سعادتمند برای جلسات «حق الجلسه» خواست ما ندادیم
15770
فتحی: استقلال 400 هزار دلار از اخراج شفر سود کرد
27 خرداد 1399
102
ایرانی
امیرحسین فتحی درباره برخی از ابهام هایی که از دوران مدیریت اش وجود دارد توضیحاتی را ارائه کرد. درباره درآمد های باشگاه از ترانسفر بازیکنان و موضوع اختلاف اش با استراماچونی تا ماجرای ادعایی که درباره صفر بودن هزینه برکناری وینفرد شفر که مورد انتقاد  بسیار زیادی قرار گرفت.   

روزنامه گل -


زمانی که شفر را اخراج کردید شما گفتید هزینه این کار چیزی نزدیک به صفر است اما حالابه قول خودتان استقلال باید حدود 200 دلار غرامت پرداخت کند. در این خصوص چه توضیحی دارید؟


در این زمان آن حرف را زدم و هنوز هم آن را تکرار می کنم و در همان زمان که شفر را اخراج کردیم سه صفحه گزارش مکتوب به وزارت ورزش در این خصوص ارائه دادم که سند آن موجود است و می توانم در اختیار روزنامه گل قرار دهم تا سند آن منتشر شود. همان طور که قبلا هم توضیح دادم اگر شفر را اخراج نمی کردیم و طبق قراردادش امسال هم سرمربی استقلال می ماند مجموع پولی که باید به او و دستیارانش می دادیم یک میلیون و 500 هزار دلار بود. شفر واقعا این قیمت نمی ارزید. در جام جهانی هم ما هفت تا هشت مربی بالای یک میلیون دلار داشتیم. دالیچ نزدیک به 600 تا 700 هزار دلار می گرفت. چون من قرارداد شفر و دستیارانش را نبستم دقیق نمی دانم اما می گویند پسرش عکاس طبیعت بود که با استقلال به عنوان آنالیزور قرارداد بست. نه شفر این رقم می ارزید و نه ارزش دستیارانش به میزان قرارداد بسته شده بود. منظور من از صفر این است که ما استدلال کردیم که اگر شفر را همین امروز اخراج کنیم در مجموع بیش از 500 و 600 هزار دلار بیشتر به او نخواهیم داد. بعد از آن هم یک مربی توانمند خارجی را با حدود 700 تا 800 هزار دلار می آوریم که همین کار را کردیم و استراماچونی سرمربی استقلال شد. مجموع رقمی که باید به شفر پرداخت کنیم و پولی که استراماچونی دریافت کرد حدود یک و میلیون دلار می شود که وقتی آن ها را با پولی که باید به شفر مقایسه می کنیم همان رقم صفر می شود و منظور ما از صفر این بود. حتی مجموع رقمی که امسال باید به شفر و استراماچونی پرداخت کنیم زیر یک و نیم میلیون دلار می شود و در واقع هزینه برکناری شفر از صفر هم کمتر است. ما شفر یک و نیم میلیون دلاری را رد کردیم و استراماچونی را با 700 هزار یورو آوردیم که حدود 850 هزار دلار می شود. آقای شفر ما را 225 هزار دلار محکوم کردند حالا این عدد را با 850 هزار دلار جمع بزنید عددی که به دست می آید خیلی کمتر از رقمی است که اگر شفر می ماند باید به او و دستیارانش پرداخت می کردیم. در واقع نه تنها هزینه برکناری برای استقلال صفر بود که این وسط چند صد هزار دلار سود کرد. به این نکته توجه داشته باشید که از 550 هزار دلاری که باید به شفر بدهیم 325 هزار دلار آن حقوق معوقه آن برای همان لیگ هجدهم و فقط 225 هزار دلار آن غرامت است.

 

شما واقعا از آقای سعادتمند شکایت کردید؟


بله شکایت کردم چون ایشان به دروغ، به غلط و به کذب اعلام کرد فتحی حقوق 25 میلیون تومانی می گرفته است.

 

این عدد را واقعا می گرفتید یا نه؟


پاسخ این سوال مشخص است چون اگر این حقوق را می گرفتم که در دادگاه از سعادتمند شکایت نمی کردم.

 

دقیقا چه رقمی دریافت می کردید؟


استقلال یک باشگاه دولتی است و تمام اسناد و مدارک آن هم موجود بوده و می توانید این موضوع را پیگیری کنید. دریافتی من از باشگاه استقلال زیر 10 میلیون تومان بود و 8 میلیون و خرده ای تومان دریافت می کردم. آقای سعادتمند برای اینکه حقوق 15 میلیونی خودش را توجیه کند، گفت که فتحی 25 میلیون می گرفته است. در حالی که خودش هم می دانست حقوق من این مقدار نبود.

 

زمانی که سعادتمند رئیس هیات مدیره بود، شایعه شده بود که او برای برگزاری جلسات هیات مدیره از شما درخواست، دستمزد یا پول می کرد. این موضوع درست است؟


آقای خطیر شاهد هستند و صدای ضبط شده ایشان هم موجود است. آقای سعادتمند به من گفتند که حق الجلسه چقدر؟ البته هم حرف خلاف و بدی هم نزدند. هرچند که هیچ پولی به عنوان حق الجلسه هیات مدیره به هیچکدام از اعضا تعلق نگرفت و پرداخت نشد از جمله آقای سعادتمند.

 

یکی از سوالاتی که از دوران مدیریت شما باقی مانده به درآمد باشگاه از ترانفسر صیادمنش بر می گردد که حدود 850 هزار دلار بود. توضیح می دهید که این پول چطور خرج شد؟


به این نکته توجه داشته باشید که استقلال یک باشگاه دولتی است نه خصوصی و ذی حساب دارد و نهادهای نظارتی هم آن را کنترل می کنند. ورودی و خروجی تمام پول هایی که به باشگاه آمده مشخص است. علاوه بر صیادمنش، تیام و مجید حسینی هم بودند. ما در ماه چیزی در حدود 70 تا 80 هزار دلار به کادرفنی مان دستمزد پرداخت می کردیم. 55 هزار دلار آقای شفر در ماه می گرفت. 8 هزار دلار ساشا می گرفت، 8 هزار دلار کولی، 6 هزار دلار فیلیپ و 6 هزار دلار فورتکل دریافت می کرد. علاوه بر این بازیکنان خارجی بودند که 35 هزار دلار نومایر می گرفت. 35 هزار دلار الحاجی گرو، 12 هزار دلار هم طارق همام می گرفت. ایسما را با قرارداد 550 هزار دلار آوردیم که همه اینها هزینه است. پول صیادمنش و دیگران صرف همین پرداخت ها شده است. تمام پولی که از ترانسفر بازیکنان به دست آمده صرف قرارداد بازیکنان، مربیان و مخارج باشگاه شده است و مدارک و اسناد تمام آنها در باشگاه موجود بوده و حسابرسی هم شده است. برای اثبات حرف هایم می توانید از ذی حساب باشگاه هم سوال کنید.

 

از برخورد بدی که در استقلال با شما شد ناراحت نیستید؟


منظورتان کدام برخورد است؟

 

شما در روز آخری که برای جمع کردن وسایل خودتان به باشگاه رفتید، نیروی انتظامی شما را اسکورت کرد!


نه اصلا این طور نیست و به هیچ عنوان با نیروی انتظامی به باشگاه نرفتم. این برای آن زمانی است که هواداران چند روزی بود جلوی باشگاه تجمع کرده بودند و اگر نیروی انتظامی هم آنجا بوده ربطی به من نداشته است. به تنهایی به باشگاه رفتم و با برداشتن وسایلم آنجا را ترک کردم.

 

به هرحال شما با دلخوش از استقلال نرفتید. این موضوع شما را ناراحت نمی کند؟


من یک استقلالی هستم و همیشه استقلال را دوست دارم و همیشه هم استقلالی خواهم ماند. تنها ناراحتی من این است که هواداران واقعیت را نمی دانند. کسی که 3 ماه زحمت کشیده تا استراماچونی را به ایران بیاورد، خودش باعث فراری دادن او نمی شود.

 

شب بازی با پیکان هیات مدیره در هتل جلسه گذاشت. می گویند در آن جلسه اگر شما استعفا می دادید، استراماچونی از ایران نمی رفت؟


هیچکس از من نخواست که استعفا بدهم. برای اولین بار است که به شما می گویم که برخلاف آنچه که می گویند رابطه من با آقای استراماچونی بسیار گرم و دوستانه بود و حتی اسکرین شات و ویس صحبت های ما هم موجود است. بین من و شخص آقای استراماچونی هیچ مشکلی وجود نداشت. تنها مشکل ما با آقای استراماچونی مشکل پرداخت و انتقال پول به حساب او بود. حتی پولی که باید به او پرداخت می شد هم حاضر بود. برخلاف شفر که پول نقد هم قبول می کرد، آقای استراماچونی قانونمدار بود. یک ماه قبل از اینکه برود ما پول ایشان را به صورت نقدی تهیه کردیم اما حاضر نشد آن را بگیرد. هربار که به او می گفتیم که پول تو به صورت نقدی آماده است قبول نمی کرد و تاکید داشت حتما به حسابش واریز شود. چند بار به ایشان گفتیم و ایمیل زدیم که یک حساب در دوبی یا ترکیه باز کند. حتی دوبار بعد از بازی با تراکتور و سپاهان برای ایشان بلیت ترکیه تهیه و با زراعت بانک این کشور هماهنگ کردیم که ایشان صبح به این کشور رفته و حساب باز کنند تا بلافاصله پول را برایشان در همان حساب واریز کنیم. ایشان گفتند که با وکیلم صحبت کرده و وکیل ایشان تاکید داشته که این کار را نکنند تا پول به حساب او در ایتالیا واریز شود. هنوز بلیتی که برای ایشان تهیه کردیم در باشگاه موجود است. اینها را توضیح دادم تا متوجه شوید که هیچ اختلاف و کدورت شخصی بین من و استراماچونی وجود نداشت و ایشان با بنده مشکلی نداشتند که خواستار استعفای من شوند. اینها شایعاتی است که بعدا درآوردند و اصلا و ابدا درست نیست. استراماچونی فقط مشکل دریافت پول داشت و بعد از آن هم گفت که قرارداد دو ساله ام را به یک سال کاهش دهید که من زیر بار این موضوع نرفتم و ایشان سر این موضوع هم مشکل داشت.

 

شما همان شب به خانه استراماچونی رفتید و ایشان در خانه نبودند یا در را روی شما باز نکردند؟


به در منزل استراماچونی رفتند تا او را برگردانند که تشریف نداشت.

 

می گویند برخی از اعضای هیات مدیره می دانستند که استراماچونی در مسیر فرودگاه است اما به شما نگفتند؟


من از این موضوع اطلاعی ندارم.

 

از بازیکنان استقلال که علیه شما مصاحبه کردند، ناراحت نیستید و فکر نمی کنید این موضوع هماهنگ شده بود؟


قطعا هماهنگ شده بود ولی بازهم معتقدم که بازیکنان استقلال مثل بچه ها و اعضای خانواده ما بودند و اگر این کار را انجام داده اند، واقعیت را نمی دانستند.


بعضی از منتقدان به شما انگ خیانت زدند؟


حدود 7 ماه است از استقلال بیرون آمده‌ام یک کلمه هم صحبت نکرده‌ام. هر کسی خواست علیه من صحبت کرد. پیشکسوتان را علیه من  تحریک کردند. به من انگ خیانت زدند چون تیم را در صدر جدول تحویل دادم، چون استراماچونی را که همه می‌گفتند بهترین مربی است را با کمترین دستمزد جذب کردم. چیز های خلاف واقع و دروغ  را به من نسبت دادند تا هوادارن را علیه فتحی تحریک کنند. به دروغ گفتند ماهی 25 میلیون تومان می‌گیرم. منزوی هم بعدا گفت از فتحی عذرخواهی می‌کنیم رقم دریافتی او اینقدر نبوده اما دوستان شهامت اعتراف نداشتند و من هم طرح دعوی کردم تا فیش حقوقی بیاورند. مطمئن باشید همه این‌ها هدفمند است. مگر می‌شود 10 هفته متوالی یا زمانی که تیم 4، 5 گل می‌زند به فتحی توهین کنند؟ بهترین بازی ها را انجام می‌دادیم به فتحی توهین می‌کردند. به من گفتند قرار است در اصفهان به شما توهین شود به آنها پول بدهید تا این اتفاق نیفتد. گفتند در استادیوم آزادی می‌خواهند به شما توهین کنند اگر هماهنگ کنید و فلان کار را کنید جلوی آن گرفته می‌شود اما گفتم هر کاری خواستند بکنند، فتحی با صدا و نوای سکو نخواهد رفت.او کار خودش را انجام می‌دهد. تیمی که ببازد هوادارش ناراحت می‌شود و توهین می‌کند اما مگر می‌شود 5 گل به صنعت نفت بزنید بعد به شما توهین کنند؟ آیا این معقول است؟ دوستان به دنبال گرفتن صندلی بودند.


 یکی از کسانی که به شما تهمت خیانت زده علی جباری است!


از سادگی علی جباری استفاده می‌کنند و او من را متهم به خیانت به استقلال می‌کند. کسی به استقلال خیانت کرد که سال 54، 40 هزار تومان گرفت به راه‌آهن رفت و جلوی استقلال دستش را مشت کرد. کسی خیانت کرد که 40 تومان با 100 کیلو برنج گرفت و به باشگاه دیگر رفت کسی خیانت می‌کند که به اسطوره‌های باشگاه به ناصر حجازی توهین می‌کند. عکس حجازی را از اتاقش پایین می‌آورد و می‌گوید پاره کنید از علی شوری بپرسید او مربی تیم پیشکسوتان استقلال است که 200 پیشکسوت زیر نظر او تمرین می‌کنند. جلوی او، جباری عکس حجازی را پایین آورد و گفت این شهبازی بوده، غلامحسین مظلومی شاهینی بوده، مسعود عبداللهی شاهینی بوده یا منصور پورحیدری هر روز یک جا می‌رفته است. او به من اتهام خیانت زده و تشخیص خیانت با مرجع قضایی است.ان‌شاالله تشریف بیاورند درحضور مرجع قضایی در خدمتشان هستم من برای همه بزرگان و پیشکسوتان باشگاه احترام قائل هستم و اگر سکوت کرده بودم به خاطر استقلال بود.


چرا هر جا هر اسمی مانند شفر، استراماچونی، جباروف، تیام و بویان مطرح می‌شود می‌گویند تقصیر فتحی بوده است؟


کرونا تقصیر فتحی است، بحران اقتصادی تقصیر فتحی است. در مورد تیام و جباروف که زمان من نبوده و رفتنشان اظهر من الشمس است. بویان هم دو ماه قبل از اینکه بیایم وکیل او فسخ قراردادش را امضا کرده بود اما من اسمش را در لیست نگه داشتم تا شفر شاید او را نگه دارد.علت معلق کردن شفر صرفا قراردادش بود اگر قرار داد او قیمت معقولی داشت او را حفظ می‌کردیم و مفید هم بود.


این که می گویند شفر در فوتبال ایران به صورت حرفه‌ای دلالی می‌کرد را تایید می کنید؟


فتحی در مورد اینکه گفته می‌شود شفر در فوتبال ایران به صورت حرفه‌ای دلالی می‌کرد گفت: اجازه بدهید من وارد این موضوع نشوم چون چیزی برایم اثبات نشده بود ما به این نتیجه رسیدیم که این رقم گران است. من استدلال کردم که با بودجه یک میلیون و 500 هزار دلار می‌توانیم یک مربی جوان با 700، 800 هزار دلار بیاوریم و اگر شفر را برکنار کنیم و 500، 600 هزار دلار هم خسارت بدهیم باز هم به رقم یک میلیون و 500 هزار دلار نمی‌رسید.

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها