بازیکنان سرمایه‌های باشگاه هستند و باید از آنها مراقبت شود
15588
همدانی: لیگی که تمام نشده نیاز به قهرمان ندارد!
17 خرداد 1399
79
ایرانی
مدافع سابقی آبی پوشان می گوید 4 تیم اول را به آسیا معرفی کنند و تیمی هم سقوط نکند.

روزنامه گل -


مهدی نوری


ستار همدانی پیشکسوت استقلال معتقد است در چنین شرایطی نباید بازیهای لیگ برتر برگزار شود چرا که جدا از بحث کرونا موضوع مصدومیت و آسیب دیدگی بازیکنان تیم‌های مختلف هست و چون بازیکنان سرمایه‌های باشگاهها محسوب می‌شوند باید از آنها مراقبت کرد اما با شروع مسابقات شاهد مصدومیت‌های زیادی در تیم‌های مختلف خواهیم بود.


قرار است بازیهای لیگ برتر از اوایل تیرماه شروع شود. در این رابطه چه نظری دارید؟


به هر حال این تصمیم، تصمیم بزرگان فوتبال است و حتما کسانی که مسول هستند به خرد جمعی رسیده‌اند که حتما بازیها را باید برگزار کنند اما فکر می‌کنم عواقب خوبی ندارد. کرونا یک بحث جدا است اما مصدومیت‌ها بدتر از کرونا است و امیدوارم این اتفاق نیفتد.


اما تیم‌ها در حال آماده سازی هستند و بازیکنان با شرایط خوبی وارد مسابقات می‌شوند. اینطور نیست؟


ببینید قرار است 9 تا بازی به صورت فشرده برگزار شود. بازیکنان 2-3 ماه است که استراحت کرده‌اند و از کار گروهی و بدنی عقب هستند و اگر می‌خواهند یک ماهه آنها را به آمادگی برسانند به لحاظ علم و دانشی که ما سراغ داریم اگر مطالعه می‌کردند اجازه این کار را نمی‌دادند ولی وقتی تصمیم گرفته‌اند همه باید به آن احترام بگذارند.


شما کلا مخالف برگزاری لیگ بودید؟


بله چون کار شخص نبود که یک نفر تصمیم بگیرد. این مریضی یک اتفاق جهانی بود تا کرونا به همه انسان‌ها درس بدهد. کرونا یک مریضی ساده نیست و بیماری فراگیر است و سلامتی مردم به ورزش ارجحیت دارد و اگر بخواهیم این مدلی جلو برویم قشنگ نیست.


اگر بازیها را برگزار نمی‌کردند بحث قهرمانی و سهمیه آسیا و تیم‌های سقوط کننده چه می‌شد؟


آنها را می‌شد خیلی راحت حل کرد و 4 تیم اول به آسیا می‌رفتند و تیم‌های پایین جدول هم نمی‌افتادند و از لیگ یک هم تیمی صعود نمی‌کرد.


اما تیم‌های لیگ یکی زحمت کشیده‌اند و حق شان پایمال می‌شود؟


زحمت کشیده‌اند اما تمام این کارها برای شادی مردم است. ما فوتبال بازی می‌کنیم تا جامعه شاد باشد و سلامتی مردم مهم است. الان همه در معرض خطر هستند و همین که مردم در سلامت بودند ارزش داشت و فوتبالیست‌ها هم آسیب نمی‌دیدند. مردم الان استادیوم نمی‌روند اما شاید در خانه دور هم جمع شوند تا بازیها را ببینند و آنجا آسیب می‌بینند. البته این نظر من است و حتما آقایان به خرد جمعی رسیده‌اند که چنین تصمیمی گرفته اند.


شما تکلیف سهمیه آسیا را روشن کردید اما تکلیف قهرمان را مشخص نکردید. با فرمول شما چه تیمی قهرمان می‌شود؟


این شرایط قهرمانی نداشت و 4 تیم به آسیا می‌روند. لیگی که تمام نشده نیاز به قهرمان ندارد مگر زمانی که لیگ تمام شود. الان 9 بازی مانده یعنی 27 امتیاز دیگر موجود است. هر چند پرسپولیس 10 امتیاز با بقیه فاصله دارد اما هر تیمی صدر جدول بود من باز هم همین حرف را می‌زدم.


اما بهروان اعلام کرده ما باید قهرمان را به afc  معرفی کنیم؟


نه، من فکر نمی‌کنم چنین چیزی باشد چون afc شرایط را از ما بهتر درک می‌کند و چنین چیزی نیست که ما حتما باید یک تیم را به عنوان قهرمان اعلام کرده و به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کنیم.


اما کشوری مثل فرانسه این کار را کرد و قهرمان لیگی که نیمه کاره مانده بود را اعلام کرد؟


ما چه چیزمان به فرانسه رفته که مثل آنها عمل کنیم؟ اینها فرافکنی است و بحث‌های قشنگی نیست و فقط این 4 تیم را به آسیا معرفی کنیم. البته حق پرسپولیس هم هست چون 10 امتیاز جلو هستند و موضوع را از دید آنها هم ببینیم اما اگر قرار به رضایت طرفین باشد 4 تیم اول را به آسیا می‌فرستادند.


الان که تصمیم به برگزاری لیگ گرفته‌اند حق به حقدار می‌رسد. اینطور نیست؟


قطعا همینطور است اما اگر بازیکنان در تیم‌های مختلف آسیب‌های زیادی ببینند چه کسی جوابگو خواهد بود؟ شاید با برگزاری بازیها حق به حقدار برسد اما مصدوم هایی که برگزاری بازیها به جا می‌گذارد چه کسی جوابگو است؟


اما شرایط برای همه یکسان است؟


بله شرایط برای همه یکسان است ولی من خروجی کار را می‌گویم. بازیکنان سرمایه باشگاهها هستند و اگر 4 نفر آسیب ببینند و سرمایه سوزی شود چه کسی جوابگو است؟ الان محمد انصاری در پرسپولیس آسیب دید اما چه بازیکنان پرسپولیس و چه تراکتور و سپاهان و استقلال فرقی نمی‌کند. بازیکنان از نظر کار گروهی و آمادگی جسمانی عقب هستند اما کاری نمی‌شود کرد و تصمیمی است که گرفته‌اند و باید تمکین کرد. شاید یک سری‌ها مخالف حرف من باشند اما من می‌گویم بازیکن سرمایه باشگاه است و باید از آنها مراقبت کرد.


لیگ بدون تماشاگر کیفیت لازم را دارد؟


لیگ بدون تماشاگر جذابیت خودش را از دست می‌دهد و عدم حضور تماشاگر روی کیفیت بازیها صد در صد تاثیر می‌گذارد. در تمام دنیا فوتبال به خاطر شادی دل مردم برگزار می‌شود و وقتی مردم نباشند مگر فوتبال می‌تواند لذت بخش باشد؟ فوتبال بدون تماشاگر یک ورزش بی روح می‌شود که ماهیت خودش را از دست می‌دهد. فوتبال به خاطر تماشاگرانش جذاب است و اگر هواداران نباشند هیچ لطفی ندارد.

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها