انصراف امارات از ميزبانی انتخابی المپيك شرايط را سخت كرد/ برای سهميه المپيك قول نمي‌دهم
22977
احمدی: به خاطر آينده بادبانی ايران، از سختی ها خسته نمی شوم
10 اسفند 1399
148
منهای فوتبال
قايقراني ايران يكي از رشته‌هايي است كه براي حضور در كاروان ايران براي المپيك توكيو تلاش مي‌كند.

 

 

 

نگار رشيدي / قايقراني ايران يكي از رشته‌هايي است كه براي حضور در كاروان ايران براي المپيك توكيو تلاش مي‌كند. در اين رشته احمد احمدي قايقران بادباني كه يك سال است در اسپانيا براي كسب آمادگي بهتر در مسير رسيدن به المپيك تلاش مي‌كند، از شانس زيادي براي رفتن به توكيو برخوردار است. اما انصراف امارات از ميزباني انتخابي المپيك قاره آسيا، شرايط را براي او سخت نگه داشته است. با اين حال در بادباني اتفاقات خوبي هم افتاده؛ از جمله دعوت از ايران در جام ستارگان بادبادني جهان كه در سال 2022 به ميزباني سوئيس برگزار مي‌شود.

احمدي كه مدتي پيش در دو مسابقه بين‌المللي فرانسه دو عنوان قهرماني و سومي به دست آورده بود، در گفتگوي مفصلي كه با «گل» داشت علاوه بر صحبت درباره وضعيت المپيك و SSL به برنامه بلندمتش نيز پرداخت.

شرايط‌تان در اسپانيا چطور است؟ تمرينات خوب پيش مي‌رود؟

همان‌طور كه مي‌دانيد من يك سال است كه بنا به شرايطي كه پيش آمد در اسپانيا هستم. سال گذشته در چنين روزهايي براي حضور در انتخابي المپيك قاره‌اي تمرين مي‌كردم كه متاسفانه ماجراي كرونا پيش آمد و ما سه ماه در قرنطينه بوديم. بعد هم زمان‌هاي مختلفي را براي انتخابي اعلام كردند تا اينكه كلا المپيك به تعويق افتاد. با اين حال خدا را شكر با شرايط سختي كه در سال 2020 وجود داشت و هنوز هم وجود دارد از جمله افزايش نرخ ارز، تمريناتم را به خوبي انجام دادم. البته سالن‌هاي وزنه سه،چهار ماهي مي‌شود كه به خاطر كرونا تعطيل است و تمرينات وزنه‌مان خيلي كم شده و طبق قانون بيشتر از دو نفر نمي‌توانند يك جا جمع شوند، ولي تمرين دوچرخه‌سواري و بادباني را داريم. هرچند دو،سه روز پيش حين تعمير قايق دستم يك مقدار بريد كه روي تمرينم مدتي تاثير دارد. اما درمجموع خدا را شكر شرايط خوب است.

بيشتر كشورها وارد مرحله واكسيناسيون شده‌اند. اوضاع واكسن در اسپانيا چطور است؟

همان‌طور كه در جريان هستيد، اسپانيا يكي از كشورهايي بود كه چه از نظر توريستي و چه اقتصادي از بابت كرونا آسيب ديد. به همين خاطر اسپانيا جزو اولين كشورهايي بود كه اعلام كرد واكسن اين بيماري پيدا شود، واكسيناسيون را انجام مي‌دهند. در والنسيا هم كه ما هستيم، شرايط طي يك ماه گذشته نسبت به ساير ايالت‌ها بدتر بود و به همين خاطر خيلي زود براي واكسن اقدام كردند. اسپانيا جزو 6 كشور اول دنياست كه از هر 100 نفر حدودا هفت نفر دز اول واكسن را دريافت كرده‌اند. البته اينجا هم اولويت‌هايي براي دريافت واكسن وجود دارد و ما هم اسپانيايي نيستيم كه درخواست واكسن بدهيم. از 900 هزار جمعيت والنسيا حدود 400 هزار نفر واكسينه شده‌اند و خدا را شكر شرايط رو به بهبود است. ما هم شرايط قرنطينه و پروتكل‌ها را رعايت مي‌كنيم چون اگر قرار به دريافت واكسن هم باشد، ما در اولويت آخر هستيم. در هر حال اميدوارم كه اين بيماري هرچه زودتر تمام شود و همه مردم دنيا به خصوص ايران عزيزمان به شرايط عادي برگردند.

شما قرار بود در انتخابي المپيك به ميزباني امارات شركت كنيد اما گويا مسايلي سر ويزا پيش آمده و امارات اعلام كرده كه به ايراني‌ها ويزا نمي‌دهند.

من 10، 11 سال است كه در يك ورزش حرفه‌اي و كاملا تجربي در سطح اول دنيا تمرين مي‌كنم. بحث‌هاي من هم تماما ورزشي است و هميشه سعي مي‌كنم ذهنم را در ورزش نگه دارم. اين ماجرا را هم در گروهي كه با آسيايي‌ها در واتس اپ داريم متوجه شدم. نمي‌دانم كدام يك از بچه‌هاي كدام كشور بود كه در گروه اعلام كرد امارات ويزا نمي‌دهد. كميته برگزاري مسابقات گفته بود كه گرفتن ويزا به عهده تيم يا ورزشكاري است كه مي‌خواهد به امارات بيايد. امارات 13 كشور را مشخص كرده و گفته بود فعلا به آنها ويزا نمي‌دهيم. با اين كه انتخابي المپيك يك رويداد مهم بود متاسفانه ما در گروهي بوديم كه نمي‌توانستيم ويزا بگيريم. با اين حال همان‌طور كه گفتم من يك ورزشكار حرفه‌اي هستم و سعي مي‌كنم اين اتفاقات روي من تاثير نگذارد و تمرين خودم را انجام مي‌دهم. دور از خانواده، دور از دوستان و دور از وطن كار ديگري جز ورزش از من برنمي‌آيد. بنابراين سعي مي‌كنم خودم را در آمادگي نگه دارم و اميدوار باشم اين مسايل حل شود. اما در مجموع مساله‌اي كه اتفاق افتاد اين بود كه در ابتداي سال 2021 به خاطر شرايطي كه پيش آمد، امارات از ميزباني انتخابي المپيك انصراف داد. فعلا كنفدراسيون آسيا و فدراسيون جهاني درگير اين هستند كه ميزبان بعدي را مشخص كنند.

پس دوباره با انصراف امارات از ميزباني، وضعيت به سمت بلاتكليفي رفت.

آنچه من در اخبار خواندم انصراف امارات به خاطر شرايط كرونا بود و صحبتي هم از ويزا نكردند. حالا بايد ببينيم كه ميزبان بعدي چه كشوري خواهد بود. شرايط، شرايط بسيار سختي است. نمي‌داني چه زماني خودت را به پيك برساني، تمريناتت را چطور انجام دهي و... مثلا بر مبناي شرايط امارات من خودم را مثلا براي باد 20، 25 كيلومتر آماده كرده بودم. عمق دريا، جريان دريا و جزر و مد در بادباني خيلي تاثير دارد و مهم است ولي الان نمي‌داني ميزبان كجاست كه تو خودت را بر اساس شرايط ميزبان آماده كني.

ممكن است امارات را براي بازگشت به ميزباني مجاب كنند؟

فكر نمي‌كنم حتي رييس فدراسيون جهاني هم پاسخ اين سوال را بداند. به هر حال ابوظبي شهر كوچكي است. 36 كشور قرار است در مسابقات شركت كنند و اگر هر كشور پنج ورزشكار هم داشته باشد، جمعيت زيادي مي‌شود كه ممكن است يك نفر از اين جمعيت مشكلي از بابت كرونا ايجاد كند. در همين اسپانيا هر روز ممكن است قوانين و پروتكل‌ها تغيير كند و هيچ چيز معلوم نيست.

با اين حساب بعد از يك سال تمرين در اسپانيا، شرايط سخت براي‌تان ادامه پيدا كرد.

بله واقعا شرايط سخت است. برنامه در اين يك سال اين بود كه صبح بيدار مي‌شوي و براي دوچرخه‌سواري مي‌روي، بعد به دريا مي‌روي، عصر يك ريكاوري مي‌كني و بعد به كلاس آناليز مي‌روي. درست است كه شغل من اين است اما واقعا شرايط سخت است و كسي نمي‌تواند در غربت، دور از خانواده و با يورو تمرين كند. بعيد مي‌دانم كسي باشد كه پولي درنياورد، يك سال هم پول خرج كند و به اين شكل تمرين كند (خنده). با اين حال من از شرايطي كه دارم خوشحال هستم. مطمئن هستم حضور در كشوري كه صاحب سبك اين رشته است و تمام مدال‌ها را دارد و از طرفي تمرين با يك گروه بين‌المللي، مي‌تواند براي آينده اين رشته در كشورمان و جوان‌ها مفيد باشد. به همين خاطر اگر هر ثانيه من اينجا رياضت بكشم، خسته نمي‌شوم.

با وجود شرايط سخت، علاقمندان به اين رشته دوست دارند شما را در المپيك ببينند.

بادباني يك رشته كاملا تجربي است. با كمال احترامي كه براي رشته‌هاي ديگر قايقراني قائل هستم، بادباني مثل كانو و كاياك و روئينگ نيست كه بگويم مسافت دو هزار متر را با فلان زمان طي كنم، سهميه را مي‌گيرم. ما در چهار،پنج روز 12 مسابقه داريم و هر كسي كه كم‌تر اشتباه كند موفق مي‌شود. بد نيست اشاره كنم كه دارنده طلا و نقره لندن هنوز سهميه المپيك نگرفته‌اند. من تمام سعي خودم را مي‌كنم و مطمئن باشيد يك ثانيه از لحظه‌هايي كه براي تمرين در اسپانيا هستم را هدر بدهم. در مسابقه تا آخرين لحظه تلاشم را مي‌كنم اما بادباني رشته‌اي نيست كه من قول بدهم سهميه را مي‌گيرم. بادباني نياز به امكانات و تجربه زياد دارد. كساني كه به المپيك مي‌روند و مدال مي‌گيرند به طور ميانگين بالاتر از 30 سال سن دارند و از اين بابت هم رشته خوبي است و هم بد. خوبي‌اش اين است كه سن‌ات كه بالا مي‌رود تجربه بيشتري داري و هنوز مي‌تواني كار كني و بدي‌اش اين است كه اگر روز اول تا طلاي المپيك را صفر تا 10 سانتي‌متر در نظر بگيري، نمي‌تواني صفر تا 6 را طي دو سال طي كني و 6 تا 10 را پنج ساله بگذراني. بايد ميلي‌متري جلو بروي تا به 99/9 برسي و همين بادباني را جذاب كرده است.

يك اتفاق خوب در بادباني، دعوت از ايران براي حضور در مسابقات ستاره‌هاي جهان است كه در سال 2022 برگزار مي‌شود و نمي‌توان تاثير شما در اين اتفاق را ناديده گرفت.

من كسي نيستم كه بخواهم از خودم تعريف كنم. چون از جايي مي‌آيم كه همه چيز را ديده‌ام. SSL يا جام ستارگان جهاني بادباني بزرگ‌ترين رويداد تاريخي فدراسيون جهاني و كل بادباني دنيا است. از اين نظر بزرگ‌ترين رويداد است كه به فرض مثال در قايقي 120 ورزشكار است و يك نفر از فرانسه طلاي جهاني مي‌گيرد، در قايق ديگر در المپيك باز هم مثلا فرانسه برنز مي‌گيرد و... خلاصه مثلا از فرانسه تعدادي ورزشكار در المپيك و جهاني و قهرماني اروپا مدال مي‌گيرند. بادباني در سال حدود 110 قهرماني جهاني دارد. اين رويدادي كه ايجاد كرده‌اند جزو رويدادهاي خاص IOC و فدراسيون جهاني است كه هر چهار سال يك بار برگزار مي‌شود و مثل جام جهاني فوتبال يك كشور و يك قايقران به عنوان بهترين در دنيا انتخاب مي‌شوند. قايق‌ها در اين رويداد 9 نفره است. در مثالي كه از فرانسه زدم، اين كشور چهار مدال المپيك و سه قهرماني جهان دارد كه همه اين مدال‌آوران را در يك قايق جمع مي‌كنند. فرانسه در اين شرايط مثلا بايد با استراليا مسابقه بدهد و درنهايت مشخص مي‌شود كدام كشور و كدام قايقران بهترين هستند. خدا را شكر مي‌كنم كه توانستم در ميان كشورهاي قدر آسيا از جمله ژاپن، چين، سنگاپور و... به اين رويداد اليت دعوت شوم.

براي اين رويداد بايد تيمي هم تشكيل بدهيد.

بله من تا الان پايه تيم را گذاشته‌ام و از يكسري دوستان دعوت كرده‌ام. من تمام استعدادها از همه نقاط ايران زير نظر گرفتم. حتي كانو و كاياك و روئينگ را هم بررسي كردم كه احمدرضا طالبيان و پوريا شريفي در تيم هستند. ما تيم خوبي تشكيل داديم و اردوي خوبي در تركيه برگزار كرديم. خودم در سوئيس كه ميزبان است حضور داشتم و در دپارتمان جام جهاني ستارگان بادباني بودم. ان‌شاءا... بتوانيم در بين 56 كشور حاضر در مسابقات نتيجه خوبي بگيريم و در ادامه بادباني را در ايران توسعه دهيم. به مردم نشان دهيم بادباني رشته جذابي است كه مي‌توانند روي آن كار كنند. در المپيك، در جهاني، در رده پايه، مردان و زنان رشته‌هاي خوبي در بادباني هست. درواقع اين برنامه بلندمدت من است كه با وجود سطح‌هايي كه در درياي خزر و خليج فارس داريم، بادباني را در ايران توسعه دهيم. SSL رويداد بزرگي است كه مسابقاتش در شبكه‌هاي ورزشي دنيا پخش مي‌شود. جا دارد همين جا از فدراسيون قايقراني، كميته ملي المپيك و وزارت ورزش نهايت تشكر را داشته باشم كه از بادباني حمايت مي‌كنند. به خصوص آقاي سهرابيان كه پشت اين تيم كوچك كه آينده بزرگي دارد ايستاده است. آقاي سهرابيان واقعا براي قايقراني زحمت مي‌كشند.

گويا استقبال از بادباني هم زياد بوده.

خوشبختانه اين اتفاق افتاده است. من از رشته‌هاي مختلف پيام‌هاي زيادي دريافت كردم كه خواستار حضور در تيم بودند. اما از آنجايي كه دور بعدي جام جهاني سال 2025 برگزار مي‌شود، ما دنبال برنامه بلندمدت كه توسعه بادباني با كمك فدراسيون را داريم. دپارتمان SSL هم گفته كه در بحث توسعه بادباني در ايران كمك مي‌كنند. بادباني واقعا رشته جذابي است و ايران ما پتانسيل خوبي در اين رشته دارد.

در اين يك سال هزينه‌هاي‌ تمرين در اسپانيا چطور تامين مي‌شود؟

در حال حاضر مسايل مالي در هر زمينه‌اي مهم‌ترين موضوع است. مخصوصا رشته ما كه با شرايط ارزي موجود بسيار گران است. بايد از آقاي سهرابيان رييس محترم فدراسيون كه بابت ماندن بدون دغدغه من در اسپانيا براي رسيدن به المپيك و هماهنگي‌ها با وزارت ورزش زحمت كشيدند و كمك كردند، تشكر كنم. من شرايط اقتصادي كشور و فدراسيون را كاملا درك مي‌كنم و اينكه آقاي سهرابيان كمك مي‌كنند تا من بدون دغدغه تمرين كنم، جاي قدرداني بسيار دارد.  همچنين از بهمن تدين رييس هيات شهرمان مهاباد هم تشكر مي‌كنم كه نهايت تلاش‌شان را در حمايت از من به كار بردند و هزينه‌هايم را تامين مي‌كنند تشكر مي‌كنم. از خانواده‌ام هم ممنون هستم كه هميشه حامي‌ام بودند.

تمام تلاش‌هاي شما براي رسيدن به المپيكي است كه بار ديگر زمزمه‌هايي درباره لغو شدنش به گوش مي‌رسد.   

به موضوع خوبي اشاره كرديد. يكي از بچه‌هاي المپيكي ژاپن اينجا با ما تمرين مي‌كند. او مي‌گويد مردم ژاپن اصلا راضي به برگزار شدن المپيك نيستند و با اينكه با شما تمرين مي‌كنم ولي مشخص نيست كه شرايط به چه شكل پيش مي‌رود. اما گويا قرار است طي يك ماه آينده مشخص شود كه چه تصميمي براي المپيك مي‌گيرند. اگر المپيك برگزار شود كه چه بهتر، اگر نه شهريور آينده در بازي‌هاي آسيايي مسابقات كسب سهميه براي المپيك پاريس را داريم. بادباني جزو نخستين رشته‌هايي است كه اولين سهميه‌ها را توزيع مي‌كند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها