نگاهی آماری به چهلمین رویارویی استقلال و پرسپولیس در ادوار مختلف لیگ برتر
27895
چله نشینی در کرونا!
23 ارديبهشت 1400
38
جمعه فوتبال ایران شاهد شهرآورد 95 بین دو تیم استقلال و پرسپولیس خواهد بود. مسابقه‌ای که هر دو تیم به دنبال نتیجه گیری در آن هستند چون این مسابقه فارغ از قهرمان شدن یا نشدن در لیگ برای هواداران این تیم کم از قهرمانی ندارد.

روزنامه گل -

سیدیاسر رضوی / جمعه فوتبال ایران شاهد شهرآورد 95 بین دو تیم استقلال و پرسپولیس خواهد بود. مسابقه‌ای که هر دو تیم به دنبال نتیجه گیری در آن هستند چون این مسابقه فارغ از قهرمان شدن یا نشدن در لیگ برای هواداران این تیم کم از قهرمانی ندارد. استقلال نیم فصل نخست را با محمود فکری این بازی را واگذار کرد تا حالا با فرهاد مجیدی به دنبال نتیجه گیری در بازی برگشت باشد که برای هر دو تیم که می‌خواهند در کورس قهرمانی و کسب سهمیه باشند، اهمیت زیادی دارد. این موضوع بهانه‌ای است تا نگاهی به دربی 95 و نکات این بازی داشته باشیم که به جذابیت‌های آن قطعا خواهد افزود.

 

بیشترین تساوی در آستانه تقابل چهلم

نگاهی به آمار پرسپولیس و استقلال درادوار مختلف لیگ برتر نشان می‌دهد که سهم قرمزهای پایتخت نشین در بردها بیشتر بوده است. یعنی در 39 بازی قبلی 10 بار پرسپولیس برنده بوده و در مقابل تنها 8 بار موفق به پیروزی مقابل حریف سنتی خودش شده است. جالب اینکه در آستانه تقابل چهلم که قرار است روز جمعه برگزار شود، 21 بازی آن‌ها با تساوی به پایان رسیده است. مساوی هایی که آنقدر زیاد بود که در مقطعی صدای هواداران دو تیم را درآورد و حتی این شائبه به وجود آمد که برنامه ریزی‌ها به این شکل است که همیشه این بازی‌ها مساوی شود. به هرحال این دیدار که برای هر دو تیم مهم است و این مساله می‌تواند منجر به جابه جایی این رکورد شود که یا فاصله سرخ‌ها بیشتر می‌شود و یا آبی‌ها از حیث برد خودشان را به حریف نزدیک سنتی خودشان نزدیک تر کنند.

 

در آمار کلی استقلال جلوست، رسمی پرسپولیس

همانطور که گفته شد بازی این بار استقلال و پرسپولیس دیدار نود و پنجم این دو تیم است. نگاهی به آمار کلی و بازی‌های رسمی که این دو تیم با یکدیگر داشتند دو نکته متفاوت را نشان می‌دهد. در کل دیدارهای قبلی و در 94 بازی پیشین 24 بازی را پرسپولیس برده و سهم استقلال 26 پیروزی است. در این بین 44 بازی هم با تساوی به پایان رسیده است. با این حال در دیدارهای رسمی و نه در کل تقابل‌ها آمار گویای موفقیت سرخ‌های پایتخت در عبور از حریف سنتی خودشان است. این آمار می‌گوید که 24 بازی را پرسپولیس برده و سهم استقلال 23 برد است و 40 بازی هم با تساوی به پایان رسیده است.

 

پرسپولیس با رشید مساوی کرد

به احتمال زیاد دروازه بان استقلال در دربی 95 را باید رشید مظاهری دانست که حتی بعد از فکری هم نگاه فرهاد مجیدی بازی دادن به این گلر بوده و او را به سیدحسین حسینی ترجیح داده است. رشید مظاهری در تقابل‌های گذشته با لباس ذوب آهن، تراکتور و استقلال 13 بار مقابل پرسپولیس قرار گرفته است. در این تقابل‌ها سهم رشید مظاهری 5 برد مقابل پرسپولیس بوده که البته این موفقیت‌ها با لباس آبی‌های پایتخت نبوده است. 4 برد سهم پرسپولیس بوده و با تساوی بازی برگشت این تیم با رشید مساوی کرد و این دروازه بان به 4 بار تساوی مقابل سرخ‌های پایتخت رسید. حالا باید دید دیدار چهاردهم او مقابل استقلال چه نتیجه‌ای را رقم می‌زند و آمار رشید در این بین به چه شکل است. پرسپولیس به او می‌رسد یا او از سرخ‌ها در تساوی و برد فاصله می‌گیرد.

 

لک به دنبال عبور از استقلال

در مقابل رشید مظاهری در سمت مقابل حامد لک شماره یک سرخ‌ها در دربی 95 خواهد بود. این دروازه بان در ادوار مختلف لیگ 15 بار با تیم‌های مختلف مقابل استقلال قرار گرفته است که جالب آمار برابر برد و باخت این گلر برابر آبی‌های پایتخت است. به این آمار او اضافه کنید 7 تساوی را که آخرین آن با لباس پرسپولیس مقابل استقلال به دست آمد و حالا لک در این دربی نود و پنجم به دنبال این است که با کلین شیت از این آمار عبور کند و روند بازی‌های خودش برابر استقلال را بهبود ببخشد. لک 4 بار مقابل استقلال برنده از زمین خارج شده و 4 بار هم با تیم هایی که در آن بازی می‌کرده برابر این تیم بازنده زمین بازی را ترک کرده است.

 

فرهاد می‌خواهد استقلال را به یحیی برساند

سرمربی پرسپولیس در این فصل دو تجربه متفاوت را مقابل استقلال داشته است. تجربه اول او مقابل محمود فکری بود که حالا جای خودش را به فرهاد مجیدی داده است و حالا هر دو مربی چشم به سه امتیاز این بازی مهم و سرنوشت ساز در دربی 95 دارند. نگاهی به آمار یحیی مقابل استقلال نشان می‌دهد که او تاکنون در قامت سرمربی 15 بار با تیم‌های مختلف از جمله پرسپولیس برابر آبی‌های پایتخت قرار گرفته که در بیشتر بازی‌ها مساوی کرده است. آمار نشان می‌دهد که گل محمدی 4 برد در مقابل سه مقابل استقلال داشته و در 8 بازی هم کار این دو تیم به تساوی رسیده است. حالا در دیدار شانزدهم یحیی تنها به برد فکر می‌کند چون تساوی به درد او نخورده و این اتفاق می‌تواند او را از سپاهان در کورس قهرمانی عقب بیندازد. هرچند که فرهاد مجیدی هم برد در این بازی برایش مهم است چون با این پیروزی می‌تواند تیمش را امیدوارانه تر از قبل برای کسب قهرمانی ببیند.

 

تقابل رکوردداران تساوی در چهلمین دیدار

نگاهی به آمار بازی‌های استقلال و پرسپولیس در دربی‌های پیشین و تا قبل از بازی شماره 95، نشان می‌دهد که این دو تیم رکوردداران تساوی در آخرین دربی احتمالی قرن هستند. در 94 بازی گذشته همان طور که گفته شد استقلال و پرسپولیس این دو تیم در 21 بازی کارشان را با تساوی به پایان رسانده‌اند که آخرین آن در نیم فصل نخست لیگ بیستم بود که با تساوی دو بر دو به پایان رسید. مسابقه‌ای که سرخ‌ها این شانس را داشتند که تیم فکری را شکست دهند اما در آخرین دقایق شوت مهدی قایدی بازی را به تساوی کشاند. به این ترتیب نگاهی به ادوار مختلف لیگ برتر نشان می‌دهد که هیچ دو تیمی به این اندازه مقابل هم مساوی نکرده‌اند تا این دو تیم رکوردداران تساوی باشند که حالا قرار است دیدار چهلم خودشان را برگزار کنند.

 

#استقلال #پرسپولیس
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها