سه درس بزرگ فینال اروپایی برای فوتبال ایرانی
17097
این «شادی» جرم نیست
04 شهريور 1399
76
ایرانی
فقط در ایران است که به زور می‌خواهیم تیم‌های باشگاهی را هم «ملی» جا بزنیم و هواداران را وادار کنیم برای موفقیت رقیب سنتی‌شان در آسیا دست به دعا برداند

روزنامه گل- پرونده عجیب‌ترین لیگ قهرمانان تاریخ اروپا یکشنبه‌شب در لیسبون پرتغال بسته شد؛ شبی که دو تیم بایرن‌مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن به مصاف هم رفتند و نهایتا باشگاه آلمانی با تک گل دقیقه ۵۹ کینگزلی کومان توانست از سد حریف بگذرد. احتمالا در این چند روز تیترهایی شبیه «ثروت خوشبختی نمی‌آورد» را در توصیف این بازی زیاد خوانده‌اید. در عین حال اما واقعیت همین است و گریزی از آن وجود ندارد؛ سندش هم اینکه همین آقای کینگزلی کومان، اهل فرانسه در مدرسه فوتبال پاری‌سن‌ژرمن تربیت شده، اما درحالی‌که تیم پاریسی با جدیت مشغول خرید ستاره‌های ریز و درشت بوده، به حال خودش رها شد. کومان رفت تا در حساس‌ترین لحظه ممکن، چاقو را در قلب رویاهای مالک پاریس فرو کند. حکایت یار در خانه یا آب در کوزه همین است! حالا شما پیدا کنید انبوه ستاره‌های ایرانی که در همان تیم‌های پایه از کف پرسپولیس و استقلال سر خوردند و رفتند؛ از خسرو حیدری و هادی عقیلی سرخ‌ها تا محمد انصاری آبی‌ها.

یک درس دیگر؛ در شرایطی که بسیاری از اهالی فوتبال در ایران عادت دارند هر اتفاقی را به چشم «مانع» ببینند و در مورد کرونا هم چنین کردند، سرمربی بایرن‌مونیخ بعد از قهرمانی در اروپا، شیوع ویروس تاجدار را عاملی در جهت بهتر شدن بایرن توصیف کرد. هانس دیتر فلیک گفت: «وقتی ما در ماه نوامبر (آبان) کارمان را در بایرن‌مونیخ شروع کردیم، اوضاع خوب نبود، اما ما بهترین استفاده ممکن را از همه چیز از جمله وقفه به وجود آمده به علت شیوع کرونا کردیم.» پس هر تهدیدی را می‌توان به فرصت تبدیل کرد، البته اگر اراده قوی و نگاه سالم وجود داشته باشد.

و نکته آخر؛ بعد از شکست پاری‌سن‌ژرمن  برخی هواداران المپیک مارسی به خیابان‌های فرانسه ریختند و بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های کرونایی شادی کردند. مارسی رقیب پاریس است و طبعا آنها دوست نداشتند حریف سنتی‌شان یک کامیابی مهم بین‌المللی را تجربه کند. این احساس، همه جای دنیا وجود دارد؛ بین یونایتدی‌ها و لیورپولی‌ها، میلانی‌ها و اینتری‌ها و بارسایی‌ها و رئالی‌ها. فقط در ایران است که به زور می‌خواهیم تیم‌های باشگاهی را هم «ملی» جا بزنیم و هواداران را وادار کنیم برای موفقیت رقیب سنتی‌شان در آسیا دست به دعا برداند. آقا رها کنید این کلیشه‌های سنتی را.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها