در بیست نهمین دیدار ایران و عراق آمار به نفع ماست
31229
پیش به سوی شکستن طلسم 7 ساله !
25 خرداد 1400
 تیم ملی فوتبال کشورمان امروز در آخرین بازی خود از مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر در بحرین به مصاف تیم ملی عراق می‌رود .

روزنامه گل -

آرش جعفری /  تیم ملی فوتبال کشورمان امروز در آخرین بازی خود از مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر در بحرین به مصاف تیم ملی عراق می‌روداین دیدار برای تیم ملی کشورمان بسیار مهم است تا جاییکه صعود و یا عدم صعود به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی به نتیجه این دیدار بستگی دارد برای همین باید گفت این دیدارمی‌تواند یکی از حساس‌ترین و مهم نبردهای دو تیم ایران و عراق به شمار برود چون تیم بازنده  صعودش به مرحله بعد خطر خواهد افتاد. تیم ملی فوتبال ایران برای اینکه بدون دغدغه به مرحله  بعد صعود کند و به‌قول‌معروف کارش به اگر و اما کشیده نشود باید عراق را شکست دهد چون در صورت مساوی باید منتظر سایر نتایج در گروه‌های دیگر باشد و در صورت شکست بخت صعودش بسیار کم‌رنگ خواهد شددر همین راستا و به بهانه این دیدار مهم به بررسی تاریخچه دیدارهای تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق می‌پردازیم.

15 بر 6 جلو هستیم !

تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق تاکنون ۲۸ بار در مقابل یکدیگر قرارگرفته‌اند که حاصل این بازی‌ها، ۱۵ پیروزی برای ایران، ۶ پیروزی برای عراق و ۷ تساوی بوده است. در این بازی‌ها جمعاً ۵۸ گل به ثمر رسیده است که سهم تیم ایران ۳۷ گل و سهم تیم عراق ۲۱ گل است.

اولین بازی و اولین برد به نفع عراق !

دو تیم ایران و عراق در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۴۱ در یک بازی دوستانه برای اولین بار به مصاف هم رفتند که نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک‌بریک عاید دو تیم نشد. این دو تیم دو روز بعد یعنی ۱۳ خرداد مجدداً به مصاف هم رفتند که این بار تیم عراق موفق شد ایران را با نتیجه ۲ بر ۱ شکست بدهد و اولین برد در تاریخ دیدارهای دو تیم به نام خود ثبت کند.

بهترین برد

بهترین برد ایران در برابر عراق کسب نتیجه ۴ بر صفر است که در سال ۱۳۴۲ حاصل‌شده است. همچنین ایران در سال ۱۳۵۱ با نتیجه ۳ بر ۰ تیم عراق را مغلوب کرده است. بهترین برد عراق در برابر ایران کسب نتیجه ۲ بر ۱ است که سه مرتبه اتفاق افتاده است.

فاصله بین بردها

بیشترین فاصله‌ای که بین دو برد تیم عراق افتاده است ۹ بازی است. (۷ برد برای ایران و ۲ مساوی)

تیم عراق حدفاصل بازی ۱۹ تا ۲۵ موفق به شکست دادن تیم ملی ایران نشده است (۷ بازی)

بیشترین فاصله‌ای که بین دو برد ایران افتاده است ۴ بازی است. (۲ برد برای عراق و ۲ مساوی).

در تاریخ بازی‌های این دو تیم ایران یک‌بار در ۶ بازی متوالی و بار دیگر در ۴ بازی موفق به شکست دادن تیم عراق شده است و عراق نیز یک‌مرتبه توانسته در ۲ بازی پیاپی بر ایران غلبه کند.

2 بر 2 مساوی در مقدماتی جام جهانی

از28 بازی که عراق و ایران باهم بازی کرده‌اند 4 دیدار در مرحله مقدماتی جام جهانی بود که سهم هریک از دوتیم 2 پیروزی بوده است. بنابراین ایران عراق دربازی‌هایی که در مقدماتی جام جهانی مقابل هم قرارگرفته‌اند 2 بر 2 مساوی هستند و تیم برنده این دیدارمی‌تواند از حریف خود پیشی بگیرد.

 7 سال بدون پیروزی !

آخرین برد تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل عراق در سال 1393 بوده است. یعنی 7 سال است که ما موفق نشده‌ایم عراق را در مسابقات مختلف چه دوستانه و چه رسمی شکست دهیم.

آخرین برد ایران مقابل عراق در 14 دی‌ماه سال 93 در ورزشگاه وولونگونگ، ولونگونگ و در یک بازی دوستانه بوده است. ایران با تک‌گل آزمون موفق شد عراق را در این بازی شکست دهد. البته آخرین برد ایران در یک بازی رسمی مربوط به دی‌ماه سال 89 و در مسابقات جام ملت‌های آسیا در سال 2011 در امارت ، می‌شود،  که با نتیجه دو بر یک موفق شدیم این تیم را شکست دهیم.غلام‌رضا رضایی و مبعلی گل‌های پیروزی ایران را به ثمر رساندند.

کفه ترازو به نفع ایران سنگینی می‌کند

دربازی‌های رسمی آمار پیروزی به‌طور قابل محسوسی به نفع ایران است. ایران و عراق درمجموع 20 بار به مصاف هم رفته‌اند که دراین‌بین سهم ایران 12 پیروزی در مقابل 3 پیروزی عراق است و این کفه ترازو را به نفع  ایران سنگین‌تر می‌کند. 5 دیدار دو تیم در تقابل‌های رسمی مساوی به پایان رسانده است. بنابراین با اتکا به این آمار می‌توانیم امیدوار باشیم بازیکنان ما در مراحل سخت از سد عراق گذشته‌اند و امروز هم می‌تواند به آمار پیروزی‌های خود اضافه کنند.

بهترین گل زن

کلاً ۲۶ بازیکن ایرانی با پیراهن تیم ملی ایران موفق به زدن گل به تیم عراق شده‌اند که علی دایی با زدن ۴ گل بهترین گل زن ایران در تاریخ جدال‌های تیم ملی ایران و تیم ملی عراق است. دایی در چهار بازی متوالی بین ایران و عراق موفق به گلزنی شده است. برای تیم عراق نیز ۱۹ بازیکن مختلف گلزنی کرده‌اند که یونس محمود با زدن دو گل بهترین گل زن عراقی‌ها در مصاف با تیم ایران است.

گل زنان تیم ملی ایران

۴ گل: علی دایی

۳ گل: حمید شیرزادگان – حسین کلانی

۲ گل: سردار آزمون – علی کریمی – حسن روشن – پرویز کوزه‌کنانی

۱ گل: احمد نوراللهی – مرتضی پورعلی گنجی – رضا قوچان‌نژاد – غلامرضا رضایی – ایمان مبعلی – جلال حسینی،  محمد غلامی – حسین بادامکی – هاشم بیک‌زاده – شیث رضایی – مهدی رجب‌زاده،  جواد نکونام – آرش برهانی – مهدی مهدوی‌کیا – ناصر نورایی – علیرضا خورشیدی،  پرویز قلیچ‌خانی – اکبر افتخاری – مصطفی عرب         


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها