نگاهی به اتفاقات ال کلاسیکوی ایران در نصف جهان
27774
دعوایی که دیده نشد اما جذاب بود!
21 ارديبهشت 1400
35
ال کلاسیکوی ایران در اصفهان بازهم برنده نداشت و تقابل دو تیم مدعی قهرمانی لیگ بیستم با تساوی به پایان رسید. مسابقه‌ای که در عین زیبایی‌های خودش در ورزشگاه نقش جهان و در زمین مسابقه بعد از آن و یکسری اتفاقات شکل و شمایل دیگری به خود گرفت.

روزنامه گل -

ال کلاسیکوی ایران در اصفهان بازهم برنده نداشت و تقابل دو تیم مدعی قهرمانی لیگ بیستم با تساوی به پایان رسید. مسابقه‌ای که در عین زیبایی‌های خودش در ورزشگاه نقش جهان و در زمین مسابقه بعد از آن و یکسری اتفاقات شکل و شمایل دیگری به خود گرفت. اتفاقی که جرقه آن در پیست تارتان و سپس تونل و سالن زیر زمین زده شد و به یکباره آتشی باورنکردنی به پا شد تا همه این زیبایی‌ها تحت الشعاع این آتش قرار بگیرد. به همین خاطر نگاهی داریم به اتفاقات بازی و شرایطی که باعث شد این بازی بازهم حواشی داشته باشد.

 

ماجرا از کجا شروع شد

اینکه چطور شد اتفاقاتی این بازی را به حاشیه کشاند و جذابیت‌های آنرا تحت الشعاع خود قرار داد را می‌توانیم از زبان کاوه علی اسماعیلی مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس بشنویم که در باره اتفاقات قبل و پس از بازی مقابل سپاهان و پرسپولیس در هفته بیست و دوم لیگ برتر اظهار داشت: فوتبال ایران روز خیلی بدی را سپری کرد و همین  جا باید از همه عذرخواهی کنم. بازی حساس بود و این امر می‌تواند اولین مستمسک داستان باشد، اما از لحظه ورود ما به اصفهان اتفاقاتی رخ داد. با روحیه بسیار خوب، انرژی بالا و تصور دوستی بین سپاهان و پرسپولیس و بدون این که اتفاق بدی رخ بدهد، وارد این شهر شدیم، اما متأسفانه اتفاقاتی باورنکردنی رقم خورد. راننده اتوبوس ما در زمان ورود مجبور شد دو بار مسیر خود را تغییر بدهد تا به تجمع هواداران سپاهان که تقریبا هیچ احترامی برای ما قائل نبودند برنخورد. از مسیر فرعی وارد شهر شدیم و به همین دلیل با حدود ۴۰ دقیقه تأخیر به نشست هماهنگی قبل از مسابقه رسیدیم. ناظر بازی و نمایندگان سازمان لیگ از این موضوع تعجب کردند. پس از ورود به هتل با هواداران سپاهان روبرو شدیم که علیه باشگاه و بازیکنان پرسپولیس شعار دادند، اما سکوت کردیم و بچه‌های ما بدون هیچ گونه حرفی وارد اتاق‌های خود شدند.

 

شروع اتفاقات از صبح قبل بازی بود

اسماعیلی ادامه داد:  فکر می‌کنم از صبح روز قبل بازی اتفاقات عجیب‌تری شروع شد و مواردی در مقابل هتل رقم خورد. طرفداران ما آمده بودند و هواداران موتورسوار سپاهان هم حضور داشتند. دوست نداریم همه چیز را به گردن همه هواداران حریف بیندازیم. اتفاقات خوب و بد همه جا هست، اما برخی به دلیل حساسیت‌ها امکان دارد رفتارهایی داشته باشند. محرم نویدکیا قبل از بازی به هواداران سپاهان هشدار داد و اعلام کرد نمی‌دانم چگونه باید از آنها بخواهم وارد حواشی نشوند.

 

پرسپولیس مدعی شد، سپاهان تکذیب کرد

اما علی ناظری مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان نظری برعکس آنچه که پرسپولیسی‌ها می‌گویند، داشت: کاوه علی اسماعیلی و افشین پیروانی مدعی هستند هواداران سپاهان مقابل هتل این تیم تجمع کردند درحالی که هواداران خود پرسپولیس در این محل حضور داشته و تیمشان را تشویق کردند. نمی‌دانم این مظلوم‌نمایی از کجا نشأت گرفته، اما تمام مستندات خود را آماده کرده و برای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال می‌کنیم. چنین تجمعی نداشتیم و فیلم‌های موجود را هم در اختیار کمیته انضباطی قرار می‌دهیم. جدا از مسائل داوری بازی خوبی بود، اما پس از مسابقه یکی از بازیکنان پرسپولیس که فکر می‌کنم سعید آقایی بود به تصویربردار حمله کرد و در فیلم‌ها این موضوع مشخص است. نمی‌دانم چرا این کار را انجام داده و دوربین‌ آن تصویربردار را زمین زدند که سبب شکستگی‌اش شد. از بالا و پایین و دوربین‌های مداربسته ورزشگاه فیلم داریم.

مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان درباره این که آیا این تصویربردار با گوشی موبایل خود مشغول فیلم گرفتن بوده، توضیح داد: وی با دوربین گوپرو مشغول فیلمبرداری بود. افشین پیروانی و علیرضا اشرف از ابتدای امر بحث امنیت را مطرح کردند. اشرف می‌گفت در هتل محبوس شده‌ایم و جرثقیل آمده است. نمی‌دانم این صحبت‌ها از کجا نشأت گرفته بود،‌ البته علی اسماعیلی حرف خاصی نزد.

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: اصلاً دوست نداریم وارد مسائلی شویم که رابطه دو باشگاه از این بدتر شود. ناظری در باشگاه سپاهان نقشی را برعهده دارد و مجبور است صحبت‌هایی را مطرح کند که در حمایت از هواداران خودشان باشد، اما ما فقط در مورد مسائل واقعی صحبت می‌کنیم. تیم پرسپولیس تا دو ساعت و نیم پس از بازی داخل ورزشگاه بود و به ما اجازه خروج نمی‌دادند. دلیل این موضوع را هم خود ناظری می‌داند. در زمان خروج از هتل هواداران ما مقابل درب ورودی هتل حضور داشتند اما برای اتوبوسی که سمت هتل حرکت می‌کرد اتفاقاتی رخ داد.

 

پرسپولیس هم مستندات به کمیته انضباطی ارائه می‌دهد

بعد از ادعای سپاهانی مبنی بر ارائه مستندات به کمیته انضباطی این ادعا را هم پرسپولیسی‌ها دارند و علی اسماعیلی در این زمینه گفت: از لحظه به لحظه این اتفاقات فیلم ثبت و ضبط شده، این مستندات را به کمیته انضباطی، کمیته اخلاق و مراجع بالاتر می‌فرستیم تا تصمیم‌گیری شود. مقابل هتل محل اقامت‌مان دو سه بار صدای انفجار نارنجک‌های دستی کوچک را شنیدیم که تاکنون به آن اشاره نکرده بودیم. وقتی اتوبوس تیم پرسپولیس به سمت استادیوم حرکت می‌کرد با مزاحمت‌هایی مواجه شدیم که مستندات آن هم کاملا موجود است. در زمان ورود ما به داخل ورزشگاه در یک تونل افرادی حضور داشتند که پرچم سپاهان دست آنها بود و مزاحمت‌هایی برای اعضای تیم پرسپولیس ایجاد کردند. راننده‌ای که ما را همراهی می‌کرد می‌گفت اینجا گفته‌اند به اتوبوس خسارت وارد شده در حالی که ما نگفتیم خسارتی وارد شده بلکه اعلام کردیم به اتوبوس حمله شد و طرفداران محترم سپاهان با دو دست خود به بدنه اتوبوس می‌کوبیدند که صدای بدی را به وجود آورد و موجب شد با ترس و اضطراب وارد ورزشگاه شویم. فکر می‌کنم اسم این حرکت ایجاد شرایط ناامن برای تیم میهمان باشد.

 

علت به حاشیه کشیده شدن بازی از زبان زردهای نصف جهان

ناظری در باره دلیل به حاشیه کشیده شدن بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان گفت: علت مشخص است، وقتی پیروانی و دوستان ما در باشگاه پرسپولیس وارد شهر می‌شوند از همان ابتدا شروع به تولید محتوای رسانه‌ای حاشیه دار می‌کنند. این موضوع حجم هیجان را بالا می‌برد. تاکنون هیچ تولید محتوای حاشیه‌سازی نداشتیم و همه سکوت کردیم. محمد رضا ساکت، رضا فتاحی و سایر دوستان صحبتی انجام ندادند.

علی اسماعیلی در این زمینه اینگونه جواب ناظری را داد: علت این اتفاقات در اصفهان مشخص است و ما از قبل می‌دانستیم چنین مسائلی رقم می‌خورد. یک روز قبل از سفرمان نامه‌ای به سازمان لیگ فرستاده و تمام موارد حتی ماجرای موتورسوارها را گوشزد کردیم. از قبل تجربه داشتیم، سال‌هاست که با سپاهان در لیگ برتر بازی می‌کنیم و دستکم داخل زمین رقیبان محترمی برای هم هستیم، اما بیرون از زمین اتفاقاتی رخ می‌دهد.  خود ناظری  در جلسه هماهنگی حضور داشت که فتاحی گفت باشگاه پرسپولیس به سازمان لیگ نامه داده، می‌دانستیم چنین اتفاقی می‌افتد، اما دوستان اعتمادی به این نامه نداشتند و دیدید داستان به کجا کشید. فکر می‌کنم این اتفاقات باید از طریق مرجع بالاتری پیگیری شود و هر بحثی انجام بدهیم امکان بدهیم دوستی‌هایمان تحت تأثیر قرار بگیرد. این اتفاق درست نیست وقتی خودمان نگفتیم اتوبوس آسیب دیده، خبرنگاری به سراغ راننده اتوبوس برود و بگوید ما ادعا کرده‌ایم، کجا ادعا کردیم؟ در آخر بازی عزت الله پورقاز بی دلیل به سید جلال حسینی حمله و توپ را به سمت تونل شوت کرد. از طریق عکاسان و اهالی رسانه که در آنجا حضور داشتند فیلم گرفته شده و همه چیز مشخص است. تعجب ما هم از همین رفتار پورقاز است. وی دوست قدیمی خودم است و تعجب می‌کنم چرا چنین کاری انجام داد.

مقصر دعواها فیلمبردار بود؟

به یکباره بحث به ماجرای فیلمبردار و عزت پورقاز و ضربه سعید آقایی به دوربین کشیده شد. ناظری مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان گفت: سعید آقایی و فردی که ماسک با لگوی باشگاه پرسپولیس را روی صورت خود دارد به طرف تصویربردار ما حمله‌ور شدند.

علی اسماعیلی اینگونه جواب ناظری را داد: چرا باید تصویربردار سپاهان از ما فیلمبرداری کند؟ این موضوع را برای من روشن کنید. خود مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان مستند می‌گوید تصویربردار ما بوده و چه دلیلی برای این کار وجود دارد.

ناظری در ادامه این مناظره گفت: وی از خروج بازیکنان فیلم می‌گرفت و کاری به بازیکنان پرسپولیس نداشت.

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در پاسخ به این ادعا گفت:‌ ناظری با فردی صحبت نمی‌کند که شغل رسانه‌ای داشته، سال‌ها کار رسانه‌ای کرده‌ام و تمام ریزه‌کاری‌ها را می‌دانم. دلیل انتخاب برخی شعارها که باید در طول بازی پخش می‌شد چه بود؟

ناظری در پاسخ به این سوال علی اسماعیلی توضیح داد: چه شعاری داده شده است؟ زمان پخش شعارها مشخص است و رأس سه دقیقه‌ای که در نظر گرفته شده بود پخش شد.

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در پاسخ به این ادعا گفت: درست است، رأس سه  دقیقه پخش شد، اما محتوایش چه بود؟

ناظری در پاسخ به سؤال علی اسماعیلی عنوان کرد: از ابتدای لیگ همین شعارها در ورزشگاه نقش جهان پخش می‌شد.

علی اسماعیلی هم پاسخ داد: ناظر بازی بعد از مسابقه گفت یکی از مسؤولان در اصفهان به من گفت این شعارها توهین به تیم پرسپولیس بود. کاملا دلایل و مکان مشکلاتی که به وجود می‌آید مشخص است.

 

شعارها در ورزشگاه کار دست سپاهان می‌دهد؟

پرسپولیس از سپاهان به دلیل پخش شعارهای تمسخرآمیز علیه قرمزپوشان شکایت کرد. طبق اعلام باشگاه پرسپولیس و مطابق قانون سازمان لیگ، تیم میزبان حق دارد در هر نیمه سه مرتبه از بلندگوهای ورزشگاه خانگی خود، شعار هواداری به مدت سه دقیقه پخش کند تا به بازیکنان انرژی بدهد. در این قانون به صراحت عنوان شده تیم میزبان حق استفاده از شعارهایی در رابطه با تبعیض نژادی و قومیتی یا توهین و تحقیر تیم مقابل و حتی به میان آوردن نام تیم حریف ندارد. با این حال در دقایق پایانی نیمه اول، از سوی بلندگوهای ورزشگاه نقش جهان، شعاری علیه پرسپولیس و حتی استقلال پخش شد که این موضوع بین دو نیمه به ناظر بازی اعلام شد. در دقایق ابتدایی نیمه دوم، این موضوع به شکل دیگری رقم خورد و این بار در شعار مربوط به هواداران سپاهان، واژه‌هایی در جهت تمسخر و تحقیر نام باشگاه بزرگ پرسپولیس به گوش رسید. اتفاقی که تعجب حاضران در استادیوم را در پی داشت. همان زمان، همراهان پرسپولیس اعتراض خود در مورد شعارهای در حال پخش را اعلام کردند اما در کمال تعجب، ناظر بازی اعتقاد داشت این واژه را به گوش خود نشنیده و اگر بشنود، واکنش نشان خواهد داد! البته در پایان بازی از سوی ناظر بازی اعلام شد فرد مورد اعتمادی به او گفته که این شعارها سر داده شد و قابل تشخیص بود. پرسپولیس روز گذشته (دوشنبه) در این مورد، به صورت مکتوب و با ارسال نامه به سازمان لیگ و کمیته اخلاق، شکایت قاطعانه خود را اعلام می‌‌کند تا مسائل اینچنینی با پیگیری باشگاه پرسپولیس برای همیشه در فوتبال ایران ریشه‌کن شود.

 

دعوایی که برای پلیس اصفهان جذاب بود

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس اصفهان توضیحاتی را در خصوص برگزاری بازی شب گذشته بین دو تیم سپاهان و پرسپولیس ارائه کرد.  سرهنگ جواد درستکار در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس در خصوص تهمیدات در نظر گرفته شده برای انجام مسابقه دو تیم سپاهان و پرسپولیس، اظهار داشت: پلیس استان اصفهان با توجه به اهمیت این بازی برای 2 تیم، تدابیر امنیتی و ترافیکی لازم را برای اعزام تیم‌ها به محل برگزاری مسابقه از فرودگاه به هتل، از هتل به ورزشگاه و بالعکس و تامین امنیت در هتل محل اقامت بدون هیچ مشکلی ایجاد کرد. نیروهای یگان ویژه، یگان امداد پلیس اصفهان و پلیس راهور استان تمام تلاش خود را برای حفظ آرامش تیم‌ها و هواداران و بدرقه اتوبوس انتقال دهنده بازیکنان به ورزشگاه نقش جهان به کار بستند تا از وقوع هرگونه ناامنی و درگیری بین بازیکنان و هواداران جلوگیری و تیم‌ها بدون هیچ مشکلی تا فرودگاه بدرقه شدند. از طرفداران و هواداران 2 تیم سپاهان و پرسپولیس که شب قبل بازی با حضور پررنگ و پرصلابت خود زمینه برگزاری بازی جذاب دو تیم را فراهم کردند تقدیر می‌شود. تامین امنیت بازیکنان و جلوگیری از ایجاد تنش بین هواداران از برنامه‌های نیروی انتظامی است که با برنامه ریزی دقیق و استقرار اکیپ‌های انتظامی در هتل‌های اختصاصی تیم‌ها زمینه برگزاری یک مسابقه جوانمردانه با تعامل و مشارکت هواداران باشگاه‌های 2 تیم و بازیکنان فراهم می‌کنند. هیچ گونه مورد امنیتی خاص، قبل، حین و بعد از مسابقه نبوده و پلیس اصفهان با تمام توان در برگزاری این مسابقه تلاش کرده است.

 

مستندات به کمیته انضباطی ارسال شد

تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حالی در چارچوب دیدارهای هفته بیست و دوم لیگ برتر در ورزشگاه نقش جهان به مصاف هم رفتند که در نهایت دو تیم به تساوی یک بر یک رضایت دادند که قبل و پس از این مسابقه حواشی و درگیری‌هایی به وجود آمد که نمایندگان ویژه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با تهیه مستندات، گزارش خود را تکمیل و آن را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال کردند. از طرف هر دو باشگاه هم فیلم‌هایی در اختیار کمیته انضباطی قرار گرفته تا پس از بررسی تمام این مستندات تصمیم لازم درباره حواشی مربوط به این مسابقه اتخاذ شود.

 

فدراسیون هم مثل پلیس مشکلی در ال کلاسیکوی ایرانی ندید

امیرعلی داودزاده نماینده فدراسیون فوتبال در بازی سپاهان و پرسپولیس درباره حواشی و اتفاقات دیدار این دو تیم در هفته بیست و دوم لیگ برتر اظهار داشت:‌ با وجود صحبت‌هایی که از قبل مطرح شد مشکل خاصی در طول برگزاری بازی به وجود نیامد و دو تیم خیلی راحت فوتبال بازی کردند. پس از پایان بازی یکی از بازیکنان پرسپولیس از تصویربردار خواست فیلم نگیرد و همین امر اتفاقی جزئی را به وجود آورد. البته هیچ زد و خوردی اتفاق نیفتاد. بلافاصله هم با ورود نیروی انضباطی و یگان ویژه این ماجرا تمام شد.

وی درباره اینکه به نظر می‌رسد لب مهرداد خانبان، آنالیزور تیم پرسپولیس در جریان همین اتفاق پاره شده است، توضیح داد: من این موضوع را ندیدم و طبق نظارتی که داشتم با این مورد برخورد نکردم.

نماینده فدراسیون فوتبال در بازی سپاهان و پرسپولیس درباره اتفاق‌های قبل از این مسابقه و و اعتراض باشگاه پرسپولیس به تجمع هواداران سپاهان و تعدادی موتورسوار در مقابل هتل این تیم گفت:‌ یگان ویژه و نیروی انتظامی از زمان ورود تیم پرسپولیس با چندین نیرو رفت و آمد این تیم از فرودگاه به هتل، از هتل تا ورزشگاه و ورزشگاه تا فرودگاه را کنترل کردند و آنجا هم اتفاق خیلی خاصی پیش نیامد.

داودزاده تصریح کرد:  بسیاری از این افرادی که مقابل هتل تجمع کرده بودند هوادار خود پرسپولیس بودند و در میان آنها تعدادی هوادار سپاهان هم حضور داشتند اما نیروی انتظامی این افراد را متفرق کرد. ان شالله تمام این اتفاق‌ها را هم به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گزارش می‌کنیم. برای این مسابقه نماینده ویژه‌ای به اصفهان رفته بود و گزارش داور، من و این نماینده به مراجع ارسال می‌شود.

وی درباره اینکه باشگاه پرسپولیس مدعی است برای اتوبوس این تیم در زمان ورود به ورزشگاه مشکلاتی ایجاد شده است، عنوان کرد: یگان ویژه، نیروی انتظامی و ما چنین چیزی ندیدیم.

 

احتمال محرومیت قرمزها قبل از دربی

رضا جاودانی عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات جنجالی دیدار شب گذشته سپاهان و پرسپولیس اظهار داشت: طبیعتا تا زمانیکه به عنوان اعضای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گزارش بازی را دریافت نکنیم نمی‌توانیم اظهارنظری داشته باشیم زیرا در حال حاضر مستندات ما محدود به چند فیلم است که در فضای مجازی منتشر شده است. به هر حال منتظر دریافت گزارش بازی هستیم.

عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره احتمال صدور دستور موقت برای متخلفان احتمالی این مسابقه قبل از دیدارهای هفته بیست و سوم لیگ برتر اظهار داشت: اگر تخلفات حاد و مشمول ماده 100 آئین نامه باشد حتما دستور موقت می‌دهیم در غیر این صورت دلیلی برای صدور دستور موقت وجود ندارد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها