امیدوارم به لیست برگردم و تلاش هایم یک شبه به باد نرود
19811
امیر عرب براقی: به جز رابطه فامیلی با فغانی، دلیل دیگری برای حذف نام خودم پیدا نکردم
28 آبان 1399
36
ایرانی
در آستانه جام جهانی قطر جدا از مساله مهم حضور تیم ملی کشورمان در این تورنمنت، بحث حضور بخشی دیگر از فوتبال یعنی داوران ما هم در این مسابقات اهمیت زیادی دارد.

سیدیاسر رضوی
در آستانه جام جهانی قطر جدا از مساله مهم حضور تیم ملی کشورمان در این تورنمنت، بحث حضور بخشی دیگر از فوتبال یعنی داوران ما هم در این مسابقات اهمیت زیادی دارد. بعد از حضور موفق علیرضا فغانی در جام جهانی سابق و سطح قضاوت او که باعث شد تا بالاترین سطح این جام را قضاوت کند، به یکباره خبر حذف نام او از فهرست این دوره از این تورنمنت شوک بزرگی به اهالی فوتبال بود و هجمه زیادی را به وجود آورد تا جایی که در نهایت این خبر تکذیب و فغانی از سوی فدراسیون در لیست الیت ایران برای جام جهانی پیش رو قرار گرفت. اما این حذف و برگشت دوباره نام فغانی حواشی دیگری هم داشت و آن حذف نام امیر عرب براقی، برادر همسر علیرضا فغانی بود که به نظر می رسد به واسطه برخی اختلاف نظرها این تصمیم گرفته شد. در این زمینه با عرب براقی درخصوص این اتفاق و تصمیمی که برای خروج نام او از فهرست الیت گرفته شده، گفت و گویی داشتیم که در زیر می خوانید.

صحبت مان را از اتفاقات اخیر یعنی حذف نام آقای فغانی از لیست و بعد برگشت دوباره به این لیست شروع کنیم. چه اتفاقی افتاد؟
یک بار لیست اعلام شد و درآنجا بود که معلوم شد دوستان چه تصمیم جالبی گرفته اند مبنی بر حذف آقای فغانی که وقتی این را فهمیدند چه کاری انجام داده اند، لیست را به خاطر تبعاتی که داشت اعلام نکردند. طبیعی بود که این لیست باید در سایت رسمی فدراسیون فوتبال اعلام می شد و به همین خاطر برای گرفتن بازخورد این تصمیم به دنبال این بودند که کار را بی سروصدا انجام دهند. متاسفانه این خبر درز کرد که به مزاج دوستان خوش نیامد و با هجمه مردم و رسانه ها روبه رو شد. بعد از اتفاقی که افتاد سریع آقای بهاروند سرپرست فدراسیون و آقای نبی دبیرکل به این ماجرا ورود کردند و اجازه حذف آقای فغانی را ندادند.

نام فغانی به لیست برگشت چون داشتند به ضرر منافع ملی و کشور کار می کردند
واقعا چرا به دنبال حذف نام فغانی با این کارنامه بودند؟
به نظرم به خاطر اختلاف های شخصی است که برخی دوستان با آقای فغانی در کمیته داوران داشتند این اتفاق افتاد.  

و در نهایت هم اسم ایشان با همه فشارهایی که وارد شد برگشت.
بله برگشت چون داشتند به ضرر منافع ملی و کشور کار می کردند. با حذف آقای فغانی ما دو کمک داور را که در جام جهانی داشتیم از دست می دادیم و آن وقت کاندید دیگری هم برای جام جهانی قطر نداشتیم.

دود لج و لجبازی آقایان با فغانی به چشم من رفت و زورشان به من رسید
ترکش این اتفاقات اما به شما به عنوان برادر همسر آقای فغانی خورد و نام شما را به جای ایشان حذف کردند؟
دلیل آن را نمی دانم اما بعد حذف آقای فغانی، نام آقای علی اصغر مومنی 34 ساله را به جای ایشان به لیست اضافه کردند. شما اگر از صاحبنظران داوری در این زمینه مثل آقایان عسگری، مظفری زاده، فروغی و مابقی بزرگترها سوال کنید به شما خواهند گفت که AFC و فیفا تا 35 سالگی اجازه الیت شدن به یک داور را می دهند و بعد از آن دیگر این اجازه داده نمی شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا در این زمینه یک آکادمی دارد که روی داوران 27 تا 28 ساله سرمایه گذاری می کند و اینکه یک داور 34 ساله مدنظر بود را دلیلش را نمی دانم. به هرحال ایشان به جای آقای فغانی انتخاب شد آن هم داوری که در خوشبینانه ترین حالت در 37 سالگی اگر قبول شود در لیست الیت B قرار می گیرد آن هم در شرایط کرونا بتواند به مالزی سفر کند. بعد از این هجمه ها که به وجود آمد یک جلسه اضطراری به دستور آقای بهاروند و آقای نبی که با تیم ملی در بوسنی بودند گذاشته شد. کمیته داوران اصرار داشت که این داور 34 ساله باشد اما من با 28 سال که از سال 2020 هم وارد لیست شدم و از سال 2017 هم در آکادمی داوری AFC هستم و با خرج همین فدراسیون بود نباشم که قطعا به دلیل غیرفنی حذف شدم.

با خرج همین فدراسیون وارد لیست شدم اما به دلایل غیرفنی حذفم کردند
پس شما اطمینان دارید که به خاطر مسائل غیرفنی یعنی به واسطه رابطه خانوادگی با آقای فغانی حذف شدید؟
شما اگر از نظر فنی تحقیق کنید و از دوستان بپرسید به طور قاطع متوجه می شوید که هیچ مشکلی نداشتم که از لیست کنار گذاشته شدم. به همین خاطر برای اینکه دوباره به دوستان فشار وارد نشود لیست را در عرض 10 دقیقه در سایت فدراسیون منتشر کردند. من دلیل فنی پیدا نکردم که چرا نباید در لیست بین المللی حضور نداشته باشم. به همین خاطر به نظرم لج و لجبازی دوستان با آقای فغانی دودش به چشم من رفت و زورشان به به من رسید.

یعنی گفتند چون فغانی نشد حالا عرب براقی را حذف کنیم؟
این چیزی است که به ذهن من می رسد که دوستان به این خاطر این کار را کرده باشند. من از لحاظ عملکرد فنی نقصی نداشتم و 11 قضاوت در لیگ برتر داشتم که از نظر آماری باسابقه تر از گزین مدنظر آقایان هستم. حتی در فینال جام حذفی حضور داشتم و پلی آف لیگ 2 را سوت زدم که اگر عملکردم ضعیف بود این بازی ها را به من نمی دادند. متاسفانه همین مساله باعث شده که دلیل فنی برای عدم حضور خودم و حضور این آقا در لیست پیدا نکنم.

در این زمینه صحبتی با بهاروند و نبی و دیگر مسئولان فدراسیون فوتبال داشتید؟
بله من به فدراسیون فوتبال رفتم و جلسه ای با آقای نبی داشتم. در این جلسه گزارش هایی به ایشان دادم و جالب اینکه به ایشان هم اطلاعات غلط دادند و آقای نبی در جریان یکسری از مسائل نبود. به همین خاطر آقای نبی بعد از صحبت های من قول مساعد دادند که این مساله را پیگیری کنند. ضمن اینکه هیات فوتبال استان تهران به ریاست آقای شیرازی و همچنین دبیر هیات فوتبال استان آقای تیموری هم پیگیر بوده و اعتراض رسمی خودشان را اعلام کردند و در این زمینه به فدراسیون مستندات لازم را ارائه دادند.

دوستان اصرار دارند امکان ندارد اما لیست را می توان تغییر داد
پس این لیست قابل اصلاح است؟
علی رغم اینکه دوستان می گویند این کار را نمی شود انجام داد و روی آن اصرار دارند، بله می توان این لیست را اصلاح کرد. قوانین بین المللی این اجازه را می دهد و با داشتن مکاتبه با AFC  و فیفا این امکان وجود دارد که لیست را تا قبل از سال میلادی جدید تغییر دهند.

با این تفاسیر چقدر امیدوار هستید این خواسته به حق شما محقق شود و لیست تغییر کند؟
همان طور که گفتم من از سال 2020 و از زمان آقای ممبینی به واسطه عملکرد خوبی که داشتم وارد لیست الیت شدم. با توجه به سن و سالی که داشتم از سال 2017 وارد سرمایه گذاری AFC شدم بدون اینکه هزینه ای برای فدراسیون داشته باشد در این شرایط تحریمی ارز از کشور خارج شود. به همین خاطر دوستان اگر بخواهند خارج از سیستم آکادمی AFC داوری را آن هم با سن بالا الیت کنند سخت است و جدا از آن 10 تا 15 هزار دلار همه هزینه در بر خواهد داشت.

واقعا به نظر می رسد بخشی از دلایلی که فغانی از ایران رفت همین اتفاقات و این رفتارها بود؟
درخصوص رفتن آقای فغانی من نمی توانم نظری بدهم و باید از خود ایشان بپرسید که چه کردند که مجبور شد برود چون من فکر می کنم هیچ ایرانی دوست ندارد خارج از وطنش باشد.

به شما نگفتند این بررسی ها چه موقع جواب خواهد داد؟
متاسفانه کمیته داوران نسبت به حواشی اخیر کاملا سکوت کرده اند و هیچ جوابی برای ایی قضیه ندارند. این خیلی هم طبیعی است چون توجیه فنی این ماجرا ندارد. شما اگر یک جست و جوی ساده داشته باشید و با پیشکسوتان عرصه داوری مصاحبه کنید این مساله با هیچ عملکرد فنی جور در نمی آید. دوستان که پیگیری نمی کنند و به من جوابی نمی دهند اما از طریق هیات فوتبال استان و آقای نبی که قول مساعد دادند امیدوار به پیگیری هستم. با توجه  به اینکه سال آخر آکادمی بودم در بدترین شرایط از لیست اسم من را درآوردند آنهم بدون هیچ استعلامی و همین امر باعث شد که این هزینه ها که با دلار الان بیش از 300 تا 400 میلیونی است که آن زمان برای من هزینه شد، سوخت شود. واقعا امیدوارم دوستان استعلام و تحقیقات لازم را انجام  دهند و با پیگیری از فیفا تا دیر نشده لیست را اصلاح کنند. این مساله برای زندگی و آینده من بسیار مهم است و امیدوارم تمام تلاش هایی که داشتم یک شبه به باد نرود.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها