ناداوري‌ها مثل همه رشته‌ها در بوكس هم هست
30522
ميثم قشلاقي: با لقب تايسون ايراني انگيزه مي‌گيرم
20 خرداد 1400
29
ميثم قشلاقي بوكسور وزن 81 كيلوگرم ايران كه در قهرماني آسيا رقباي قدرتمندي را شكست داد، اميدوار است بتواند يكي از نماينده‌هاي ايران در المپيك توكيو باشد. 

روزنامه گل -

نگار رشيدي- مسابقات بوكس قهرماني آسيا در حالي به تازگي به ميزباني دوبي امارات برگزار شد كه تيم ملي كشورمان با هدايت عليرضا استكي توانست بهترين نتيجه تيم در اين مسابقات را از سال 2002 به بعد رقم بزند. استكي براي اين رقابت‌ها هشت بوكسور را وارد رينگ كرد و درنهايت دانيال شه‌بخش و ميثم قشلاقي به مدال نقره و شاهين موسوي و پوريا اميري به مدال برنز دست پيدا كردند.

در تمام اين مبارزات اما عملكرد قشلاقي بسيار مورد توجه قرار گرفت. بوكسوري از خطه خراسان شمالي كه رقباي قدرتمندش را در نخستين تجربه آسيايي خود شكست داد و در حالي كه شايسته كسب مدال طلا بود، با ناداوري سكوي نايب‌قهرماني را زير پا آورد. قشلاقي در وزن 81 كيلوگرم بسيار محكم ظاهر شد و توانست با عملکردی فوق‌العاده و شکست دادن حریفانی از قزاقستان، هند و قرقیزستان راهش را به سمت فينال هموار كند. او در گام آخر و در نبرد براي طلا مقابل «روزمتوف دیلشودبک» قهرمان‌ جهان از ازبکستان قرار گرفت و در حالي كه در دو راند نخست حريفش را تا مرز ناك دان شدن برد و در راند سوم هم پاياپاي او پيش رفت، با راي داور بازنده اعلام شد تا سهمش در بهترين نتيجه دو دهه اخير تيم ملي در آسيا، مدال نقره باشد.

مبارزات ديدني قشلاقي باعث شد او خيلي زود صاحب لقب «تايسون ايراني» شود. حالا او با انگيزه‌اي كه پيدا كرده، در انتظار مسابقات جهاني است تا بار ديگر خودي نشان دهد و اين بار مدال طلا را به گردن بيندازد. البته او در گفتگويي كه با «گل» داشت، عنوان كرد اين اميد وجود دارد كه بتواند در المپيك توكيو هم نماينده ايران باشد. چراكه هنوز جاي دو سهميه در وزن 81 كيلوگرم خالي است و فدراسيون براي اينكه يكي از اين سهميه‌ها به ايران برسد، نامه‌نگاري‌ها را آغاز كرده است.

سهم شما در بهترين حضور تيم ملي در مسابقات قهرماني آسيا، مدال نقره بود. مسابقات چطور بود؟

مسابقات واقعا عالي بود و با حضور بوكسورهايي كه شركت كرده بودند، در سطح بسيار بالايي برگزار شد. مثلا حريفان من از جمله ازبكستان و قزاقستان قهرمان جهان بودند و برخي‌شان حتي سهميه المپيك هم گرفته بودند. حضور در اين مسابقات واقعا تجربه خيلي خوبي برايم بود. همان‌طور كه مي‌دانيد اين اولين حضورم در مسابقات آسيايي بود و تاثير بسيار زيادي روي آمادگي و پيشرفت بوكس من داشت.

در اولين تجربه آسيايي با حضور رقباي قدرتمند اين قاره استرس نداشتيد؟

طبيعتا استرس داشتم اما وقتي وارد رينگ مي‌شدم، خودم را به خدا مي‌سپردم و هرچه در توان داشتم را مي‌گذاشتم. چون خيلي تمرين كرده و سختي كشيده بودم. منتظر يك فرصت بودم كه استعدادهايم را نشان دهم و نتيجه زحماتم را بگيرم. خدا را شكر مي‌كنم در اين مسابقات هم اين اتفاق رقم خورد و توانستم با پيروزي برابر حريفان قدرتمند، خودم را نشان دهم.

كدام مبارزه در قهرماني آسيا را بيشتر دوست داشتيد؟

مبارزه‌ام با رقيب قزاق كه نفر اول جهان است و توانستم شكستش دهم، خيلي خوب بود. وقتي او را شكست دادم هم سطحم بالاتر رفت و هم اعتماد به نفس بيشتري پيدا كردم. البته طبيعتا اين مبارزه سخت بود. هرچه باشد او قهرمان جهان است و تجربه‌اش بيشتر از من است. او كسي است كه در جهاني قهرمان المپيك را شكست داده و واقعا بوكسور سطح بالايي است. بنابراين شكست دادن اين حريف واقعا سخت است.

شما در حالي به قهرماني آسيا رفتيد كه در كشور عنوان قهرماني نداريد. مسير رسيدن‌تان به تيم ملي و قهرماني آسيا چطور گذشت؟

بله من در كشور يك مدال برنز داشتم. بعد از آن براي خدمت سربازي اقدام كردم و يكي، دو سال در سربازي گذشت. اما با نامه‌نگاري‌هاي فدراسيون در اردوها شركت مي‌كردم. در مسابقات كشوري هم قبل از فينال ابرويم آسيب ديد كه نتوانستم بازي كنم. سال گذشته هم كه به خاطر كرونا مسابقات كشوري برگزار نشد. اما در مسابقات ليگ توانستم خودم را بازي كنم و تمام حريفانم را شكست دادم. در تيم ملي هم كه بيشتر از هفت، هشت انتخابي داشتيم و خدا را شكر توانستم همه حريفانم كه قوي هم بودند را شكست بدهم و خودم را به سرمربي تيم ملي ثابت كنم.

فكر مي‌كنيد اگر وقفه سربازي نبود، الان مي‌شد درباره سهميه‌ المپيك صحبت كرد؟

بله، اين موضوع دور از انتظار نبود. خدمت سربازي مقداري بحث المپيك را عقب انداخت ولي با اين حال مسابقات ديگري در پيش است كه براي آنها هدف‌گذاري كرده‌ام. مثل مسابقات جهاني كه مهرماه برگزار مي‌شود و مي‌خواهم دوباره خودي نشان بدهم. المپيك بعدي هم كه در راه است. البته اين احتمال هم وجود دارد كه براي المپيك توكيو هم به من سهميه بدهند.

چطور؟

در وزن 81 كيلوگرم هنوز جاي دو سهميه خالي است. در همين راستا فدراسيون بوكس ايران به فدراسيون جهاني بابت اين سهميه نامه‌‌نگاري كرده است. اين سهميه بر اساس رنكينگ به دو بوكسور تعلق مي‌گيرد. از طرفي بازي‌هاي من را هم در نظر مي‌گيرند. چون من هم قهرمان جهان و هم كساني كه المپيكي شده بودند را شكست دادم. به همين خاطر اميدواري زيادي داريم كه اين سهميه به من تعلق بگيرد.

تكليف اين سهميه چه زماني مشخص مي‌شود؟

مشخص نيست. اما اميدوارم با توجه به اينكه زمان زيادي تا المپيك باقي نمانده، اين تصميم زودتر گرفته شود. اميدوارم اين سهميه را بگيرم اما اگر هم نشد، روي مسابقات ديگر تمركز مي‌كنم تا با كسب مدال دل مردم را شاد كنيم. من همه چيز را به خدا سپرده‌ام و بايد ببينيم خدا براي‌مان چه مي‌خواهد.

مافياي بوكس يكي از بحث‌هاي هميشگي اين رشته است كه در فينال شما با رقيب ازبك كه با راي داور شكست خورديد، دوباره مطرح شد.

بله، همين‌طور است. البته اين قبيل حق‌خوري‌ها نه‌تنها در بوكس، بلكه در تمام رشته‌ها ديده مي‌شود. به هر حال رييس فدراسيون جهاني ازبك است. بيشتر داورها هم از همين كشور بودند و بالاخره اين موضوع تاثيرگذار بود. در فينال سه داور به حريف ازبكم راي دادند و راي دو داور هم براي من بود.

اين حق‌خوري‌ها براي شما سخت نيست؟

به هر حال اين موضوع وجود دارد. كاري كه ما بايد انجام بدهيم اين است كه تمام تلاش‌مان را به كار بگيريم و باقي مسايل را به خدا بسپاريم. اميدوارم در مسابقات بعدي اين اتفاق را جبران كنيم و سكوي اول را زير پا بياوريم.

اصلا چه شد سراغ بوكس آمديد؟

من از بچگي خيلي شر بودم و دنبال بزن بزن بودم (خنده). در همان حال و هوا با بوكس آشنا و به اين رشته علاقمند شدم. البته قبل از بوكس ورزش‌هاي رزمي ديگر را تجربه كردم اما برايم به اندازه بوكس جالب نبودند. درنهايت از 12، 13 سالگي بوكس را شروع كردم و كارم را در همين رشته ادامه دادم.

الان از شرايط بوكس ايران راضي هستيد؟

خدا را شكر شرايط خوب است. ما هم تلاش‌مان را مي‌كنيم تا براي كشور افتخارآفريني و دل مردم را شاد كنيم.

كار با عليرضا استكي سرمربي تيم ملي چطور است؟

آقاي استكي عالي است. ايشان واقعا سرمربي خوبي هستند و كار كردن با ايشان خيلي خوب است. طي اردوهاي منظمي كه داشتيم چيزهاي زيادي از آقاي استكي ياد گرفته‌ام. واقعا ايشان كمك زيادي به من كردند. تكنيك‌هايي كه ايشان به ما ياد دادند در مسابقات آسيايي و كسب مدال خيلي به من كمك كرد.

فكر مي‌كنيد با روندي كه بوكس در پيش گرفته، در توكيو طلسم مدال‌آوري بشكند؟

اميدوارم كه اين اتفاق بيفتد. مدال‌آوري در المپيك خيلي براي بوكس خوب است. بچه‌ها هم كه خودشان را ثابت كرده‌اند. چه دانيال شه‌بخش و چه شاهين موسوي قهرمان‌هاي بزرگي را چه در آسيا و چه مسابقات قبلي شكست داده‌اند و اين پتانسيل را دارند كه بتوانند مدال المپيك را براي بوكس ايران به دست بياورند. واقعا اين اتفاق دور از دسترسي نيست.

شما خيلي زود لقب تايسون ايراني را نيز به دست آورديد.

واقعا اين لقب براي من افتخار است و باعث مي‌شود كه انگيزه پيدا كنم. مايك تايسون هميشه يكي از الگوهاي من بوده است. هميشه فن‌ها و تكنيك‌هاي او را تمرين مي‌كردم و حالا با اين لقب انگيزه زيادي دارم.

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها