عزیزی خادم خیلی زود پشت اسکوچیچ را خالی کرد
27266
مذاکره فدراسیون با برانکو برای نیمکت تیم ملی در جام جهانی!
16 ارديبهشت 1400
123
تیم ملی کشورمان کم کم آماده شروع ادامه مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر می شود. مسابقاتی که تیم ملی باید در آن بهترین نتایج را بگیرد چرا که با توجه به امتیازاتی که تیم ملی در دور رفت کسب کرده است، حالا برای داشتن شانس بابت تداوم حضورهایش در جام جهانی باید حداکثر امتیازات را کسب کند.

روزنامه گل -

روزنامه گل - تیم ملی کشورمان کم کم آماده شروع ادامه مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر می شود. مسابقاتی که تیم ملی باید در آن بهترین نتایج را بگیرد چرا که با توجه به امتیازاتی که تیم ملی در دور رفت کسب کرده است، حالا برای داشتن شانس بابت تداوم حضورهایش در جام جهانی باید حداکثر امتیازات را کسب کند. بعد از رفتن ویلموتس که هنوز هم فوتبال کشورمان و در سطح بالاتر ورزش کشورمان درگیر پرونده آن است، پروسه انتخاب سرمربی، بسیار عجیب بود و نام های زیادی مطرح شد. در نهایت هم در عین ناباوری از سبد انتخاب و در بین گزینه های موجود، گویی بیرون آمد که هیچکس انتظار آن را نداشت و این شخص کسی نبود جز دراگان اسکوچیچ، سرمربی سابق تیم نفت آبادان که حالا همچنان سکاندار تیم ملی فوتبال کشورمان است.

تیم ملی کشورمان در بدو انتخاب این سرمربی با قول و قرارهایی که روز امضای قرارداد گذاشت از تمام تلاش ها برای صعود حرف به میان آورد و از شانس بالای همه بازیکنان لیگ برای حضور در تیم گفت. با این حال انتخاب اسکوچیچ واکنش های زیادی داشت که خیلی ها انتخاب این مربی را در حد و قواره او برای انتخاب تیم ملی نمی دیدند و حسابی به فدراسیون مهدی تاج خرده گرفتند. جایی که به نظر می رسید در آن مقطع در بین گزینه های مطرح شده آخرین شانس تاج برای انتخاب سرمربی که بابت این مساله حسابی تحت فشار بود، دراگان اسکوچیچ بود.

در آن مقطع یکی از گزینه هایی که خیلی جدی حرف از حضور او در تیم ملی کشورمان بود، هموطن دراگان یعنی برانکو ایوانکوویچ بود. سرمربی موفق پرسپولیس که بعد از سه قهرمانی پیاپی و تجربه نایب قهرمانی آسیا از جمع سرخ ها جدا شد. در آن مقطع حرف از برانکو زیاد بود و خیلی او را حتی پیش از رفتن از پرسپولیس نزدیک ترین گزینه به تیم ملی می دانستند و معتقد بودند دشمن کی روش و منتقد ویلموتس قطعا دوباره سکان هدایت تیم ملی ایران را برعهده خواهد گرفت. اتفاقی که نیفتاد و با رفتن به تیم ملی عمان پرونده این پروسه برای سرمربی سابق پرسپولیس که روزهای ناکامی را در عربستان پشت سر گذاشته بود، بسته شد. اما حالا دوباره داستان وارد فاز جدیدی شده است و شنیده ها حکایت از برخی حرکت ها در فدراسیون عزیزی خادم برای برخی تغییرات در تیم ملی دارد.

خبرنگار دیروزو مشاور امروز از عزیزی خادم ماموریت گرفت

این روزها عزیزی خادم بابت برخی اطرافیان خود به خصوص بعضی از افراد رسانه ای که درستاد انتخاباتی او بودند و حالا جزو مشاوران او هستند، حسابی تحت فشار است. مشاورانی که نقد به آن ها زیاد است و هر روز در فضای مجازی و در فضای رسانه ای باید عزیزی خادم جوابگوی انتخاب های خود باشد. با این حال یکی از مشاوران عزیزی خادم که نقد به انتخاب او از سوی رئیس جدید فدراسیون زیاد است و او را متهم به داشتن یک فکر بسته ویک نگاه منفعل می کنند، از سوی وی یک ماموریت جدید پیدا می کند. این ماموریت چیزی نیست جز پیگیری باب مذاکره با برانکو تا اینکه بتوانند او را به قبول کردن هدایت تیم ملی کشورمان مجاب کنند. اتفاقی که دوباره در حال رخ دادن است.پیش از این در زمان تاج هم او در سفارت ایران در کرواسی با سرمربی سابق پرسپولیس مذاکره داشت که کار به نتیجه نرسید.

عزیزی خادم زود پشت اسکوچیچ را خالی کرد

یادتان هست بعد از اینکه عزیزی خادم به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال در رقابت با کیومرث هاشمی انتخاب شد یکی از حرف ها و قول هایی که داد چه بود؟ حمایت کامل از اسکوچیچ و فراهم کردن همه شرایط برای موفقیت تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی! قول و قراری که خیلی زود به فراموشی سپرده شده و گویا رئیس جدید فدراسیون به مسائل دیگری فکر می کند. شنیده های ما حکایت از آن دارد که به جز عزیزی خادم، خود وزارت ورزش هم معتقدند که تیم ملی در صورت صعود به جام جهانی با اسکوچیچ نمی تواند در مسابقات موفق باشد و به همین خاطر به مربی ای احتیاج دارند که همه تجربه این مسابقات را داشته باشد و هم اینکه شناخت خوبی از فوتبال ایران داشته باشد. با این فرض که این موضوع درست باشد، شنیده های ما حکایت از آن دارد که چه ایران صعود و چه نکند همکاری او با تیم ملی ایران به پایان خواهد رسید آنهم در حالی که خیلی پیشتر از این عمر همکاری او باید به پایان می رسید که کرونا این اجازه را نداد چون با توجه به عقب افتادن مسابقات همچنان اسکوچیچ هدایت تیم ملی را برعهده دارد.

چرا برانکو نیامد و چرا حالا می آید؟

در مرحله قبل که تیم تحت هدایت تاج با برانکو صحبت کرده بود و برای هدایت تیم ملی ایران چراغ سبز نشان داده بود، پیشنهادهایی به این مربی کروات داده شد که وی آن ها را به نوعی توهین قلمداد کرد. گویا بعد از جدی شدن این انتخاب، تاج این موضوع را با وزارت ورزش در میان می گذارد و بعد هم علی نژاد، هومن افاضلی را برای واسطه شدن و جلب نظر برانکو دعوت می کند و پیشنهاد وزارتخانه را به او می دهد. برانکو پیش از رفتن از ایران و جدا شدن از باشگاه پرسپولیس مطالباتی داشد که در ابتدا خواهان تعیین تکلیف آن بود اما وزارت ورزش پیشنهادی را می دهد که گویا اصلا افاضلی که آن را توهین می دانسته به شکل مستقیم به پروفسور این پیشنهاد را نداد و بعدا به شکل شوخی آن را می گوید و حسابی با هم به این مساله می خندند. گویا پیشنهاد این بوده که برانکو بخشی از طلبش را ببخشد و بخشی را هم به شکل قسطی دریافت کند و 250 هزار دلار هم به او داده شود در صورتی که مهمترین دغدغه وی پس از طلبی که از سرخ ها داشت مالیاتی بود که باشگاه پرسپولیس نداده بود و حتی اجازه نمی داد که به ایران بازگردد.

با این نگاه اسکوچیچ قطعا رفتنی است

همانطور که گفته شد، نگاه وزارت ورزش و خود شخص عزیزی خادم گویای این است که اسکوچیچ مربی ای نیست که در صورت صعود تیم ملی بتواند در جام جهانی عملکرد خوبی داشته باشد و به همین خاطر حرف از یک مربی بزرگ و کاربلد در میان آمد که با توجه به شرایط به نام برانکو رسیدند که با فوتبال ایران کاملا آشناست. پس اسکوچیچ با این نگاه قطعا رفتنی است و حالا شنیده ها در مورد اینکه برانکو را با چه شرایطی می خواهند جالب است. همان طور که گفتیم قرارداد اسکوچیچ تمام شده است و تنها به واسطه کرونا و عقب افتادن مسابقات او همچنان هدایت ایران را برعهده دارد. حالا اگر ایران صعود کند که برانکو بعد از او در جام جهانی هدایت ایران را برعهده خواهد داشت و اگر ایران صعود نکند بازهم او را برای یک برنامه ریزی چهارساله برای دور بعدی مسابقات در نظر گرفته اند تا تیم خوبی را تحویل دهد.

شرایط برانکو برای جدا شدن از عمان سخت نیست

تیم ملی عمان خواهان تمدید قرارداد با برانکو است و همچنان با این مربی کروات قرارداد دارد اما جدایی سرمربی سابق تیم ملی ایران و پرسپولیس از این تیم زیاد سخت به نظر نمی رسد. شنیده ها حکایت از آن دارد که اگر برانکو 4 ماه حقوق خودش را به فدراسیون فوتبال عمان پرداخت کند به راحتی جدا خواهد شد که این عدد چیزی حدود 150 هزار دلار می شود تا به این ترتیب آنچنان کار جدایی ایوانکوویچ آنچنان که باید و سخت نباشد. موضوعی که شاید باعث شده براساس شنیده ها اقبال با برانکو را بیش از پیش کند و بحث استخدام او جدی تر از پیش و برای بار دیگر به جریان بیفتد.

برانکو 3 میلیون دلاری برای فوتبال ایران آب می خورد

حالا اگر همه این خبرها و شنیده ها از فدراسیون برای حضور دوباره برانکو در فوتبال ایران درست باشد، این مربی دیگر با آن دیدگاه سابق 250 هزار دلار و بخشیدن بخشی از مطالبات و گرفتن بخشی هم به شکل قسطی به کشورمان نخواهد آمد. با توجه به کیفیت برانکو و عملکرد خوب او در پرسپولیس براساس برآوردها از آژانس های نقل و انتقالاتی قیمت پروفسور الان چیزی حدود یک میلیون دلار است و اگر با فرض اینکه تیم ملی صعود کند به جام جهانی و قرار باشد او هدایت ایران را برعهده بگیرد، به انضمام 3 سال مالیات این مربی در پرسپولیس و 150 هزار دلار دستمزد جدایی او از عمان و بعد هم پرداخت مطالبات اسکوچیچ، آوردن برانکو برای فدراسیون فوتبال چیزی نزدیک به 3 میلیون دلار آب خواهد خورد. عددی که باید دید عزیزی خادم که به زعم خودش یک فدراسیون ورشکسته را تحویل گرفته چطور می تواند با تدابیر و برنامه ریزی های اقتصادی در صورت درست بودن این ادعا از پس آن برخواهد آمد و برانکو را بار دیگر به ایران خواهد آورد.

پروفسور علاقمند به حضور در ایران است

پست های جدید برانکو خود به اندازه کافی گویا هستند و نیازی به توضیحات اضافه نیستو نزدیکان پروفسور  میگویند که او واقعا عاشق ایران است و با توجه به سن و سالی که از او گذشته بسیار علاقه دارد که کار مربیگری را در تیم ملی ایران به پایان برساند و پس از آن اعلام بازنشستگی کند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها