آمپول كمياب و گران حسين نوري را نجات مي‌دهد؟
16089
كرونا، نيمي از ريه قهرمان كشتي را از كار انداخت
20 تير 1399
75
منهای فوتبال
حسين نوري ملي‌پوش كشتي فرنگي ايران به ويروس كرونا مبتلا شد تا نگراني‌ها بابت برگزار شدن ليگ اين رشته وارد فاز تازه‌اي بشود. 

نگار رشيدي

تقريبا از نخستين روزهاي اسفند سال 98 بود كه با شيوع و جهان‌گشايي ويروس كرونا، فعاليت‌هاي ورزشي در كشور رو به تعطيلي رفت و ملي‌پوشان براي حفظ جان و سلامتي‌شان خانه‌نشين شدند. روزهاي اول قرنطينه شايد براي بيشتر ورزشكاران كه سال‌ها دور از خانه و خانواده و در اردوهاي تيم ملي و مسابقات بودند، فرصت خوبي براي كمي استراحت بود. اما اين روزهاي استراحت كم كم حوصله‌شان را سر برد و دور بودن از شرايط حرفه‌اي تمرين زمزمه‌هاي اعتراض و نگراني‌شان را آغاز كرد. اعتراضي كه ستاد مقابله با كرونا چندان توجهي به آن نداشته و ندارد و هنوز ليست بزرگي از رشته‌هايي كه در انتظار صادر شدن مجوز برگزاري‌ اردوهاي‌شان هستند، وجود دارد.

 

آماده ليگ در اوج كرونا

در كنار بحث برگزاري اردوهاي تيم ملي چند وقتي است كه برخي رشته‌ها از جمله واليبال و كشتي خود را آماده حضور در ليگ‌هاي‌شان مي‌كنند. تيم‌هاي حاضر در رقابت‌هاي ليگ اين دو رشته مدتي است كار جذب نفرات را آغاز كرده‌اند. در واليبال حتي تيم‌ها پس از گرفتن تست كرونا از بازيكن‌ها و كادر فني، تمرينات گروهي را نيز استارت زده‌اند و منتظرند كه بالاخره زمان احتمالي شروع مسابقات قطعي شود. اما شنيده شدن يك خبر كه روز گذشته منتشر شد، مي‌تواند تمام معادلات را به هم بريزد. اين خبر از ابتلاي حسين نوري ملي‌پوش كشتي فرنگي به ويروس كرونا حكايت داشت. جوان كشتي‌گيري كه وضعيتش به حدي وخيم بود كه در بيمارستان بستري شد.

 

ماجراي كرونايي شدن نوري

ماجرا از اين قرار است كه با باز شدن باشگاه‌هاي ورزشي، چند روزي بود كه نوري به همراه تعدادي از دوستانش در يك باشگاه خصوصي تمرينات بدنسازي و گاها كشتي را انجام مي‌داد. طي دو،سه روز اخير اما مشكل تنفسي، او را به دكتر كشاند و مشخص شد كه كرونا در بدن نوري جا خوش كرده و ريه‌هايش تا حدي درگير است كه بايد او را بستري كنند. با بستري شدن نوري، حالا نگراني‌ها درباره دوستانش در باشگاه كه با او تمرين مي‌كردند نيز وجود دارد كه آنها هم دچار اين بيماري شده و ناقل باشند. احتمالي كه شنيده مي‌شود با تب و لرز داشتن تعدادي از آنها چندان هم دور از ذهن نيست.

 

در جست‌وجوي آمپول كمياب

ريه‌هاي نوري تا حدي درگير شده (تقريبا 50 درصد) كه روز گذشته براي درمان فوري و اورژانسي از فدراسيون تا وزارت ورزش به دنبال تهيه آمپولي كمياب و گرانقيمت بودند كه جلوي اين درگيري بيشتر ريه را بگيرد. حمید یاری ريیس هیات کشتی استان البرز نیز در این مدت پیگیری‌های فراوانی انجام داد تا این فرنگی‌کار كه در يكي از بيمارستان‌هاي كرج بستري است، هرچه سریع‌تر به تهران منتقل شود و مورد درمان تخصصی‌تر قرار گیرد. حال بايد ديد با اين حجم از پيشروي كرونا و مشكلات تنفسي چه چيزي در انتظار ملي‌پوش جوان كشتي فرنگي است. فرنگي‌كاري كه مدال‌های برنز جهان ۲۰۱۷ و طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ را در كارنامه دارد و اميدوار بود مدال المپيك را هم به جمع مدال‌هايش اضافه كند.

 

ليگ كشتي؛ موافقان و مخالفانش

ابتلاي نوري به كرونا و بستري شدن او، نگاه‌ها را به سمت مسابقات ليگ برتر كشتي برگرداند. مسابقاتي كه اصرار زيادي به برگزار شدن آن ديده مي‌شود و حتي استان‌ها نيز از آن استقبال كردند. در اين ميان اما انتقادات بسياري به برگزاري اين مسابقات نيز وجود دارد كه اغلب از سوي سازمان ليگ فدراسيون كشتي كه مهدي نصيرزاده را در راس خود مي‌بيند، توجهي به آن نمي‌شود.

اولين موردي كه درباره برگزار شدن ليگ كشتي بايد اشاره كرد، اين است كه كشتي يكي از اولين رشته‌هايي بود كه تصميم به تعطيلي اردوها و در قرنطينه نگه داشتن كشتي‌گيران در خانه‌هاي‌شان گرفت. كادرهاي فني كشتي آزاد و فرنگي نيز خيلي زود تصميم به كنترل ملي‌پوشان از طريق فضاي مجازي گرفتند تا از راه دور حواس‌شان به شاگردان‌شان باشد. به اين ترتيب با توجه به اينكه در كشتي، حريفان كم‌ترين فاصله را با هم دارند و مي‌توان گفت نفس به نفس هم هستند، پس يكي از پرخطرترين مسابقات را در پيك تازه كرونا خواهند داشت. به اين ترتيب تكليف آن چند ماه قرنطينه كشتي‌گيران كه براي حفظ سلامت و جان‌شان بود چه مي‌شود؟! ضمن اينكه درست است ليگ آب باريكه‌اي براي كشتي‌گيران است، اما اغلب در مسابقات اين رشته شاهد رقابت نزديك و حساس بين تيم‌ها نبوديم. چراكه معمولا يك اسپانسر با تيمداري در ليگ كشتي و جذب نفرات سرشناس براي قهرماني مي‌آيد و بدون رقيب سرسختي به اين هدف هم مي‌رسد.

 

فوتبال، درس عبرتي براي كشتي

روز گذشته همچنين شنيده شد جواب آزمايش وریا غفوری، فرشید باقری، داریوش شجاعیان و مسعود ریگی چهار بازيكن استقلال و چهار نفر ديگر در اين تيم و همچنين تعدادي از اعضاي تيم فولاد خوزستان مثبت اعلام شده است. اين اتفاق در حالي رخ داده كه به از سرگيري دوباره ليگ فوتبال هم اعتراضات زيادي وجود داشت. ضمن اينكه فوتبال رشته‌اي است كه در قياس با كشتي، روبه‌رويي و برخورد كم‌تري دارد و اگر چنين اتفاقي در مسابقات اين رشته رخ داده، پس بايد براي كشتي آماده آمارهاي بيشتري باشيم. چراكه برخلاف باور عامه كه ورزشكاران از استقامت بدني بالايي برخوردارند پس بيشتر براي بيماري در امان هستند، طبق گفته يكي از كارشناسان كشتي بايد اشاره كرد كه وقتي يك ورزشكار تحت تمرين فشرده قرار مي‌گيرد، بدنش خالي مي‌كند و به اين ترتيب هر ميكروب و ويروسي مي‌تواند خيلي سريع به بدنش راه پيدا و او را درگير كند. با اين حساب در نظر بگيريد كشتي‌گيران بعد از اين همه تعطيلي براي حضور در ليگ تحت فشار تمرين قرار بگيرند و فضا را براي ورود ويروس به بدن‌شان مهيا كنند. اين وضعيت وقتي نگران‌كننده‌تر مي‌شود كه با توجه به اينكه نشانه‌هاي اين بيماري مدام در حال تغيير است و در برخي علائمي نشان نمي‌دهد، يك نفر در مسابقات ناقل باشد و تعداد زيادي از كشتي‌گيران و افراد حاضر در سالن را مبتلا كند.

 

حدادي را فراموش نكنيم

فراموش نكنيم احسان حدادي پرتابگر ديسك ايران نيز در روزهاي اول شيوع كرونا در ايران به اين بيماري مبتلا شد و با وجود اينكه كرونا را شكست داده و چند ماهي از بهبودي‌اش مي‌گذرد، هنوز زماني كه تمرين فشرده انجام مي‌دهد، تنگي نفس سراغش مي‌آيد. اين موضوع چه براي حدادي و چه براي ورزشكاران رشته‌هاي ديگر از جمله كشتي كه المپيك را در پيش دارند، جاي نگراني دارد.

 

حمايت عجيب يزداني از برگزاري ليگ!

نكته قابل تامل حمايت برخي از كشتي‌گيران از برگزاري ليگ است. حسن يزداني يكي از اين افراد است كه به تازگي بدون رعايت كردن هيچ‌كدام از پروتكل‌هاي بهداشتي از جمله فاصله‌گذاري اجتماعي و بدون استفاده از هيچ ماسك يا دستكشي قرارداد خود را در سازمان ليگ با تيم بازار بزرگ ايران امضا كرد و با تكيه بر اين اصل كه شركت در ليگ تنها منبع درآمد كشتي‌گيران است، ابراز اميدواري كرد با رعايت نكات بهداشتي، اين رقابت‌ها برگزار شود. در اينكه يزداني كشتي‌گير محجوب، محبوب و بزرگي است شكي وجود ندارد، اما شايد بهتر بود او حداقل در زمان امضاي قرارداد خودش كمي پروتكل‌ها را رعايت مي‌كرد تا دوستداران كشتي اميدوار باشند در زمان مسابقات هم اين اصول توسط كشتي‌گيران رعايت شود.

درست است كه ليگ تنها درآمد ورزشكاران است اما بايد پرسيد آيا كشتي‌گيراني كه سوداي حضور در المپيك را دارند، اين رقابت‌ها را فداي ليگ مي‌كنند؟ اگر خداي ناكرده خود يزداني در ليگ يا هر جاي ديگري به اين ويروس مبتلا شود چه تضميني وجود دارد كه اين بيماري و عواقبش اجازه رسيدن او به تشك توكيو را بدهد؟! چه بسا كه نوري نيز يكي از اميدهاي اصلي كسب مدال در توكيو بود و حالا چشم‌انتظار اين است كه درمان شود و سلامتي‌اش را به دست بياورد. 

 

بنا، منتقد سرسخت ليگ

در اين ميان محمد بنا سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي هم بعد از ابتلاي نوري به كرونا، به موضوع ليگ ورود و به حفظ سلامتي و عمر حرفه‌اي كشتي‌گيران تاكيد كرد. محمد بنا در این‌ باره با انتشار پستی در اینستاگرام نوشت:«گلایه کنم از عزیزانی که مصرانه پیگیر برگزاری لیگ هستند. واقعا برگزاری مسابقات به چه قیمتی؟ سلامتی و عمر حرفه‌ای کشتی‌گیر در لیگ با چه چیزی معاوضه می‌شود؟ درست است شرایط اقتصادی خوب نیست اما شرایط برای همه یکسان است و چه بسا خیلی‌ها هستند که حتی حداقل‌های زندگی ما هم براي‌شان حکم آرزو را دارد. پس بهتر است یک مقدار دوراندیش‌تر باشیم.» به نظر مي‌رسد محمد بنا بيشتر از همه نگران شاگردانش است و نمي‌خواهد آنها را در خطر اين بيماري قرار بدهد.

 

كرونا با كسي شوخي ندارد

تمام اين صحبت‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه متاسفانه هر روز شاهد افزايش آمار مبتلايان به كرونا و همينطور تعداد كساني كه جان‌شان را از دست مي‌دهند هستيم. تا جايي كه روز گذشته حسن روحاني رييس جمهور نيز از تعطيلي مشاغلي كه پروتكل‌ها را رعايت نمي‌كنند خبر داد و دستورات جديدي براي مقابله با اين بيماري در دست اجرا است. اتفاقي كه براي حسين نوري رخ داد، زنگ خطر را براي تمام رشته‌ها به صدا درآورد. براي ورزشكاراني كه با وجود اينكه خبري از مسابقات‌شان نيست، اصرار به حضور در اردوهاي تيم ملي دارند يا مي‌خواهند هر طور كه شده ليگ‌هاي‌شان برگزار شود. شايد بهتر باشد اين سختي‌ها را كمي بيشتر تحمل كنيم تا آينده‌مان را به خطر نيندازيم. آينده‌اي كه مي‌تواند با مدارا كردن روشن باشد و در صورتي كه المپيك برگزار شود، با ايستادن روي سكوي اين رقابت‌ها شادي‌بخش مردم اين سرزمين باشد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها