ورزش برايم درآمد كه هيچ، هزينه هم داشته
19143
تفتيان: هدف‌هايم در مدلينگ هم در حد المپيك است
10 آبان 1399
136
منهای فوتبال
حسن تفتيان دونده المپيكي سرعت ايران چند ماهي است وارد كار مدلينگ شده و قصد دارد در مسير جديد هم در حد المپيك به اهدافش برسد.

نگار رشيدي

ويروس كرونا در 9 ماه يكه‌تازي‌اش در دنيا به خصوص ايران، به شكل‌هاي مختلفي روي زندگي افراد از جمله ورزشكارها تاثيرگذار بوده است. بسياري از ورزشكارها به خاطر اين بيماري دور از اردو و مسابقه ماندند و تعدادي هم هر طور كه بود فاصله با تمرين تخصصي را به كم‌ترين حد رساندند.

در اين ميان دووميداني‌كاران هم كه حدود يك سال بدون رييس بودند، سعي كردند به شيوه و راه و رسم خودشان فضاي تمرين را نگه دارند. در بين اين دونده‌ها حسن تفتيان دونده سرعت ايران كه سهميه المپيك را در دست دارد هم در موج بي‌برنامگي فدراسيون دغدغه تمريناتش را داشت. به همين خاطر هم با هزينه شخصي راهي فرانسه شد و در دو تورنمنت دويد. اين اما تنها كاري نبود كه يوزپلنگ ايران در دوران كرونا انجام داد. نبودن برنامه‌ريزي براي تفتيان و ادامه كرونا باعث شد او زمان و فضاي خالي براي ورود به كار جديد به دست بياورد. كاري كه ابتدا با اصرار به آن وارد شد و حالا آنقدر علاقمند شده كه در حد المپيك در آن هدفگذاري كرده است. سريع‌ترين مرد ايران چند ماهي است وارد كار مدلينگ شده و قصد دارد جداي از بحث درآمدزايي از جايگاه خود براي معرفي محصولات ايراني به كشورهاي ديگر استفاده كند. 

انتقادهاي بسيار به تفتيان بعد از اردوي فرانسه از يك سو و همچنين ادامه بي‌برنامه بودن فدراسيون از سوي ديگر باعث شده كه تفتيان طي چند ماه گذشته جدي‌تر به كار مدلينگ بپردازد. با اين حال او هنوز منتظر برنامه‌هاي فدراسيون است و تمرين و ورزش برايش در اولويت قرار دارد. هرچند هنوز فدراسيون جديد، تماسي با اين دونده المپيكي نداشته تا پاي ميز مذاكره بنشينند. ماجراي ورود تفتيان به دنيا مد را در گفتگويش با «گل» بخوانيد. 

 

چه شد ناگهان دونده المپيكي سرعت ايران سر از كار مدلينگ درآورد؟

راستش ورودم به اين حوزه خيلي اتفاقي بود. به پيشنهاد و اصرار مهدي جودي كه از دوستانم و يكي از حرفه‌اي‌هاي مدلينگ است، استارت اين كار زده شد. او با تجربه‌اي كه دارد اين پيشنهاد را داد و خيلي هم رويش مصر بود. حقيقتش اين است در چند ماهي كه درگير تمرين و مسابقه بودم زمان كم‌تري براي اين كار داشتم، اما الان چند وقتي است كه خيلي حرفه‌اي‌تر از چيزي كه مي‌بينيد كار مي‌كنيم. يك تيم كاملا حرفه‌اي از من حمايت مي‌كنند. وقتي هم وارد اين كار شدم، متوجه شدم كه چقدر به آن علاقمند هستم و چقدر فضاي مرتبطي با كارم است. اگر دقت كرده باشيد بسياري از ورزشكارهاي تاپ دنيا در تمام رشته‌هاي ورزشي در زمينه تبليغات و مدلينگ فعاليت مي‌كنند. متاسفانه تا الان اين اتفاق در ايران نيفتاده بود. اميدوارم حالا كه ما استارت اين كار را زده‌ايم، اين اتفاق خوب جلو برود.

 

در اين ميان موضوع تمرين و المپيك هم مطرح است.

مطمئنا لطمه‌اي به اين بحث وارد نمي‌شود. چون از اين بعد اين كار هم بخشي از زندگي من خواهد بود و مي‌شود با برنامه‌ريزي تمام كارها را پيش برد. طبيعتا در وهله اول تمرين و اردو و مسابقه برايم قرار دارد و در كنارش اين كار را هم دارم. البته همان‌طور كه گفتم اين كار و ورزش در راستاي همديگر هستند و هيچ‌وقت در تضاد با هم نبودند كه من بخواهم از فضاي ورزش دور شوم. چه بسا در جلسات‌مان يك الگوبرداري هم از يوسين بولت داشتيم. بولت واقعا جامائيكا را از چند راه به دنيا شناساند. ركوردها و عناوين قهرماني‌اش همه به كنار، اما آن طراحي لباسي كه در مسابقات داشت و هميشه با پرچم جامائيكا آميخته شده بود و همچنين كارهاي تبليغاتي كه در سراسر دنيا انجام داد، باعث شد كشوري كه 80،90 درصد مردم دنيا آن را نمي‌شناختند، به همه معرفي شود. البته اين، قياس درستي نيست اما با توجه به جايگاهي كه من به عنوان يك المپين در ورزش دنيا دارم و كسي كه در قهرماني جهان و دايموندليگ شركت مي‌كند، مي‌خواهيم محصولات ايراني كه كيفيت دارند و شايسته هستند را از اين طريق در جهان معرفي كنيم. درواقع من به اين كار به عنوان يك مسئوليت اجتماعي نگاه مي‌كنم كه از اين جايگاه استفاده كنم و اين كار را پيش ببريم. شخصا از هدفي كه دنبال مي‌كنيم، خوشحال هستم.

 

پس براي اين هدف هم در يكي از ويديوهاي معرفي شما گفته شد مدل داريم در حد المپيك...

(خنده). بله، من واقعا بازخوردهاي خيلي جالبي گرفتم. همان‌طور كه گفتم چند ماهي است كه اين كار را شروع كرديم اما در يك‌ هفته‌اي كه چند عكس در صفحه اينستاگرام خودم منتشر كردم، بازخوردهاي خوبي گرفتم و بيشتر پيام‌ها برايم انرژي مثبت دارند.

 

حالا در اين كار هم مي‌خواهيد واقعا به حد المپيك برسيد؟

من كه هنوز مبتدي هستم. اين هم كه در اين مدت كم مورد توجه و لطف دوستان قرار گرفتم، به خاطر زحمات تيم حرفه‌اي همراهم است. زحمات آقاي جودي و همكاران‌شان واقعا تاثيرگذار است. اما هدف‌هايي كه ترسيم كرديم خيلي بزرگ است و يك چيزي در حد همين المپيك است. در دووميداني هم من يك مسير 15 ساله را طي كردم تا به اين جايگاه رسيدم. حالا در مدلينگ هم نمي‌گويم چنين زماني را بايد سپري كنم اما مطمئنا يك زماني را لازم دارد تا به پختگي برسم ولي هدف همان در حد المپيك است.

 

در كار جديد از فضاي دووميداني هم استفاده مي‌كنيد؟

حتما. خب با توجه به اينكه من به واسطه ورزش شناخته‌شده هستم، حتما اين كار را انجام مي‌دهيم ايده‌‌هاي جالبي توسط اين تيم مطرح شده كه كار باز هم جدي‌تر شود و قرار باشد با برند جديد كار كنيم، مطمئنا اين ايده‌ها براي دو طرف جالب و خوب است.

 

طبيعتا كار مدلينگ براي شما درآمدزايي دارد. با توجه به هزينه‌هاي شخصي كه براي تمرينات و اردو‌هاي‌تان داشتيد، آيا مي‌توان گفت انتخاب اين شغل براي ادامه پشتيباني شخصي از تمرينات‌تان است؟

شك نكنيد كه وقتي يك كار حرفه‌اي شود، يك بخشي از كار تامين هزينه‌هاست و يك بخش هم درآمد است. نگاه خودمان هم همين‌طور حرفه‌اي است. مسلما اين اتفاقي كه گفتيد جزو اهداف ما است. از طرف ديگر متاسفانه من در دوران ورزشم با بي‌برنامگي‌ها و سختي‌هاي زيادي مواجه بودم، مثل نبود برنامه‌ريزي و نداشتن اردو و هزينه‌هاي زيادي كه برايم وجود داشت. ورزش براي من نه‌تنها درآمد نداشته، بلكه فقط هزينه داشته و من براي ورزشم شخصا هزينه‌هايي هم كرده‌ام. به همين خاطر خيلي وقت است كه به اين فكر بودم كه يك منبع درآمد داشته باشم. البته به عنوان يك ورزشكار حرفه‌اي درآمد من در وهله اول بايد از طريق ورزش باشد اما متاسفانه شرايط تحريم‌ها و شناخته‌شده نبودن دووميداني در كشور كه اسپانسرهاي داخلي را جذب كند از يك سو و شرايط فدراسيون كه تا به اينجا نه‌تنها راضي‌كننده نبوده بلكه خيلي هم بد بوده از سوي ديگر اين وضعيت را رقم زده است. اميدوارم با آمدن آقاي صيامي كه جا دارد همين جا انتخاب ايشان به عنوان رييس فدراسيون را تبريك بگويم، اين اوضاع درست شود. ايشان يك مدت طولاني به عنوان دبير در فضاي دووميداني حضور داشته و كاملا با داشته‌ها و امكانات دووميداني آشنا هستند. اميدوارم زودتر كارشان را شروع كنند و برنامه‌هاي خوبي داشته باشند كه ما هم بتوانيم در اين 10 ماهي كه تا المپيك مانده با خيال راحت تمرين كنيم.

 

در اين مدت صيامي با شما صحبتي داشته است؟

نه فعلا كه هيچ تماسي بر اينكه جلسه‌ يا ارائه برنامه تا المپيك داشته باشيم، نبود. من هم بعد از اردوي فرانسه متاسفانه توسط كساني كه نمي‌شود اسم‌شان را گذاشت منتقد حاشيه‌هايي برايم درست شد. توسط كساني كه وظيفه‌شان حمايت از ملي‌پوش‌ها است. من هم رنجيده خاطر و دلسرد شدم و واقعا از بعد از اردوي فرانسه تمرين نكردم. الان هم منتظر هستم ببينم برنامه دوستان تا المپيك چيست.

 

فكر نمي‌كنيد كم كم بايد اتفاقاتي بيفتد؟ چراكه صيامي رييسي از داخل دووميداني است و به قول شما با همه چيز آشناست.

انتظار من هم همين بود. ما مدت زيادي منتظر برگزاري انتخابات بوديم و بعد از مجمع انتظار داشتيم سريع‌تر برنامه‌ريزي‌ها انجام شود چون واقعا زماني نمانده. از طرف ديگر ما يك مدتي هم درگير كرونا بوديم و بعد از آن هم فدراسيون هيچ حمايتي انجام نداد و تقريبا مي‌شود گفت در اين چند وقت يكسري تمرينات پراكنده انجام داديم. به همين خاطر الان يك مقدار با روزهاي اوج فاصله داريم و بايد هرچه زودتر كار را شروع كنيم. اما همان‌طور كه گفتم هنوز خبري نشده و من هم تصميم گرفتم تمرين را شروع نكنم و اگر فدراسيون برنامه‌اي نداشته باشد من هم براي المپيك برنامه‌اي نخواهم داشت.

 

تا اينجا رييس فدراسيون گفته سهميه بيشتر نمي‌خواهند و براي المپيكي‌ها هم روي برنامه‌هاي داخلي مي‌خواهند كار كنند. با توجه به اينكه مربي شما فرانسوي است، اين طرز فكر را چطور مي‌بينيد؟

چون من تا الان صحبتي با فدراسيون نداشتم، نمي‌توانم خيلي در اين باره حرف بزنم. به نظر من اولين كاري كه بايد انجام شود اين است كه جلسه‌اي بگذاريم و من صحبت‌هايم را بگويم و فدراسيون شرايطش را بگويد و ببينيم بايد براي المپيك چه كار كنيم. مهم‌ترين موضوع براي من هم حفظ مربي و ادامه همكاري با ايشان است. چون اصلا صلاح نيست كه يك سال قبل از المپيك من مربي‌ام را عوض كنم. موضوع دوم هم اين است كه واقعا نمي‌شود ما ارتباط‌مان با دنيا را قطع كنيم چون تمام مسابقاتي كه بايد شركت كنيم خارج از ايران است. ما كم‌تر از پنج ماه ديگر مسابقات قهرماني جهان داخل سالن را داريم كه در دوره قبل من پنجم دنيا شدم و بايد تلاش كنيم كه اين جايگاه را بهتر كنيم. الان كريستين كولمن سريع‌ترين مرد جهان هم به مدت دو سال محروم شده است. همان‌طور كه گفتم مسابقات خارج از كشور است، مربي‌ام خارج از ايران است و به هر حال يك مقطع‌هاي اردويي بايد داشته باشيم و اين حداقل خواسته‌اي است كه من تا المپيك دارم. من اطمينان هم دارم با توجه به شرايط و ركوردهايي كه امسال ثبت شد، اگر حمايت انجام شود اتفاقات خوبي در المپيك خواهد افتاد.

 

از همان روز مجمع كه هاشم صيام انتخاب شد، صحبت‌ها از بازگشت مجيد كيهاني هم مطرح شد. نظر شما درباره بازگشت رييس سابق چيست؟

من به عنوان فردي خارج از فضاي ورزش و كسي كه دارم درس مديريت مي‌خوانم، درباره اين موضوع نمي‌توانم صددرصد عملكرد آقاي كيهاني در چهار سال گذشته را زير سوال ببرم. هر مديري سياست‌هايي دارد كه بر اساس آن اهدافي را مشخص و دنبالش حركت مي‌كند. در همه مديرها و مقاطع و سازمان‌ها نقاط ضعف وجود دارد. اما من فكر مي‌كنم در دوره آقاي كيهاني نقاط قوتي هم بوده. اگر خاطرتان باشد تا قبل از بازي‌هاي آسيايي جاكارتا، هدفگذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي مدوني شده بود و ملي‌پوش‌ها تقريبا برنامه‌هاي خودشان را مي‌دانستند. از طرف ديگر كارهايي مي‌شد مثل برگزاري مسابقات ماراتن داخل كشور كه اتفاق جديدي بود. حتي برگزاري قهرماني آسيا داخل سالن كه شخصا بسيار از آن استقبال كردم و بارها گفتم اتفاق خوبي بود. ولي ايراداتي هم وجود داشت. مي‌توانيم برنامه استعداديابي نيمه‌كاره و بدون بازده را مثال بزنيم. يا شرايط سخت بعد از بازي‌هاي آسيايي كه تقريبا مي‌شود گفت همه ورزشكاران يك‌جورهايي رها شده بودند. البته به جز احسان حدادي كه مدتي كشمكش‌هايي داشت اما باز هم توانست كمي برنامه‌هايش را جلو ببرد. الان هم بايد ببينيم سياستگذاري و برنامه‌ريزي‌ها به كدام سمت و سو است؟ آيا هدف اول حمايت، حفظ و افزودن امكانات و ورزشكاران است يا هدف‌هاي ديگري را دنبال مي‌كنند. اميدوارم هر تصميمي گرفته مي‌شود به نفع همه دووميداني‌كاران باشد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها