت.

عملكرد ارسلان كاظمي شايد بحث دور ماندنش از تيم ملي به دلايل فني را كمي رد كند.

فكر مي‌كنم آن زمان اگر موردي در دور ماندنش از تيم ملي وجود داشته، بحث فني بوده است. چون اگر غيرفني بود، الان هم نبايد در تيم ملي حضور داشته باشد. شايد ارسلان آن زمان آمادگي كه مد نظر كادر فني بوده را نداشته. اما ديديم كه حضور او در تيم شيميدر در ليگ برتر چقدر در مديريت تيم و كسب امتياز تعيين‌كننده بود. درنهايت هم توانست با نشان دادن آمادگي‌اش نظر كادر فني را براي حضور در تركيب اصلي تيم ملي جلب كند.

با پايان انتخابي كاپ آسيا، مسير تيم ملي به سمت المپيك مي‌چرخد. آماده‌سازي تيم تا مسابقات توكيو را چطور مي‌بينيد؟ گويا فدراسيون با برخي مشكلات در اجراي برنامه‌ها مواجه است.

صددرصد همين‌طور است. مشكلاتي وجود دارد كه بعضا از دست فدراسيون خارج است. به عنوان مثال برخي برنامه‌ريزي‌ها توسط كشورهاي ديگر دستخوش تغيير شدند. كشورهايي بودند كه قول بازي تداركاتي داده بودند اما شرايط نابسامان موجود باعث شد نتوانند اين برنامه‌ها را عملياتي كنند. اما در آخرين صحبت‌هاي رييس فدراسيون، نسبتا برنامه‌هاي خوبي ديده شد. به اين ترتيب كه تيم ملي بلافاصله بعد از بازي‌هاي اردن دو مسابقه در ژاپن برگزار مي‌كند، در ادامه دو بازي در اسپانيا خواهد داشت و درنهايت قبل از المپيك يك يا دو مسابقه هم با آرژانتين در ژاپن دارد. فكر مي‌كنم در اين زمان كوتاه، برنامه قابل قبولي براي تيم ملي باشد. اميدوارم تيم ايران بتواند با تجربه‌اي كه از المپيك قبلي و همين‌طور جام جهاني دارد، نمايش بهتري در المپيك نسبت به دوره‌هاي گذشته داشته باشد.

برگزاري كاپ آسيا در فاصله كوتاه با المپيك، فشاري روي تيم ايجاد نمي‌كند؟ فكر مي‌كنيد داشتن يك تيم دوم براي حضور در كاپ آسيا مي‌تواند گزينه خوبي باشد؟

اطلاع زيادي در اين باره ندارم اما داشتن يك تيم دوم حتما در سياست‌هاي تيم ملي در نظر گرفته شده است. به همين خاطر هم تيم ملي «ب» يا حتي تيم اميد كه هدايتش بر عهده محمدمهدي ايزدپناه است، پيش‌بيني شده است. فكر مي‌كنم برنامه‌هايي ارائه شده اما همان‌طور كه مي‌دانيد پنجره سوم انتخابي كاپ آسيا كه قرار بود پيش از سال جديد برگزار شود، جابه‌جا و به اين تاريخ موكول شد. اين تغيير تاريخ مسابقات، برنامه‌ها را بهم ريخت. يا مثلا براي جام جهاني تيم‌هاي چين و نيوزيلند انصراف دادند و تيم ملي راهي اين مسابقات شد. جوان‌هايي داريم كه شايستگي حضور در رده‌ بزرگسالان دارند و با آموزش ديدن مي‌توانند پشتوانه‌هاي خوبي باشند. تمام اين برنامه‌ها دست به دست هم داد و تداخلي را در بسياري از زمينه‌ها ايجاد كرد. بنابراين بايد كمي زمان بدهيم تا اين اختلال‌ها فروكش كند. چون همان‌طور كه مي‌دانيد، بسكتبال آسيا سال شلوغي را پيش رو دارد؛ المپيك در آسيا برگزار مي‌شود و فيبا آسيا هم مسئول برگزاري مسابقات المپيك است، بعد از آن رقابت‌هاي كاپ آسيا را داريم، مسابقات بانوان، اعزام تيم به جهاني و احتمالا جام باشگاه‌هاي آسيا هم هست. بنابراين برنامه‌ بسكتبال در آسيا بسيار فشرده است و بسياري از بازيكن‌ها در اين رويدادها جابه‌جا مي‌شوند. به اين ترتيب شايد برنامه‌ريزي براي يك گروه خاص دور از ذهن باشد يا كيفيت لازم را نداشته باشد. پس بايد ببينيم فدراسيون و سازمان‌ تيم‌هاي ملي چطور اين شرايط را مديريت مي‌كنند تا بيشترين بهره‌ را ببريم. اما فكر مي‌كنم آقاي ايزدپناه درخصوص تيم ملي اميد اين برنامه‌ريزي را انجام داده‌اند.

حامد حدادي هم اخيرا با مصدوميت مواجه شده اما همچنين شنيده مي‌شود آسيب‌ديدگي او جدي نيست و بيشتر نياز به استراحت داشته.

من هم از طريق رسانه در جريان اين موضوع هستم. البته چون حامد حدادي را در مطب دكتر سهراب كيهاني كه جزو پزشكان خوب و از بسكتباليست‌هاي قديمي در رده‌هاي ملي بودند، ملاقات كردم، گفت از چين با ناراحتي در ناحيه زانو به كشور آمده و تحت درمان است. بازتواني و بهبود يك بازيكن در قد و قامت و وزني كه حدادي دارد، بيشتر زمان مي‌برد. از طرفي ما به حدادي در آوردگاه‌هاي مهم‌تر در صحت و سلامتي كامل نياز داريم.

در آستانه المپيك بحث خداحافظي برخي‌ ستاره‌ها در رشته‌هاي مختلف مطرح مي‌شود. اين موضوع را در بسكتبال چطور مي‌بينيد؟

من درباره خداحافظي بازيكنان تيم ملي جسارت و اظهار نظر نمي‌كنم. من هم مثل دوستان از رسانه‌ها متوجه مي‌شوم كه برخي‌ها المپيك را براي خداحافظي از صحنه حرفه‌اي بسكتبال و تيم ملي تعيين كرده‌اند. در هر حال تيم ملي جاي افراد آماده است و به نظر من هر كسي كه آماده‌تر باشد و بتواند به تيم كمك كند، جداي از بحث سن و جايگاهش بايد كمك كند و نبايد تيم ملي را از او محروم كنيم. اميدوارم تيم ملي در مسابقاتي كه پيش رو دارد، با صلابت بدرخشد و موفق باشد.

#انتخابي كاپ آسيا #كاپ آسيا #علي توفيق #ارسلان كاظمي
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها