دربی حذفی، شاید سرنوشت گل‌محمدی و مجیدی را عوض کند
16658
حیثیتی‌تر از آنچه فکر می‌کنید
24 مرداد 1399
64
ایرانی
هنوز یک ماه هم از تشکیل کمپین 200 هزار نفری استقلالی‌ها برای بازگشت استراماچونی نمی‌گذرد

روزنامه گل- دربی همیشه هیجان‌انگیز است، مخصوصا اگر نطلبیده باشد و باز مخصوصا اگر قانون اجازه مساوی شدن آن را ندهد. ما الان در چنین موقعیتی هستیم. بازی پرسپولیس و استقلال در نیمه‌نهایی جام حذفی حتی اگر در ورزشگاه بدون تماشاگر هم برگزار شود، باز آنقدر حساسیت دارد که می‌شود برای فرا رسیدن آن لحظه‌شماری کرد. دو تیمی که مدتهاست همدیگر را به برخورداری از حمایت‌های جانبی متهم می‌کنند، حالا فرصت خواهند داشت در زمین مسابقه و در یک جدال رودررو ثابت کنند از طرف مقابل باکیفیت‌تر هستند. با این همه اما، اصل جذابیت این بازی مربوط به مربیان دو تیم است. بدون تعارف هم در مورد یحیی گل‌محمدی و هم فرهاد مجیدی تردیدهایی وجود دارد. هر کدام از این دو نفر که دربی را ببرد، قشنگ خودش را برای یک مدت طولانی «بیمه» کرده و هر کدام که ببازد، رسما قربانی خواهد شد.

چرا یحیی باید ببرد؟

یحیی گل‌محمدی موافقان زیادی دارد. یعنی بین مربیان ایرانی در نسل او، این میزان اعتماد و خوشبینی نسبت به هیچکس دیگری به چشم نمی‌خورد. با این همه اما، او هم خیلی سخت و گران به پرسپولیس آمد و هم بدموقعی جانشین یک مربی موفق شد. این انتقال البته کمک کرد یحیی 13 سال بعد از آغاز مربیگری بالاخره قهرمان لیگ شود، اما خیلی‌ها این قهرمانی را به گابریل کالدرون و حتی پیش از او، ساختارسازی برانکو ایوانکوویچ نسبت می‌دهند. وقتی یحیی آنطور ناگهانی علیه دعوت از برانکو و کالدرون به جشن قهرمانی ترش کرد، معلوم شد خودش هم از این حرف و حدیث‌ها کلافه است. در چنین شرایطی پیروزی گل‌محمدی بر استقلال تازه اوج گرفته بسیار برای هواداران شیرین خواهد آمد. فرهاد این اواخر برنده می‌شود و «هیس» نشان می‌دهد. انبوه جدال‌های لفظی بعد از قرعه‌کشی هم نشان داد این بازی برای سرخابی‌ها بسیار مهم و حتی حیثیتی است. بنابراین گل‌محمدی می‌تواند با خواباندن مچ مجیدی برای خودش یک حاشیه امن استثنایی و اعتبار مضاعف فراهم کند. این سکه البته یک روی دیگر هم دارد. باخت به استقلال فرهاد مجیدی، برای سرمربی پرسپولیس –هر که می‌خواهد باشد- تبعات وحشتناکی خواهد داشت. حتی اگر برانکو به عنوان معمار عصر جدید پرسپولیس هم متحمل چنین شکستی می‌شد، تاوان سنگینی پس می‌داد. تکلیف یحیی که روشن است. گل‌محمدی در بازی لیگی فقط یک قدم تا این فاجعه فاصله داشت، اما بشار رسن به دادش رسید. خود یحیی خوب می‌داند چنین شکستی هرگز یک باخت معمولی به شمار نمی‌آید.

چرا فرهاد باید ببرد؟

شرایط فرهاد مجیدی هم کاملا روشن است و نیازی به شرح و تفصیل ندارد. هنوز یک ماه هم از تشکیل کمپین 200 هزار نفری استقلالی‌ها برای بازگشت استراماچونی نمی‌گذرد. بسیاری از هواداران و منتقدان همچنان به مجیدی ایمان ندارند؛ هرچند دبل جانانه او برابر سپاهان و امیر قلعه‌نویی تا حدودی نگاه‌ها را نسبت به این مربی تغییر داد. مجیدی اما برای اینکه جای پایش را در استقلال محکم کند و از الان سرمربی این تیم در لیگ بیستم باقی بماند، نیاز حیاتی دارد پرسپولیس را شکست بدهد. پیروزی در دربی حتی اگر با شکست استقلال در فینال جام حذفی همراه شود، فرهاد را در استقلال نگه می‌دارد، اما مطمئن باشید شب باخت احتمالی استقلال به پرسپولیس خیلی از آبی‌ها دنبال پیدا کردن یک جانشین برای مجیدی خواهند بود. پس این دربی، یک عروسی و یک عزاداری قطعی دارد؛ بدون راه میانبر و اما و اگر.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها