برگزاري المپيك بدون تماشاگر از برگزار نشدنش بهتر است
15521
ميلاد وزيري: پرسپوليسي نيستم اما چهارمين قهرماني پرسپوليس براي بعضي تيم‌ها سخت است
10 خرداد 1399
81
منهای فوتبال
ميلاد وزيري كماندار المپيكي ايران معتقد است با خسارات مالي كه لغو المپيك به IOC و ميزبان بازي‌ها وارد مي‌كند، همه تلاش‌ها بر برگزاري المپيك است. 

نگار رشيدي

دوران قرنطينه براي ميلاد وزيري كماندار المپيكي ايران كماكان ادامه دارد. او در حالي اين روزها را سپري مي‌كند كه رقبايش در كشورهاي ديگر از امكانات بهتري براي تمرين كردن برخوردارند و اين باعث شده كه آغاز نشدن اردوهاي تيم ملي وزيري را نگران كند كه از رقبا عقب بيفتند. تيراندازي با كمان جزو رشته‌هايي است كه مجوز فعاليتش صادر شده اما مشكل خوابگاه هنوز كمانداران را به اردو نكشانده است. وزيري در گفتگويي كه با «گل» داشت از شرايط خودش، عقب افتادن المپيك و فرصتي كه مي‌تواند براي آنها شانس باشد صحبت كرد.

 

كرونا سه ماه است كه بين شما و شرايط عادي تمرين كردن فاصله انداخته است. اين مدت براي شما چطور گذشت؟

راستش ما هنوز در قرنطينه و شوك هستيم. نمي‌دانيم تكليف چيست و منتظريم ببينيم شرايط به چه شكل پيش مي‌رود.

 

در اين سه ماه توانستيد تمرين باب ميل‌تان داشته باشيد؟

من تمريناتم را قطع نكردم اما بايد بگويم اين تمرينات در حدي بود كه ميزان خسارت را كم كنم. يعني براي اينكه افت كم‌تري داشته باشم تمرين مي‌كردم وگرنه با اين شرايط طبيعي است كه افت وجود دارد. همانطور كه مي‌دانيد تمرين در خانه هم نسبت به شرايط اردويي ضعيف‌تر است و نمي‌تواني ارزيابي خوبي از خودت داشته باشي. رقابت ما در مسافت 70 متر است كه اين مسافت در خانه وجود ندارد. اوايل كه كرونا شايع شده بود مستقيم به يزد رفتم. آنجا يك حياطي هست كه مي‌شد بهتر تمرين كرد. براي بدنسازي هم كه با چند دمبل تمرين مي‌كردم ولي باز هم با اين حال نمي‌شد هيچ ارزيابي درستي داشته باشم. وقتي هم كه به تهران برگشتم عملا دستم بسته‌تر شد. چون همانطور كه گفتم در آپارتمان فضا و امكانات براي تمرين مهيا نيست و طبيعي است كه ميزان افت بيشتر شده. رشته ما هم طوري است كه اگر يك روز تمرين نكني، سه روز بايد تمرين كني تا به شرايط قبلي برگردي. الان هم كه وضعيت تق و لق است و قطعا در صورت ادامه پيدا كردن وضعيت، افت شديدي خواهيم داشت.

 

از رقباي‌تان خبر داريد؟

بله كشورهاي ديگر به طور منظم در حال تمرين هستند. حريف‌هاي قدر ما مثل كره جنوبي حتي سخت‌تر و منظم‌تر از قبل تمرين مي‌كنند. مي‌دانيد كه وضعيت كرونا در كره جنوبي سفيد است و حتي باشگاه‌هاي‌شان كاملا فعال هستند. يا كشوري مثل آمريكا يا كشورهاي اروپايي كه محل زندگي‌شان طوري است كه فضاي باز دارند، ورزشكاران‌شان تمرينات خود را دارند و اين موضوع خيلي ما را عقب مي‌اندازد. درست است تا المپيك فاصله زيادي است و تقريبا يك سال فرصت داريم و تا مهرماه هم هيچ مسابقه‌اي برگزار نمي‌شود اما با ادامه پيدا كردن وضعيت عقب مي‌افتيم. همچنين بايد در نظر بگيريم كه بحث كسب سهميه تيمي را هم داريم.

 

از اواخر فروردين رشته‌هاي مختلفي دنبال كسب مجوز براي آغاز فعاليت‌شان بودند. تيراندازي با كمان هم در فضاي باز و انفرادي است و تماسي با رقيب ندارد. شما پيگير شروع دوباره تمرينات‌تان نبوديد؟

چرا، حتي قبل از اينكه مجوز از سوي وزارت ورزش صادر شود من با خود آقاي شعباني‌بهار صحبت‌هايي داشتم كه در سايت خودمان تمرين كنم. در آن صورت هم تجهيزات شخصي خودم را داشتم و با كسي هم ارتباط نداشتم. حالا در 10 هزار متر زمين اگر يك نفر ديگر هم حضور داشت اتفاقي نمي‌افتاد. آن زمان هيچ مشكلي هم وجود نداشت اما بعدش وزارت ورزش اعلام كرد نبايد آنجا تمرين كنيم. حالا هم سه،چهار روزي مي‌شود كه مجوز براي ما صادر شده ولي مشكل خوابگاه داريم و بچه‌هاي شهرستان نمي‌توانند به اردو بيايند. اگر قرار باشد از خوابگاه‌هاي عمومي استفاده كنيم مثل خوابگاه شماره يك يا دو، تماس با افراد زياد است و احتمال انتقال ويروس كرونا وجود دارد. بنابراين اميدوارم موضوع خوابگاه اختصاصي زودتر حل شود. فكر نمي‌كنم در اردو بيشتر از 10 نفر باشيم و اگر خوابگاه راه بيفتد هر كسي يك اتاق اختصاصي خواهد داشت. الان هم نمي‌دانم خوابگاه در چه مرحله‌اي است. دو،سه ماه اول طبيعي بود و ما هم شرايط را درك مي‌كرديم ولي الان بايد يك فكر اساسي بشود و كم كم كار را شروع كنيم.

 

وضعيت براي شما كه ساكن تهران هستيد چطور؟ نمي‌توانيد تمرينات‌تان را شروع كنيد؟

هنوز از فدراسيون و كادر فني چيزي به من اعلام نكردند كه به اردو بروم. من دو،سه هفته پيش درخواست دادم تا شرايطي فراهم شود كه بتوانيم تمرين كنيم. اما خب اوضاع خاص است و بايد آن طرف قضيه را هم نگاه كنيم كه اگر اتفاقي بيفتد مسئوليت دارد.

 

به سهميه تيمي اشاره كرديد. با شرايطي كه رقبا از تمرين دور نماندند، فكر مي‌كنيد اين سهميه براي ما به خطر افتاد؟

ما قطعا هنوز شانس كسب سهميه تيمي را داريم. اگر بخواهيم مثبت به قضيه نگاه كنيم، با استفاده از وقفه‌اي كه به وجود آمد و داشتن تمرينات مناسب، مي‌توانيم با قدرت بيشتري به المپيك برويم. اما همانطور كه گفتم بايد از زمان استفاده بهينه كنيم. اگر قرار باشد عقب بنشينيم و منتظر باشيم اين زاويه بدبينانه‌اش است كه اين فرصت ايجاد شده ثمره‌اي براي ما ندارد. به شخصه اميدوارم كه اين وقفه يك ساله به سود ما باشد و بتوانيم سهميه تيمي را هم بگيريم. مي‌توانم بگويم اگر از زمان استفاده درستي كنيم، حتي شانس كسب مدال‌مان هم افزايش پيدا مي‌كند. ما فرصت خيلي خوبي داريم به اين شرط كه از آن استفاده كنيم.

 

از وضعيت هم‌تيمي‌هاي‌تان خبر داريد؟

ما گروهي داريم كه بچه‌ها هر شب در آن گزارش كار مي‌دهد. ارزيابي شخصي من اين است كه تمرينات آنها هم در حد يك ورزشكار ملي‌پوش نيست. به هر حال آنها هم در خانه هستند و كارشان سخت است. از طرفي شرايطي كه در آن زير فشار تمرين باشد و حس رقابت درونت باشد را بچه‌ها ندارند. بحث سيبل و مسافت هم هست كه همانطور كه گفتم باعث افت مي‌شود. من فكر مي‌كنم حداقل 6 ماه زمان لازم است تا به شرايط قبل برگرديم.

 

در اين ميان اين بحث هم وجود دارد كه المپيك سال 2021 هم برگزار نشود.

بعيد مي‌دانم اين اتفاق بيفتد چون لغو شدن المپيك تبعات بسيار زيادي دارد. يكي از بحث‌ها در اين باره طول عمر ورزشكاران است كه در المپيك‌ها معمولا نسل‌هاي جديدي مي‌آيند. بحث سن ورزشكار شايد در رشته‌اي مثل تيروكمان چندان تاثيرگذار نباشد اما مثلا در ژيمناستيك سن‌ها پايين است. از نظر اقتصادي هم لغو شدن المپيك هم به ميزبان و هم به كميته بين‌المللي المپيك آسيب‌هاي زيادي وارد مي‌كند. در همين يك سال كه المپيك عقب افتاد ضربه‌هاي اقتصادي بزرگي به ژاپن و IOC وارد شد. خدا را شكر در اين دوره ژاپن ميزبان است. كشوري كه از نظر علم و تكنولوژي پيشرو است. بايد اميدوار باشيم كه اين مشكل هرچه زودتر برطرف شود. از طرفي كشورهاي صاحبنامي كه در المپيك‌ها مدال‌آور و در IOC تاثيرگذار هستند، بعيد است اجازه بدهند كه المپيك لغو شود. در هر حال ما كه تلاش خودمان را مي‌كنيم و آرزو مي‌كنيم كه اين تورنمنت لغو نشود. اما درنهايت سلامتي ورزشكاران، مربيان، تماشاچي‌ها و تمام كساني كه درگير اين مسابقات هستند در اولويت قرار دارد.

 

البته گفته مي‌شود المپيك اگر برگزار شود هم احتمالا بدون تماشاگر خواهد بود.

بله اين هم پيشنهادي بود كه به نظر من برگزاري مسابقات بدون تماشاچي بهتر از برگزار نشدنش است. شما يك مسابقه خيلي كوچك را هم در نظر بگيريد فقط تماشاچي در آن دخيل نيست. صدها نفر هستند كه درگير مسابقه مي‌شوند و جان‌شان در خطر است. حتي اگر قرار باشد با برگزاري المپيك يك نفر آسيب ببيند بهتر است برگزار نشود. اما اميد ما اين است كه اين مشكل هرچه زودتر برطرف شد.

 

خبر ويژه‌اي براي ما داريد؟

نه فعلا كه ورزش درگير فوتبال است و ما هم منتظريم ببينيم چه تصميمي براي ورزش گرفته مي‌شود. ما هم تابع نظر فدراسيون هستيم تا ببينيم بايد چه كار كنيم.

 

به فوتبال اشاره كرديد. ليگي كه قرار است ادامه پيدا كند و اختلافات بر سر ادامه داشتنش كماكان ادامه دارد. تا جايي كه چهار تيم نامه‌اي امضا كرده‌اند مبني بر اينكه در مسابقات شركت نمي‌كنند.

خب اين طبيعي است. اتفاقا من مصاحبه عليرضا بيرانوند را مي‌خواندم كه در اين باره صحبت كرده بود. من پرسپوليسي نيستم ولي براي بعضي‌ها سخت است كه پرسپوليس به چهارمين قهرماني‌اش برسد. از طرفي خيلي از تيم‌ها درآمدزايي ندارند و براي اينكه بتوانند جلوي ضرر را بگيرند اين كارها را مي‌كنند. همچنين يكسري باشگاه‌ها هم مي‌دانند كه با ادامه ليگ قهرمان نمي‌شوند، به صدر جدول نمي‌آيند يا سهميه آسيا را نمي‌گيرند به همين خاطر علاقه‌اي به ادامه ليگ ندارند. اما اين شرايط براي فوتباليست‌هايي كه مي‌خواهند فصل بعد جابه‌جا شوند هم مشكل ايجاد مي‌كند. به نظر من اتفاق خوبي نيست كه ليگ برگزار نشود. پيش از هر چيز اول كارهاي لازم براي حفظ سلامتي بايد انجام شود. درست است از نظر امكانات ما شبيه آلمان نيستيم ولي ما هم مي‌توانيم همانطور كه بوندسليگا راه افتاد، فوتبال را ادامه دهيم. اميدوارم فدراسيون پزشكي ورزشي شرايطي را تامين كند كه هم ليگ فوتبال برگزار شود و هم ساير ورزش‌ها كارشان را بتوانند آغاز كنند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها