چالش سخت حدادي در آستانه المپيك
27239
شوك با ديسك
16 ارديبهشت 1400
49
پرتابگر ديسك المپيكي ايران در فاصله كم‌تر از سه ماه تا المپيك با مصدوميتي سنگين مواجه شده كه حضور او در اين رقابت‌ها را در ابهام قرار داده است.

روزنامه گل -

نگار رشيدي- مصدوميت هميشه يكي از بدترين اتفاقات براي يك ورزشكار حرفه‌اي است. آسيب‌ديدگي چه سبك باشد و چه سنگين تاثير بسيار زيادي در مسير يك ورزشكار مي‌گذارد و حتي گاهي باعث مي‌شود كه فرد تصميم بگيرد براي هميشه از ورزش قهرماني خداحافظي كند. با اين حال اين اتفاق مي‌تواند تحت شرايطي از هميشه سخت‌تر باشد. مثلا زماني كه ورزشكار در آستانه مهم‌ترين رويداد ورزشي جهان قرار دارد و براي تكرار مدال در اين رقابت‌ها تلاش مي‌كند، با مصدوميتي مواجه مي‌شود كه تمام تلاش‌ها و برنامه‌ريزي‌هايش را بهم بريزد.

اين اتفاق سال گذشته كه هنوز ويروس كرونايي در كار نبود و قرار بود المپيك سر موعد از پيش تعيين شده برگزار شود، براي سه ورزشكار رخ داد. سهراب مرادي در وزنه‌برداري، حميده عباسعلي در كاراته و عليرضا كريمي در كشتي آزاد سه ورزشكاري بودند كه در آستانه اين مسابقات به شكلي مصدوم شدند كه تمام اميدها براي رسيدن‌شان به المپيك به حداقل رسيد. اما عقب افتادن يك ساله المپيك به كمك‌شان آمد تا آنها سر فرصت و با خيالي آسوده به درمان مصدوميت‌هاي خود بپردازند. هرچند تا الان سهراب نتوانسته به اوج برگردد و حضور كريمي در المپيك قطعي نيست و تنها عباسعلي است كه براي توكيو تلاش مي‌كند.

حالا اما در شرايطي كه روزشمار المپيك دو ماه و 16 روز را نشان مي‌دهد، مصدوميت سنگين احسان حدادي خبرساز شده است. حدادي يكي از المپيكي‌هاي كم تعداد دووميداني است. كسي كه در المپيك لندن تاريخ‌ساز شد و با ايستادن روي سكوي دوم، اولين مدال اين رقابت‌ها را به دووميداني ايران آورد. او كه از آن سال تا به حال، به خصوص از المپيك ريو روزهاي پر فراز و نشيبي را سپري كرده است، در حالي سهميه توكيو را گرفت كه بازگشت خوبي به دوران اوج داشت. در همين راستا پرتابگر ديسك ايران برنامه‌هايش با مك ويلكينز، مربي آمريكايي را از سر گرفت تا براي كسب يك مدال ديگر در المپيك آماده شود. حدادي اواخر بهمن 99 راهي آمريكا شد تا تمريناتش را آغاز كند. البته ناگفته نماند او در اين مدت كم‌تر از قبل در رسانه‌ها و همين‌طور فضاي مجازي ديده شد تا اخبار و اطلاعات از تمريناتش و روندي كه سپري مي‌كند، چندان چشمگير نباشد. حتي فدراسيون دووميداني هم اطلاع‌رساني زيادي درباره او نداشت.

در هر حال طبق آخرين شنيده‌ها، گويا مصدوميت حدادي تا حدي جدي است كه حضور او در المپيك را هم در هاله‌اي از ابهام قرار داده است. شنيده شده در جريان تمرينات ديسك كمر حدادي بيرون زده است. اينكه چرا حدادي، فدراسيون دووميداني و حتي فدراسيون پزشكي ورزشي مصدوميت جدي حدادي را اطلاع‌رساني نكرده‌اند، جاي سوال بسيار دارد. به هر حال به نظر مي‌رسد نه اين مصدوميت، مصدوميتي است كه تا المپيك كاملا رفع شود و نه درمانش پروسه‌اي آسان دارد كه بتوان در سكوت انجامش داد. وقتي براي جراحي خارپاشنه حدادي جنجال به راه افتاد و تصميم به جراحي او در آلمان مدتي طولاني زمان برد و پاي كميته المپيك را هم به ماجرا باز كرد، طبيعتا بحث ديسك بيرون زده و رسيدگي به آن، ابعاد وسيع‌تري خواهد داشت و نیاز به هماهنگی لازم در دستگاه‌های مختلف دارد. حال با اين آسيب‌ديدگي دو مسير پيش‌روي حدادي است؛ يا اينكه در آمريكا به درمان خود بپردازد يا هرچه زودتر به كشور برگردد و زير نظر پزشكان ايراني باشد. در هر حال بايد درباره حدادي اقدام فوري شكل بگيرد. به هر حال حدادي يكي از بزرگ‌ترين ورزشكاران كشور است كه با چهار مدال طلاي بازي‌هاي آسيايي، نقره المپيك لندن و ديگر مدال‌هايش در قهرماني آسيا كارنامه سنگيني در اين رشته دارد و به همين خاطر انتظارات از او بالا است. بنابراين ضروري است كه وضعيت اين پرتابگر ديسك هرچه زودتر مشخص شود. در هر حال الان نبرد اصلي حدادي با ديسكي است كه نه در دايره پرتاب بلكه در ناحيه كمرش بايد با آن مواجه شود.

 

صيامي: همه شرايط را براي المپيكي‌ها فراهم مي‌كنيم

هاشم صيامي رييس فدراسيون دووميداني در پاسخ به اين سوال «گل» كه آيا از آخرين وضعيت حدادي باخبر است يا نه، تصريح كرد:«همان‌طور كه مي‌دانيد حدادي حدود سه ماه است كه در آمريكا تمرين مي‌كند. آخرين باري كه او با دكتر ارديبهشت در تماس بوده، اعلام كرده از ناحيه كمر يكسري مشكلات دارد. دكتر ارديبهشت هم پيگير بحث درمانش هستند.»

او درخصوص اينكه تصميمي مبني بر بازگشت حدادي به ايران گرفته شده يا نه، عنوان داشت:«او هفته گذشته اين موضوع را مطرح كرده و فعلا در دست بررسي است. احتمالا ايشان مدارك پزشكي‌اش را به تهران مي‌فرستد و دكتر ارديبهشت هم با حدادي در ارتباط است. به هر حال آسيب‌ديدگي در بين ورزشكاران اجتناب‌ناپذير است. چه در مسابقه و چه در تمرين احتمال دارد مصدوميت براي ورزشكار اتفاق بيفتد. بايد تاكيد كنم ورزشكاران المپيكي ما هر هفته رصد مي‌شوند و در همين بررسي‌ها مشكل كمر حدادي مطرح شده است. ان‌شاءا... اين موضوع به خوشي و سلامتي حل مي‌شود.»

صيامي در واكنش به اينكه چرا فدراسيون مصدوميت مهم حدادي را اطلاع‌رساني كرد، گفت:«دكتر ارديبهشت در اين باره صحبت كرده‌اند. هنوز چهار روز نشده كه اين موضوع پيش آمده. اين نيست كه بگوييم اين اتفاق يك يا دو ماه پيش افتاده. همان‌طور كه گفتم هر هفته براي اين ورزشكاران فرم پر مي‌شود و مورد بررسي قرار مي‌گيرند.»

رييس فدراسيون دووميداني درباره احتمال از دست رفتن المپيك و بحث هزينه‌هاي درمان حدادي تاكيد كرد:«همان‌طور كه گفتم به خاطر فشار تمرين ممكن است براي هر ورزشكاري مشكلاتي پيش بيايد. ما هم دو المپيكي داريم و بايد تمام تلاش‌مان را به كار بگيريم تا آنها با شرايط خوب كارشان را دنبال كنند. ما نمي‌توانيم كم‌كاري كنيم. احسان حدادي و حسن تفتيان ورودي المپيك را گرفته‌اند و اگر ما از آنها حمايت نكنيم و شرايط تمريني خوبي را براي‌شان فراهم نكنيم، رسانه‌ها انتقاد مي‌كنند كه چرا اين دو را رها كرديم و به آنها توجه نمي‌شود. بنابراين ما هم براي تفتيان شرايطي را ايجاد كرديم كه در فرانسه تمرين كند و هم براي حدادي كه بتواند باز هم زير نظر مك ويلكينز باشد. نمي‌شد كه نزديك المپيك مربي را تغيير داد. فدراسيون براي كسي كه بخواهد در المپيك مدال و نتيجه خوبي بگيرد، تمام تلاشش را مي‌كند. ما نه‌تنها به المپيكي‌ها توجه مي‌كنيم، بلكه حواس‌مان به ساير بچه‌ها هم هست تا برنامه‌ ميان‌مدت‌مان براي بازي‌هاي آسيايي را هم جلو ببريم.»

 

ارديبهشت: منتظر مستندات و مدارك بيشتر هستيم

همچنين دکتر اشکان اردیبهشت درباره آسیب‌دیدگی حدادي گفت:«حدادی دچار مشکل درد کمر شده بود و بر همین اساس نیز MRI انجام و مشخص شد که دیسک کمر دارد. مکاتباتی از طریق فدراسیون ما و همچنین فدراسیون دوومیدانی با او انجام شده و منتظر هستیم مستندات، مدارک درمانی و اقدام صورت گرفته را برای ما ارسال کند تا تصمیم‌گیری لازم صورت بگیرد. ممکن است نیاز به این باشد که علاوه بر این مستندات، معاینات بالینی هم انجام شود که باید هماهنگی لازم در این خصوص انجام شود.»

وی افزود:«حدادی در حال حاضر تمرین و پرتاب می‌کند و فیلم‌های تمرینات و پرتاب‌ها را نیز فرستاده، با این وجود بهتر است که تحت نظر باشد.»

دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی عنوان کرد:«در فدراسیون پايش هفتگی المپین‌ها را داریم که این پایش هم روی بحث کرونا و هم روی بحث مصدومیت‌های ورزشکاران المپیکی است. در واقع آنها را رصد می‌کنیم تا بتوانند در نهایت بهترین عملکرد را در المپیک داشته باشند. درخصوص حدادی نیز باید پیگیر روند درمانی او باشیم. همان‌طور که گفتم، تمرینات حدادی قطع نشده و او تمرین لازم را انجام می‌دهد، اما بحث روی این است که بتواند بهترین نحوه عملکرد را داشته باشد و مشکلی به وجود نیاید.»

اردیبهشت درباره اینکه آیا حدادی به المپیک توکیو می‌رسد، گفت:«نیاز به معاینات تخصصی در خصوص مشکل حدادی وجود دارد. این کار یا باید در همان جا صورت بگیرد، یا اینکه او به ایران بیاید و از نزدیک وضعیتش را رصد کنیم. فعلا منتظر نظر پزشك آمريكايي حدادي هستيم. ما نياز داريم كه اطلاعات بيشتري داشته باشيم و با صرف ديدن ام آر آي نمي‌توان اظهار نظر درستي داشت. اگر بشود همان جا درمان مي‌شود ولي ما هم اين آمادگي را داريم كه هر كاري لازم بود برايش انجام بدهيم.»


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها