پرسپولیس شبیه آلمان، شبیه قطر
18714
کمتر گل بخور تا کامروا باشی!
22 مهر 1399
187
ایرانی
این تیم در هفت بازی بعد از کرونا، صاحب پنج پیروزی شد که سه تا از آنها با نتیجه یک بر صفر به‌دست آمد

روزنامه گل- یک نکته فنی بسیار مهم، به جا مانده از فینالیست شدن پرسپولیس در آسیا مربوط به فرمول طلایی همه تورنمنت‌های فشرده دنیاست. یک فرمول ساده با کارآیی ابدی: «گل نخور، قهرمان شو.» پرسپولیس درحالی به‌عنوان بهترین تیم غرب آسیا به فینال لیگ قهرمانان رسید که از زمان از سرگیری مسابقات، تنها دو بار آن هم از روی نقطه پنالتی دروازه‌اش گشوده شد. سرخپوشان پیش از کرونا چهار گل برابر الدحیل و الشارجه دریافت کرده بودند، اما با متمرکز شدن مسابقات در قطر، در هفت بازی تنها دو گل دریافت کردند که آمار فوق‌العاده‌ای است.

خط دفاعی خوب همیشه به جام بردن تیم‌ها کمک می‌کند، اما این خاصیت در تورنمنت‌هایی که به‌صورت فشرده و تک بازی برگزار می‌شوند، اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. به‌عنوان مثال در آخرین دوره جام‌ملت‌های آسیا، قطر درحالی به‌عنوان قهرمانی دست یافت که در هفت بازی تنها یک گل، آن هم در فینال برابر ژاپن دریافت کرد. در دوره قبل‌تر یعنی جام‌ملت‌های ۲۰۱۵ هم استرالیای میزبان مجموعا با سه گل خورده قهرمان شد. در جام‌جهانی اخیر فرانسه نسبتا زیاد گل خورد، اما در جام‌جهانی ۲۰۱۴ تیم ملی آلمان مجموعا با چهار گل خورده به‌عنوان قهرمانی دست یافت. در این بازی‌ها بسیار مهم است که گل نخورید؛ در این صورت معمولا فرصتی برای ریختن زهر بر جان حریف و کسب پیروزی حداقلی فراهم خواهد شد. پرسپولیس هم از همین فرمول استفاده کرد. این تیم در هفت بازی بعد از کرونا، صاحب پنج پیروزی شد که سه تا از آنها با نتیجه یک بر صفر به‌دست آمد.

به این ترتیب روشن است که ساختار دفاعی مستحکم چقدر به کار قرمزها آمده است. پرسپولیس در این مسابقات سه دفاع میانی قلدر داشت که به تناوب مورد استفاده قرار گرفتند. شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان بیشتر بازی کردند و جلال حسینی هم گهگاهی به آنها کمک کرد. حامد لک هم چهره غافلگیرکننده قرمزها در قطر بود.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها