به اين غائله پايان بدهيد
15553
تحقير برنده، تحريك بازنده
12 خرداد 1399
170
ایرانی
كاش به اين داستان خاتمه بدهيم، كاش برنده‌هايي متواضع و بازندگاني نجيب باشيم...

روزنامه گل- هم برنده بودن آداب و سلوك دارد و هم بازنده بودن؛ ما اما هيچكدام از اينها را بلد نيستيم و البته كه كرونا اين واقعيت را براي‌مان آشكارتر كرد. بحث كل‌كل و كري‌خواني سواست و اينها اتفاقا مزه فوتبال است، اما بعضي چيزهايي كه در فضاي فوتبال ايران شنيده مي‌شود واقعا جاي تعجب دارد. اينجا تحقير برنده و تحريك بازنده، يك دو وجهي تكرارشونده و آزاردهنده است. فقط كافي است بعضي نقل‌قول‌ها را دوباره مرور كنيد تا بفهميد در مورد چه چيزي حرف مي‌زنيم.

رقباي پرسپوليس كه اين تيم را در آستانه كسب چهارمين قهرماني پياپي مي‌بينند و قدرت رويارويي با اين واقعيت را ندارند، پشت بهانه سلامتي سنگر گرفته‌اند و خواهان تعطيلي مسابقات هستند. خود اين به اندازه كافي زننده هست، اما موضوع زماني زشت‌تر مي‌شود كه ادبياتي عجيب هم را چاشني اين بهانه‌جويي‌ها مي‌كنند. به عنوان مثال به پرسپوليس خرده مي‌گيرند كه اين تيم به بردن جام مفت يا اسنپي عادت كرده؛ اما واقعا گناه قرمزها چيست كه رقباي‌شان حاضر به مبارزه در زمين نمي‌شوند؟ آيا وقتي استقلال در بازي سوپرجام حاضر نشد يا زماني كه سپاهان از تونل بالا نيامد، پرسپوليسي‌ها بايد دو دسته مي‌شدند و خودشان با خودشان بازي مي‌كردند؟ يا شما بايد به مبارزه تن بدهيد، يا بعد از جاخالي دادن حق تحقير كسي كه ايستاده را نخواهيد داشت.

 در نقطه مقابل به برخي پرسپوليسي‌ها هم ايراد وارد است. هيچكس نمي‌گويد آنها بابت افتخارات‌شان خوشحال نباشند يا پز ندهند، اما واقعا جالب نيست اينكه شجاع خليل‌زاده از حكومت چهار ساله اين تيم بر رقبا حرف بزند يا دسترسي به جام امسال را براي ساير تيم‌ها مثل چنگ انداختن به ماه از روي كره زمين بداند. عليرضا بيرانوند مي‌گويد «ديگر نوه من هم پوكر قهرماني در ايران نخواهد ديد»، در حالي كه پيش از پرسپوليس، سپاهان سه قهرماني پياپي را در ايران به دست آورده و واقعا چنين چيزي غيرممكن نيست. اين حرف‌ها تيم‌هاي رقيب را عصباني مي‌كند و طبيعي است كه اين بازتوليد خشم، فضايي زننده را بر فوتبال ايران حاكم خواهد كرد. كاش به اين داستان خاتمه بدهيم، كاش برنده‌هايي متواضع و بازندگاني نجيب باشيم.دیدگاه های کاربران (1 دیدگاه)
حامد 14 / 03 / 1399 37 : 07 : 10

مبارزه تو زمین،ادمین توهم میزنی؟بازی با سپاهان رو یادت رفته اونجا ک کرونا نبود چرا افشین جانشان پافشاری نکرد برای برگزاری و برنده شدن تو زمین شماها عادت کردی ب نون مفت و جلم مفت تشت رسوائی شما خیلی وقته صداش دراومده


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها