برخاستن، از خواستن شروع می‌شود
16282
خیانت اصلی به استقلال همین است
04 مرداد 1399
182
ایرانی
نقطه آغاز برخاستن، خواستن است. کسی که زانو زده و از موقعیت «بازنده اتهام‌زن» لذت می‌برد، هرگز سر پا نخواهد شد

روزنامه گل- بهروز رسایلی

فوتبال عمومی‌ترین ورزش دنیاست و طبیعتا هواداران پرشمار خودش را دارد. کل‌کل و کری هم بخشی از این داستان مهیج است و هیچکس انتظار ندارد صدها میلیون هوادار عامی فوتبال در جهان شبیه اساتید دانشگاه آکسفورد رفتار کنند. خیلی جاها بحث‌های هواداری از منطق فاصله می‌گیرد و به بیراهه کشیده می‌شود. این هم اشکال ندارد. مشکل اما از جایی شروع می‌شود که نخبگان و چهره‌های غیرمعمولی هم اسیر احساسات و هیجانات می‌شوند و در این آتش می‌دمند. از آن جمله است چهار نشان دادن جناب رسول‌پناه، سرپرست باشگاه پرسپولیس یا کری «جام اسنپی» از سوی عضو جدید هیات‌مدیره استقلال.

تمام اینها قابل ملامت‌اند، اما از همه بدتر توجیه ناکامی با اتهام‌زنی به طرف مقابل است؛ کاری که اخیرا برخی پیشکسوتان استقلال از جمله امیرحسین صادقی انجامش دادند و پس از تثبیت قهرمانی پرسپولیس هم توسط محمد نوازی تکرار شد. پیستون توانای استقلال در سالیان گذشته، پس از قهرمانی سرخپوشان، پرسپولیس را به دانش‌آموزی تشبه کرد که والدین او برایش جایزه می‌خرند و این جایزه سر صف به او داده می‌شود. این تعابیر سخیف ممکن است برخی هواداران کم‌سال را خشنود کند، اما مسلما هیچ کمکی به استقلال نخواهد کرد.

جلوگیری از تکرار شکست، در درجه اول با خودآگاهی و تشخیص نقاط ضعف ممکن است. اگر قرار باشد مدام ببازیم و همیشه هم گناه باخت را گردن عوامل بیرونی بیندازیم، این چرخه هرگز متوقف نخواهد شد. در روزهایی که پرسپولیس با انتخاب هوشمندانه برانکو تیم فعلی‌اش را می‌ساخت، استقلال سراغ گزینه‌هایی مثل پرویز مظلومی و علیرضا منصوریان رفت. آنها خیلی دیر و صرفا با مشاهده موفقیت‌های حریف دیرینه به صرافت استخدام مربی خارجی افتادند و وضع‌شان با حضور شفر و استراماچونی کمی بهتر شد؛ دو مربی خارجی که به اذعان امیر خادم، معاون پیشین وزارت ورزش هر دو از برانکو گران‌تر بودند. داستان جدایی استراماچونی هم هیچ چیز افزون از جدایی برانکو و گابریل کالدرون از پرسپولیس ندارد؛ نتایج سوءمدیریت گسترده در فوتبال ایران که مشابهش را در مورد بسیاری از بازیکنان و مربیان خارجی دیگر نیز دیده‌ایم. تنها تفاوت داستان شاید این بود که برای بازگرداندن استراماچونی تلاش زیادی انجام شد، اما حتی شاهد یک‌صدم این کوشش در قبال یکی مثل کالدرون نبودیم.

نقطه آغاز برخاستن، خواستن است. کسی که زانو زده و از موقعیت «بازنده اتهام‌زن» لذت می‌برد، هرگز سر پا نخواهد شد. مجموعه استقلال به یک تغییر تفکر اساسی نیاز دارد و در این میان اظهارنظرهای امثال صادقی و نوازی، صرفا گل به خودی است.

 دیدگاه های کاربران (2 دیدگاه)
هر چی چونی بگه 09 / 05 / 1399 18 : 08 : 22

پوکر بد میسوزونه


تاج 05 / 05 / 1399 11 : 01 : 21

یه موقع خیال نکنین روزنامه گل میخواد از خیانت به استقلال جلوگیری کنه هاا، فقط حرف حق نوازی به عوامل لنگیش فشار آورده، از جمله سردبیر لنگی الاصلش رضا خدادادی، حنای شما خبرنهارا دیگه واسه قماش خودتونم رنگی نداره، با نگاهی سطحی به صفحه تونم خیلی راحت میشه به علایق رنگی تون پی برد، به خصوص الان که وظیفه پاک جلوه دادن قهرمانی فاسد لنگ رو دوشتونه و دارین خیلی تابلو عمل میکنین


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها