اشتباه، اشتباه، تکرار اشتباه
17061
زنده باد دروغ!
03 شهريور 1399
545
ایرانی
باشگاه ظاهرا فقط رقم سقف قرارداد را به بازیکن می‌داد، اما در تبصره‌ها، برای آب خوردن او هم پاداش تعیین می‌کرد تا دستمزد واقعی‌اش استاندارد شود!

روزنامه گل- این یعنی بازگشت به عقب؛ از بدترین نوع ممکن. به نظر می‌رسد یکی از قوانین جدید لیگ بیستم، بازگشت سقف قرارداد به فوتبال ایران است. اصل این قانون در جلسه هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال تصویب شده، اما جزییات آن هنوز اعلام نشده است. سقف قرارداد یکی از بدترین قوانین اقتصادی تاریخ فوتبال ایران بود که اجرای آن در یک مقطع، نتیجه‌ای جز تقلب و فریبکاری و افزایش پرداختی‌های زیرمیزی به همراه نداشت. در آن دوران باشگاه‌ها یک قرارداد ظاهری با بازیکن می‌بستند و نسخه‌ای از آن را به سازمان لیگ ارایه می‌دادند، اما نسخه دوم و واقعی را که عدد و رقم اصلی در آن نوشته شده بود، نزد خودشان نگه می‌داشتند.  هیچ‌وقت هم هیچکس نفهمید این داستان چه فایده‌ای برای فوتبال داشت.

همچنین آپشن‌دار شدن قراردادها هم از همان زمان مد شد. یعنی باشگاه ظاهرا فقط رقم سقف قرارداد را به بازیکن می‌داد، اما در تبصره‌ها، برای آب خوردن او هم پاداش تعیین می‌کرد تا دستمزد واقعی‌اش استاندارد شود! در آن دوران بازیکنی داشتیم که به ازای هر بار حضور در لیست 18 نفره پول اضافی می‌گرفت، هر نوبت حضورش در ترکیب اصلی یک رقم دیگر برایش به دنبال می‌آورد و بیش از شصت دقیقه بازی هم مجددا باشگاه را ملزم به پرداخت پاداشی متفاوت می‌کرد. در نهایت اما همه دلخوش بودند به اینکه رقم قرارداد، همان سقف 350 میلیون است!

 به هر حال باید منتظر اعلام جزییات بیشتری در این مورد باشیم، اما به نظر می‌رسد این رویه، دوباره به معنای سوق دادن باشگاه‌ها و بازیکنان به سمت خلاف‌گویی، پنهان‌کاری و دروغ است. مشخص نیست چرا سیاست‌گذاران فوتبال ایران تا این حد به تکرار اشتباه علاقه دارند. داستان ممنوعیت جذب بازیکن خارجی هم بی‌کم‌وکاست همین است؛ حکایتی که مثل منع جذب دروازه‌بان خارجی سرانجامی جز شکست ندارد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها