از پیوس و پنجعلی تا جلال و ترابی
27259
همه شجاع خلیل‌زاده‌های تاریخ!
16 ارديبهشت 1400
76
درست همیـن روزها که بحث بر سر بـازگشت احتمالی شجاع خلیل‌زاده از الریان به پرسپـولیس داغ شده، زمزمه‌هایی هم در مورد احتمال پیوستن احمد نوراللهی و محمدحسین کنعانی‌زادگان به لیگ قطر به گوش می‌رسد.

روزنامه گل -

فارغ از اینکه آیا این اتفاقات رخ خواهد داد یا نه، یک نکته بدیهی است؛ اینکه لیگ قطر و باشگاه‌های متمول حاضر در آن، چندین دهه است برای پرسپولیسی‌ها نقش «پمپ بنزین» را بازی می‌کنند. برخلاف باور برخی هواداران جوان، سنت حضور موقت در لیگ قطر، کسب درآمد و بازگشت به پرسپولیس، 40سال است که در اردوگاه سرخ‌ها وجود دارد و حتی بسیاری از بزرگان باشگاه از این فرمول استفاده کرده‌اند. اگر شک دارید، بد نیست نیم‌نگاهی به این فهرست بیندازید.

فرشاد پیوس: بهترین گلزن تاریخ باشگاه پرسپولیس از سال 1364تا 67در جمع سرخپوشان توپ زد، پس از آن برای یک فصل راهی الاهلی قطر شد و در ادامه با بازگشت به پرسپولیس، 8سال دیگر در این تیم بازی کرد. نهایتا هم پیوس با پیراهن قرمز پرسپولیس بازنشسته شد.

ناصر محمدخانی: زوج فرشاد پیوس در خط حمله پرسپولیس در دهه60 هم همین تجربه را از سر گذرانده است. ناصر محمدخانی از سال 60تا65 برای پرسپولیس بازی کرد، پس از آن به‌مدت 3فصل راهی القطر قطر شد و در بازگشت به پرسپولیس، 5فصل دیگر پیراهن سرخپوشان را به تن کرد. او هم مثل پیوس در همین تیم به دوران حضورش در میادین خاتمه داد.

حمید درخشان: او در 2مقطع از لیگ قطر به‌عنوان پمپ بنزین و محل کسب درآمد بیشتر استفاده کرد. درخشان در فاصله سال‌های 56تا65 برای پرسپولیس بازی کرد. پس از آن به‌مدت 5فصل راهی لیگ قطر شد و به عضویت القطر درآمد. این بازیکن سپس به پرسپولیس بازگشت، اما چند‌ ماه بعد مورد توجه السد قطر قرار گرفت و یک فصل هم به عضویت این تیم درآمد. درخشان در بازگشت از السد، 2سال پیراهن پرسپولیس را به تن کرد و سال73 بازنشسته شد.

محمد پنجعلی: کاپیتان اسبق سرخپوشان از سال1355تا66 یازده فصل برای این تیم بازی کرد، اما در ادامه راهی لیگ قطر شد و به‌مدت 2فصل به عضویت الاتحاد درآمد. الاتحاد قطر تیمی در دوحه پایتخت این کشور است که در سال2004 به الغرافه تغییر نام داد و هم‌اکنون به این اسم شناخته می‌شود. پنجعلی سال1368 به پرسپولیس بازگشت و تا 5سال بعد یعنی زمان بازنشستگی در این تیم باقی ماند.

مجتبی محرمی: نابغه پرشر و شور تاریخ پرسپولیس از سال1367به‌مدت 9فصل پیراهن سرخ‌ها را به تن کرد. در پایان این دوران او نیز مثل سایرین تصمیم گرفت برای اندوختن ثروت راهی لیگ قطر شود، بنابراین به عضویت العربی درآمد، اما به سبک خودش تیم قطری را پیچاند و به ایران بازگشت. در نتیجه فیفا او را تا آخر عمر محروم کرد تا دیگر فرصت بازی در ایران را هم نداشته باشد.

جلال حسینی: شاید برخی هواداران پرسپولیس بنا به «مصلحت» از یاد برده باشند، اما خب واقعیت آن است که جلال حسینی، کاپیتان بسیار محبوب این روزهای سرخپوشان هم ابتدای لیگ چهاردهم این تیم را ترک کرد و به‌مدت یک فصل به عضویت الاهلی قطر درآمد. جلال از سال91تا93 برای پرسپولیس بازی کرد، پس از آن به لیگ ستارگان پیوست، اما زمانی که خواست به جمع قرمزها برگردد با مخالفت برانکو ایوانکوویچ مواجه شد. بنابراین او یک فصل در نفت تهران منتظر ماند تا برانکو از غضب بیفتد. جلال از ابتدای لیگ شانزدهم به پرسپولیس بازگشت و هنوز در عضویت همین تیم است.

سروش رفیعی: بعد از یک مقطع حضور 6‌ماهه در پرسپولیس به عضویت الخور قطر درآمد. خودش صراحتا گفت تنها انگیزه‌اش از این انتقال کسب درآمد بیشتر بوده است. بعد از یک فصل حضور در قطر، رفیعی تصمیم به بازگشت گرفت، اما چون پنجره‌های نقل‌وانتقالاتی سرخپوشان بسته بود نیم‌فصل در فولاد منتظر ماند. با این حال دوران حضور دوباره او در جمع سرخ‌ها هم چندان به درازا نکشید، چرا که در پایان لیگ هجدهم این بازیکن در لیست مازاد پرسپولیس قرار گرفت و رفت.

مهدی ترابی: داستان تازه‌تر از آن است که نیازی به یادآوری داشته باشد. ترابی در پایان فصل گذشته با فسخ یکطرفه قراردادش راهی العربی قطر شد، اما پس از یک دوره کوتاه و ناموفق حضور در این تیم به جمع سرخپوشان بازگشت. خلاصه این که این داستان همچنان ادامه دارد. اگر شجاع خلیل‌زاده برگشت، تعجب نکنید. اگر نوراللهی و کنعانی‌زادگان هم رفتند و پس از مدتی برگشتند شگفت‌زده نشوید. اینها نه می‌توانند از وسوسه پول نجومی قطری‌ها بگذرند و نه قادر هستند جذابیت‌های بازی در تیمی همچون پرسپولیس را نادیده بگیرند. بنابراین این رفت و برگشت‌ها ادامه خواهد داشت.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها