اعتراض استقلالی‌ها به قضاوت دوگانه سید علی
15922
اجرای قانون یا اجرای سخت گیرانه قوانین؟!
07 تير 1399
136
ایرانی
استقلالی‌ها معتقدند که سید مهدی سید علی داور بازی قضاوت دوگانه‌ای در این بازی داشت و استانداردهایش  برای اجرای صفت و سخت قوانین برای هرکدام از تیم‌ها متفاوت بود. موافقان  سید علی برای توجیه 3 کارت قرمز و 3 کارت زردی که او به استقلالی‌ها نشان داد از این توجیه و توضیح استفاده می‌کنند که او فقط قوانین داوری فوتبال را  اجرا کرده است و هیچ بی‌عدالتی و ناداوری اتفاق نیفتاده است.

روزنامه گل -

اما استقلالی‌ها با این توجیه هم مدعی‌اند سید علی قوانین داوری را نقض کرده و قضاوت دوگانه‌ای در این دیدار داشته است.


موضوع اول به گل اول و تساوی بخش فولاد خوزستان مربوط می‌شود.طبق قانون جدید فیفا تنها یک روش برای پرتاب اوت ممکن است و آن‌هم شرایطی است که بازیکن کاملاً به‌صورت ایستاده توپ را پرتاب کند و همچنین توپ از پشت و بالاي سر بازیکن پرتاب شود.در فیلم بازی و تصاویر ثبت‌شده از لحظه پرتاب اوت کاملاً مشخص است که محمد آبشک طبق این قانون مرتکب خطای پرتاب اوت شده است و در ادامه همان توپ وارد دروازه استقلالی‌ها شد.آن‌هم در شرایطی که داور در این مسابقه برای استقلال خطای پرتاب اوت گرفت. درصحنه دیگر موسی کولی کولیبالی زننده گل تساوی بخش فولاد برای شروع بازی سد راه حسین حسینی شده و جلوی ضد حمله آبی پوشان را گرفت که داور برخلاف قوانین فقط به گرفتن خطا بسنده کرد و به مدافع فولاد کارت زرد نشان نداد. درصحنه‌ای که آبشک پیراهن علی کریمی را کشید و هافبک استقلال هم برای آزاد کردن خودش دستش را به عقب پرتاب کرد و به‌صورت و گردن این بازیکن زد، فارغ از اینکه‌این خطا کارت قرمز مستقیم داشت یا نه، دست‌کم آبشک هم به دلیل گرفتن کشیدن پیراهن کریمی از پشت باید کارت زرد دریافت می‌کرد، اما داور از اجرای قانون سرباز زد.درصحنه دیگر هم بازیکن فولاد از پشت قایدی را زد و مانع ضد حمله استقلال شد اما بازهم سید علی فقط خطا گرفت و قانون را با دادن کارت زرد اجرا نکرد. در این 4 صحنه که اجرای سفت‌وسخت قوانین می‌توانست روی بازی تأثیرگذار باشد سید علی ترجیح داد چندان در اجرای قوانین سخت‌گیر نباشد و از کارت زرد استفاده نکند.


اجرای قوانین نه سخت‌گیری


این موارد را از حسین عسگری رییس سابق دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال جویا شدیم . عسگری درباره خطای پرتاب اوت می‌گوید:«در ترجمه قانون اشتباه صورت گرفته است و قوانین فیفا می‌گوید پرتاب‌کننده اوت نیاید در حال نشسته باشد و این‌طور نیست که حتماً باید به حالت ایستاده اوت را پرتاب کند.» عسگری در خصوص کارت زردهایی که استقلالی‌ها مدعی‌اند باید به کولیبالی و آبشک داده می‌شد هم تأیید می‌کند که سید علی در این صحنه‌ها اشتباه کرده است:«آبشک درصحنه‌ای که لباس کریمی را کشید باید کارت زرد می‌گرفت. به‌هرحال داور در طول نود دقیقه مرتکب اشتباه می‌شود. مثل یک بازیکن که در طول بازی مرتکب اشتباه شده و مثلاً پاس اشتباه می‌دهد.داور هم اشتباهاتی انجام می‌دهد و مهم این است که اشتباهات اش درنتیجه بازی تأثیرگذار نباشد. در مواردی که داور کارت قرمز نشان داد جز درصحنه اخراج علی کریمی که تصاویر تلویزیونی واضح نبود و در چنین شرایطی باید تصمیم داور را پذیرفت. در مورد اخراج فرهاد مجیدی و عارف غلامی داور قوانین را اجرا کرده است. من با این موضوع که می‌گویند داور سخت‌گیری کرده مشکل‌دارم. داور نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کند و مجری قوانین است. یعنی داور نمی‌تواند یکجا که قانون گفته تذکر یا اخطار دارد سلیقه رفتار کند.متأسفانه درصحنه‌هایی مانند ورود مربیان و نیمکت نشین‌ها به زمین، اعتراض بازیکنان و مربیان، ضربات پنالتی و هند داورها یکدست و هماهنگ عمل نمی‌کنند و قانون اجرا نمی‌شود.وقتی یک نفر از نیمکت بدون اجازه داور وسط وارد  زمین شود حتی اگر برای اعتراض نباشد باید اخطار بگیرد اما داورها این قانون را اجرا نمی‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که وقتی داوری هم پیدا می‌شود که قانون را اجرا می‌کند جاروجنجال به راه می‌افتد.البته سید علی در این بازی اشتباهاتی هم داشت که طبیعی است.»           

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها