نگاهی به همه راهکارهای ارایه شده برای تعیین تکلیف لیگ نوزدهم
15572
9 پیشنهاد شگفت‌انگیز مرکز مغزها/ لیگ پلی‌استیشنی!
15 خرداد 1399
90
ایرانی
این از آن پیشنهادهایی بود که جنازه همه دانشمندان جهان را در گور لرزاند...

روزنامه گل- بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره مجوز برگزاری مسابقات تدارکاتی هم داده شد تا ازسرگیری لیگر برتر از ابتدای تیرماه، جدی‌تر از هر زمان دیگری شود. در این مدت که ویروس تاجدار همه را قرنطینه کرده بود و لیگ نوزدهم در بلاتکلیفی به سر می‌برد، نخبگان فوتبال ایران آستین‌ها را بالا زدند و پیشنهادهایی برای تعیین تکلیف این مسابقات دادند؛ راهکارهایی که یکی از دیگری جالب‌تر بود و حالا که سرنوشت مسابقات روشن شده، بد نیست برخی از مهم‌ترین آنها را در یک مجموعه گردآوری کنیم!

کنتور لیگ را صفر کنید

یکی از رایج‌ترین پیشنهادها برای لیگ نوزدهم این بود که نتایج مسابقات برگزارشده در این فصل به طور کامل نادیده گرفته شود و از چند ماه دیگر با رفع کرونا، یک بار دیگر لیگ نوزدهم با همین تیم‌ها از هفته اول استارت بخورد. این پیشنهاد البته نسبت به راهکارهایی که بعدا داده شد کمتر عجیب بود، اما اشکالات زیادی داشت. این مثل حذف یکباره یک مقطع از تاریخ بود؛ فکرش را بکنید مثلا نتایج داربی‌های 91 و 92 باید از جدول شهرآوردها پاک می‌شد و کلی داستان شبیه این پیش می‌آمد! به علاوه تیم‌هایی که در لیگ برتر یا دسته اول زحمت کشیده بودند و بالای جدول حضور داشتند، نمی‌توانستند با چنین ایده‌ای کنار بیایند. در حقیقت این پیشنهاد حق آنها را ضایع می‌کرد.

جدول فعلی را نهایی کنید

این پیشنهادی بود که در برخی کشورهای دنیا مثل فرانسه اجرا شد. بر اساس آن مسابقات این فصل بدون چند هفته پایانی خاتمه می‌یافت و جدول رده‌بندی فعلی، نهایی تلقی می‌شد. به این ترتیب جام به صدرنشین فعلی لیگ برتر می‌رسید، تیم‌های اول تا چهارم سهمیه آسیایی می‌گرفتند، دو تیم پایین جدول به دسته یک سقوط می‌کردند و دو تیم اول لیگ یک، راهی دسته برتر می‌شدند. این پیشنهاد هم به اندازه راهکار قبلی مخالف داشت و شدیدترین مقاومت را در مقابل آن، دو تیم انتهای جدول انجام می‌دادند. الان شبیه همین داستان در فرانسه رخ داده و باشگاه آمیان که به دسته پایین‌تر سقوط کرده، از فدراسیون فوتبال این کشور به مراجع بین‌المللی شکایت برده است.

بنویسید سلامتی!

در یکی از خلاقانه‌ترین پیشنهادها، مدیران باشگاه تراکتور با انتشار بیانیه‌ای بلندبالا خواهان آن شدند که مسابقات این فصل بدون اهدای جام به هیچ تیمی خاتمه پیدا کند. در بیانیه تراکتور پیشنهاد شده بود جلوی اسم قهرمان لیگ نوزدهم بنویسند «سلامتی». در عین حال اما تراکتوری‌ها در مواضع همزمان، حاضر به چشم‌پوشی از سهمیه آسیایی‌شان نبودند یعنی قبول نداشتند که جلوی تیم سوم جدول و برنده سهمیه آسیایی بنویسند سلامتی. آنها این کلمه را فقط شایسته درج در مقابل اسم قهرمان می‌دانستند!

لیگ هجده‌تیمی

این پشنهادی بود که بیشتر از سوی تیم‌های فانوس به دست و انتهای جدول ارایه می‌شد. آنها که خطر سقوط را حس می‌کردند، دوست داشتند از فرصت پیش آمده به نحو احسن استفاده و بقای خودشان در لیگ را تضمین کنند. این پیشنهاد مبتنی بر عدم سقوط هیچکدام از تیم‌های لیگ برتر و افزوده شدن دو تیم بالای جدول دسته یک به مسابقات لیگ بیستم بود. مسلما اما چنین اتفاقی دیگر در فوتبال ایران رخ نخواهد داد؛ فوتبالی که از نظر ظرفیت تقویمی و توان اجرایی حتی در اداره کردن همین لیگ 16 تیمی هم وا مانده و البته حیات بسیاری از تیم‌های فعلی حاضر در آن هم توجیه اقتصادی ندارد. کلی طول کشید تا از لیگ 18 تیمی به لیگ 16 تیمی برسیم، بنابراین دیگر کسی حاضر به انجام این عقبگرد نیست.

برگزاری در کیش

در تقسیم‌بندی جغرافیایی ایران بر اساس میزان شیوع کرونا، در حال حاضر جزیره کیش جزو مناطق به اصطلاح سفید محسوب می‌شود. همین مساله هم باعث شد برخی سراغ یک فکر بکر بروند و پیشنهاد کنند باقی‌مانده مسابقات امسال در این جزیره زیبا برگزار شود. البته این گروه از مغزهای متفکر توجه چندانی به فقدان زمین‌های تمرین و مسابقه استاندارد در جزیره نداشتند و همینطور توضیح ندادند که آیا قرار است هر 16 تیم 45 روز در کیش اردو بزنند یا برای هر مسابقه هی بروند و بیایند. خوشحال می‌شدیم اگر این نکته مجهول آخر روشن می‌شد!

همه مسابقات را صفر- صفر کنید

این پیشنهاد را حسین ماهینی مطرح کرد. او اعتقاد داشت نتایج 9 هفته پایانی باید صفر- صفر مساوی در نظر گرفته شود. به این ترتیب جدول فعلی با همین ترکیب حفظ و فقط 9 امتیاز به جمع امتیازات هر تیم اضافه می‌شد. ماهینی خواسته بود با این پیشنهاد هم نساجی را از شر تداوم لیگ نجات بدهد و هم جام قهرمانی را به دست پرسپولیسی‌ها برساند. باز خدا رحم کرد استاد با این سلول‌های خاکستری پیشنهاد نداد نتایج همه مسابقات به دلیل عدم حضور تیم‌های میهمان سه بر صفر به سود میزبان‌ها اعلام شود! 

نتایج مسابقات رفت را لحاظ کنید

این ابتکار بیژن ذوالفقارنسب بود. دکتر اعتقاد داشت بهتر است مسابقات انجام نشود و نتایج بازی‌های رفت را برای دیدارهای برگشت هم در نظر بگیرند. حالا بگذریم از امتیاز میزبانی و میهمانی؛ اینطوری تیمی مثل شاهین که نیم‌فصل اول بدی داشت و این اواخر به خوبی اوج گرفت، با کله راهی لیگ یک می‌شد. آیا این عدالت بود دکتر جان؟

اول فصل آینده، بعد این فصل

این از آن پیشنهادهایی بود که جنازه همه دانشمندان جهان را در گور لرزاند. این راهکار مبتنی بر آن بود که الان تیم‌ها بروند به زندگی‌شان برسند و در قرنطینه بمانند، بعد اول مسابقات فصل بعد را برگزار کنیم و در ادامه در یک فرصت مناسب سراغ 9 هفته باقی‌مانده از این فصل برویم! در این میان فقط چند ایراد کوچک وجود داشت؛ مثل اینکه از کجا باید می‌فهمدیم در این فصل کدام تیم‌ها به لیگ یک سقوط می‌کنند تا از حضور آنها در بازی‌های فصل بعد جلوگیری کنیم؟ همینطور تکلیف برندگان سهمیه آسیایی چه می‌شد؟ خب اینقدر فکر نکنید، اینقدر به خودتان فشار نیاورید!

لیگ رایانه‌ای

این عین جملات شگفت‌انگیزی بود که میرمعصوم سهرابی، مدیرعامل تراکتور در گفتگو با رسانه رسمی این باشگاه به زبان آورد: «کاش مسوولان به جای مصاحبه‌های متعدد، به فکر برگزاری لیگ رایانه‌ای با حضور نماینده‌ای از هر باشگاه باشند تا به این صورت نشاط اجتماعی تا حدودی به جامعه فوتبال بازگردد.» این اظهارات غیرقابل باور، کلیدواژه «لیگ پلی‌استیشنی» را به ادبیات فوتبال ایران اضافه کرد، هرچند بعد از موج بزرگ شوخی‌ها و انتقادات، مدیرعامل تراکتور گفت این پیشنهاد را به عنوان طعنه و کنایه مطرح کرده است!


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها