مربی ایرانی؛ مطمئن هستید؟
13367
یک انتخاب و یک دنیا سوال
18 دی 1398
919
ایرانی
فکر کرده‌اید که کارلوس پرتغالی با کمترین تبعات سه نسل در تیم ملی عوض کرد و مربی بعدی هم باید چنین کند؟

روزنامه گل- گویا فدراسیون فوتبال تصمیم قطعی‌اش را در مورد نیمکت تیم ملی گرفته و قرار است آن را به سرمربی ایرانی بسپارد. بعد از طول کشیدن مذاکرات فدراسیون با برانکو ایوانکوویچ که بخشی از آن ناشی از درگیری حقوقی پروفسور با پرسپولیس است، حالا آقایان گزینه ساده‌تر را برگزیده‌اند و قرار است یک مربی بومی را جانشین مارک ویلموتس کنند. اینطوری هم ارزان‌تر است، هم دردسرهای اسکان و اقامت و بقیه حواشی را ندارد و هم خبری از شکایت به فیفا و دردسرهای بعدی نخواهد بود. تازه الان هم که به اصطلاح «در مقطع حساس کنونی» هستیم و تیم ملی در آستانه حذف از مرحله پیش‌مقدماتی جام‌جهانی قرار گرفته، آقایان می‌توانند استدلال کنند مربی داخلی با خلق و خوی بازیکنان آشناتر است و این مساله، احتمال وقوع فاجعه را کاهش می‌دهد.

با همه اینها اما بیرون کشیدن نیمکت تیم ملی از سیطره مربیان خارجی و واگذار کردن آن به هموطنان گرامی، تصمیم سخت و بزرگی است که در موردش خیلی باید فکر کرد. در اولین روزهای فروردین 90 بود که با ورود کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران، عصر متفاوت تیم ملی رقم خورد و دهه نود را کاملا متمایز از نیمه دوم دهه هشتاد کرد. به هر حال این دو مقطع همیشه توسط کارشناسان با هم مقایسه شده و آثار و تبعات حضور مثلث قلعه‌نویی، دایی، قطبی با عملکرد کی‌روش روی ترازوی افکار عمومی رفته است.

تقاوت‌ها آشکارتر از آن است که بتوان نادیده‌اش گرفت. گیریم که امروز مربی ایرانی ما را از مهلکه عراق و بحرین و مسابقات پیش‌مقدماتی عبور داد، فردا با او چه می‌کنید؟ واقعا پای خوب و بدش می‌ایستید؟ امیدوار هستید که جلوی استرالیا و ژاپن و عربستان و کره‌جنوبی هم برای‌تان معجزه کند؟ می‌توانید خوشبین باشید که مثل امثال کی‌روش و برانکو نظم و دیسیپلینی شایسته در تیم ملی حاکم کند؟ فکر کرده‌اید که کارلوس پرتغالی با کمترین تبعات سه نسل در تیم ملی عوض کرد و مربی بعدی هم باید چنین کند؟ حقیقتا مربی ایرانی از پس همه این ماموریت‌ها بر می‌آید؟

در هر صورت امیدواریم دوستان همه جوانب تصمیمات‌شان را سنجیده باشند و صرفا دنبال رفع تکلیف یا صرفه‌جویی و این حرف‌ها نباشند. بدیهی است که اولین و در دسترس‌ترین گزینه، لزوما بهترین گزینه نیست.دیدگاه های کاربران (1 دیدگاه)
محسن معصومی 19 / 10 / 1398 15 : 51 : 06

من فکر میکنم مثل جام جهانی 2010 میشه اخه علی دایی یا یحیا یا امیر قلعه نوی در حد فوتبال روز دنیا هستن فوتبال ایران باز چندین سال عقب میوفته


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها