21915
رجب‌زاده: زمانی ذوب‌آهن به بارسلونای کوچک معروف بود/ در مورد پرسپولیس و آل‌کثیر حرفی نزدم
29 دی 1399
64
ایرانی
کاپیتان پیشین تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان گفت: اصلاً صحبتی در مورد پرسپولیس و آل کثیر انجام ندادم سو تفاهمی به وجود آمد که باعث شد به من بی احترامی و بی ادبی کنند.

مهدی رجب زاده در خصوص شرایط ذوب آهن در فصل جدید لیگ برتر اظهار داشت: متاسفانه در این یکی دو سال، ذوب‌آهن شرایط ایده‌آل را نداشته و مرتب دچار تغییر و تحول در بعد فنی بوده، امسال هم از ابتدای فصل با انتخاب مربی جدید کارش را شروع کرد. زمان مناسبی هم در اختیار داشت و تقریباً دو ماه مانده به آغاز لیگ، تمریناتشان را شروع کردند و چند بازی دوستانه هم انجام دادند. از نظر امکانات هم همیشه باشگاه امکانات خوبی را در اختیار کادر فنی قرار داده است. در بحث یارگیری هم تغییر و تحول زیاد بود که  در نهایت منجر به این شد امسال ذوب‌آهن نو و جدیدی را در لیگ برتر ببینیم.

ساختار تیمی ذوب‌آهن مشکل دارد

وی با اشاره به نتایج کسب شده در مسابقات امسال تصریح کرد: نتایج نشان می‌دهد تیم روی نواری قرار گرفته که موفق نبوده، مرتب یا مساوی کرده یا باخته و در کل قطعاً مشکلاتی وجود دارد که باید با دید فنی بررسی و رفع شوند. مهمترین مشکلی که در بعد فنی وجود دارد این است که شکل، ساختار و انسجام تیمی مشخص نیست. عدم ساختار تیمی باعث می‌شود در جریان بازی و در لحظاتی که خیلی مهم هستند، تیم آسیب ببیند.

مشکلات در بعد فنی دفاع زیاد است

کاپیتان سابق ذوب آهن با اشاره به جزئیات مسائل فنی در این تیم عنوان کرد: دفاع فردی تیم به نحو احسن انجام نمی‌شود. به غیر از یکی دو بازیکن که در زمین جنگندگی دارند و می‌توانند در دفاع فردی موفق باشند، بعد از بقیه بازیکنان از بازیکن صاحب توپ فاصله می‌گیرند و عقب‌نشینی می‌کنند که این مساله خودش ضعف است و به حریفان فرصت و فضا می دهد.

وی افزود: در ارسال ها بیش از حد مشکل داریم. تیم از ابتدای فصل تا الان روی ضربات ایستگاهی آسیب‌پذیر بوده، گل خورده و موقعیت‌های زیادی را هم به حریفان داده است. در عمق دفاع، سازماندهی، نظم و انسجام نیست. عدم پوشش، عدم شیفت شدن به موقع، عدم تحت فشار گذاشتن بازیکن حریف وعدم گرفتن فضا از مشکلات مهم هستند. کلاً ساختار دفاعی تیم باید ترمیم و اصلاح شود چراکه مشکلات در بعد فنی دفاعی زیاد است و باید تمریناتی داده شود که این ضعف روز به روز رو به بهبودی برود.

گردش توپ در میانه زمین کم است

هافبک پیشین ذوب‌آهن با اشاره به خط هافبک این تیم اظهار داشت: در میانه زمین متاسفانه به خاطر همین عدم انسجام، گردش توپ تیم خیلی کم است. بازیکنان نمی‌توانند راحت یکدیگر را پیدا کنند و به همین خاطر نمی توانیم حملات خوبی داشته باشیم، به دروازه حریف نزدیک شویم یا در محوطه جریمه حریف پرتعداد باشیم. اینها جزئیاتی است که در ذوب آهن مشهودند.

رجب‌زاده ادامه داد: با توجه به بحث دفاعی، در خط میانی هم متاسفانه فاصله‌ها زیاد می‌شوند. فضاهایی بین خطوط و بازیکنان به وجود می‌آید و خلا ایجاد می‌شود. خط جلو وهافبک تیم خیلی راحت با یک پاس یا یک گردش توپ حریف از بازی خارج می‌شوند. این مساله فشار بیش از حدی روی دفاع ایجاد می‌کند که منجر به موقعیت و گل هم می‌شود.

حملات ذوب‌آهن جسته گریخته‌اند و زود تمام می‌شوند

کاپیتان سابق ذوب‌آهن در خصوص فاز تهاجمی این تیم عنوان کرد: متاسفانه تمرکز لازم را در فاز هجومی نداریم، حملات جسته گریخته هستند و زود تمام می‌شوند. تامل، همکاری، حرکات ترکیبی، اضافه شدن از عقب به خط حمله، پرتعداد شدن در محوطه جریمه حریف، اینکه حریف را وادار به اشتباه کنیم تا فضایی را در اختیار ما قرار بدهد که منجر به گل یا خطر شود، خیلی کم است. آن هم بیشتر در مواقعی است که تیم توپ گیری می‌کند یا ضد حمله شکل می‌گیرد. ولی در جریان طبیعی بازی این اتفاقات نمی‌افتند. بیشتر کارهایی که از تیم می‌بینیم روی خلاقیت و حرکات فردی است که بازیکنان به خاطر توانمندی‌هایی که دارند انجام می‌دهند.

رجب زاده با بیان اینکه توپ‌های کمی به مهاجم ذوب‌آهن می‌رسد، گفت: ذوب‌آهن با یک تک مهاجم بازی می‌کند که به اصطلاح بازیکن باکس است. بازیکنی نیست که توپ را به او برسانیم بتواند یک به یک را رد کند یا دریبلینگ خوب یا حرکت انفجاری خوب انجام بدهد. این قابلیت‌ها را ندارد ولی در 18قدم اگر توپی به او برسد خطرناک است. به همین خاطر تنهاست و بین مدافعان حریف گیر می‌افتد.

هافبک اسبق ذوب‌آهن گفت: از طرفی کمتر برای او موقعیت ساخته می‌شود. اگر با دو مهاجم بازی می‌کردیم یا یک هافبک تهاجمی بود که بتواند در زمان حمله به باکس حریف اضافه شود فکر می‌کنم اثرگذاریش خیلی بیشتر می‌شد. بیدوف نشان داده در محوطه جریمه به اصطلاح ضربه زن است. چارچوب را خوب می‌بیند، ضربه سر می‌زند و تمام کنندگی دارد ولی چون در حملات کم تعداد هستیم، حملات جسته گریخته هستند و نظمی ندارند و از طرفی توپ هم کم به او می‌رسد، حالت سرگردانی دارد.

در چیدمان تیم و تعویض‌ها می‌شد بهتر باشیم

وی افزود: نتیجه نگرفتن، بازی به بازی باعث شد فشار روحی روانی روی تیم ایجاد شود. من خودم این شرایط را تجربه کرده‌ام. واقعاً ترس و استرس جلوی کار تیمی را می‌گیرد. باید بتوانید این حال و هوا را از تیم خارج کنید. به همین خاطر معضلی در ذوب‌آهن به وجود آمده که همیشه بین دقایق ۹۰ تا ۹۵ یا در ۱۰ دقیقه آخر بازی؛ مواقعی که تیم جلو است یا بازی را مساوی کرده گل می خورد. این نشان می‌دهد که قطعاً جایی یک ایرادی وجود دارد. حتی در ادامه این مشکلات می‌توانم بگویم در بحث تعویض‌ها هم می‌توانستیم بهتر عمل کنیم. در اوایل فصل تعویض‌ها برای بهبود کار تیمی بهتر بود اما هر چه جلو آمدیم این از دست رفت. به نظرم هم در چیدمان و هم در تعویض‌ها می‌شد بهترعمل کنیم.

فکر کردن به مشکلات کافی نیست، باید تمریناتی را برای رفع مشکل طراحی کرد

رجب‌زاده در مورد اینکه اشتباهات داوری و مسائل حاشیه‌ای چقدر در نتیجه نگرفتن ذوب‌آهن تاثیرگذار بوده، اظهار داشت: این مساله نه فقط برای ذوب‌آهن بلکه برای همه تیم ها بوده، اکثر تیم‌های ما به داوری معترضند و می‌گویند امتیازات زیادی را به خاطر اشتباهات داوری از دست دادیم. یا چند پنالتی به ضرر ما گرفته شده یا چند پنالتی برای ما نگرفته‌اند. درصد این موضوع کم و زیاد می‌شود ولی برای همه تیم ها وجود دارد. بحث داوری در فوتبال ما قبل‌تر از این هم بوده، همیشه تیم ها روی بحث داوری اعتراض دارند چون قطعاً اشتباهاتی به وجود می‌آید ولی باید بحث داوری را کنار بگذاریم چون همیشه هست. به غیر از داوری مشکلات فنی هم داریم که باید به آن‌ها هم بپردازیم.

هافبک پیشین ذوب‌آهن گفت: باید بنشینیم فکر کنیم که خودمان هم چه کار می کنیم و تیم از نظر فنی در چه مسیری می‌رود؟ نمی‌توانیم بدون برنامه، استراتژی و هدف وارد مسابقاتی شویم که اتفاقات زیادی در آن‌ها می‌افتد. شما باید برای تمام اتفاقات بازی برنامه داشته باشید، روی آن حساب کنید و کار انجام بدهید. اینکه مشکلی را پیدا کنید و روی آن فکر کنید کافی نیست. باید بروید کار کنید، نحوه تمرینات را مرور کنید و تمریناتی برحسب آن مشکل در شرایط مسابقه نه بدون حریف طراحی کنید که مشکل تیم رفع شود.

ذوب‌آهن زمانی بارسلونای کوچک بود اما الان خصوصیتی ندارد

وی در اشاره به لزوم داشتن برنامه‌هایی با جزئیات دقیق گفت: همه این‌ها بستگی به دیدگاه مربی و توانمندی مربیان دارد. برای همین است که می‌بینیم مثلاً یک تیم روی ضربات ایستگاهی خیلی قوی و یک تیم دیگر خیلی ضعیف است. این‌ها جزئیاتی هستند که شاخصه‌های تیم‌ها را مشخص می‌کنند و نشان می‌دهند که روی آن‌ها کار و تمرین شده، به عنوان مثال می‌بینیم ضد حمله یا دفاع تیمی یا مالکیت توپ، شاخصه یک تیم شده است. این مسائل به تفکرات مربی، استراتژی و روش کاری که در طول فصل استفاده می‌کند مربوط می‌شود.

رجب زاده تصریح کرد: یک روش هم کافی نیست. چون شما در طول یک فصل با تیم‌های مختلفی بازی می کنید و با همان یک روش نمی‌توانید از پسشان بر بیایید. در وضعیت‌های مختلف مانند زمانی که یک گل جلو یا عقب می افتید باید پلن‌هایی داشته باشید که در آن موقعیت‌ها از آنها بتوانید استفاده کنید. باید در بحث فنی روی این ها تمرکز شود، مربی برنامه‌ها را تعیین و با بازیکنان کار کند تا در تیم جا بیفتد. این مسائل تفاوت بین تیم‌ها را به وجود می آورد و نشان می‌دهد که تفکرات مربی و هدفش در بازی چیست.

وی افزود: متاسفانه در ذوب‌آهن موردی را ندیدم که بگویم به یک تفکر و واحد منسجم رسیده و آن را به صورت ویژگی و خصوصیت در ذوب آهن ببینیم. زمانی ذوب‌آهن به تیکی‌تاکا یا بارسلونای کوچک معروف بود. واقعا مالکیت توپ بی نظیری داشت. تا همین یکی دو سال پیش هم این شرایط بود اما بعد از آن به خاطر تغییر مربیانی که داشت این خصیصه را از دست داد. هر تیمی عملکردش در زمین و بازی‌ها مشخص است و معلوم می‌شود که در چه موضوعی قوت و در چه موضوعی ضعف دارد اما الان ذوب آهن را که می‌بینیم چیزی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم خصوصیتش این است.

کربکندی دوست داشتنی و محبوب است

رجب زاده در مورد اظهارات رحمان‌رضایی(سرمربی ذوب‌آهن) علیه رسول کربکندی(سخنگو و عضو هیات مدیره باشگاه) گفت: همیشه معتقدم رفتار، برخورد، روش صحبت کردن و بیان کردن مسائل نسبت به فردی که در جایی سمت دارد و مسئول است باید رعایت شود. ما مربیان یا هر کس دیگری حرفی را که می‌زنیم، مردم در موردش قضاوت می‌کنند. اگر در جایی تریبون داریم و می‌توانیم صحبت کنیم، باید خیلی با تدبیر، در کمال آرامش و هوشمندانه باشد تا خدای ناکرده بحث و چالشی به وجود نیاید. در مورد این مسائل در چند روز اخیر زیاد صحبت شده و لازم نیست بیشتر در این مورد صحبت کنم.

وی افزود: اما به طور کلی باید بگویم رسول کربکندی جایگاهش در فوتبال ایران و اصفهان مشخص است. او جایگاه خیلی ویژه‌ای دارد. فردی قدیمی، باسابقه و خوشنام است. متاسفانه بحث‌های حاشیه‌ای برایش به وجود آمده ولی خیلی دوست داشتنی است و محبوبیت زیادی دارد. به طور کلی به خودم می‌گویم؛ آقای مهدی رجب زاده حواست به صحبتی که می کنی باشد. ممکن است فردا در تیمی مربی شوی و کارت را شروع کنی. در فوتبال امکان ندارد در یک مجموعه اختلاف و بحث به وجود نیاید. این طبیعی است اما مردم صحبت‌های آدم‌ها را می‌بینند.

مهدی رجب زاده باید احترام بزرگتر را حفظ کند

کاپیتان سابق ذوب‌آهن گفت: من یاد گرفته‌ام که باید به بزرگترها، پیشکسوتان و افرادی که مویشان سفید شده همیشه احترام گذاشت. حتی اگر هم حق با من رجب‌زاده است باید همیشه حرمت پیشکسوت، بزرگتر و کسانی که زحمات زیادی کشیده‌اند را حفظ کنم. ممکن است با کسی مشکلی داشته باشم نباید در مجامع عمومی و رسانه‌ها صحبت کنم. بعدا می توانم به صورت خصوصی صحبت هایم را با او مطرح کنم. ممکن است بحث هم به وجود بیاید تا به نتیجه برسیم. ولی در کل به خودم می‌گویم و کاری به هیچ‌کس ندارم. آقای رجب‌زاده حواست باشد کاری نکنی که در آینده باعث رنجش و ناراحتی کسی بشوی، حرفی را به شخصی که بزرگتر و احترامش واجب است بزنی. من این کار را نمی کنم چون کار درستی نیست.

در مورد پرسپولیس و آل‌کثیر حرفی نزدم

رجب‌زاده در خصوص حواشی که برایش در فضای مجازی به وجود آمده عنوان کرد: در دو سه روز اخیر یکی دو پیج اینستاگرامی مطالبی را از قول من در مورد پرسپولیس و عیسی آل کثیر منتشر کردند. من برای پرسپولیس احترام قائلم ولی اصلاً در این مورد، جایی صحبتی نکردم. نه تنها در مورد پرسپولیس بلکه در مورد همه تیم‌ها به خودم اجازه نمی دهم صحبت کنم. نقل قولی که از من شده دروغ و کذب است. اصلاً صحبتی در مورد پرسپولیس و آل کثیر انجام ندادم سو تفاهمی به وجود آمد که باعث شد به من بی احترامی و بی ادبی کنند. بعد متوجه شدم این هجمه‌ها به خاطر انتشار چنین مطلب دروغی از قول من بوده، تمام صحبت‌های من در رسانه‌‎ها موجود است و من اصلاً چنین حرفی را نزده‌ام.

هر زمان به من در ذوب‌آهن نیاز بود دریغ نمی‌کنم

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است اتفاقی شبیه حضور محرم نویدکیا روی نیمکت سپاهان برای خودش و ذوب‌آهن هم بیفتد گفت: این مساله به تصمیماتی که در سطح کلان و مدیریت گرفته می‌شود برمی‌گردد. من فوتبالم را از فجرسپاسی شروع کردم در ذوب آهن هم سال های زیادی بازی کردم. به این دو تیم همیشه علاقه دارم. ذوب آهن تیمی است که همیشه به آن عشق ورزیدم و همیشه با تعصب برایش بازی کردم.

رجب‌زاده تصریح کرد: خدا را شکر که توانستم درسال‌هایی که برای این تیم بازی کردم دل هواداران را شاد کنم. هر موقع نیاز بود و احساس کردم می‌توانم کاری انجام بدهم و از من خواسته شود، هیچ وقت دریغ نمی کنم. نمی‌دانم این اتفاق چه زمانی می‌افتد و سبک و سیاق و آن چگونه خواهد بود ولی به هر صورت هر کسی برایش افتخار بزرگی است که بتواند در جایی که قبلاً به آن عهد داشته کار کند. باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد. این تصمیمی است که مسئولان باید بگیرند.

فارس


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها