ضعف سيستم قبلي خودي و غيرخودي كردن افراد بود
21838
ساوه‌شمشكي: كاش رشته‌هاي ديگر به اندازه فوتبال زير ذره‌بين بودند و نقد مي‌شدند
24 دی 1399
157
منهای فوتبال
با انتخاب رييس جديد فدراسيون اسكي، حسين ساوه‌شمشكي اميدوار است اين رشته بار ديگر با همدلي و همياري در مسير رشد و پيشرفت قرار بگيرد. 

نگار رشيدي

هفدهم دي‌ماه مجمع انتخاباتي فدراسيون اسكي برگزار و عباس نظريان به عنوان رييس چهار سال آينده اين فدراسيون انتخاب شد. حالا حسين ساوه‌شمشكي كه در فدراسيون قبل با چالش‌هاي بسياري مواجه بود، اميدوار است اسكي با رييس جديد خود بار ديگر در مسير رشد قرار بگيرد.

نظريان در حالي رسما كار خود را آغاز كرده كه اسكي سال مهمي را پيش رو دارد. حدود دو ماه ديگر مسابقات قهرماني دنيا برگزار مي‌شود و همچنين رقابت‌ كسب سهميه المپيك نيز در راه است. مواردي كه ساوه‌شمشكي در گفتگو با «گل» به آنها اشاره كرد.

 

آرزوي موفقيت براي رييس جديد

ساوه‌شمشكي ابتدا درباره مجمع اسكي گفت:«از زماني كه در ورزش قهرماني هستم، در هيچ مجمع انتخاباتي حضور نداشتم. تنها باري كه راي دادم در سال 95 در هيات استان تهران بود. بنابراين خيلي با جو و شرايط مجمع آشنا نيستم. به هر حال بيشتر راي‌دهنده‌ها در مدت كوتاهي كه از كانديدا شدن نفرات تا برگزاري مجمع وجود داشت، با افكار، برنامه‌ها و عقايد نامزدها نسبتا آشنا شدند. البته موضوع درباره آقاي شهلايي يك مقدار متفاوت بود. چراكه به واسطه فعاليت ايشان در قسمت‌هاي مختلف اسكي جامعه اين رشته نسبت به ايشان شناخت بهتري داشت. يا مثلا چند بار بچه‌ها آقاي غفراني را كه مديركل البرز بود، در مسابقات مختلف و جام‌هاي جهاني ديده بودند. ولي درمجموع شناخت كافي وجود نداشت. درنهايت مجمع به آقاي نظريان راي داد. من هم براي ايشان آرزوي موفقيت دارم.»

 

كمك متقابل براي رشد اسكي

وي در ادامه افزود:«ايشان قرار است چهار سال در فدراسيون اسكي كار كند. گذشته از اينكه مجمع چطور برگزار شد و چه كار كردند يا چه كار نكردند يا استدلال افراد حاضر در مجمع چه بود، ايشان رسما به عنوان رييس فدراسيون كار خود را شروع كرده است. اميدواريم در اين چهار سال هم ايشان و هم جامعه اسكي متقابلا به همديگر خدمت كنند تا بتوانيم نتايج خوبي را كسب كنيم، اسكي را در حال پيشرفت ببينيم و شرايطي نباشد كه منحصرا از افراد خاصي استفاده شود يا سوءتفاهم‌هايي كه در گذشته وجود داشت، بخواهد ادامه‌دار باشد. وقتي يك تغييري در فدراسيون اتفاق مي‌افتد، همه اميدوار هستند كه آن تغيير باعث پيشرفت شود. هر تغييري ممكن است سخت باشد اما اگر همه دوستان در جهت خوب قدم بردارند، اين پيشرفت حاصل مي‌شود. منظورم از همه دوستان هم كساني است كه پيش از اين در اين رشته حضور داشتند و خدمت كردند و هم كساني كه قرار است به مجموعه فدراسيون اضافه شوند.»

 

گذشته بي‌تاثير روي تفكرات رييس جديد

كاپيتان سابق آلپاين در پاسخ به اينكه با توجه به اتفاقات گذشته اسكي، چه پيشنهادهايي براي نظريان دارد، تصريح كرد:«من يك بار شخصا با آقاي نظريان صحبت كردم و تا حدودي با ايشان آشنا هستم. جمع‌بندي من اين است كه خودشان پيگير اين هستند كه مسايل را شخصا رصد كنند، بر اساس تفكراتي كه دارند برنامه‌ريزي داشته باشند و مي‌خواهند مشاوره بيشتر افراد را داشته باشند. فكر نمي‌كنم اينكه در گذشته چه اتفاقاتي افتاده روي تفكرات ايشان تاثيرگذار باشد. حالا شايد از جاهايي سعي كنند اين تفكر را تغيير بدهند و يك پيش‌زمينه ذهني ايجاد كنند. ولي طي صحبت‌هايي كه با هم داشتيم، تفكرات و نگاه دقيقي كه به اسكي داشتند و بررسي افراد و نقاط قوت و ضعف مجموعه، فكر مي‌كنم اگر از مشاوره‌‌هاي خوبي استفاده كنند، قطعا مي‌توانند در فرصت كوتاهي با اين جامعه بيشتر آشنا شوند و افراد مثمر ثمر، پرتلاش، فعال و تاثيرگذار را بشناسند و از آنها استفاده كنند. در اين راه هر كمكي هم از دست ما و جامعه اسكي بربيايد، دريغ نمي‌كنند و سعي مي‌كنند كمي سختي و دشواري راه را براي ايشان هموار كنند.»

 

اسكي افت كرده

ساوه‌شمشكي درباره شرايط اسكي در اين مدت گفت:«ببينيد، وقتي كار يك فدراسيون تمام مي‌‌شود و فدراسيون جديد مي‌خواهد كارش را شروع كند، هرچند شايد افراد داخل مجموعه همان كساني باشند كه در گذشته كار مي‌كردند، ولي رييس تاثيرگذار است و مي‌تواند كامل‌تر و جامع‌تر فكر و عمل كند. ضعف سيستم قبلي اين بود كه در به كارگيري منابع انساني، افراد را به دو گروه خودي و غيرخودي تقسيم كرده بود. مطمئنا با درايتي كه آقاي نظريان دارد، اين دسته‌بندي‌ها از بين خواهد رفت و همه جامعه اسكي همدل و همراه با هم كمك مي‌كنند تا اسكي به روزهاي خوبش برگردد. به خصوص الان كه هم كرونا و هم مشكلاتي كه در فدراسيون قبل وجود داشت، باعث شد ما نتوانيم نتايج خوبي كسب كنيم. همه شرايط كلي فدراسيون چندان چنگي به دل نمي‌زد. افرادي كه همين الان عضو تيم هستند، اذعان دارند كه يك مقدار همه چيز افت نسبي داشته. حالا يا پول خوب تزريق نشده، يا امكانات خوب در اختيارشان قرار نگرفته و يا يكسري مشكلات فني وجود داشته. كرونا هم يك سالي است مزيد بر علت شده. اسكي، خيلي جامعه پرتكاپو و پرتلاشي نبوده.»

 

نياز اساسي به مسابقه

او تاكيد كرد كه اسكي‌بازان نياز به مسابقه دارند:«ما واقعا نياز داريم كه تعداد مسابقات‌مان بيشتر شود. امسال، سال كسب سهميه المپيك است. كم‌تر از دو ماه ديگر قهرماني دنيا را داريم ولي تا همين امروز هيچ مسابقه‌اي نداشتيم. البته احتمالا هفته آينده اولين مسابقه را در دربندسر خواهيم داشت. پس بايد يك مقدار پرتلاش‌تر باشيم. نمي‌شود در اسكي كرونا را خيلي پررنگ كرد. چون اسكي يك ورزش انفرادي است، ورزشكارها با همديگر فاصله زياد دارند، هيچ تماس فيزيكي در كار نيست و لباس‌هاي‌مان هم مثل لباس‌هاي قرنطينه در اوايل كرونا در چين است. مسابقات كشتي كه رقبا در نزديك‌ترين فاصله هستند يا همين‌طور بسكتبال و واليبال و فوتبال دارد برگزار مي‌شود. اسكي شرايطش در زمينه كرونا بهتر از بقيه رشته‌هاست و اميدواريم مجموعه منسجم‌تر و قوي‌تر كار را شروع كند تا حداقل از كشورهايي كه در حال حاضر براي كسب سهميه و همين‌طور نتايج خوب در المپيك و البته قهرماني دنيا تلاش مي‌كنند، عقب نيفتيم.»

 

درباره مشكلات شخصي صحبت نكردم

اسكي‌باز آلپاين ايران درباره بازگشتش به تيم ملي و اينكه صحبتي در اين باره با نظريان داشته يا نه، افزود:«در ديداري كه با‌ آقاي نظريان داشتم، خيلي به مشكلات شخصي و فردي نپرداختم. ايشان صحبت‌هايي مطرح كردند كه خيلي جاي اميدواري داشت. اگر همه كمك كنند و يك جورهايي از سيستم گذشته جدا شويم، اتفاقات خوبي مي‌افتد. زماني كه آقاي افتخاري هم بود من شخصا با ايشان خيلي مشكل نداشتم. تصور من بر اين بود كه مشاوره‌هاي نادرستي به ايشان داده مي‌شد و نمي‌شود تقصير را گردن ايشان انداخت. آقاي افتخاري در يك جاهايي موفق بودند و يك جاهايي نقطه ضعف وجود داشت. در همه سيستم‌ها نقاط قوت و ضعف وجود دارد. ولي درباره شخص من يك مقدار قضيه متفاوت بود و حسا‌س‌تر عمل شد. آخر هم كسي نفهميد دليل اين همه مشكل چه بود؟! به هر حال مجموعه فدراسيون زير نظر رييس است. اميدوارم تفكراتي كه باعث شد نظر و برنامه‌هاي آقاي افتخاري نسبت به شخص من يا حتي كل مجموعه متفاوت شود، اتفاق نيفتد. شايد بتوانيد اين مشاوره نادرست را در تمام مجموعه فدراسيون قبل ببينيد. اين رييس فدراسيون است كه تصميم مي‌گيرد از چه كساني استفاده كند. با طرز فكر و دقت نظري كه من از ايشان ديدم، اميدوارم بتوانند افراد را به خوبي شناسايي و از مشاوره‌هاي درستي استفاده كنند. درنهايت سيستم فدراسيون را در آينده طوري ببينيم كه آن تقسيم‌بندي‌ها ديگر وجود نداشته باشد.»

 

قهر و آشتي‌ها قطع شود

ساوه‌شمشكي ادامه داد:«خيلي‌ها پيش از اين افراد مختلفي را به كانديداهاي مختلف منتسب مي‌كردند. ولي به هر حال اسكي جامعه خيلي بزرگي ندارد. يعني دامنه افراد متخصص اين رشته زياد نيست. اينكه قهر و آشتي در اسكي باشد خوب نيست. چه افراد متخصص بخواهند از ورزش مورد علاقه‌شان قهر كنند و چه سيستم بخواهد با اين افراد لج و لجبازي و قهر كند، به نفع هيچ‌كدام نيست. همكاري، همدلي و همراهي مي‌تواند نتيجه بهتري داشته باشد. قطعا رييس فدراسيون مي‌تواند تاثير بسيار زيادي داشته باشد. اينكه رييس چقدر با قدرت و با درايت تصميم بگيرد. من فكر مي‌كنم آقاي نظريان در همين راه قدم برمي‌دارد و باعث ايجاد همدلي در اسكي مي‌شود تا بهترين نتيجه را كسب كند. اميدوارم يك جايي با ورود ايشان اين روند قهر و آشتي‌ها، غربال كردن‌ها و خودي و غير خودي كردن‌ها قطع شده و وفاق و همدلي باعث پيشرفت ورزش ما شود.»

 

عادت به گل زودهنگام در دربي

ساوه‌شمشكي كه طرفدار تيم فوتبال استقلال هم هست، دربي را ديده و كري‌هايي هم براي تيم رقيب دارد:«من تا از پيست به خانه رسيدم چند دقيقه از بازي گذشته بود. تا تلويزيون را روشن كردم ديدم نتيجه استقلال را زده يك! گفتم شايد تلويزيون اشتباه كرده (خنده). البته گل زودهنگام براي ما خيلي عجيب غريب نبود. قبلا هم علي سامره اين كار را كرده بود. آن موقع دقيقه يك تلويزيون را روشن كرديم و گل را ديديم (خنده). ولي واقعا پرسپوليس با وجود حرف‌هايي كه درباره‌اش مي‌زنند طي چهار سال گذشته تيم قوي و خوبي بوده. البته در اين چند سال در حق استقلال هم خيلي كم‌لطفي شده. فيروز كريمي هم حرف قشنگي است كه آخر ما نفهميديم اين دست به توپ است، توپ به دست است، چيست (خنده). يك موقع مي‌گويند پنالتي است، يك موقع مي‌گويند نيست. اگر همان توپ سانتر مي‌شد بالاخره يك نفر سر مي‌زد و توپ گل مي‌شد. هند، هند است ديگر... ديگر دست باز و حالت طبيعي ندارد. در مجموع فوتبال زيبايي بود. درست است كه استقلال در نيمه دوم خيلي بي‌نظم بازي كرد و خودم هم استقلالي هستم ولي پرسپوليس حقش بود كه در نيمه دوم گل بيشتري بزند. اما خوب شد كه مساوي شد. بالاخره مهدي قايدي هم هست كه هر از چندگاهي يك لايي بزند (خنده). كلا قايدي دوست دارد به پرسپوليس لايي بزند (خنده).»

 

كاش به اندازه فوتبال نقد مي‌شديم

او در پايان گفت:«اي كاش توجهاتي كه در اين حجم به فوتبال مي‌شود، به تمام ورزش‌ها شده بود. كاش ورزش‌هاي ديگر هم تا اين اندازه نقاط ضعف و قوت‌شان رصد مي‌شد، ارزيابي و نظارت مي‌شدند و نقد مي‌شدند تا بتوانند خودشان را رشد بدهند. ولي متاسفانه اينقدر زير ذره‌بين نيستيم. يكسري از رسانه‌ها روي ورزش ما دقت نظر دارند ولي در حد فوتبال نيست. بقيه رشته‌ها هم همين گلايه را دارند. اسپانسر در تمام ورزش‌ها حرف اول را مي‌زند. چند سالي هم كه اسكي رشد سريع‌تري داشت، به دليل سرمايه‌گذاري اسپانسرهاي مختلف بود. اميدوارم دوباره اين اتفاق بيفتد و اسپانسرها در اسكي هم ورود كنند. همه تمركزها روي فوتبال است. يعني همه رشته‌هاي ورزشي يك طرف هستند و فوتبال يك طرف ديگر. همه جاي دنيا همين است ولي در ايران شدت بيشتري دارد. در اين چند سال وزيرهاي مختلفي مي‌گفتند چرا بايد پول را به جاي صرف در رشته‌هاي ديگر، خرج دو تا باشگاه كنيم ولي هرچه نگاه مي‌كنيم اين دو تا باشگاه از كل فدراسيون‌هاي ورزشي بيشتر بودجه دارند. واقعا اين روند در حق رشته‌هاي ديگر ظلم است. حتي اگر باشگاه‌ها خصوصي هم شوند، اصلا به آن اميدوار نيستم. در همين شمشك كه سال‌ها بار اسكي ايران را به دوش كشيده در بحث خصوصي‌سازي فقط پاسكاري شد. شركت توسعه و تجهيز و نگهداري كه حتي نگهداري هم بلد نيست. اگر بلد بود شمشك به خاطر استاندارد نبودن دستگاه‌هايش تعطيل نمي‌شد.»دیدگاه های کاربران (1 دیدگاه)
علیرضا بهرامی 24 / 10 / 1399 16 : 57 : 20

گل گفتی حسین جان قهرمان فقط خودت


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها