13387
برانکو: دیگر گزینه سرمربی‌گری تیم ملی نیستم
20 دی 1398
216
ایرانی
سرمربی سابق پرسپولیس با تایید پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران عنوان کرد که فدراسیون فوتبال به دنبال گزینه ایرانی است.

روزنامه گل - این مربی کروات در بخش دیگری از صحبت‌هایش هم اشاره‌ای به مذاکرت خود با فدراسیون فوتبال ایران برای قبول هدایت تیم ملی فوتبال ایران داشت و عنوان کرد که در زمان ریاست مهدی تاج مذاکرات به خوب پیش رفت اما پس از این که تاج از ریاست فدراسیون کنار رفت، روند مذاکرات متوقف شد. برانکو می‌گوید که طی یکی دو روز آینده به یکی از پیشنهاداتش جواب مثبت می‌دهد تا این گونه پرونده حضور او در راس کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران بسته شود.

*پس از این که مارک ویلموتس از سرمربی تیم فوتبال ایران کنار رفت شما به نام شما به عنوان گزینه نهایی مطرح شد و صحبت‌های درباره مذاکراتتان با فدراسیون فوتبال در مجامع خبری منتشر شد. آیا این مذاکرات را تایید می‌کنید؟

بله من در دوره ریاست مهدی تاج مذاکراتی را با فدراسیون فوتبال ایران انجام دادم اما بعد از این که آقای تاج کنار رفتند دیگر مذاکرات ما ادامه پیدا نکرد.

*آیا بحث طلبتان از باشگاه پرسپولیس در روند مذاکرات تاثیر داشت؟

بله من شرط گذاشته بودم که اول پرسپولیس مطالباتم را پرداخت کند و مشکلات ما حل شود و بعد برای هدایت تیم ملی ایران به طور جدی با فدراسیون مذاکره کنم چون نمی‌شد من سرمربی تیم ملی ایران باشم و پرونده شکایتم در فیفا علیه پرسپولیس در جریان باشد.

*موضوعی هم مطرح شده بود مبنی بر این که باشگاه پرسپولیس چیزی حدود ۶۰۰ هزار دلار بابت مالیات قرارداد شما به اداره مالیات بدهکار است و در حالی که متعهد شده مالیات قرارداد را بپردازد این کار را انجام نداده است شما این موضوع را تایید می‌کنید؟

این موضوع را باید از باشگاه بپرسید که آیا مالیات قرارداد را پرداخت کرده است یا خیر. من موفق ترین سرمربی خارجی ۴۰ سال اخیر فوتبال ایران هستم. و تلاش‌های زیادی انجام دادم که فوتبال ایران موفق باشد الان هم با این شرایط نمی‌دانم مالیات قردادم پرداخت شده یا خیر اما در قرارداد من بندی وجود داشت که باشگاه پرسپولیس به عنوان کارفرما متعهد شده بود مالیات قرارداد را بپردازد.

*درباره مذاکراتتان با فدراسیون فوتبال اگر می‌توانید با جزئیات توضیح دهید آیا توافقی میان شما و فدراسیون فوتبال ایجاد شد؟

فکر می‌کنم دیگر من از گزینه‌های فدراسیون ایران خارج شدم چون این فدراسیون تصمیم گرفته است از  مربیان ایرانی برای هدایت تیم ملی استفاده کند. با توجه به پتانسیلی که فوتبال ایران دارد به طور قطع  مربیان ایرانی می‌تواند هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد و موفق شود اما به طور قطع بحث حضور من در تیم ملی ایران تمام شده است.

*در خبرها آمده بود شما با فدراسیون فوتبال ایران به توافق نهایی رسیده بودید چه اتفاقی رخ داد که حالا از گزینه‌های سرمربی گری تیم ملی خارج شده‌اید؟

نه. من هیچ توافقی نکرده بودم ما فقط صحبت‌های اولیه را انجام دادیم و قرار بود مذاکرات ادامه دارد باشد که این موضوع رخ نداد.  وقتی که ۴ سال پیش به ایران آمدم، هدفم این بود که کمک کنم که پرسپولیس نتیجه بگیرد ودر ادامه همراهی لازم را داشته باشم تا این باشگاه مشکلات مالیش را هم برطرف کند. طبیعتا خوب نیست که دستمزد مربیان و بازیکنان خارجی پرداخت نمی‌شود. من نمی‌توانم بگویم فدراسیون فوتبال ایران مربی خارجی برای تیم ملی بیاورد و یا از مربیان ایرانی استفاده کند.

*در حال حاضر علی دایی و امیر قلعه نویی گزینه‌های هدایت تیم ملی ایران هستند شما فکر می‌کنید چه کسی توانایی نشستن روی تیم ملی فوتبال ایران را دارد؟

من نمی‌توانم اسم کسی را بیاورم اما قطعا همه مربیان ایرانی این توان را دارند که سرمربی تیم ملی شوند. گاهی هم برخی از مربیان خارجی هم نمی‌تواند برای تیم ملی ایران کاری انجام دهند. ویلموتس یکی از همین گزینه‌ها بود اما به اعتقاد من هر کسی سرمربی تیم ملی ایران می‌شود  باید مورد حمایت اهالی فوتبال ایران قرار بگیرد.

*آیا مذاکرات شما با باشگاه پرسپولیس بر سر دریافت مطاباتتان به طور کامل به پایان رسیده است؟

بله.  دیگرهیچ مذاکره‌ای در کار نخواهد بود و کمیته انضباطی فیفا در مورد این پرونده اظهار نظر می‌کند. من چندین بار از شهر خودم به زاگرب سفر کردم تا به احترام حضور آقای سفیر مذاکراتی با باشگاه پرسپولیس انجام بدهم اما پرسپولیسی‌ها قدم مثبتی برنداشتند و الان دیگر کمیته انضباطی مرجع تصمیم گیرنده خواهد بود. آقای سفیر دوست بسیار صمیم من است و طی این مدت زحمت زیاد متحمل شد تا من با  باشگاه پرسپولیس توافق کنیم. من از وزارت امور خارجه ایران واقعا تشکر می‌کنم که با پاس خدماتی که من به فوتبال ایران داده بودم تلاش کرد به زیباترین وجهه ممکن مشکلات من و پرسپولیس حل شود. اما این اتفاق رخ نداد.

*شما حدود ۱۱ ماه از پرسپولیس حقوق نگرفتید به امید این که قهرمان شوید و مطالباتتان پرداخت شود اما الان می‌گوید مطالباتتان پرداخت نشده واز رفتار باشگاه ناراحت هستید الان اگر به دوره مربی گریتان در پرسپولیس برگردید آیا حاضر هستید باز هم صبر کنید و یا راه مربیانی چون استراماچونی را طی می‌کنید؟

من از کاری که در پرسپولیس انجام دادم لذت بردم و باز هم همان تصمیمی که در آن مقطع گرفتم می‌گیرم. من واقعا هواداران پرسپولیس را دوست داشتم و خودم را به آن‌ها متعهد می‌دانستم، به همین خاطر به باشگاه فرصت دادم تا مشکلاتش حل شود و در ادامه مطالبات من پرداخت شود و به خاطر تصمیم ماندنم در پرسپولیس متاسف نیستم اما به خاطر رفتار باشگاه بعد از جدایم متاسف و ناراحت هستم.  هرچه بود گذشته است و دیگرنمی‌خواهم به آن برگردم. جالب است بدانید من از جیب خودم به بازیکنان پاداش دادم. این کاری بود که باشگاه باید انجام می‌داد اما همه چیز را فراموش کردم و الان منتظر رای فیفا هستم. من روزهای خوبی در پرسپولیس داشتم که یکی از دلایل آن حمایت پرشور هواداران پرسپولیس از من بود. واقعا آن‌ها را دوست دارم و امیدوارم تیمشان روزهای خوب را ادامه بدهد.

*اگر یکی از شاگردان سابقتان مثل علی دایی و یحیی گل محمدی سرمربی تیم ملی ایران شود چه توصیه‌ای برای او دارید؟

من برای تیم ملی ایران آرزوی بهترین‌ها و موفقیت‌ها را دارم و امیدوارم هر کسی سرمربی تیم می‌شود روزهای خوبی را تجربه کند.

*آیا روزی خواهد رسید دوباره به فوتبال ایران بازگردید؟

مسیر من در راه دیگری قرار دارد. طبیعتا در مسیر جدید حرکت می کنم و نمی‌دانم شاید روزی دوباره به فوتبال ایران برگردم و الان نمی‌شود درباره آن صحبت کنم.

*پس از سال‌ها حضور در فوتبال ایران،  نظرتان درباره کشور ایران چیست؟

ایران تحت تحریم شدیدترین تحریم‌هاست اما یکی از کشورهای امن منطقه است. اگر نسبت به امنیت ایران شکی و شبهه‌ای داشتم هیچ وقت برای مذاکره با فدراسیون فوتبال ایران اقدام نمی‌کردم و قبول نمی‌کردم ۴ سال در ایران کار کنم. ایران کشوری بسیار امن و خوبی است./ایسنا

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها