ملی پوشان کوتاهی آقایان را باید با غیرت و تلاش خودشان جبران کنند/سرخابی‌ها واگذار شوند، 200 میلیارد تومان بدهی آنها پرداخت می‌شود
26943
قاضی زاده هاشمی: اگر فدراسیون قبلی کم کاری کرده چرا همان مدیران برسر کار هستند؟
12 ارديبهشت 1400
57
سیدیاسر رضوی - هضم ناکامی فوتبال ایران چه در سطح باشگاهی و چه ملی برای کسب میزبانی لیگ قهرمانان آسیاو همچنین مقدماتی جام جهانی هنوز هم سخت بوده و علامت سوال‌های زیادی را به خصوص نمایندگان مجلس به همراه دارد که متعجب از برخی بهانه گیری‌های فدراسیون جدید هستند.  

جایی که فدراسیون جدید و مدیر اول آن همه کوتاهی‌ها را گردن فدراسیون قبلی می‌اندازد که حالا یکی از نواب رئیس آن حیدر بهاروند است که بیش از یک سال سرپرست همین مجموعه بودو حالا در کنار رئیس جدید کار می‌کند. ادعایی که به سوالی تبدیل شده که چرا این کوتاهی به موضوعی برای پاسکاری بین مدیران قدیم و جدید فدراسیون فوتبال تبدیل شده است و هیچکدام زیر بار این مساله نمی‌روند. شرایط ورزش و اینکه در سال 1400 قرار است نسبت به بودجه تصویب شده چه تفاوتی نسبت به سال قبل داشته باشد، موردی بود که باعث شد با سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت و گویی داشته باشیم.

 

سوال خودمان را از وضعیت ورزش و اعتبارات آن در سال 1400 شروع کنیم و اینکه چه میزان برای رشد و ترقی آن در بودجه امسال یک نگاه وجود داشته است؟

در سال 1400 و بودجه امسال اعتبارات سهم ورزش رشد بسیار مناسبی در چند زمینه پیدا کرده است. یکی این بود که میزان مالیات 0.27 درصد ورزش بالا برده شد و چون مالیات بر ارزش افزوده افزایش پیدا کرد این میزان هم به تبع آن رشد داشت. در همین راستا همچنین سهم مالیات سیگار هم رشد داده شد چرا که 25 درصد مالیات سیگار به امر ورزش اختصاص پیدا می‌کند. در جمع این دو مورد، رقمی بالغ بر 1500 میلیاردتومان به سهم حوزه ورزش اضافه شد که بیش از 1000 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی در استان‌ها اختصاص پیدا کرده است. در همین زمینه میزان اعتبارات استانی را بالاتر دیدیم تا در این حوزه پروژه‌ها تکمیل شود.

 

مابقی این 1500 میلیارد تومان به چه امری اختصاص پیدا می‌کند؟

500 میلیارد تومان هم هزینه کمک به هیات‌های ورزشی در استان و فدراسیون‌های ورزشی خواهد بود. این اعتبار به شکل عمومی در اختیار وزارت ورزش است تا در راستای کمک به موارد اعلام شده اقدام شود. در این زمینه یک اعتبار خوب هم برای 12 فدراسیون ورزشی در نظر گرفته شده که اعتباری بالغ بر 75 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه هاست. همچنین 50 میلیارد تومان هم برای کمک به کمیته پارالمپیک است برای مسابقات امسال است که دولت فقط برای کمیته المپیک مبلغی را در نظر گرفته بود و بودجه‌ای برای پارالمپیک در نظر گرفته نشد که مجلس این مساله را در بودجه امسال در نظر گرفت.

 

یعنی الان با توجه به عقب افتادن مسابقات المپیک، بودجه امسال تبدیل به یک اعتبار بیشتر برای این مجموعه خواهد شد.

بله همین طور است. همانگونه که شما گفتید مسابقات المپیک و پارالمپیک یک سال به تعویق افتاد و سال گذشته هم برای کمیته المپیک اعتباراتی دیده شده بود که حالا دو بار اعتبار در بودجه سنواتی دیده شده است. با این توجیه ضرورت دارد که برنامه ریزی دقیقی شود برای فدراسیون هایی که سهمیه گرفته‌اند تا بتوانند با برگزاری اردوهای خوب یک رنکینگ خوب به دست آورده و مدال‌های بیشتری در توکیو به دست بیاورند. این موضوع در کنار افزایش 1500 میلیارد تومانی اعتبارات ورزش بود و نسبت به سال گذشته چیزی حدود 61 درصد رشد داشته است.

 

سهم فوتبال و باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در این 1500 میلیارد تومان چقدر است آنهم برای فدراسیون فوتبالی که خودشان را خصولتی می‌دانند؟

 در این زمینه اعتباری هم برای استقلال و پرسپولیس در نظر گرفته شده که در صورت واگذاری مبلغ 200 میلیارد تومان به این دو باشگاه کمک شود. به این شرط که اقدامات وزارت ورزش و سازمان بورس محقق شود که باید در سهامی که به شکل عام عرضه می‌شود چون دیون ثابت این باشگاه‌ها اعم از دیون قراردادهای خارجی، داخلی به بازیکن و مربی بسیار زیاد است. این کمک هم به شکلی پیش بینی شده تا در صورت واگذاری سهام برای دیون سابق این دو باشگاه انجام شود.

 

و فدراسیون فوتبال....

فدراسیون فوتبال سهم عمومی دارد که ما در اختیار وزارت ورزش برای کمک به فدراسیون‌ها گذاشته‌ایم که می‌تواند از این سهم عمومی استفاده کرده و سهم خاصی برای آن در نظر گرفت نشده است. علت این است که  فدراسیون فوتبال باید مسائل مالی اش شفاف شود و اسناد و دیون و بدهی‌های آن مشخص شود. واقعیت این است که فدراسیون به لحاظ تراز مالی، تراز مدون و تدوین شده‌ای ندارد و اینکه باید وضعیت مالی آن تعیین و تکلیف شود.

 

در مورد عملکرد این فدراسیون جدید که با سروصدا و برای رقم زدن اتفاقات بزرگ آمد چه نظری دارید که در همین  ابتدای کار میزبانی را برای تیم ملی از دست دادند و در نهایت هم تقصیر و کوتاهی را به فدراسیون قبلی نسبت دادند. 

 فدراسیون فوتبال باید تمام تلاش خودش را برای میزبانی مسابقات انجام می‌داد که تا این لحظه توفیقی نداشته است. این ضعف مجموعه مدیریت ورزش کشور و اینکه می‌گویند کوتاهی از قبلی‌ها بوده عجیب است. الان فردی که یک سال و اندی سرپرست فدراسیون قبلی بوده نائب رئیس این فدراسیون است و اصلا فدراسیون قبلی و جدید نداریم. این معنا ندارد که بگوییم عده‌ای بودند و حالا نیستند و در حال حاضر مجموعه مدیریت ورزش چه در وزارتخانه و فدراسیون قبلی و جدید باید موضوع میزبانی را یک اولویت قلمداد می‌کردند. پیگیری‌ها هم که باید منتج به نتیجه می‌شد که تا به حال جواب نداده است، در حالی که گفته شد از لحاظ حقوقی اقدامات انجام شد و حالا با این شرایط و این اتفاق تیم ملی باید این کوتاهی را با همیت، مردانی و تلاش خودشان جبران کنند و در میدان سخت بحرین به میدان بروند.

 

سه نماینده کشورمان هم که در آسیا توانستند موفق شوند و به مرحله بعد بروند. حمایت از این نمایندگان آسیایی ایران را چطور می‌بینید؟

جا دارد تبریک بگویم این اتفاق خوب را و قطعا اگر فولاد هم می‌توانست صعود کند اتفاق بهتری را حالا شاهد بودیم و سهمیه ایران کامل می‌شد. این موضوع نشانگر تلاش باشگاه‌ها و بازیکنان ایرانی است که در شرایط سخت توانستند اینگونه خوب نتیجه بگیرند و لازم است که از آنها حمایت شود. باید از این باشگاه‌ها برای موفقیت در مراحل بعدی حمایت جدی هم در حوزه وزارت ورزش و هم در حوزه دیپلماسی ورزش حمایت شود تا شرایط تمرینی و آمادگی مساعدی داشته باشند و خوشحالی میلیون‌ها هوادار فوتبال را در کشور فراهم کنند. در اینجا هم در حق باشگاه‌های ایرانی کوتاهی شد و حق ما که باید میزبان می‌بودیم و در شرایط کرونا اوضاعی بهتر از کشورهایی که مسابقات را برگزار کردند، داشتیم به این مهم نائل نیامدیم. قطعا این موارد و این کوتاهی را نمی‌شود گردن دیگری انداخت چون این ترکیب مدیریت اعم از وزیر ورزش و رئیس المپیک و آقایی که نائیب رئیس همین فدراسین جدید است، همه با هم هستند و باید نسبت به احقاق این حق تلاش می‌کردند.

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها