نقشه جدید دلال‌ها برای بالا بردن قیمت بازیکنان ایرانی
17233
پیشنهادهای فیک اما رسمی خارجی!
11 شهريور 1399
94
ایرانی
مدت هاست بحث تمدید قراردادها و حفظ بازیکنان پرسپولیس که چهار قهرمانی پیاپی را امسال با به دست آوردن عنوان پوکر در لیگ تجربه کردند، برسر زبان هاست.

روزنامه گل - مدت هاست بحث تمدید قراردادها و حفظ بازیکنان پرسپولیس که چهار قهرمانی پیاپی را امسال با به دست آوردن عنوان پوکر در لیگ تجربه کردند، برسر زبان هاست. آنهم بحث حفظ ستاره‌ها که نه محدود به کالدرون بود و نه تنها بحث آن در زمان یحیی به صورت جدی مطرح بلکه از زمان برانکو که در پایان لیگ هجدهم از جمع سرخ‌ها خداحافظی کرد، روی این موضوع تاکید شده بود. با این حال کار به جایی رسید که باشگاه طی یک فصل با برخی ستاره‌های سرخ‌ها نتوانست پای میز مذاکره بنشیند تا بعد از دربی این موضوع به یک مساله بغرنج برای یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس تبدیل شود. اولین خروجی این بحران بحث فسخ قرارداد یک طرفه مهدی ترابی بازیکن 11 گله سرخ هاست که با عدم توافق با مدیریت باشگاه به نوعی پرونده حضورش را بست تا حالا رسول پناه و دیگر مدیران تیم کار سختی برای حفظ او داشته باشند. بازیکنی که گفته می‌شود از الدحیل یک قرارداد میلیون دلاری دارد و همین مساله سبب شده برای جدایی از جمع سرخ‌ها آنهم با مشکلات مالی که دارند، حسابی وسوسه شود. هرچند طبیعی است که ستاره هایی همچون مهدی ترابی و دیگر بازیکنانی از این دست در تیم‌های بزرگ در پایان رقابت‌های هر فصل با درخششی که داشته باشند، پیشنهادهای زیادی را از داخل و خارج مقابل دیدگانشان باشد اما بعضا این بحث که هر بازیکنی در انتهای فصل حرف از لژیونر شدن او در میان است و به قولی برای باشگاه بابت تمدید قرارداد کلی ناز و ادا در می‌آورد، از آن مباحث جالبی است که شاید تنها در فوتبال ما این اتفاق رخ دهد.

 

امان از بند 400 هزار دلاری؟

نگاهی به قراردادهای بازیکنان پرسپولیس چه آن هایی که قرارداد دارند و چه آنهایی که امسال قراردادشان تمام شده و باشگاه به شدت به دنبال تمدید با نفراتی است که مدنظر یحیی هستند، ما را به یک نقطه مشترک می‌رساند. بند جدایی 400 هزار دلاری؟ این دسته گل مدیران سابق پرسپولیس بابت تمدید قرارداد با بازیکنان و یا راضی کردن شان بابت نشستن پای میز مذاکره حالا کار را به جایی رسانده که بازیکنان برای تمدید یا توافق بابت سال بعدی قرارداد خودشان حسابی کار را سخت کنند آنهم با این عنوان که پیشنهاد خارجی دارند و اگر مبلغ قراردادشان درست نشود، جدا خواهند شد. اتفاقی که بعد از ترابی، امیری، علیپور حالا حتی در قرارداد بازیکنی همچون محمدحسین کنعانی زادگان و دیگر بازیکنان این تیم هم رخ داده تا شاهد یک معضل بزرگ برای سرخ‌ها در آستانه حضور در آسیا و لیگ بیستم باشیم. باید دید باشگاه پرسپولیس حالا با آشی که مدیران سابق برای این تیم پخته‌اند وبه این شکل کار بازیکنان را برای جدایی راحت می‌کنند چه برخوردی خواهد داشت و چطور می‌تواند برخی خواسته‌ها جدا از جدایی یعنی افزایش مبلغ قرارداد با استناد به این بند را مدیریت کند.

 

همه پیشنهاد خارجی دارند؟

حالا اما جدا از بحث بند 400 هزار دلاری در قرارداد برخی از بازیکنان پرسپولیس برای جدایی موضوع و نکته جالب داشتن پیشنهاد خارجی از سوی همه بازیکنان پرسپولیس است. همان طور که گفتیم طبیعی است بازیکنی همچون علیپور و ترابی با پیشنهادهای خوب و وسوسه انگیز به واسطه عملکرد خوب شان مواجه شوند اما اینکه بازیکنان این تیم هرساله با داشتن پیشنهاد خارجی در آستانه تمدید به راحتی می‌توانند خواسته شان را محقق کنند از آن دست اتفاقات جالب است. در این زمینه اگر نگاهی به بازار نقل و انتقالات فوتبال کشورمان داشته باشیم این روزها همه بازیکنان از کشورهای اروپایی به خصوص پرتغال پیشنهاد دارند. از بازیکنی که به صورت قرضی به یک تیم دیگر رفته و حالا برای برگشتن بحث داشتن پیشنهاد خارجی از پرتغال را مطرح می‌کند تا بازیکنی که در تیم‌های جنوبی بازی می‌کند و حرف از لژیونر شدن او آنهم در حالی است که دقایق زیادی به میدان نرفته شنیده می‌شود. شنیده‌های ما حکایت از آن دارد که بازیکنان درست می‌گویند و پیشنهاد رسمی برای شان به باشگاه می‌رود اما نکته جالب پشت پرده این پیشنهادهایی است که برای بازیکنان به دست باشگاه‌ها می‌رسد. همان طور که گفتیم هر بازیکنی که مدنظر تیمی از جمله استقلال و پرسپولیس است یک خبر از اینکه او احتمالا لژیونر خواهد شد را شنیده‌ایم که از این دست زیاد هستند و می‌توانید با یک جست و جوی کوچک به آن دسترسی پیدا کنید. موضوعی که در حالت عادی کمک می‌کند تا باشگاه‌های داخلی خواهان این بازیکن با مبلغی فراتر از آن چیزی که قیمت آن بازیکن است اقدام به جذب وی کنند و برای خواستنش شاهد یک دعوا هم بعضا هستیم. گویا این پیشنهادها مثلا از کشور پرتغال که این روزها حسابی بازار نقل و انتقالات آن داغ و کل فوتبال این کشور منتظر حضور بازیکنان ایرانی است و فرش قرمز برای آن‌ها پهن کرده به شکل یکسری زدوبند صادر و برای بازیکن مدنظر ارسال می‌شود. در حالت عادی باشگاه پرتغالی این بازیکن را می‌خواهد و این یعنی در تیمی مثلا پرسپولیس برای حفظ بازیکنی که سرمربی روی داشتن آن بازیکن تاکید دارد، مدیران تیم باید کمی نرمش به خرج داده و پول بیشتری هزینه کنند. با این کار بازیکن با پرداخت یک درصد کوچکی برای داشتن یک پیشنهاد رسمی در نهایت با منت و رسیدن کامل یا نسبی به عددی که مدنظر دارد، به آنچه که هدفش بوده می‌رسد. این مساله داستان این روزهای بازار گرم پیشنهادهای خارجی است. چه برای بازیکنی که مدنظر تیم‌های اسم و رسم دار است و چه بازیکنی که به دنبال بالا بردن مبلغ قراردادش است. بندی که حتی بعضا با جدایی بازیکنان به شکلی است که تنظیم کنندگان آن بعد رفتن آن بازیکن بازهم می‌توانند از این مساله انتفاعی داشته باشند. این در جایی است که قطعا دلال‌ها با این نقشه و تهیه پیشنهادهای سفارشی و فیک می‌توانند به بالا رفتن قیمت بازیکنان خود کمک کرده و از این منظر با خالی کردن جیب باشگاه‌ها پول بیشتری را به دست بیاورند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها