سایت آمریکایی نوشت:
24961
بهانه‌‌های بی‌اساس AFC برای سلب میزبانی از ایران زیر ذره‌بین CAS
26 فروردين 1400
44
یک پایگاه خبری تحلیلی آمریکایی درباره تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای سلب میزبانی از ایران برای برگزاری بازی‌های خانگی‌اش در خاک خود گزارشی منتشر کرده است.

پایگاه خبری «ساکر آمریکا»، در گزارشی ضمن تأیید آغاز تحقیقات دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) برای رسیدگی به شکایت ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به بررسی دلایل شکایت ایران پرداخته است. با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا و سفر شهروندان کشورهای مختلف قاره کهن، AFC با نادیده گرفتن ایران، بحرین را به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی‌های گروه C مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2022 انتخاب کرد که کشور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا است و این مسئله شائبه‌های فراوانی به همراه داشت به خصوص که معیار انتخاب 7 کشور دیگر برای برگزاری متمرکز مسابقات در سایر گروه‌ها به شیوه‌ای متفاوت بوده است.

سایت ساکر آمریکا در این خصوص نوشته است: «تصمیم AFC موجب خشم ایران شد چرا که این کشور با توجه به شیوه انتخاب 7 محل دیگر، انتظار داشت به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی‌های گروه C معرفی شود. AFC‌ در مورد هر یک از دیگر گروه‌های مرحله انتخابی جام جهانی، کشور تیم سید اولی هر گروه را به عنوان محل برگزاری متمرکز بازی‌ها انتخاب کرد چرا که این تیم‌ها سه بازی از 4 دیدار قبلی‌شان را خارج از خانه برگزار کرده‌اند. طبق این معیار، می‌بایست کشورهای چین، ایران، امارات، استرالیا، کره جنوبی، عربستان سعودی و ژاپن به عنوان میزبان انتخاب شوند. در این بین استرالیا به دلیل محدودیت‌های شدید اعمال شده توسط دولت این کشور به خاطر قرنطینه 14 روزه، امکان میزبانی از بازی‌های گروه B را نداشت. به همین دلیل این امتیاز را به کویت داده شد چرا که جدال رفت تیم‌های کویت و اردن در اردن برگزار شده بود.

در مورد ایران اما این موضوع متفاوت بود و به همین دلیل هم این کشور به انتخاب بحرین، کشور رئیس AFC، شیخ سلمان بن‌ابراهیم آل خلیفه واکنش نشان داد. معرفی بحرین به عنوان میزبان با وجود برگزار شدن مصاف رفت ایران و بحرین در خاک بحرین بوده است. بحرین هر دو بازی خود برابر رقبای اصلی‌اش یعنی عراق و ایران را در خانه خود انجام داده است و تنها برابر دو تیم ضعیف‌تر گروه یعنی هنگ‌کنگ و کامبوج خارج از خانه بازی کرده است.

از این رو فدراسیون فوتبال ایران شکایت خود از تیم تصمیم AFC را به دادگاه حکمیت در ورزش اعلام و نسبت به پایمال شدن حقش برای میزبانی از بازی‌ها در حالی که سه تا از 4 بازی باقیمانده این کشور هم خانگی بود، اعتراض کرده است. روز دوشنبه CAS تأیید کرد که فرایند رسیدگی به شکایت ایران را آغاز کرده و در مراحل ابتدایی آن است. یکی از موضوعاتی که فدراسیون فوتبال ایران از CAS خواسته، بررسی این موضوع است که آیا AFC‌ برای اعطای میزبانی به بحرین قوانین خودش را زیر پا گذاشته است یا نه. طبق اعلام یک منبع نزدیک به طرف ایرانی، AFC با انتخاب بحرین از قوانین خودش تخطی کرده است چرا که به موجب اساسنامه این سازمان، اتخاذ چنین تصمیماتی باید توسط کمیته برگزاری مسابقات AFC صورت بگیرد، بعد از آن به تصویب 27 تن از اعضای کمیته اجرایی برسد و در نهایت هم FIFA آن را تأیید نهایی کند.

با توجه به محدودیت زمانی برای برگزاری بازی‌های مرحله انتخابی، ایران از CAS خواسته که هرچه سریعتر نسبت به تکمیل فرآیند رسیدگی به شکایت ارائه شده اقدام کند. AFC در ابتدا تلاش داشت که تصمیم خود برای سلب میزبانی از ایران را با تحریم‌هایی که علیه این کشور وجود دارد توجیه کند و عنوان کرد که این تحریم‌ها به ضرر اسپانسرهای AFC خواهد بود اما زمانی که مشخص شد این تنها یک بهانه بی‌اساس است، کنفدراسیون فوتبال آسیا موضوع را به بالا بردن ضریب ابتلا به کرونا در ایران و وضعیت استادیوم‌های این کشور برای میزبانی از بازی‌ها نسبت داد. تهران به این ادعا پاسخ داده و اعلام کرده است که ضریب ابتلا به کرونا در بحرین بالاتر از ایران است، ضمن اینکه فیفا هم در گذشته ایران را به عنوان محلی بیطرف برای برگزاری بازی‌های خانگی تیم‌های ملی افغانستان و عراق تأیید کرده است.

در جریان بازی‌های مرحله انتخابی جام جهانی 2018 روسیه نیز هشت تیم ملی، افغانستان، سنگاپور، عراق، تایلند، ویتنام، ایران، هند و عمان، 5 دور از بازی‌های خود را در ایران برگزار کرده بودند.»


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها