فدراسيون براي ماشين 800 ميليوني پول داشت، براي بيمه ورزشكار پول نداشت
16429
ساوه‌شمشكي: پيش پيش انتخابات را جمع‌بندي كرده‌اند و بسته‌اند!
15 مرداد 1399
225
منهای فوتبال
دوره رياست عبدي افتخاري بر فدراسيون اسكي در حالي به پايان رسيد كه اين رشته طي چهار سال گذشته حواشي و مشكلات بسياري را به خود ديد. مواردي كه درباره آنها با حسين ساوه‌شمشكي هم‌صحبت شديم. 

نگار رشيدي

دوره چهارساله رياست عبدي افتخاري بر فدراسيون اسكي كه توام با حواشي و مشكلات بسياري بود به تازگي به پايان رسيد و كوروش صبوريان به عنوان سرپرست اين فدراسيون انتخاب شد. سرپرستي كه گفته مي‌شود بي‌طرف است اما صحبت‌هايي هم از بازداشت او در دوره حضورش در اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی به خاطر تخلفات مالي مطرح مي‌شود.

در دوره رياست افتخاري، شايد هيچ ورزشكاري به اندازه حسين ساوه‌شمشكي با فدراسيون به چالش نخورد. كسي كه با دستور فدراسيون اجازه حضور در برخي پيست‌ها حتي با خريدن بليت را هم نداشت! او در گفتگو با «گل» درباره اين چهار سال و دلايل اختلافات فدراسيون با خودش صحبت كرد.

 

دوران خوش سرپرستي سعادتمند

ساوه‌شمشكي نقطه آغاز صحبت‌هايش را از زمان سرپرستي مديرعامل اين روزهاي باشگاه استقلال يعني احمد سعادتمند در فدراسيون اسكي گذاشت:«بعد از رفتن طالبي رييس سابق فدراسيون و آمدن سعادتمند به عنوان سرپرست، روند بسيار خوبي در اسكي اتفاق افتاد و آرامش به اين رشته برگشت. سعادتمند در زمان كوتاهي كه در اسكي بود كارهاي خوبي كرد. مثلا با اينكه آخر فصل بود مسابقات بين‌المللي اسنوبرد، صحرانوردي و آلپاين برگزار شد و كساني كه به خاطر مشكلات‌شان با رييس قبلي رفته بودند را برگرداند. حتي با وجود بدهكاري كه داشتيم ميزباني جام جهاني اسكي چمن را عالي برگزار كرد و درمجموع همه چيز خيلي عالي بود. به خاطر همين عملكرد جامعه اسكي ايشان را بهترين گزينه براي ماندن در فدراسيون مي‌دانستند ولي متاسفانه مجوز ايشان براي شركت در انتخابات صادر نشد.»

 

لابي براي رياست افتخاري

او در ادامه از لابي‌هايي كه براي رياست افتخاري صورت گرفت، صحبت كرد:«با صادر نشدن مجوز سعادتمند، لابي‌هايي شد كه افتخاري به مسند رياست برسد. وقتي هم افتخاري آمد تا مدتي چيدمان سعادتمند را تغيير نداد و تقريبا يك سال و نيم همان همكاري ادامه داشت. فدراسيون يكسري مشكل از جمله مشكلات مالي داشت و همه پذيرفتند كه برخي كارها را نمي‌تواند انجام بدهد. بعد از مدتي مسائل مالي حل شد و شاهد برخي مشكلات در كميته‌ها و عزل و نصب‌هايي بوديم كه هيچ‌كدام روي امور فني تاثيرگذار نبود. تنها اختلافات شخصي و سليقه‌اي دبير با اين افراد بود كه باعث شد خيلي از بزرگان رفتني شوند. براي خود من هم مشكلاتي پيش آمد. همانطور كه گفتم بدهكاري فدراسيون را پذيرفتيم اما از يك جايي به بعد به اين نتيجه رسيديم مشكل بدهكاري نيست، مشكل اين است كه نمي‌خواهند هيچ فعاليتي در ورزش قهرماني داشته باشند و با حذف يكسري افراد دنبال اين بودند كه فدراسيون هم‌شكل و همسو باشد و بار فني ارزش و اهميتي براي‌شان نداشت. به همين خاطر هركس صحبت يا حتي انتقاد سازنده مي‌كرد، حذف مي‌شد!»

 

پول براي فدراسيون بود، براي ورزشكار نه!

كاپيتان سابق آلپاين در ادامه مثالي براي مسائل مالي دوره افتخاري نيز آورد:«صحبت‌هايي كه من مي‌كردم تنها به خاطر خودم نبود و براي تمام بچه‌ها بود. مثلا مي‌ديديم فدراسيون يك ماشين مي‌خرد 800 ميليون، بعد براي حقوق يا بيمه ورزشكاران مي‌گفتند پول نداريم! اصلا چه دليلي دارد ورزشكار را بيمه كنيم؟! حرف ما هم اين بود كميته اقتصادي فدراسيون فعال نيست. قبلا باشگاه‌هايي بودند كه هزينه ورزشكار را مي‌دادند اما با اين قيمت‌ها كه ورزشكار نمي‌تواند خودش هم تجهيزات را تهيه كند و هم شبانه‌روز در اردو باشد. پس كي كار كند كه منبع درآمد داشته باشد؟ بعد از اين صحبت‌ها عليه ما جبهه گرفتند كه شما بقيه را تحريك مي‌كنيد! ما چند نفر بوديم كه نامه‌اي را با هم امضا كرديم. فدراسيون رفت به بچه‌ها گفت شما امضاي‌تان را پس بگيريد فعلا ما اين يك نفر را حذف كنيم... بعدها فهميدم تصور فدراسيون اين است كه من عليه‌شان كار مي‌كنم. حتي در جلسه‌اي كه با داورزني داشتم، ايشان اين حرف را زد. كه من هم گفتم به من ارتباطي ندارد چه كسي رييس است، من فقط مي‌خواهم كار درست انجام شود. اما اين توهم توطئه همچنان وجود داشت.»

 

تجمع ممنوع!

ساوه‌شمشكي در ادامه از نگراني‌هاي فدراسيون افتخاري براي ديدار اهالي اسكي صحبت كرد:«در گذشته هم بچه‌هاي ورزشكار، المپيكي و مربي‌ها گاهي همديگر را مي‌ديديم و صحبت مي‌كرديم و مشكلات را با هم در ميان مي‌گذاشتيم. اما در چهار سال گذشته به محض اينكه چهار نفر دور هم جمع مي‌شدند، فدراسيون فكر مي‌كرد مي‌خواهند اقداماتي عليه فدراسيون انجام بدهند. يا مثلا اگر من رستوران داشتم و بچه‌ها را به رستوران خودم دعوت مي‌كردند، فكر مي‌كردند من استارت كار را زده‌ام. يا يك بار پيشكسوتان اسكي شمشك را براي افطاري دعوت كردم. كساني كه حتي قبل از انقلاب در اسكي بودند و الان سن و سال بالايي دارند. خب اين افراد مي‌خواهند چه كار كنند؟ با اين حال فدراسيون دنبال اين بود كه كسي به افطاري نيايد! نمي‌دانم، شايد كساني كه آدرس اشتباه مي‌دهند باعث اين اتفاقات شدند.»

 

مصدوميت و آغاز دوري از تيم ملي

اسكي‌باز ايران همچنين ماجراي بيرون ماندنش از تيم ملي را بازگو كرد:«من هر كاري كردم كه در تيم ملي بتوانم حضور داشته باشم و مسابقه بدهم. متاسفانه مچ پاي من آسيب ديد كه طي نامه‌اي موضوع را به كلهر سرمربي تيم و افتخاري اعلام كردم. فدراسيون گفت نامه پزشكت قبول نيست و بايد از كميته پزشكي فدراسيون اسكي نامه بياوري. من هم قبول كردم. پزشك خودم 6 هفته استراحت و پزشك فدراسيون چهار هفته استراحت تشخيص داد و همه مداركم را ارائه كردم. درست پنج روز بعد از اينكه من نامه را دادم، كميته فني اعلام كرد كه در همين چهار هفته بايد انتخابي تيم ملي برگزار كنيم! با اين حال من در دور دوم انتخابي مسابقه دادم و بعد جلويم را گرفتند كه چون در اردو حضور نداشتي نمي‌تواني انتخابي بدهي. من هم گفتم فكر كنيد از شيراز آمدم اما باز هم نگذاشتند انتخابي بدهم. من با آن شرايط جزو چهار نفر اول بودم اما در هر صورت گفتند مورد قبول ما نيست. ما هم گفتيم باشد اگر صلاح مي‌دانيد من نباشم، قبول كه بعد تيم راهي قهرماني دنيا شد.»

 

در كميته استعداديابي هم نگذاشتند كار كنم

ساوه‌شمشكي از مشكلاتش در كميته استعداديابي استان تهران هم صحبت كرد:«ما در اين كميته سه فصل كار منسجم انجام داديم و چيزهايي را فراهم كرديم كه حتي تيم‌هاي ملي نداشتند. مثلا مربي فرانسوي آورديم و هفته‌اي دو روز با بچه‌ها كار مي‌كرد. هزينه‌هايش را هم از جيب و با كمك دوستان و هيات تامين‌ مي‌كرديم. تقريبا آخر فصل يعني خرداد بود كه گفتند شما با فدراسيون همسو نيستيد و بايد شما را برداريم! گفتم من كه در تيم ملي نيستم در چه مسيري همسو نيستم؟ گفتند همسو نيستيد ديگر. گفتم باشد اما سوالم اين است در اين سه سال فدراسيون چقدر به شما كمك كرده، گفتند هيچي فقط يك 15 تومان وزارت ورزش براي جشنواره استعداديابي داده. گفتم تا الان چقدر هزينه شده گفتند 70،80 ميليون كه خودتان و اسپانسر و هيات تامين كرديد. گفتم وقتي من خودم پول مي‌آورم و اين همه برنامه انجام داديم چطور همسو نيستم. درنهايت نخواستم بچه‌ها به خاطر حضور من اذيت شوند و با وجود اينكه آن زمان رابطه خوبي با مرجان كلهر و پوريا ساوه‌شمشكي نداشتيم اما به خاطر تخصص‌شان آنها را نايب‌رييس و دبير معرفي كرده بودم و كار را به آنها سپردم و رفتم.»

 

ماجراي يك استوري

فعال كردن كد فيز، مدرسه اسكي و انتقاد به يك مسابقه ديگر چالش‌هايي بود كه بين ساوه‌شمشكي و فدراسيون رخ داد:«اول فصل من و محمد كيادربندسري خواستيم كد فيزمان را فعال كنيم كه اين كار را نكردند. حتي برخلاف بقيه تيم كه هزينه‌ كد فيزشان را فدراسيون داد، ما خودمان فيش گرفتيم و فرم پر كرديم اما كدمان را فعال نكرد. درواقع كد فيز ما را زماني فعال كردند كه 90 درصد مسابقات برگزار شده بود و يك هفته مانده بود كه مسابقات تعطيل شود. به همين خاطر سال گذشته من نتوانستم مسابقه بدهم. يا از طرفي من مدرسه اسكي داشتم كه مجوزش را فعال نكردند. بعد خواستيم به پيست توچال برويم كه راه‌مان ندادند. دوباره در يك فصل گفتم مسابقه كه نمي‌گذارند بدهم حداقل بروم يك مسابقه ببينم كه وقتي مسابقه را ديدم اصلا پشيمان نشدم كه در تيم نيستم. چراكه يك داور در طول مسير نبود، نه فنس كشي شده بود نه كسي بر دروازه و مسير نظارت مي‌كرد. واقعا آن مسابقه در خور شأن اين مملكت نبود. من هم يك استوري گذاشتم كه مسابقه بين‌المللي بدون داور و فنس برگزار شد. بعد از اين استوري براي اسكي به ديزين رفتم كه آنجا با كلي عذرخواهي گفتند دستور دادند كه نمي‌تواني به پيست بروي. گفتم بليت مي‌گيرم گفتند با بليت‌ هم نمي‌تواني بروي! من هم رفتم دربندسر اسكي كردم.»

 

ضرر يك ميلياردي يك مصاحبه!

ساوه‌شمشكي درنهايت به ريشه مشكلاتش با فدراسيون پرداخت:«درنهايت قرار شد ما با رييس فدراسيون صحبت كنيم. افتخاري به من گفت مشكل ما با تو به خاطر مصاحبه‌ات در سال 2017 شروع شد كه آن مصاحبه باعث شد فدراسيون يك ميليارد ضرر كند! اين در حالي بود كه قبلش گفته بود 100 ميليون ضرر كرديم. من هم گفتم اگر رياست شما دو سال ديگر ادامه پيدا كند فكر كنم با مصاحبه‌هاي من ضرر فدراسيون به هزار ميليارد برسد! ما در اين مدت كلي با فدراسيون همكاري داشتيم. تيم به رستوران ما مي‌آمد و بعد از 6،7 ماه فقط پول مواد اوليه را مي‌گرفتيم، براي اسپانسر لباس تيم المپيكي كمك كرديم، بچه‌ها مي‌خواستند مشكلات اردو را به وزير بگويم اما من گفتم سلسله مراتب را رعايت كنيم و اول به رييس فدراسيون بگوييم. با اين وجود به من گفتند مگر وكيل وصي بقيه‌ هستي و تو داري در امور فدراسيون دخالت مي‌كني! بعد از آن جلسه‌اي تشكيل شد و بچه‌ها خواسته‌هاي‌شان را گفتند و رييس سابق شفاها همه چيز را پذيرفت اما بعد زير همه حرف‌هايش زد و گفت دوره ورزشكارسالاري تمام شده، مگر بايد به ورزشكار حقوق و بيمه داد؟! اما بعد از رفتن من و محمد كيادربندسري براي اينكه بچه‌ها همراه نشوند، حقوق و لوازم ناچيزي به آنها دادند و يك اعزام هم داشتند. اما فصل بعد فقط 6 روز اردو گذاشتند و هيچ برنامه‌اي براي تيم نداشتند. بعدش هم كه شرايط به كرونا رسيد و همه فعاليت‌ها تعطيل شد.»

 

سرپرستي كه فعلا بي‌طرف است

با آمدن صبوريان به فدراسيون، برخي از جمله ساوه‌شمشكي از او به عنوان سرپرست بي‌طرف ياد مي‌كنند. موضوعي كه اسكي‌باز ايران برايش دليل دارد:«زماني كه افتخاري و مجموعه فدراسيون من را به پيست راه ندادند، گفتند تو در فضاي مجازي صفحه‌هايي داري و اين را مي‌نويسي و آن را مي‌نويسي و رسانه‌ها را هم عليه فدراسيون بسيج كرده‌اي. يكسري تصاوير هم به من نشان دادند. من هم گفتم مستقيم در رسانه مصاحبه مي‌كنم و انتقادي داشته باشم مي‌گويم و عواقبش را هم مي‌پذيرم. ترسي ندارم كه بخواهم اين كارها را انجام بدهم و صحبت‌هايم هم خارج از چارچوب نيست. در همان زمان كه ما در اين مشكلات بوديم، يك خبرگزاري صحبت‌هاي من را آنقدر لطيف انتقال داد كه اصلا موضوع عوض شد و من هم پشيمان شدم كه با آنها صحبت كردم. در بدو ورود سرپرست به فدراسيون ديدم همان رسانه كه در زمان مشكلات ما سكوت كرده بود، در عرض 10 دقيقه شروع كرد به انتشار خبرهاي منفي عليه صبوريان و مطالبي كه ثابت نشده. از طرفي آن صفحه‌هاي مجازي كه به من منتسب مي‌كردند دوباره فعال شدند. وقتي اين عكس‌العمل‌ها را ديدم و از طرفي درباره صبوريان تحقيق كرده بودم، اميدوار شدم. بعد از اين را نمي‌دانم اما حداقل فعلا ايشان به نظرم بي‌طرف است. ايشان در استان خراسان رضوي مدير موفقي بوده و به محض رفتن ايشان، ديگر از هيات اسكي اين استان خبري نشنيديم. حالا هم اميدواريم بي‌طرفي ادامه داشته باشد و انتخابات سالمي برگزار شود.»

 

اثبات اتهام سند مي‌خواهد

او در پاسخ به اين سوال كه پس بازداشت او به خاطر تخلف مالي را يك اتهام مي‌دانيد، گفت:«ممكن است به هر فردي اتهام زده شود ولي براي اثبات آن نياز به حكم است. من نه كارشناس حقوقي هستم و نه از كسي دفاع مي‌كنم اما كسي را قضاوت هم نمي‌كنم. طبق شنيده‌هاي من و تحقيقي كه شد ايشان فرد بي‌طرفي است و اميدوارم برداشت من درست باشد. تنها آرزوي من موفقيت اسكي است و اميدوارم در انتخابات پيش رو حداقل كساني كه هميشه نفوذ داشتند و براي خانواده خود امتيازاتي مي‌گرفتند، نتوانند كارشان را تكرار كنند.»

 

نفوذ خانواده خاص در مجامع

او در پايان درباره صحبت نفوذ برخي بومي‌ها در فدراسيون و مجامع انتخاباتي تصريح كرد:«اين بحث درباره بومي‌ها نيست. در همه جاي دنيا در بعد قهرماني اسكي، بيشتر افراد بومي فعال هستند. اينطور نيست كه بومي‌ها در مجامع نفوذ داشته باشند. اينها يك خانواده خاص هستند كه از قضا با من هم نسبت فاميلي دارند. بنابراين نمي‌شود همه بومي‌ها و ساوه‌شمشكي‌ها را به يك چوب بزنيم. من در مجمع دوره قبل هم گفتم در سال‌هاي حضورم در تيم ملي حتي يك بار راي ندادم. چون شايد كسي كه راي من بود با كسي كه دوست داشتند اسمش از صندوق دربيايد يكي نبود. چيدمان مجمع هيچ‌وقت بر اساس آيين‌نامه نبود. اين بار هم افرادي كه نزديك نبودند مثل من را حذف كردند يا به شكلي سرمربي‌ها را تغيير دادند كه چند ماه ديگر كه مجمع برگزار شد، بگويند اين سرمربي تيم ملي بوده. يعني پيش پيش با اين تصور كه اسم‌شان از صندوق بيرون بيايد مجمع را جمع‌بندي كرده‌اند و بسته‌اند. اگر غير از اين است، ثابت كنند. دوره پيش هم دبير فدراسيون با من تماس گرفت كه نظرت روي چه كسي است. من هم گفتم نظرم روي افتخاري نيست و اگر قرار به انتخاب اوست من را در مجمع نگذاريد. با اين حال وقتي افتخاري به رياست رسيد همان روز اول گفتم كمال همكاري را خواهم داشت و اگر مثبت كار كنيد حتي بند كفش شما را هم مي‌بندم اما اگر از چارچوب عدالت خارج شويد و نتوانيد كار كنيد، انتظار نداشته باشيد كه مقابل‌تان نباشم و ساكت بمانم. چون ممكن است كاري كه با من كردند با 10 نفر ديگر هم انجام بدهند. اين اتفاق در دوره‌هاي قبل هم افتاده بود كه به خاطر نااميدي و تبعيض و بي‌عدالتي جمعيت اسكي به شدت كم شد. در نهايت اميدوارم خواب كساني كه به حساب خودشان مجمع را پيش پيش بسته‌اند با عملكرد سرپرست آشفته شود.»


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها