ا صرار عجیب تراکتور به لغو لیگ
15448
آیا کفگیر به ته دیگ خورده؟
30 ارديبهشت 1399
122
ایرانی
برخی بر این باورند که باشگاه تبریزی در پی لغو مسابقات است تا به این ترتیب یک‌سوم از دستمزد بازیکنانش را به آنها نپردازد و از لیست هزینه‌ها بکاهد

روزنامه گل- اگرچه مدیران تراکتور دایما از مساله اولویت جان بر جام به عنوان دلیل اصلی مخالفت‌شان با از سرگیری لیگ سخن می‌گویند، اما در همین مصاحبه‌های سریالی هم می‌توان ردی از استدلال‌های صرفه‌جویانه پیدا کرد. برخی بر این باورند که باشگاه تبریزی در پی لغو مسابقات است تا به این ترتیب یک‌سوم از دستمزد بازیکنانش را به آنها نپردازد و از لیست هزینه‌ها بکاهد. آیا واقعا مشکل اصلی همین است؟ آیا پولدارترین باشگاه دو سال گذشته فوتبال ایران واقعا دچار تنگنای مالی شده است؟ شاید مساله اساسی همین باشد. به عنوان مثال روز چهارم اردی‌بهشت در بخشی از بیانیه باشگاه تراکتور در مخالفت با تداوم لیگ آمده است: «اینجا که خبری از اسپانسرهای آنچنانی، حق پخش تلویزیونی، پیش‌فروش بلیت مسابقات و درآمد نیست. اینجا سر و ته فوتبال فقط هزینه است و تیم‌ها در صورت لغو مسابقات، نه تنها ضرر مالی نمی‌بینند، شاید وضعیت مالی‌شان، بهتر هم شود.» همچنین میرمعصوم سهرابی، مدیرعامل تراکتور در مصاحبه روز 31 فروردین در مورد کسر دستمزد بازیکنان در صورت لغو لیگ گفته بود: «در لیگ‌های معتبر دنیا حقوق‌ها هفتگی و ماهیانه پرداخت می‌شود، اما در ایران قراردادها فصلی است. به همین دلیل باید شیوه‌نامه پرداخت دستمزد بومی‌سازی شود. در مجموع هر تصمیمی فدراسیون بگیرد ما از آن تبعیت می‌کنیم.» نهایتا در بخشی از مصاحبه روز 28 اردی‌بهشت معصومی هم آمده است: «مسوولان مطمئن باشند باشگاه‌هایی که خواستار لغو مسابقات شده‌اند، متوجه پیامدهای آن هستند و قطعاً با بازیکنان‌شان در خصوص مابقی قرارداد تفاهم خواهند کرد.» مطالعه این سطور نشان می‌دهد کاستن از هزینه ناشی از دستمزدها اگر هدف اصلی مخالفت تراکتور با ادامه لیگ نباشد، در این حجم از اصرار بی‌تاثیر هم نیست.

مساله اما فقط مخالفت با ازسرگیری لیگ نیست؛ چه اینکه برخی نشانه‌های دیگر هم از کاهش منابع مالی در تراکتور یا حداقل سخت شدن ادامه ریخت‌وپاش‌ها برای مالک این باشگاه حکایت دارد. یادمان باشد محمدرضا زنوزی بعد از همکاری با چند سرمربی گرانقیمت و بین‌المللی، سرانجام به عقد قرارداد قطعی و بلندمدت با ساکت الهامی رضایت داد. این همان زنوزی است که سال گذشته در شرایط مشابه حتی با نتایج نسبتا خوب محمد تقوی هم راضی به قطعی کردن قرارداد او نشد و باز دنبال مربی خارجی رفت. مالک تراکتور همچنین برای اولین بار نسبت به شکست‌های حقوقی پیاپی باشگاه و غرامت‌های سنگینی که می‌پردازد ابراز خشم کرده است. کنار هم چیدن این مسایل و البته توجه به اظهارنظر چندی قبل زنوزی که با لحن عصبی از تحویل دادن باشگاه در پایان فصل سخن گفته بود، شاید نشان از فرا رسیدن عصر ریاضت اقتصادی در تراکتور داشته باشد. نه اینکه اصلا پول نباشد، پول هست، ولی ظاهرا کم است!


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها