فرصت‌سوزی مدعیان قهرمانی
27841
شما جام نمی‌خواهید؟
22 ارديبهشت 1400
31
برنده بازی نقش جهان به راحتی می‌توانست در کورس نفسگیر بالای جدول شرایط ایده‌آل را پیدا کند، اما دو تیم به یک امتیاز قناعت کردند.

روزنامه گل -

در این شرایط شانس در خانه استقلال را زد؛ تیمی که می‌توانست با پیروزی بر تیم پایین جدولی ذوب‌آهن کاملا در کورس قهرمانی قرار بگیرد، اما شاگردان فرهاد مجیدی نه‌تنها این فرصت را از دست دادند، بلکه با شکستی غیرمنتظره یک امتیاز هم از پرسپولیس و سپاهان دورتر شدند! شرایط فصل جاری لیگ برتر فوتبال ایران شباهت زیادی به هفته‌های پایانی لالیگا در اسپانیا دارد. آنجا هم سه مدعی قهرمانی داریم که مدام جام را به هم پاس می‌دهند. تساوی این هفته سپاهان- پرسپولیس بسیار شبیه مساوی نوکمپ بین بارسلونا و اتلتیکو مادرید بود. از این طرف هم اگر استقلال برابر ذوب‌آهن تن به شکست داد، رئال‌مادرید هم مقابل سویا ۲-۲ متوقف شد تا هر دو تیم هدیه رقبا را پس بفرستند! شرایط بسیار پیچیده‌ای در هر دو لیگ وجود دارد. در ایران سپاهان با ۴۵ امتیاز از ۲۲ بازی صدرنشین است، پرسپولیس با ۴۲ امتیاز از ۲۱ بازی این تیم را تعقیب می‌کند و استقلال هم با ۳۴ امتیاز از ۲۰ بازی روی پله سوم قرار گرفته است. در لالیگا اما اتلتیکو مادرید با ۷۷ امتیاز صدرنشین است و رئال و بارسا با ۷۵ امتیاز این تیم را تعقیب می‌کنند. هر سه تیم هم ۳۵ بازی انجام داده‌اند. شباهت‌ها را گفتیم و باید به دو تفاوت هم اشاره کنیم؛ اینکه از لیگ ایران هشت هفته باقی ‌مانده و از لیگ اسپانیا سه هفته. فرق دیگر هم این است که در ایران در صورت برابری امتیازات به تفاضل گل توجه می‌شود، در لیگ اسپانیا اما بازی رودررو ملاک است.

پرسپولیس در اصفهان در آستانه یک پیروزی بسیار کلیدی قرار داشت، اما بار دیگر در دقایق پایانی گل خورد و دو امتیاز از کف داد. البته همین یک امتیاز هم برای سرخپوشان پایتخت بد نیست؛ مخصوصا که آنها از نظر فنی تیم خوبی هستند و ستاره‌های پرشماری هم دارند. بنابراین حتما پرسپولیس در ادامه فصل شانس زیادی برای قهرمانی خواهد داشت. با این حال وقایع ورزشگاه نقش جهان بار دیگر موجب اوج‌گیری انتقادها از یحیی گل‌محمدی شد. این برای چندمین بار بود که پرسپولیس بعد از پیش افتادن در یک مسابقه، به شکل افراطی عقب‌نشینی می‌کرد و گل می‌خورد. به عبارت دیگر این برای چندمین بار بود که کادر فنی قرمزها از اداره بازی در دقایق پایانی عاجز می‌ماند و پیروزی را از دست می‌داد. بارها در مورد عدم استفاده صحیح یحیی از امتیاز تعویض‌ها بحث شده و عجیب اینکه او حتی برای وقفه انداختن در جریان بازی هم از این اهرم استفاده نمی‌کند. به علاوه بعد از این تساوی بار دیگر مربی موفق پرسپولیس با اتهام ناکامی در بازی‌های بزرگ مواجه شده است. پرسپولیس امسال هر دو بازی رفت و برگشت را برابر سپاهان مساوی کرد و در مسابقه رفت با استقلال هم پیروزی را از کف داد. گل‌محمدی همچنین تا به حال در چهار دربی هدایت پرسپولیس را بر عهده داشته و موفق به کسب پیروزی نشده است. شاید دربی بسیار حساس پیش‌رو که شامگاه جمعه برگزار خواهد شد محکی دیگر برای این ادعا باشد، اما این را هم نباید فراموش کرد که گل‌محمدی به هر حال پرسپولیس را به فینال آسیا برده و از سد تیم‌هایی همچون السد و النصر گذشته است. به هر حال آنها هم مسابقات بزرگی بودند و این قضاوت تا حدودی غیرمنصفانه به‌نظر می‌رسد.

در هر صورت دو تیم خوب اصفهانی موفق شدند پیش از دربی روز جمعه تهران تا جایی که می‌توانستند از این بازی تلفات بگیرند. پرسپولیس دو امتیاز از کف داد و استقلال سه امتیاز، در پرسپولیس محمدحسین کنعانی‌زادگان و امید عالیشاه مصدوم شدند و در استقلال آرش رضاوند به دلیل دریافت کارت زرد از حضور در شهرآورد محروم شد. توقف دیرهنگام پرسپولیس باعث انتقاد از یحیی گل‌محمدی شده و باخت بد به ذوب‌آهن فرهاد مجیدی را زیر تیغ برده؛ مردی که باید ثابت کند بدون فراز کمالوند هم قادر به کسب موفقیت هست. همه این مسائل باعث می‌شود دربی آدینه حساس‌تر باشد؛ دوئلی برای جام و اعاده اعتبار

#پرسپولیس #سپاهان #استقلال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها