روزی دو هزار نفر بیرون از زمین مبتلا می‌شوند
16054
به فوتبال چه مربوط؟
16 تير 1399
180
ایرانی
اگر یک یا چند بازیکن بیرون از محیط ورزشی رفتارهای سهل‌گیرانه و غیرمحتاطانه داشته باشند، آیا گناهش باید به نام فوتبال نوشته شود و آیا محدودیت و ممنوعیت باید شامل این رشته ورزشی محبوب شود؟

روزنامه گل- مثبت شدن تست کرونای عده زیادی از بازیکنان دو تیم لیگ برتری، شبهه‌برانگیز شده است. فارغ از این که استقلالی‌ها و فولادی‌ها در این مورد درست می‌گویند یا نه، یک نکته مهم در این ماجرا مغفول مانده است؛ اینکه آیا یک فوتبالیست فقط در میدان فوتبال ممکن است کرونا بگیرد؟ حتی به فرض اینکه ده یا پانزده بازیکن یک تیم کرونا گرفته باشند، نمی‌توان به این جمع‌بندی قطعی رسید که فوتبال عامل شیوع ویروس است. مگر بازیکنان در تمام طول شبانه‌روز و همه روزهای هفته در ورزشگاه و محل تمرین محبوس هستند؟ در حال حاضر در ایران روزی بالای دو هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؛ آیا همه اینها فوتبال بازی کرده‌اند؟ اگر یک یا چند بازیکن بیرون از محیط ورزشی رفتارهای سهل‌گیرانه و غیرمحتاطانه داشته باشند، آیا گناهش باید به نام فوتبال نوشته شود و آیا محدودیت و ممنوعیت باید شامل این رشته ورزشی محبوب شود؟

قبل از آغاز تمرینات مقرر شد باشگاه‌ها از بازیکنان‌شان تست کرونا بگیرند تا اگر همه چیز آماده بود، تمرین تیم‌ها در گروه‌های چند نفره و به صورت محدود آغاز شود. همان زمان مثلا باشگاه ماشین‌سازی مدعی شد تست شش بازیکن این تیم مثبت بوده است؛ آن هم در شرایطی که حتی یک توپ هم زمین نخورده بود. بعد از کلی کشمکش تمرینات شروع شد و مسابقات هم استارت خورد، اما همین باشگاه ماشین‌سازی بعد از بازی اخیر با فولاد در خوزستان از بازیکنانش تست کرونا گرفت و تمام نتایج منفی از آب درآمد. به این ترتیب روشن می‌شود فوتبال لااقل در این مورد بی‌گناه بوده و حتی به حفظ و ارتقای شرایط بهداشتی و پیش‌گیرانه کمک هم کرده است.

انگشت اتهام را از روی فوتبال بردارید و چنین بی‌رحمانه و بی‌محابا دنبال تعطیل کردنش نباشید. اگر بازیکنان و سایر عوامل تیم‌ها مثل شهروندان عادی بهداشت فردی را جدی بگیرند و رعایت کنند، احتمال ابتلا کاهش می‌یابد و با توجه به تست‌های منظمی که گرفته می‌شود، در صورت ابتلا هم این موضوع فورا تشیخیص داده می‌شود؛ خیلی زودتر از بیماری مردم کوچه و بازار. بنابراین به جای این همه «من غریبم» بازی و ایجاد تشنج، بهتر است تیم‌ها روی مسابفات‌شان تمرکز کنند و دنبال نتیجه‌گیری داخل زمین باشند. فعلا خبری از رفتن کرونا نیست؛ اگر واقعا اینقدر از جان‌تان می‌ترسید یا تیم‌تان را کنار بکشید یا خودتان را بازنشسته کنید.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها