جلوگیری از این فاجعه سخت نیست
16195
دل‌مان برایت سوخت مَرد!
27 تير 1399
177
ایرانی
بعد از این اتفاقات هر وقت چهره خسته و عرق‌کرده داور این بازی را می‌بینیم، دل‌مان برایش می‌سوزد

روزنامه گل- رسول بهروش

اشتباهات داوری در بازی ذوب‌آهن و ماشین‌سازی به بحث اول فضای فوتبال ایران در دو روز اخیر تبدیل شده است. کادر داوری این مسابقه دو گل سالم تیم میزبان را به اشتباه مردود کرد تا یک موج بزرگ در شبکه‌های اجتماعی به وجود بیاید. تیر خلاص را هم فدراسیون فوتبال زد و اعلام کرد به دستور دبیرکل، یک جلسه اضطراری برای بررسی اشتباهات داوری در این مسابقه برگزار خواهد شد. معنای صریح این حرف آن است که فدراسیون به قضاوت «محمدحسین ترابیان» در این بازی شک دارد و ممکن است آن را سالم و طبیعی نداند. وقتی فدراسیون چنین موضعی می‌گیرد، واضح است که تیم بازنده هم قیامت به پا می‌کند. ذوبی‌ها تهدید کرده‌اند مجسمه داور این بازی را به عنوان تندیس نفرت در اصفهان خواهند ساخت. سخنگوی این باشگاه هم با صراحتی کم‌نظیر رسما ادعا کرده اشتباهات داوری در این بازی تعمدی بوده است.

مقصودمان این نیست که فدراسیون فوتبال در واکنش سریع نسبت به این اتفاقات اشتباه کرده است. اتفاقا این سرعت عمل همان چیزی است که همیشه دوست داشتیم ببینیم؛ اما بعد از این اتفاقات هر وقت چهره خسته و عرق‌کرده داور این بازی را می‌بینیم، دل‌مان برایش می‌سوزد. اینکه او واقعا خطاکار است یا نه و اشتباهاتش عمدی بوده یا سهوی، برای ما مشخص نیست. خداوند در این زمینه عالم است و البته انتظار می‌رود مسوولان ذیربط هم در این رابطه تحقیق کنند. با این همه اصل حرف آن است که فدارسیون می‌توانست (و هنوز هم می‌تواند) جلوی وقوع چنین اتفاقاتی را بگیرد. مدتهاست که بحث راه‌اندازی سیستم کمک‌داور ویدیویی یا «وی‌ای‌ار» در فوتبال ایران داغ شده، اما حتی یک گام کوچک عملی هم در مسیر تحقیق این هدف برداشته نشده است. اگر وی‌ای‌آر داشتیم، داوران ویدیویی می‌توانستند در این صحنه‌ها کمک کنند و اجازه ندهند او زیر این همه فشار جانبی له شود. در صورتی که داور سهوا خطا کرده باشد وی‌ای‌آر اشتباه او را تصحیح می‌کند و خود قاضی میدان از همه خشنودتر خواهد بود. اگر هم خدای ناکرده تعمدی در این زمینه وجود داشته باشد، داور متخلف نمی‌تواند به مرادش برسد و در واقع بخشی از زمینه فساد برچیده خواهد شد.

کاش حداقل برای حفاظت از کرامت آدم‌ها هم که شده، آقایان در فدراسیون فوتبال دستی بجنبانند و زودتر سیستم کمک‌داور ویدیویی را در ایران هم راه بیندازند. اینطوری نه نیازی به ساخت تندیس نفرت خوهد بود و نه ما با تماشای سیمای پریشان یک داور مستاصل، متاثر و دل‌آزرده خواهیم شد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها