این رشته سر دراز دارد
15493
از جنگ بیولوژیک رسیدیم به قتل عمد!
05 خرداد 1399
129
ایرانی
بهره بردن از ترکیب سنگینی همچون «قتل عمد»، آن هم در سطح یک کاپیتان لیگ برتری برای اولین بار است که رخ می‌دهد

روزنامه گل- مثبت اعلام شدن تست کرونای چند تن از اعضای تیم‌های لیگ برتری، نبرد موافقان و مخالفان ازسرگیری مسابقات این فصل را وارد فاز تازه‌تری کرده است. پیش از این نیز مخالفان با تکیه بر مسایل بهداشتی، تمام تلاش‌شان را برای لغو رقابت‌های این فصل به کار گرفته بودند، با این حال سازمان لیگ نهایتا تصمیم گرفت مسابقات را از 29 خرداد با برگزاری دیدار عقب‌افتاده فولاد و استقلال استارت بزند. بر این اساس به باشگاه‌ها اعلام شد از تمامی اعضای فعال در مسابقات تست کرونا بگیرند؛ پروسه‌ای که در نتیجه آن عده‌ای مبتلا و عده‌ای مشکوک تشخیص داده شدند. حالا همین مساله به دستاویزی جدید برای منتقدان آغاز لیگ برتر تبدیل شده؛ جریانی که طلایه‌داران اصلی‌اش برخی بازیکنان و مربیان هستند.

در همین راستا روز دوشنبه مهدی رحمتی با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش تندترین موضع ممکن را در قبال بازگشایی لیگ برتر اتخاذ کرد. کاپیتان شهرخودرو در اقدامی بی‌سابقه، اتخاذکنندگان این تصمیم را در مظان اتهام «قتل عمد» دانست. بخش اصلی نوشته رحمتی به این شرح است: «بازیگوشی و خودخواهی نکنید که این بار اگر تصمیم غلط بگیرید و بر اثر آن تصمیم، خدای ناکرده جان شخصی به خطر افتاد، قتل عمد است و دستگاه قضایی و مردم باید افراد خاطی را محاکمه کنند.» پیش از این و در طول روزهای گذشته، مخالفان از اصطلاحاتی همچون جنگ بیولوژیکی یا بمب ساعتی در توصیف ازسرگیری مسابقات لیگ برتر استفاده کرده بودند، اما بهره بردن از ترکیب سنگینی همچون «قتل عمد»، آن هم در سطح یک کاپیتان لیگ برتری برای اولین بار است که رخ می‌دهد؛ آنچه نشان می‌دهد کشمکش جاری بر سر برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات به این سادگی خاتمه نخواهد یافت. شاید پیش‌تر به نظر می‌رسید آغاز مسابقات به منزله پایان بهانه‌جویی‌ها خواهد بود، اما واکنش‌های تند به مثبت شدن چند نمونه آزمایش، نشان داد این رشته سر دراز دارد. حالا معلوم می‌شود اگر در جریان مسابقات هم تست کرونای چند بازیکن مثبت شود یا حتی مصدومیت‌های شدید گریبان آنها را بگیرد، دوباره دعوا بالا خواهد گرفت. با این رویه اما تا کجا می‌توان پیش رفت؟

با مساله پیچیده‌ای مواجه هستیم که نسخه درست و دقیق واکنش به آن، در هیچ کجای جهان روشن و مشخص نیست. همین حالا اگر به اروپا نگاه کنید، بین نوع تصمیماتی که گرفته می‌شود، تفاوت‌های فاحش و غیرمنطقی وجود دارد. فرانسوی‌ها لیگ را تعطیل و قهرمان را مشخص کردند، هلندی‌ها لیگ را تعطیل، اما قهرمان را معرفی نکردند و اسپانیا و آلمان و ایتالیا هم ازسرگیری مسابقات را تصویب کرده‌اند. بنابراین سردرگمی موجود در ایران هم چیز چندان غریبی نیست، اما آنچه آزاردهنده به نظر می‌رسد این بهانه‌گیری‌های تشدیدشونده است. خوب است حالا که تصمیم به از سرگیری رقابت‌ها گرفته شده، باشگاه‌ها هم به معنای واقعی کلمه تمکین کنند و دنبال پنهان شدن پشت عبارات ثقیلی همچون «قتل عمد» نباشند. در بسیاری از لیگ‌هایی که شروع شده‌اند یا تاریخ ازسرگیری آنها تعیین شده، نمونه‌های مثبت کرونا داشته‌ایم، اما آنها از برخورد احساسی پرهیز می‌کنند. اگر کسی مشکل دارد، موقتا قرنطینه می‌شود و بقیه هم پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند؛ به ویژه که کرونای مثبت فوتبالیست‌ها، معمولا به بستری شدن آنها یا مسایلی از این دست منجر نمی‌شود. فعلا غیر از این نمی‌شود کاری کرد، مخصوصا که اگر قرار باشد منتظر پایان قطعی کرونا بمانیم، به احتمال فراوان لیگ فصل آینده هم روی هوا خواهد بود. پس لطفا اینقدر بهانه نگیرید و همدیگر را نترسانید.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها