با اين همه هزينه بي‌خود چرا براي ورزش هزينه نكنيم؟
16442
ناصر شهنازي: بر پايه سياست و بدون سواد پست مي‌گيرند و توهم مديريت دارند
16 مرداد 1399
50
منهای فوتبال
ناصر شهنازي سرمربي سابق سايپا در گفتگو با «گل» درباره مديران سياسي صحبت كرد كه به جاي كار فني به دنبال موقعيت و ارتقاي شغلي خود هستند. 

نگار رشيدي

تيم واليبال سايپا در فصل گذشته ليگ اين رشته، يكي از مدعي‌هاي كسب عنوان قهرماني بود. تيمي كه تحت هدايت ناصر شهنازي به ميدان مي‌رفت و حالا مصطفي كارخانه را به جاي او روي نيمكت دارد. انتظار مي‌رفت بعد از اين اتفاق نام شهنازي را در راس تيم ديگري بشنويم اما با نزديك شدن به زمان آغاز فصل جديد رقابت‌ها، اين اتفاق نيفتاد. در همين راستا «گل» به سراغ اين مربي رفت تا جوياي علت اين ماجرا شود.

 

بعد از جدا شدن از سايپا حسابي كم‌پيدا شديد و خبري از شما براي حضور در تيم ديگري نشد.

خب ما در كشورمان به اين مسائل و مشكلات عادت كرديم. من در هر رده تيم ملي هم كه بودم، از نوجوانان يا تيم ب، وقتي قهرمان آسيا مي‌شديم يا در جهان مقام مي‌آورديم عوض مي‌شدم. به همين خاطر ديگر حساسيت خاصي روي اين موضوع ندارم. ما سال 94 در سايپا با دو و نيم ميليارد عنوان خوب پنجم را به دست آورديم اما سال بعد با تغيير مديرعامل من هم عوض شدم. سال گذشته هم همين اتفاق رخ داد و با وجود نتايج بسيار خوبي كه گرفتيم و شانس مسلم قهرماني هم بوديم، اين ماجرا تكرار شد. متاسفانه ورزش ما با آدم‌هاي سياسي عجين شده كه به خاطر موقعيت خود، ارتقاي شغلي‌ و بهبود شرايط‌شان دنبال ارتباطات هستند و تمايل دارند با كساني كار كنند كه آنها هم داراي ارتباطات قوي باشند. ديگر بحث كار و قابليت فني ملاك نيست و فقط ارتباط مهم است. اينكه با كسي كار كنيد كه فردا بتواند به تو كمك كند، با مجلس و شوراي شهر و شهرداري ارتباط داشته باشد. دور از جان بعضي‌ها، مديران ما هم بي‌سواد هستند و متكي به مديريتي هستند كه سوادش را ندارند. در مملكت ما هم كيلويي مدرك مي‌گيرند. بنابراين اين مدرك‌ها هم نمي‌تواند ملاك عملكرد باشد. همانطور كه گفتم ارتباط مهم است و اگر ارتباط نداشته باشي هرچقدر هم كار كني و نتيجه بگيري فرقي ندارد. به قول بعضي‌ها بايد «وصل» باشي، اگر وصل نباشي حتي شانس قهرماني هم باشي اهميتي ندارد. ما هم عادت كرديم. البته من خيلي سعي كردم با اين رويه مبارزه كنم و اين تابو را از بين ببرم ولي واقعا ديگر كم آوردم و دست از مبارزه كشيدم. من عاشق واليبال كشورم هستم و دوست دارم به مردم و جوانان اين مملكت خدمت كنم اما وقتي نمي‌خواهند، زوري كه نمي‌شود خدمت كرد. بعضي مديران دوست دارند هزينه زياد كنند، قراردادهاي كلان ببندند و برآورد هزينه بالايي داشته باشند كه من اينجوري نيستم. من معتقدم هر كسي بايد به اندازه حقش بگيرد و حالا بعضي‌ها اين را دوست ندارند. من سال‌ها تلاش كردم و خروجي‌اش اين شد. خيلي وقت هم هست به اين نتيجه رسيدم كه اوضاع هر روز بدتر هم مي‌شود. براي همين تصميم گرفتم به خانواده‌ام و كارهاي عقب افتاده‌ام برسم. اگر در اين ميان مديري پيدا شد كه به برنامه و زحمت علاقه داشته باشد من هستم، اگر نه در خانه استراحت مي‌كنم.

 

يعني امسال بايد ليگ واليبال را بدون شما دنبال كنيم؟

فعلا كه خبري نيست. البته من پيشنهاداتي داشتم ولي آنطور نبود كه بخواهم بپذيرم. اينكه بخواهم تيمي را در دست بگيرم كه مشكل بدهي و بازيكن و مشكلات فراوان ديگري دارد از حوصله من خارج است.

 

جدايي از سايپا براي‌تان چطور گذشت؟

من بيش از اندازه از نحوه جدايي ناراحت شدم. اين براي دومين بار بود كه با يك مدير پرسپوليسي اين اتفاق افتاد. هر دو بار هم اصلا با من صحبتي نكردند و خيلي بي‌احترامي كردند. متاسفانه مديران خودشان را علامه دهر و خداي اين كار مي‌دانند. همه مديرها فكر مي‌كنند خيلي حالي‌شان است و مي‌توانند با شخصيت افراد بازي و به آنها بي‌احترامي كنند. در حالي كه اين مديران در حدي نيستند كه بخواهيم به‌ آنها فكر كنيم و مجيزشان را بگوييم. اما بعضي از دوستان به خاطر مباحث مالي مجيز افرادي را مي‌گويند كه در حد مديريت نيستند و آنها هم توهم‌ برشان مي‌دارد و فكر مي‌كنند واقعا مدير هستند. در كشور ما هم كه هر كسي ادعاي مديريت دارد. ما هم بايد بسازيم تا ببينيم چه مي‌شود.

 

دوري از واليبال براي‌تان سخت نيست؟

طبيعي است كه سخت باشد. اما من كاري به مسائل مالي ندارم و دوست دارم خدمت كنم اما جايي با منت خدمت نمي‌كنم.

 

گفتيد هر دو بار با حضور مديرعامل پرسپوليسي از تيم جدا شديد. بيشتر در اين باره توضيح مي‌دهيد؟

من خيلي نمي‌خواهم وارد اين موضوع بشوم. من خودم در بچگي عاشق پرسپوليس بودم اما وقتي سنم بالاتر رفت فهميدم قرمز و آبي و سياه و سفيد فيلم است و هه بايد در خدمت تيم ملي باشند. الان هم به همه تيم‌ها علاقه دارم. همانطور كه گفتم متاسفانه هر دو مديري كه آمدند در سال‌هاي 94 و 98 پرسپوليسي بودند و خيلي راحت من را كنار گذاشتند. خيلي‌ها مي‌گويند مدير است و حق دارد كه انتخاب كند. ما هم مي‌گوييم بله حق دارد، گردن‌مان هم از مو باريك‌تر است. به خصوص كه همه مديرها هم سياسي هستند و بر پايه سياست پستي مديريتي مي‌گيرند و توهم مديريت هم دارند. من هم از اين دو مدير ضربه خوردم. هر دو هم به خصوص آخري سياسي بودند و ارتباط قوي دارند و فرض كنيد در آينده دنبال كارهايي مثل رياست فدراسيون هستند. به همين خاطر كساني را مي‌خواهند كه آنها هم ارتباط داشته باشند و به اين فكر نمي‌كنند كه مربي اصلا سواد دارد يا ندارد، در گذشته چند تيم را نابود كرده است، اصلا سواد آكادميك يا حتي ديپلم دارد يا نه. به اين توجه مي‌كنند كه چه كساني حمايتش مي‌كنند. ما هم كه نه ارتباطي داريم و نه آدم قوي‌اي هستيم. تنها قدرت ما كارمان است كه به آن هم كسي توجه نمي‌كند.

 

بعد از انتخاب آقاي كارخانه برخي‌ها به او انتقاد كردند و حتي آقاي نفرزاده انتخاب او را به مافيا تبريك گفت.

من اصلا كاري به نفرزاده ندارم. يكسري مربي‌ها هستند كه كارشان ارتباط است و از اين تيم به آن تيم مي‌روند. اين بحث به مدير برمي‌گردد. ما سال گذشته با هزينه 6 ميليارد و 200 ميليون تيم بستيم و شانس قهرماني بوديم. اما يك مدير دوست دارد بيشتر هزينه كند. مربي هم كه از جيب خودش خرج نمي‌كند. براي اينكه بين بازيكن‌ها محبوب شود هزينه N ريال را ضربدر سه مي‌كند و به بازيكن مي‌دهد. همه هم مي‌گويند او چه مربي خوبي است و چقدر مي‌فهمد. حرف من درباره سايپا نيستم و كلي مي‌گويم. چيزي هم نمي‌شود گفت. مربي مثلا با يك تعداد خبرنگار در ارتباط است و حمايت مي‌شود. حالا مي‌بيني از نظر سواد جزو نفرات آخر است ولي آنقدر ارتباط قوي دارد كه مي‌گويند بهترين مربي است. حالا رزومه چطور به دست مي‌آيد. يك نمونه‌اش اين است كه بهترين بازيكنان تيم ملي را به تيم مي‌آورند و اندازه همه تيم‌هاي ديگر هزينه مي‌كنند. خب معلوم است كه اين تيم بايد قهرمان شود و اين مي‌شود رزومه.

 

اما درباره هزينه، تيم سايپا هنوز فصل شروع نشده درصدي از قراردادها را كم كرد.

اين به بحث مديريت باشگاه برمي‌گردد و خودشان بايد پاسخگو باشند كه در بسياري از موارد هم شايد پاسخگو نباشند. چراكه پشت‌شان قوي است و خيلي راحت كارشان را انجام مي‌دهند. ما هم نمي‌توانيم در اين موارد واقعيت‌ها را بگوييم چون بحث حاشيه پيش مي‌آيد. مشكل ما در اين مملكت آدم‌هاي بد نيستند. مشكل ما آدم‌هاي خوبي هستند كه حرف نمي‌زنند. شايد اگر اينها حرف بزنند خيلي‌ها مدعي نمي‌شدند و خودشان را تافته جدا بافته نمي‌دانستند. البته وقتي هم صحبت مي‌شود در مظان اتهام قرار مي‌گيري كه حاشيه‌سازي مي‌كني. اين هم در كشور ما عادي شده كه نبايد حرف بزني و هرچه شد بگويي مدير بوده و سكوت كني و از حقت دفاع نكني تا بگويند چه آدم و چه مربي خوبي هستي. اين هم نه‌تنها در واليبال و ورزش بلكه در همه چيز از جمله سياست و اقتصاد مصداق دارد.

 

در حالي كه ويروس كرونا هنوز پرخطر است، بحث برگزاري ليگ جدي دنبال مي‌شود. به نظر شما برگزاري ليگ تصميم درستي است؟

ببينيد، تمام دنيا دارند با ويروس كرونا به صورت مسالمت‌آميز زندگي مي‌كنند و نمي‌شود منكر آن شد. اما در كشور ما با توجه به پروتكل‌ها و فرهنگ‌سازي كه داشتيم كار يك مقدار سخت‌تر است چراكه وقتي نمي‌توانيم امكانات اوليه را فراهم كنيم، اين اجازه را نداريم كه به مردم بگوييم بيرون نياييد و سر كار نرويد. وقتي نمي‌توانيم بحث بيمه، مشكلات و معيشت مردم را حل كنيم انتظار هم نبايد داشته باشيم پروتكل‌ها صددرصد اجرا شود. از اول هم اين مشكل بوده و بدتر هم مي‌شود. اين ويروس هم هست و هر روز تعداد زيادي از هموطنان‌مان را از بين مي‌برد ولي بحث زندگي و جريان داشتن آن در ميان است. بايد برنامه‌هايي تدوين شود كه بتوانند مسابقات را برگزار كنند. خودشان مي‌خواهند ليگ را برگزار كنند و خودشان هم بايد پاسخگو باشند. اميدوارم پروتكل‌هاي بهداشتي را به بهترين شكل اجرا كنند تا هيچ‌كس به اين ويروس مهلك مبتلا نشود. با توجه به در پيش بودن فصل سرما هم نمي‌شود چيزي را پيش‌بيني كرد اما زندگي خيلي‌ها از كنار واليبال مي‌چرخد و اميدوارم دوستان بتوانند به خوبي مسابقات را برگزار كنند.

 

در حين تمرينات هم تيم‌هايي به خصوص سايپا با كرونا دست به گريبان شدند.

بله طبيعي است. بقيه تيم‌ها هم اين مورد را داشتند اما نگفتند. اميدوارم مسابقات به خوبي و خوشي برگزار شود و كسي به اين ويروس مبتلا نشود.

 

اخيرا بحث سرمربي تيم ملي هم مطرح بود كه هنوز انتخاب نشده است.

نظر من راجع به تيم ملي هميشه همين بوده كه بايد بهترين مربي دنيا را بياورم. ما لياقت، ارزش، اعتبار و استحقاقش را داريم كه بهترين مربي جهان را بياوريم. وقتي براي چيزهاي بيخوري پول‌هاي آنچناني خرج مي‌كنيم، چرا براي ورزش كه مردم آن را دوست دارند و با آن مي‌خندند و گريه مي‌كنند هزينه نكنيم. كاري ندارم بهترين مربي از نظر دوستان چه كسي است اما با يك مربي خوب شايد در المپيك نسبت به دوره قبل نتيجه بهتري بگيريم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها