آنقدر درد مردم زياد است كه به كرونا فكر نمي‌كنم
16428
كاپيتان تكواندو: منظورم از قياس خادم با تختي، بزرگواري خادم بود
15 مرداد 1399
42
منهای فوتبال
اكرم خدابنده كاپيتان تيم ملي تكواندو يكي از كساني است كه در دوره كرونا به مناطق محروم سفر كرد. 

نگار رشيدي

اكرم خدابنده كاپيتان تيم ملي تكواندوي ايران كه با وجود كرونا، دست از تمرين نكشيده و هدف ايستادن روي سكوي المپيك را دارد، يكي از كساني است كه همراه با رسول خادم و همراهانش براي كمك به مناطق محروم سفر مي‌كند. او در گفتگو با «گل» درباره شرايطش و اينكه چه شد به گروه خادمين علي‌ابن‌ابي‌طالب ملحق شد، صحبت كرد. خدابنده همچنين درباره قياس خادم با تختي كه باعث انتقاد برخي شده بود نيز توضيح داد.

 

روزهاي كرونايي براي شما چطور مي‌گذرد؟

خب اين مدت من هم مثل ديگران درگير بودم. به خاطر كرونا اردوي تيم ملي، مسابقات و حتي المپيك تعطيل شد ولي خدا را شكر با اين وجود من توانستم تمريناتم را داشته باشم.

 

دوري از اردو براي‌تان سخت نبود؟ خانه‌نشيني صداي همه ورزشكارها را درآورد.

من يك ويژگي دارم كه هر جا باشم تمرينم را انجام مي‌دهم. اين مدل من است چون عاشق تمرين كردن هستم. همانطور كه گفتم در روزهاي كرونايي هم دست از تمرين نكشيدم و البته توانستم با آرامش به ضعف‌هايم برسم. يعني درواقع جز زمان‌هايي كه درگير فعاليت‌هاي ديگرم بودم تمرينم را مرتب انجام مي‌دادم. خدا را شكر كرونا باعث شد كه زمان مناسبي براي كار روي نقاط ضعفم داشته باشم كه ان‌شاءا... اگر المپيك برگزار شد كاملا آماده باشم و اگر هم برگزار نشد كه بالاخره مسابقات ديگري در پيش است.

 

البته تا الان كه برگزار شدن المپيك قطعي به نظر مي‌رسد.

اين واقعا خبر خوبي است. بنابراين به احتمال خيلي زياد دوباره انتخابي در پيش خواهيم داشت. فكر مي‌كنم با توجه به اينكه چند ماه وقفه داشتيم طرز فكر و تصميم‌گيري‌ها متفاوت شود. اما در هر حال من تمام تلاشم را مي‌كنم تا در انتخابي نظر سرمربي را جلب كنم و به سمت المپيك پيش بروم.

 

با توجه به تمريناتي كه داشتيد، فكر مي‌كنيد از انتخابي و مسير كسب سهميه با موفقيت عبور كنيد؟

قطعا. در انتخابي‌ها كه حتما موفق مي‌شوم و ان‌شاءا... در مسابقات كسب سهميه هم با موفقيت كارم را انجام مي‌دهم. من اينطور نيستم كه يك جا بنشينم و بگويم واي كرونا آمده و در خانه بمانم. من واقعا در اين مدت تمرين كردم و حس خيلي خوبي دارم. اميدوارم اين سماجت و ماندنم در ورزش قهرماني‌ نتيجه بدهد و اول بتوانم نظر سرمربي را جلب كنم و در ادامه ان‌شاءا... به مسابقات المپيك وارد شوم.

 

بعد از كسب اولين مدال بانوان ايران در المپيك، حالا علاقمندان به تكواندو منتظر ادامه مدال‌آوري در اين تورنمنت هستند. اين انتظار را مي‌توانيم از شما داشته باشيم؟

درست است، حتي اينكه رنگ مدال در المپيك طلا باشد. من هم اگر سهميه را بگيرم تمام تلاشم را مي‌كنم كه اين كار را انجام بدهم. من هميشه از سماجتم و اينكه حالا حالاها در ورزش هستم صحبت كرده‌ام. چون من فاصله‌اي با خوب‌هاي دنيا ندارم. اگر اعزام‌هاي ما بيشتر شود مي‌توانيم رنكينگ‌هاي‌مان را هم به خوبي ارتقا دهيم و به آن چيزي كه مي‌خواهيم دست پيدا كنيم. مشكل ما اعزام نشدن است و متاسفانه شرايط هم هر روز دارد بد و بدتر مي‌شود. اعزام‌هاي ما محدود است. من از رنك يك تا 10 را بردم يا اگر باختم با اختلاف يك امتياز بوده. قهرمان دانشجويان جهان شدم و عنوان‌داران آسيا و المپيك را زدم. پس اگر اكرم خدابنده بخواهد، تلاش كند و شرايط مهيا باشد مطمئنا در المپيك هم موفق خواهد بود. الان در تكواندو نيروهاي جوان و جديدي وارد شدند و برخي به من انتقاد مي‌كنند كه چرا مانده‌ام. اين در حالي است كه من نگاه مثبتي دارم و به اين حرف‌ها توجه نمي‌كنم. پرافتخارترين تكواندوكار وزن من با چهار طلاي جهان تا 35 سالگي ورزش كرد. 27، 28 سالگي كه سني نيست. اگر كمك كنند كه از حاشيه دور باشيم و شرايط مهيا باشد، به افتخارات زيادي دست مي‌يابيم. من عاشق تكواندو هستم و لذتي كه در تمرين و از سكو بالا رفتن وجود دارد را به هيچ چيز نمي‌بخشم.

 

شما چند وقتي هم هست كه به گروه جمعيت امام علي ملحق شديد و همراه رسول خادم براي كمك به مناطق محروم مي‌رويد. چه شد كه به اين گروه پيوستيد؟

راستش من هميشه منتظر اين شرايط بودم تا اينكه با شروع شدن كرونا آقاي خادم با من تماس گرفت و از من دعوت كرد كه به آنها ملحق شوم. حتي راه رفتن كنار رسول خادم براي من افتخار است چه برسد به اينكه در اين كار همراهي‌شان كنم. من از كودكي عاشق اين بودم كه بتوانم به ديگران كمك كنم و دغدغه مردم درد من باشد. درواقع مي‌شود گفت اين يك هدف براي من بود. اتفاقا امروز (ديروز) صبح با آقاي پرستويي صحبت مي‌كردم و حرف از اين بود كه اين كار نيت واقعي من است نه اينكه بخواهم شعار بدهم. دوست دارم تا جايي كه مي‌توانم دل مردم را شاد كنم. خدا هم به قلبم نگاه كرد و اين راه را پيش پايم قرار داد. من اگر پستي هم مي‌گذارم به خاطر ديده شدن و بحث ريا نيست. آقاي خادم خواست كه پست بگذارم تا شرايط مناطق محروم ديده شود و كمك‌هاي مردمي جمع كنيم. همانطور كه گفتم اين كار كاملا با نيت واقعي است تا دست مردم را بگيريم. از طرفي من هميشه تمرين پرفشار دارم و گاهي لازم است بين تمرينات فاصله‌اي باشد و كاري كني كه حالت را خوب مي‌كند و درنهايت بتواني با انرژي مضاعف به تمرين برگردي. من هم در اين مسير كه هستم واقعا حالم خوب است. يك گروه عالي در اين كار فعاليت دارند. رسول خادم هم واقعا انسان شريف و بزرگي است كه زندگي‌اش را در اين راه گذاشته است. او گاهي ناراحت مي‌شود و مي‌گويد اين حرف‌ها را نزن و من هم مي‌گويم كاري نمي‌كنم. اگر من هر دو هفته يك بار براي كمك مي‌روم، ايشان هر روز دارد اين كار را انجام مي‌دهد. به ايشان گفتم وقتي ورزش ملي را كنار گذاشتم، بيشتر براي كمك زمان مي‌گذارم اما الان با وجود تمرينات و شرايط تكواندو بايد حواسم به ورزش هم باشد.

 

نگران نيستيد كه با وجود تمرينات و هدفي كه براي المپيك داريد، در اين سفرها به كرونا مبتلا شويد؟

نه اصلا نگران نيستم. حتي برخي نگران شرايط مرزي هم هستند و مي‌گويند خطرناك است اما براي من مهم نيست. وقتي با نيت واقعي جلو بروي و شعار ندهي، اتفاقي نمي‌افتد. همانطور كه گفتم من واقعا از اين كار لذت مي‌برم. از طرفي آنقدر درد مردم زياد است كه اصلا كسي به كرونا فكر نمي‌كند. مثلا وقتي به اين مناطق مي‌رويم بچه‌ها دورمان را مي‌گيرند كه خاله توپ آوردي، دمپايي آوردي؟ يا يك روز هوا آنقدر گرم بود كه سرت را بالا مي‌گرفتي نفس كشيدن سخت مي‌شد. بعد بچه‌ها مي‌گفتند خاله كولر نمي‌آوري؟ ما شب‌ها از گرما نمي‌توانيم بخوابيم. من اغلب وقتي از سفر برمي‌گردم يك روز كامل حالم خوب نيست و ناراحتم. بنابراين با شرايطي كه درباره كرونا هم هست به خدا توكل مي‌كنيم و اميدوارم مسئولين هم به اين مناطق توجه كنند.

 

شما در حالي رسول خادم را با تختي مقايسه كرديد كه خيلي‌ها به اين قياس شما انتقاد وارد كردند.

منظور من درباره بزرگواري رسول خادم بود. پهلوان تختي هميشه الگوي من بوده اما اگر رسول خادم بيشتر از تختي نباشد، كم‌تر از او نيست. پهلوان تختي هم درگير كمك به مردم بودند. رسول خادم هم 15،16 سال است كه دارد به مردم كمك مي‌كند اما كارهايش ديده نمي‌شد. خود من هم اين را نمي‌دانستم و وقتي رفتم و ديدم متوجه شدم. خيلي سخت است كه كسي روزگارش را براي مردم بگذارد. من رئيس‌هايي را ديده‌ام كه بايد مقابل‌شان تعظيم كني اما رسول خادم كه آدم بزرگي است و رييس يك ارگان بوده براي‌مان لقمه مي‌گيرد و دست‌مان مي‌دهد و پيش از هر چيز به فكر ماست كه ما خسته نشويم و استرس نداشته باشيم. خب اين چيزها خيلي قشنگ است. او هر روز با حجمي از گله‌هاي مردم روبه‌رو مي‌شود اما با فروتني و در اوج سختي به حرف‌ها گوش مي‌دهد. مثلا ساعت 12 شب يك نفر مي‌آيد كه با ايشان عكس بگيرد و خادم در اوج خستگي لبخند مي‌زند و عكس مي‌گيرد. يا 5 صبح كسي بخواهد با او حرف بزند، اين كار را انجام مي‌دهد. رسول خادم واقعا فرد بزرگي است و اينكه من با ايشان آشنا شدم و كنارشان هستم باعث افتخار است.

 

از پرويز پرستويي هم بگوييد.

ايشان كه سلطان هنرمندان است. سلبريتي‌ها هرچه بزرگ‌تر مي‌شوند از دنياي واقعي فاصله مي‌گيرند اما پرويز پرستويي كاملا متفاوت است و هرچه بزرگ‌تر مي‌شود محبوب‌تر مي‌شود. من ايرادي به زندگي سلبريتي‌ها نمي‌گيرم چون زندگي خودشان است ولي آقاي پرستويي هميشه دنبال درد مردم است. در اينستاگرامي كه 6 ميليون فالوئر دارد مدام از دردهاي مردم پست مي‌گذارد. او آدمي است كه اصلا خواب ندارد. به نحوي كه سر فيلمبرداري كارش را انجام داد و با بچه‌ها دوباره به مناطق محروم رفت. تازه اين در حالي است كه با توجه به سن و سال‌شان اين كار براي‌شان سخت‌تر هم مي‌شود اما با اين وجود كلي با ما حرف مي‌زنند و به ما انرژي مي‌دهند. اينكه افراد بزرگي مثل پرستويي و خادم براي ما كوچك‌ترها وقت مي‌گذارند افتخاري براي ماست. سال 99 با تمام تلخي‌هايش براي من خوبي‌هاي زيادي داشت.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها